Bosch Ultimate SensorSteam Ütü Arızası

Başlatan Öğretmen27, 16 Kasım 2017, 11:04:04

Öğretmen27

Arkadaşlar merhabalar. Başlıkta belirtmiş oldugum ütü dokunmatik sensorle çalışan bir ütü. Garip davranışları var. Bazen çalışıyor bazen çalışmıyor bazen de motor sesi geliyor ama ısıtmıyor. Fotoları da en kısa sürede yükleyecem. Tecrubesi olan var mı?
Son durum sensor çalışıyor motor da çalışıyor ısıtmıyor.

i3uz

hiç resimlerini koymadan söyleyim sana ütüler suyla çalışan cihazlar olduğundan , içinde bulunan contalar ısıtan ve kireçlenmeden dolayı şekillerini kaybetiyorlar ve sağa sola su akıyor dolasıyla su  sistemin neresine ulaşırsa orayı bozuyor. tamir etmek için ütüyü tamamen açmalısın. ve kontrol etmelisin. 
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Öğretmen27

Tesekkurler ustam siz yazmadan dagitmistim aynen dediginiz gibi. Su termostat giris cikisini rezistans uclari paslanmis.
Ustam bir de sivich var ternostat kapaginin altinda var. Bu sivice notr girip cikisi karta gidiyor. Gorevi nedir acaba start oldugunu zannetmiyorum

i3uz

bahsetiğin şey ısıyı ayarlama potansının altındaki sıvıçse o, resistansı devrecen çıkarır. yanı 30dereceye aldığında devre açık gösterir. (genelde bunun ucları çapak yapar temizlemek gerekir. yada  kireç çözmek  için devreyi tam yükte çalıştıran sabitleyen siviç olabilir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Öğretmen27

Alıntı yapılan: i3uz - 16 Kasım 2017, 14:11:29bahsetiğin şey ısıyı ayarlama potansının altındaki sıvıçse o, resistansı devrecen çıkarır. yanı 30dereceye aldığında devre açık gösterir. (genelde bunun ucları çapak yapar temizlemek gerekir. yada  kireç çözmek  için devreyi tam yükte çalıştıran sabitleyen siviç olabilir.
Hocam ternostat ayarlama potasinin altinda. Yuvarlak kapak altinda.  Kucuk bir sivich. Termostattan bahsetmiyorum. 30 dereeden sonra devreden zaten termostat cikarmaz mi?
Bu paslari temizlemek icin sifir  numara zimpara iyi mi

i3uz

Alıntı yapılan: Öğretmen27 - 16 Kasım 2017, 14:15:15Hocam ternostat ayarlama potasinin altinda. Yuvarlak kapak altinda.  Kucuk bir sivich. Termostattan bahsetmiyorum. 30 dereeden sonra devreden zaten termostat cikarmaz mi?
Bu paslari temizlemek icin sifir  numara zimpara iyi mi
resimdeki ütü termotatıdır. aldındaki sviç termostata aidttır.
vallahi resmini koyarsan süper olur. afaki konuşmuş oluyorum. pasları bıcakla kazırsanda olur. ugraşma zımpara ile..
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Öğretmen27

Hocam o degil eve geldim resim koyayim. Hocam.bu sivich termostat ayari yaptigimiz yuvarlak plastik parcanin altinda. Bir ucu notr diger ucu karta gidiyor. Karta giden kablo beyaz kablo foto koydum.

i3uz

Alıntı yapılan: Öğretmen27 - 16 Kasım 2017, 16:35:58Hocam o degil eve geldim resim koyayim. Hocam.bu sivich termostat ayari yaptigimiz yuvarlak plastik parcanin altinda. Bir ucu notr diger ucu karta gidiyor. Karta giden kablo beyaz kablo foto koydum.
tahminimce kartı  devredışı birakıp gücü rezistansa verip kireç parçalama tuşu olmalı.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Öğretmen27

O halde termostati cevirdigimizde bir noktaya geldiginde sivici aktif hale getirip bu islem gerceklesiyor.

i3uz

şimdiki ütüler akıllı ütü gibiler sen bence herketli kontakları temizle bu swiçin içi ark yapmışta olabilir. ölçü aletinle çalışığ çalışmadığını kontrol edermisin
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Öğretmen27

Calisiyor hocam.  Kisa devrede tusa bastigimda saglam. Pasli yerlerin hepsini temizledim. Hocam utu cok kirecli kirec sokucuyle temizleyeyim mi

i3uz

Alıntı yapılan: Öğretmen27 - 16 Kasım 2017, 16:51:40O halde termostati cevirdigimizde bir noktaya geldiginde sivici aktif hale getirip bu islem gerceklesiyor.

bak bu söylem siviçin başka bir iş için kullanıdığı anlamına gelir. mekanik yapı nasıl duruyor bilmiyorum ama bir çalışıp bir çalışmaması. hareketli parçalardan olur..
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

i3uz

Alıntı yapılan: Öğretmen27 - 16 Kasım 2017, 17:00:36Calisiyor hocam.  Kisa devrede tusa bastigimda saglam. Pasli yerlerin hepsini temizledim. Hocam utu cok kirecli kirec sokucuyle temizleyeyim mi

yapabiliyorsan dök ama tefallerde taban düşüyor. ondan dikkatlı yap
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Öğretmen27

Bu sivich max getirdigimizde devreye giriyor. Soyle bir sey sorsam. Diyelimki kartta sorun oldu sivici kisa devre yaptik. Bu durumda termostay devre disi mi okur yoksa aktif mi olur. Termostat girisi karttan geliyor.

i3uz

Alıntı yapılan: Öğretmen27 - 16 Kasım 2017, 17:23:41Bu sivich max getirdigimizde devreye giriyor. Soyle bir sey sorsam. Diyelimki kartta sorun oldu sivici kisa devre yaptik. Bu durumda termostay devre disi mi okur yoksa aktif mi olur. Termostat girisi karttan geliyor.
Bu utu rezistansa 220v ve arada termostat bagli sekilde calisir. Yani termostat ac kapa yapar. İsininca elektrigi keser ama senin utude motor var. Bu motor buhar pombaliyor yada su pombaliyor.  Yani sivic kisa devre olsada aradabi koruyucu termostat olmali
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Öğretmen27

Hocam cok tesekkur ederim Allah razi olsun utu calisiyor. Sayenizde cok sey ogrendim hayirli aksamlar.

MineMover

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın