Evde elektronik eşya tamiri

Başlatan mbaysal, 31 Aralık 2017, 17:17:03

mbaysal

Öncelikle herkese merhabalar, yeni yılınızı kutlarım umarım tüm istedikleriniz bu yıl sizinle olur.
Konuya geçelim. Öğrenciyim makine okuyorum. Evde harçlık çıkartmak için elektronik eşya tamiri yapmayı düşünüyorum. Telefon olur, bozulan tüm elektronik şeyler olur herşey. Bir makinecinin evde yapabileceği ne iş olabilir diye düşündüm fakat aklıma bir fikir gelmedi. Nereden başlamalıyım hiçbir bilgim yok. Eve almam gereken temel ekipmanlar nelerdir ? Mini bir atölye oluşturabilirim. Teşekkürler

Furkan KELEŞOĞLU

Öncelikle Elektronik temelin var mı ?

Makineciyim diyorsun ?
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

thekme

S.a o konu biraz sıkıntı gibi babam tamir işinden anlardı gerek elektronik gerekse mekanik kısımlar felan yıllarca babama bir sürü eşya tamir ettirdiler hala daha geliyor ama kimse para vermiyor evine geldikleri için parada isteyemiyorsun eğer ben söylerim parasız yapmam diyorsan olur zaten evdeki arızalar ufak tefek genelde kablo kopması termostat yanması gibi şeyler bunları zamanla bir iki kere görünce rahat yaparsın ama elektronik içeren tamir için elektronik bilgin olması lazım eğer yapıcaksan şu malzemeler olsun
1-tornavida takımı her uc olsun ne tür vida geleceği belli olmaz uzun tornavida da lazım olur
2-Havya takımı (havya ,lehim,pasta)
3-pense takımı
4-tamir için gerekli olan malzemen olması lazım (kablo ,fiş ,rezistand vs)
umarım yardımcı olur.
Derin olan kuyu değil, kısa olan iptir.

seron

Alıntı yapılan: mbaysal - 31 Aralık 2017, 17:17:03Öncelikle herkese merhabalar, yeni yılınızı kutlarım umarım tüm istedikleriniz bu yıl sizinle olur.
Konuya geçelim. Öğrenciyim makine okuyorum. Evde harçlık çıkartmak için elektronik eşya tamiri yapmayı düşünüyorum. Telefon olur, bozulan tüm elektronik şeyler olur herşey. Bir makinecinin evde yapabileceği ne iş olabilir diye düşündüm fakat aklıma bir fikir gelmedi. Nereden başlamalıyım hiçbir bilgim yok. Eve almam gereken temel ekipmanlar nelerdir ? Mini bir atölye oluşturabilirim. Teşekkürler
-Kimse doğru dürüst para vermeyeceği
-Pek gelen olmayacağı için,
Aldığın alet-edevat takımının parasını dahi çıkaramazsın. Bir tamircinin yanında çalış bence. Anca o zaman olur. Tabi boş zaman bulabilirsen. Derslerini aksatma.
Haa, yine de neler olması gerektiğini merak ediyorsan liste baya uzun.
Mekanik tamir gereçleri:
Tornavida takımı, saatçi tornavidası seti, yankeski, birkaç tip pense, anahtar takımı (lokma setine varana kadar)
Elektronik için:
Yukarıdaki saatçi seti işini görür, havya, multimetre, cep telefonu diyorsun; o halde osiloskop, sıcak hava tabancası, cımbız,
en çok kullanılan elektronik komponentler (neler olduğunu önceden kestirmek zordur) cep telefonu parçaları pahalı olabilir. çip mip işine ise hiç girme.
bunların yanında birçok ev aletinin yedek parçası.
Biraz da yetenek...
Gördüğün gibi zor.

mbaysal

Cevaplarınız için teşekkür ederim. Benim amacım daha çok bozuk olan, tamir gerektiren ürünleri piyasadan toplayıp kendim tamir edip geri satmak. Bilmiyorum kar eder miyim, kazanır mıyım ama fikir bu şekilde. Elektronik temelim yok yani daha önceden görmüşlüğüm yok bizim uğraştığımız şey cnc oldu bu güne kadar.

seron

Alıntı yapılan: mbaysal - 01 Ocak 2018, 21:09:32Cevaplarınız için teşekkür ederim. Benim amacım daha çok bozuk olan, tamir gerektiren ürünleri piyasadan toplayıp kendim tamir edip geri satmak. Bilmiyorum kar eder miyim, kazanır mıyım ama fikir bu şekilde. Elektronik temelim yok yani daha önceden görmüşlüğüm yok bizim uğraştığımız şey cnc oldu bu güne kadar.
O halde eskicilerden hurdacılardan toplanmış bazı "elektronik olmayan" beyaz eşyaları alırsın. çamaşır makinesi mesela. Bunu taşıması zordur ama genellikle basit arızalar verirler. Pompa motorları bozulur. Kayışları kopar. Bu tip yedek parçalar ucuz olur kolay değişir. Motor yanmadıysa iki üç tık tıkla tamir eder evkurculara satarsın. Buzdolabı tamir edemezsin tenik bilgi ve pahalı araç gereç ister. Ketıl gibi basit cihazlar tamire değmez, satılmaz çünkü. Bunun dışında pek aklıma birşey gelmiyor. Elektrikli süpürge gibi araçların kabloları kopar genellikle. değiştirmesi kolaydır.
Şöyle yukarıda yazdıklarıma baktım, hem para getirecek şeylere benzemiyor hem de elektronikten hiç anlamayan birisi için yeterli de değil. Daha evvel dediğim gibi bir yerde çalışsan daha iyi olur. hani tamirhane olması şart değil. Pastanede kafede garsonluk yapsan tertemiz çalışır asgari ücret alırsın. daha karlı olur. ama boş zamanlarında çalışacağın için ders çalışacak zaman kalmıyor bu defa... işin zor.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın