BCD'den 7 Segment LED Ekran Kod Çözücü (Sadece kapı entegreleri ile)

Başlatan Yusuf usta, 02 Ocak 2018, 19:19:44

Yusuf usta

BCD - 7 Segment LED Ekran Kod Çözücü Devresi

Bir ekran kod çözücü, bir BCD'yi veya bir ikili kodu bir 7 segment koda dönüştürmek için kullanılır. Genellikle 4 giriş hattı ve 7 çıkış hattı vardır. Burada, mantık kapıları kullanan basit bir ekran şifre çözücü devre tasarlıyoruz.
Ticari olarak zaten BCD - 7 segment dekoderler (4511 gibi) mevcut olmasına rağmen, mantık kapıları kullanan bir ekran dekoderi tasarlamak, bilgisel açıdan yararlı olabilecek bir uğraştır.
Ekran Decoder Devresinin Prensibi

Bu çalışmamız kombinasyonel mantık devresini kullanarak bir "ortak bir katot 7 segmentli LED ekranın" sürülmesini içerir. Karnough haritasını kullanarak, ekrana gelen her giriş için mantık devresi tasarlandı.
Devrenin Arkasındaki Teori:

Bu devrenin ilk ve en önemli yönü dekoderdir. Bir kod çözücü, ikili veya BCD (İkili Kodlanmış Ondalık) numarasını karşılık gelen ondalık sayıya dönüştürmek için kullanılan bir kombinasyonel devredir. Ondalık kod çözücüye basit bir ikili veya bir 7 segment kod çözücüye bir BCD olabilir.
Bir diğer ilgili bölüm ise kombinasyonel mantık devresidir. Birleşimsel mantık devresi, yalnızca çıktılar ve girdilerden oluşan bir mantık kapıları sistemidir. Birleşimsel mantık devresinin çıkışı sadece girdilerin mevcut durumuna ve başka bir şeyin olmamasına bağlıdır.
Bu mantık devrelerinin tasarımını ve çalışmasını anlamak için, Boolean cebri ve mantık kapıları hakkında iyi bilgiye sahip olmak gerekir.

Son adım her bir çıkış sinyali için bir birleşimsel mantık devresini çizim içerir. Görev tamamlandıktan sonra, 4 giriş (A, B, C, D) ve çıktı olarak bir 7- segment ekran (a, b, c, d, e, f, g) kullanılarak bir kombinasyonel lojik devre çizilebilir.

Ek dosyada basitleştirilmiş doğruluk tablosu ile çizilmiş ve tamamen kapı entegreleri kullanılarak çizilmiş isis simülasyon yapılabilir şema bulunur. İnceleyerek sistemi kavramak isteyen arkadaşlara hediyem olsun.

Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Yusuf usta

Bu resimler de dosyayı açacak proteus programı olmayan arkadaşlar için...

Piyasada girişi çok kapı entegresi bulamayıp birkaç kapı entegresini birbiri ile nasıl bağladım, diyotlarla nasıl iletim yaptırdım inceleyebilirsiniz.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın