AMPLİFİKATÖRDEN ULTRASONİC CLEANER YAPMAK ?

Başlatan esaretinbedeli27, 14 Ocak 2018, 14:54:33

esaretinbedeli27

ARKADAŞLAR HEPİNİZE MERHABA :) .FORUMA BUGÜN KATILDIM VE BÖYLE BİR FORUMUN OLMASINDAN MUTLULUK DUYDUM.NİTEKİM ÜLKEMİZ PROJESİ OLAN İNSANLARA TAM ANLAMIYLA AÇ VE BURASI PROJELERİN DOĞUŞ YERİ OLABİLECEK BİR YER.MODERATÖRLERE TEŞEKKÜR EDERİM.
GELELİM SORUMUZA.SİZCE ULTRASONİC CLEANER I   BOZUK TV LERDEN ALINAN SAGLAM AMPLİFİKATÖRLERLE  YAPMAK MÜMKÜN MÜ?EGER MÜMKÜN OLDUGUNU DÜŞÜNÜYORSANIZ NE KADAR VERİMLİ OLUR SİZCE ?KART TEMİZLİGİ İÇİN KULLANACAGIM.CEVAPLARINIZ İÇİN ŞİMDİDEN  TEŞEKKÜRLER :)
Ağlarım, ağlatamam; hissederim, söyleyemem;
Dili yok kalbimin, ondan ne kadar bîzârım!

Yusuf usta

standart bir ses amplifikatörü ultrasonik frekansı ne kadar destekleyebilir? Hem bahsettiğiniz amplifikatörü kullansanız dahi frekans için bir devre yapmanız gerekekmeyecek mi? Frekans üreten devreyi yaptıktan sonra birkaç transistör güçlendirmesi ile zaten işi bitirebilirsiniz. Ses frekansındaki bir amplifikatör ses ötesi bir frekansı iş görür şekilde yükseltsin diye zaten modifiye ister.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

esaretinbedeli27

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 14 Ocak 2018, 18:37:30standart bir ses amplifikatörü ultrasonik frekansı ne kadar destekleyebilir? Hem bahsettiğiniz amplifikatörü kullansanız dahi frekans için bir devre yapmanız gerekekmeyecek mi? Frekans üreten devreyi yaptıktan sonra birkaç transistör güçlendirmesi ile zaten işi bitirebilirsiniz. Ses frekansındaki bir amplifikatör ses ötesi bir frekansı iş görür şekilde yükseltsin diye zaten modifiye ister.
HOCAM FREKANS ÜRETME İŞİNİ BİLGİSAYARDAN ALAMAZMIYIZ.KULAKLIGA GELEN MÜZİK VS. SESLER BİLGİSAYARIN  FREKANS ÜRETMESİYLE  OLMUYOR MU.YANLIŞ MI BİLİYORUM

Yusuf usta

Yanlış bilip bilmediğin konusunda bir fikrim yok.
Bahsettiğin cleaner örneğin 42000 Hertz ile çalışıyor. Bu sesi kulak duymaz. Kulağın duyduğu aralıktaki sesleri yükseltmek için mühendislik yapılıp tasarlanmış bir amplifikatöre bu frekansı verdiğinde bakalım iş görecek mi? Her ses çıkış entegresi iç yapısında neticede transistör var. Her transistörün desteklediği frekans belli.
İlla ki bu frekansı verdiğinde senin amplifikatörün yükseltir. Fakat -örnek olsun diye bu değerleri veriyorum- 10W güçteki çıkıştan 0,1W gücünde çıkış elde edersin. Hele ki Hoparlör çıkışına seri bağlı bir kondansatör varsa veya paralel bağlı r-c varsa zaten belli frekansları yok ediyorsun. Uzun hikaye.
Frekansı PC'den direkt bir BC transistöre versen daha mantıklı bir yükseltme yapar diye düşünüyorum.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

esaretinbedeli27

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın