(ÇÖPLER) Bir testin ardından.

Başlatan Mr_YAMYAM, 18 Kasım 2017, 18:28:39

Mr_YAMYAM

Bilindiği üzere yeni bir ampli yapımına girişmiş, bazı devrelerini de paylaşmıştım.
Bir amplideki en önemli devrelerden birisi olan TON KONTROL devresini de detayları ile vermiştim.
Sayın @Adnancoskun  hocam için de bu devreyi sunmuştum.
Gürültü faktörünün daha iyiye çekilebilmesi, tasarımın da daha kaliteli olabilmesi amacıyla yapmış olduğum bu araştırma, ne yazık ki büyük hüsranlarla devam etmektedir.
Bir süre önce numune olarak getirtmiş olduğum LM4562 entegresi ile ön testlerimi kabaca yapmış, elde etmiş olduğum sonuçlardan sonra bu entegreden birkaç adet daha almıştım.
Vazgeçilmez entegrelerden olan ve LOW-NOISE özelliği ile nam yapmış 5532 entegresini de haliyle miktarlı olarak almıştım.
Gel gelelim birkaç haftadır büyük sorunlarla boğuşuyordum.
[attach]8586[/attach]
Resimdeki osilaskopa dikkat edilirse, ton kontroller defat halinde iken bile, yüksek frekanslı bileşenlerin oluşumu görülebilir.
Bilindi üzere bu gibi osilasyonlar GROUNDING başta olmak üzere birçok etkenden oluşmaktadır.
Bu sebeple osilasyonun kaynağını bulabilmek için günlerdir uğraşmaktayım.
Uğraşılarımın içerisinde el ile muayene de sözkonusu idi haliyle. Bu sebeple elimi treble potunun kontaklarına hafifçe değdirdiğimde osilasyonların kaybolmakta olduğunu tespit ettim.
[attach]8588[/attach]
Bu durum haliyle potansiyometrede bir kaçak olduğu fikrini doğurmuştu. Potu söküp temizleyip yeniden taktım olmadı.
Yeni bir pot taktım olmadı.
Pot kontaklarının şaseye, omik olsun, kapasitif olsun, her türlü kaçağını tespit etmek için, muhtelif ölçümler yaptım.
Ama nafile.
Potun değişimi çok zor yapılabildiği için günlerce sök tak yaparak gudurdum.
Kazara test esnasında ton kontrol çalışmayınca gayri ihtiyari elimde bulunan eski op-amplardan birisini taktım.
4562 entegreleri pahalı olduğu için, yeniden bozulursa, bari eskiler bozulsun mantığında hareket ettim.
AMANINN O DA NEE :D
Devre gayet şipirdek bir şekilde çalışmaya başladı 8)

HAH OHH BEE çalıştı diyerek, diğer 4562 yi taktım. HOPPALAA ve de CUPPALAAA. Bu entegrede de aynı osilasyonlar ortaya çıktı.
Yeni temin etmiş olduğum 5532 ler dahil, birçok entegreleri testten geçirdim.
Ne yazık ki entegre ne olursa olsun, yeni alınan tüm ürünlerde bu osilasyonlar vardı.
Elimdeki eski ürünlerin hiçbirisi cazgırlık etmeden şıpır şıpır çalışmakta idi.
[attach]8590[/attach]
Hatta gıcıklığına elimde eskiden beri bekleyen ve FET OP-AMP olan LF353'ü bile test ettim. Şıpır şıpır çalışıyordu.
[attach]8592[/attach]

Alt resimde normal çalışan devrenin resmi görülmektedir.
[attach]8594[/attach]

BU TEST SONUCUNDA...
Anlaşılmıştır ki yeni üretimlerin çoğu işe yaramaz ÇÖP ürünlerdir.
Çıkış modülü için daha önce yapmış olduğum testlerde STK465 ve LM3886 yı da düşünürsek, artık elektronik uğraşılarının hiçbir anlamı kalmadığını belirtebiliriz.

KONUNUN AMACI:
Çoğu arkadaşımız testlerinde sadece kulağını kullanmaktadır.
Bu testte gözlemlenen osilasyonlar yüksek frekanslı olduğu için kulak tarafından algılanmaz. Ancak dinlerken ton kontrolün normal çalıştığını düşünebiliriz.
Ancak bu osilasyonlar diğer devreleri etkileyerek, özellikle çıkış katımızın frekans bandı yüksek ise, çıkış katımızı yükleyerek ısınmasına ve hatta yanmasına bile sebep olabilmektedir.
Arkadaşlar ise kabahati çıkış katında arayabilir, yanlış yönergelere girişebilir.
Bu sebeple bu gibi uğraşıları olan arkadaşların mümkün mertebe ölçüm tekniği ile hareket etmeleri, ellerinde osilaskop olmasa bile, en azından yüksek frekans ölçebilen voltmetreler ile ölçümlerini belli disiplin dahilinde yapmaları önem arzetmektedir.

Adnancoskun

hocam o ne güzellik öyle,,, Uzay istasyonuna benziyor.....
Bu kutu işi de beni gudurtacak....
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 19 Kasım 2017, 13:36:52hocam o ne güzellik öyle,,, Uzay istasyonuna benziyor.....
Bu kutu işi de beni gudurtacak....
Dilimden dişimden anlayanların hali başka oluyor :D  
İçişleri bakanı oda'mı görünce ''BU NE HAL'' diye feryadı figan ediyor.
Adnan hocam bu karmaşayı görse bile, ''O NE GÜZELLİK ÖYLE'' diye tepki veriyor 8)
Hocam o kutular beni de gudurttu.
Yıllar önce altınkaya'dan almıştım. Delikleri kestirmesi, CNC falan derken, 2 adet kutu bana neredeyse 1000TL ye mal oldu.
Diğer kutu şimdilerde mekanikçi bir arkadaşta. Teslim ettim. Kafana göre GROUND PLANE ve önün arka panelini yap dedim. Bu iş bitiminde gıcıklığına o kutuyu da cihaz yapacağım.

Kutulardan resimdeki basmalı 5 konumlu. Arkadaştaki ise çevirmeli 4 pozisyonlu komitatörlü, 5 pozisyon dönerli komitatör bulursam iyi olacak.

mustafayilmaz

Sinus sinyali ile, testi nasıl yaptığınızı ve sonuçları da paylaşırsanız daha iyi olur.

Elimdeki op-ampları sizin yöntemle test ederim, sonuçlara birlikte bakarız.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: mustafayilmaz - 19 Kasım 2017, 20:36:17Sinus sinyali ile, testi nasıl yaptığınızı ve sonuçları da paylaşırsanız daha iyi olur.

Elimdeki op-ampları sizin yöntemle test ederim, sonuçlara birlikte bakarız.

Sinüs sinyali ile test evimde yapılamıyor ne yazık ki.
Cihaz komple tamamlanıp osilaskop ile gerekli kontroller yapıldıktan sonra, cihaz sırtlanarak eski işyerime götürülüyor.
Orada NEUTRIK analizer ile temel frekanslarda ayrı ayrı sinüs verilerek tüm devreler ölçülüyor.

Kayma veya tolerans dışı ölçümler olursa, gerekli parçalar değiştirilerek düzeltiliyor.
Tüm katlardaki gürültü ve distorsiyon ölçümleri de yapıldıktan sonra cihaz kapatılıyor.

özkanözkaya

Kolay gelsin üstadım.Piyasada artık meşur olan çoğu opamplar artık işlevselliğini yitirdi.Benim son dönemdeki araştırmalarım özellikle Hİ-Fİ üzerinde. Amfi tipleri ekseri lambalı kaliteli olduğunu biliyorsun.Opamplar konusuna gelince çin sitelerinde satılan Hİ-Fİ preamp türleri üzerinde opa- 2107 gibi ürünler kullanılıyor.2adeti 80tl civarında.Ben 100 adet rc4558 aldım.Tabi fiyat performans irtibatlı olmayabilir ama bir adet alıp test etmek isterdim.Saygılar.

Kazasker

Peki tda 1524 u test eden oldu mu üstadlar. Nasıldır, necidir. ??
@Mr_YAMYAM Abi senin ton devresinde benim bastığım devreden biraz fazla eleman var. Acaba senin sisteme özel bir durum mu.
Tanrı Türkü Korusun <br />         TB1BSE

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Kazasker - 27 Kasım 2018, 14:15:16Peki tda 1524 u test eden oldu mu üstadlar. Nasıldır, necidir. ??
@Mr_YAMYAM Abi senin ton devresinde benim bastığım devreden biraz fazla eleman var. Acaba senin sisteme özel bir durum mu.

Yoh özel bir durum değil.
İkinci baskıyı yaparken  op-amp çıkışına bir 1K direnç bir de 100p kondansatör koyayım demiştim.
Çok ta önemli değilmiş. Bişii farketmedi.

özkanözkaya

tda 1524 - lm1036 ikisinide denedim ben tat alamadım.10 yıldır incelemelerim sonucu hiç bir hi-fi uygulamada bu tip entegrelerin kullanıldığını görmedim.Üzerinde en çok durduğum ve hi-fi uygulamalarda en çok kullanılan opamplar.Yalnız opamplar devreye montajlanırken fazla ısıya maruz kalınca topu atarlar.Bakarsınız herşey normal ama opamplardan biri yanmıştır.O yüzden her zaman ton kontrol denemelerim olduğunda önce entegre soketi kullanmayı her zaman tercih etmişimdir.Özellikle lehim tabancalarını hiç sevmezler.Düşük güçlü havya kullanmaya özen gösterdim ekstra bir durum söz konusu olmadığı sürece.

özkanözkaya

Arkadaşlar birde bilmemiz gereken bir konu şöyledir ki amfilere ne verirseniz onu yükseltir.Ama dikkat edilmesi gereken bir konu şu amfilerde bias ayarları.Bias ayarlarını yapabilmemiz için önce amfi kartı üzerindeki trimpotları incelemeden geçer.DC protecktion devrelerinin maksadı budur.Amfiyi yaptık güzel çıkışta dc gerilim değil ac gerilim ölçmektir.Eğer dc gerilim okursanız hoparlörün gövdesindeki bobinlerde manyetik alan oluşmaz hoparlörü yakarız.Eğer anfilerinizin çıkışında dc gerilim okuyor iseniz hoparlörde dınlama duyarsınız ve amfi hatalıdır.Entegreli amfilerde böyle bir durum söz konusu ise devrenizde problem var demektir.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 18 Kasım 2017, 18:28:39BU TEST SONUCUNDA...
Anlaşılmıştır ki yeni üretimlerin çoğu işe yaramaz ÇÖP ürünlerdir.
Çıkış modülü için daha önce yapmış olduğum testlerde STK465 ve LM3886 yı da düşünürsek, artık elektronik uğraşılarının hiçbir anlamı kalmadığını belirtebiliriz.
Abi merhaba. Bana diğer bir konuda kondansatör için Mouser Electronics'i önermiştiniz. Kargosu çok pahalı olduğundan ben alamıyorum. Yarın bir arkadaşım Almanya'ya gidecek. Ondan Mouser Electronics'den 2 tane LM4562 ve 2 tane LM1875 almasını istedim. Eğer oradan aldığım ürünler de buradakiler gibi çıkacaksa 16 Euro vermenin mantığı yok. Almaya değer mi?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 28 Kasım 2018, 18:57:33Abi merhaba. Bana diğer bir konuda kondansatör için Mouser Electronics'i önermiştiniz. Kargosu çok pahalı olduğundan ben alamıyorum. Yarın bir arkadaşım Almanya'ya gidecek. Ondan Mouser Electronics'den 2 tane LM4562 ve 2 tane LM1875 almasını istedim. Eğer oradan aldığım ürünler de buradakiler gibi çıkacaksa 16 Euro vermenin mantığı yok. Almaya değer mi?
Alacak arkadaş tekniği biliyorsa sorun olmaz.
Öncelikle alınacak ürünlerin tested olup olmadığı sorulması sonra da üretici firma konusunda bilgi istenilmesi gereklidir.
LM4562 için o kadar para vermenize değmez. Ben bu entegreyi çok alçak gürültülü tasarımlarım için almıştım.
İlk aldığım ürünü ton kontrolde kullanmış ve -84db civarı bir gürültü seviyesine ulaşmıştım. Bu gürültü seviyesini benim osiloskop ve desibelmetre bile ölçemiyor :D
Sadece işyerindeki NEUTRIK analyzer ile ölçebilmekteyim.
Sonraki aldığım LM4562 ler ve diğer birçok op-amplar son derece kötü çıktı. Al birisini vur ötekine.
Sizler bu denli düşük gürültü seviyeleri ile uğraşıp ölçemeyeceğinize göre böyle bir op-amp almanızın da anlamı yoktur. Piyasadan birkaç çeşit alırsınız. Hangisi iyi çalışıyorsa onu kullanırsınız.
Ben senin yerinde olsam, 10 adet 5532 10 adet te TL082 getirtir bir kenara atardım.
LM1875 ler kaliteli ise onlardan da biraz alırdım.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 28 Kasım 2018, 22:07:28Alacak arkadaş tekniği biliyorsa sorun olmaz.
Öncelikle alınacak ürünlerin tested olup olmadığı sorulması sonra da üretici firma konusunda bilgi istenilmesi gereklidir.
LM4562 için o kadar para vermenize değmez. Ben bu entegreyi çok alçak gürültülü tasarımlarım için almıştım.
İlk aldığım ürünü ton kontrolde kullanmış ve -84db civarı bir gürültü seviyesine ulaşmıştım. Bu gürültü seviyesini benim osiloskop ve desibelmetre bile ölçemiyor :D
Sadece işyerindeki NEUTRIK analyzer ile ölçebilmekteyim.
Sonraki aldığım LM4562 ler ve diğer birçok op-amplar son derece kötü çıktı. Al birisini vur ötekine.
Sizler bu denli düşük gürültü seviyeleri ile uğraşıp ölçemeyeceğinize göre böyle bir op-amp almanızın da anlamı yoktur. Piyasadan birkaç çeşit alırsınız. Hangisi iyi çalışıyorsa onu kullanırsınız.
Ben senin yerinde olsam, 10 adet 5532 10 adet te TL082 getirtir bir kenara atardım.
LM1875 ler kaliteli ise onlardan da biraz alırdım.

Her birinden(LM1875 dahil) 10 adet almaya kalksam 38 Euro oluyor. Olmaz, o kadar param yok ;D
5 adet LM1875T, 10 adet NE5532P ve 10 adet TL082 alsam 27 Euro oluyor. İşte böyle olur :)

H_SerhatY

Hocam 20 Euro kargo ücreti ödenmesi gerekiyormuş. Ondan dolayı oradan alamayacağım. Türkiye içerisinden kaliteli ürünler alabileceğim bir site var mı?

H_SerhatY

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın