Yurtdışı alışverişte tavsiye

Başlatan 07 Osman, 15 Kasım 2017, 15:23:41

07 Osman

Merhabalar,

Malum olduğu üzere bu forumun müdavimlerinin hobileri/işi  genelde belli. Ticaret anlamında farklı belki ama bizim gibi bu işi hobi olarak yapanlar için malzeme bulma sıkıntısı hat safhada. Tamam il merkezlerinde ikamet edenler, hatta İstanbul Karaköy civarında ikamet edenlerin :) tuzu kuru, ama bizim gibi küçük ilçelerde ikamet edenler ne yapsın. Türkiye'de  online olarak elektronik malzeme satışı yapan birkaç site var benim bildiğim. Onların bazılarında fiyatlar abartılı, bazıları ise belli bir miktarın altındaki siparişleri onaylamıyorlar bile.  Örneğin bir devre yapacağım malzemeleri 5 tl tutacak belki ama, bunun için en az 15 -20 tl lik daha fazladan malzeme almam lazım.

Bu bağlamda otomatikman yönümüz yurt dışına, özellikle de  paypalın kapanmasından sonra ebay.com u pas geçerek, aliexpress.com a   dönüyor.  Tamam oralarda ürünler gayet ucuz uygun, bir çoğunda kargo bedava. Bu seferde 20-50 gün gibi uzun teslimat süreleri hevesimizi kursağımızda bırakıyor.

Son zamanlarda aliexpress.com sitesindeki satıcıların bazılarının Turkey Post diye bir kargo sistemi kullandığını ve ürünlerin Türkiye'ye daha kısa sürelerde geldiğini  (5-15- gün gibi) öğrendim.  Donanım haber gibi sitelerde sık sık bu kargo biçimini kullanan satıcılar belirtilmekle  beraber, buradaki forum üyelerinden  aliexpress.com dan elektronik malzeme alan,  teslimat süresi kısa olan, Turkey Post kullanan bildiğiniz satıcıları, yada bildiğiniz teslimat süresi kısa olan başka siteleri  buraya yazsak  nasıl olur?

Papamidnite

Ücretsizlerde China post small packet mi ne vardi. Ücretlide de china post registered air mail. Bunlardan ilki gümrükte fazla takilmamakla beraber kaybolma riski de taşıyor ama hizli geliyor genelde. Bazen de şans işi. Mesela China post registered air mail adlu ücretli kargoya ürün verilmesinden sonra 3 ila 4 günde Türkiye'ye gelebiliyor. Sorun bizim gümrükte çok beklemesi.

emrah74

@07 Osman
Merhaba Güzel bir konuya değinmissin.
Ben'de elektronik malzeme ararken çok sıkıntılar,çekiyorum bulunduğum il de elektronik malzeme satan sadece bir dükkan var.Ve parça bulmak işkence çoğu zaman dükkanda olmuyo.Geçen ay transil diyot almaya gittim üç sefer gittim adamı anca buldum ve adam daha transil diyot du bilmiyor o ne diyo

07 Osman

Teşekkürler arkadaşlar,  sayın @emrah74  vermiş olduğunuz siteler DH forumda da paylaşılmış yinede teşekkür ederim. İşte bu şekilde kullanan bilen arkadaşlar burada paylaşırsa hepimizin yararına olur.

Ama anladım ki,  sonuç çok fazla değişmiyor, Örneğin  Türkiye'den 5 tl lik malzeme için 20 TL lik alışveriş yapıyorsun, 5 TL de  Kargo 25 TL, 2 günde elinde oluyor.

Yurtdışından 5 TL lik malzemeyi 3 TL ye alıyorsun,  zamanın varsa aynı paraya elinde, yok birazcık acele olsun istiyorsan kayıtlı posta ile 2-3 usd karşılığında yine aşağı yukarı 15 TL gibi bir rakam karşılığında 5-10 gün içinde elinde.

i3uz

Alıntı yapılan: 07 Osman - 15 Kasım 2017, 22:49:59Teşekkürler arkadaşlar,  sayın @emrah74  vermiş olduğunuz siteler DH forumda da paylaşılmış yinede teşekkür ederim. İşte bu şekilde kullanan bilen arkadaşlar burada paylaşırsa hepimizin yararına olur.

Ama anladım ki,  sonuç çok fazla değişmiyor, Örneğin  Türkiye'den 5 tl lik malzeme için 20 TL lik alışveriş yapıyorsun, 5 TL de  Kargo 25 TL, 2 günde elinde oluyor.

Yurtdışından 5 TL lik malzemeyi 3 TL ye alıyorsun,  zamanın varsa aynı paraya elinde, yok birazcık acele olsun istiyorsan kayıtlı posta ile 2-3 usd karşılığında yine aşağı yukarı 15 TL gibi bir rakam karşılığında 5-10 gün içinde elinde.

Genelde ben www.dx.com adresinden alışveriş yapıyorum. Çünkü bu site bir firma dolasıyla ürün gelmemesi gibi bir sıkıntı olmuyor. iletişime geçincede hemen yardımcı oluyorlar . ve ürünün birebir para iadesi yapıyorlar. 3 telefon sipariş ettim. 2si gelmedi. onun parasını geri iade ettiler. ve sebeplerinide söylediler. genelde bazı ürünler gelmesi uzun sürmesinin sebebi gemi gönderilerinden dolayı, oda şu bağlamda sıvı ve patlayıcı özelliği olan ürünler uçağa alınmıyor. tabi bazen farkedilmediğide oluyor. demem oki hızlı gelmesi paketin farkedilip farkedilmediğine bakaraktan uçak veya gemi seçeneğinde saklı.
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Papamidnite

Alıntı yapılan: i3uz - 16 Kasım 2017, 16:42:48Genelde ben www.dx.com adresinden alışveriş yapıyorum. Çünkü bu site bir firma dolasıyla ürün gelmemesi gibi bir sıkıntı olmuyor. iletişime geçincede hemen yardımcı oluyorlar . ve ürünün birebir para iadesi yapıyorlar. 3 telefon sipariş ettim. 2si gelmedi. onun parasını geri iade ettiler. ve sebeplerinide söylediler. genelde bazı ürünler gelmesi uzun sürmesinin sebebi gemi gönderilerinden dolayı, oda şu bağlamda sıvı ve patlayıcı özelliği olan ürünler uçağa alınmıyor. tabi bazen farkedilmediğide oluyor. demem oki hızlı gelmesi paketin farkedilip farkedilmediğine bakaraktan uçak veya gemi seçeneğinde saklı.

Telefon yasaklı ürün olmasina rağmen göndermeleri üstüne de gelmeyince para iadesi yapmalari iyiymiş. Dx ten hoc alışveriş yapmamıştım merak ettim simdi. Aliexpresten cok alışveriş yaptım. Onlar da gelmezse para iadesi yapıyor. Ayrıca bangood ve geabest de iyi ama pahalı onlar.

07 Osman

Aynen dx ten yaptım birkaç alışveriş, hiç gelmediği olmadı. Ama Aliexprese göre biraz daha pahalı ve aynı zamanda ürün çeşitliliği çok fazla değil.   Örnek, çok basit bir hobi işinde kullanacağım 10w led Aliexpresste 0,25 usd iken, dx te 5,41 TL  civarı.  Orada da yaklaşık 20-30 gün arası geliyor.

Aliexpresste de para iadesi oluyor, sadece orada belirtilen alışverişin kapanma süresini kaçırmayın yeter ki.

Ben inanıyorum ki;  illaki istisnalar vardır fakat genel anlamda bizim Türk satıcılardan daha dürüstler.

Size başımdan geçen bir olayı anlatayım:

O zamanlar ebay kullanıyordum. Bir ürün aldım yaklaşık 4-5 usd civarı. 45 gün gelmedi ürün, dispuite açtım, paramı iade aldım. İadeyi aldıktan 15 gün sonra ürün geldi. Yani alışverişten 60 gün sonra. Tabii ben vicdanen rahatsız oldum, yarım yamalak İngilizce ile durumu anlattım. Çünkü paypal alışveriş harici para da göndermiyordu.  Dedim ben yine sizin siteden iade para miktarı kadar alışveriş yapayım, ödemeyi yapayım, ama siz bana ürünü göndermeyin dedim. Tamam dediler. Bende önceki aldığım ürün artık satışta değildi bu yüzden tam para miktarını tutturmak için gerekli gereksiz  birkaç parça alarak alışverişi tamamladım. 30 gün sonra o ürünlerde geldi. Sonra birkaç forumda bunu dile getirip fikirler  aldım. Dedikleri, orası büyük bir firma, çalışanlar senin kadar duyarlı olmaz, sen üzerine düşeni yapmışsın rahat ol dediler. Ama hala içimdedir unutamadım yani.

Papamidnite

Alıntı yapılan: 07 Osman - 17 Kasım 2017, 10:28:41Aynen dx ten yaptım birkaç alışveriş, hiç gelmediği olmadı. Ama Aliexprese göre biraz daha pahalı ve aynı zamanda ürün çeşitliliği çok fazla değil.   Örnek, çok basit bir hobi işinde kullanacağım 10w led Aliexpresste 0,25 usd iken, dx te 5,41 TL  civarı.  Orada da yaklaşık 20-30 gün arası geliyor.

Aliexpresste de para iadesi oluyor, sadece orada belirtilen alışverişin kapanma süresini kaçırmayın yeter ki.

Ben inanıyorum ki;  illaki istisnalar vardır fakat genel anlamda bizim Türk satıcılardan daha dürüstler.

Size başımdan geçen bir olayı anlatayım:

O zamanlar ebay kullanıyordum. Bir ürün aldım yaklaşık 4-5 usd civarı. 45 gün gelmedi ürün, dispuite açtım, paramı iade aldım. İadeyi aldıktan 15 gün sonra ürün geldi. Yani alışverişten 60 gün sonra. Tabii ben vicdanen rahatsız oldum, yarım yamalak İngilizce ile durumu anlattım. Çünkü paypal alışveriş harici para da göndermiyordu.  Dedim ben yine sizin siteden iade para miktarı kadar alışveriş yapayım, ödemeyi yapayım, ama siz bana ürünü göndermeyin dedim. Tamam dediler. Bende önceki aldığım ürün artık satışta değildi bu yüzden tam para miktarını tutturmak için gerekli gereksiz  birkaç parça alarak alışverişi tamamladım. 30 gün sonra o ürünlerde geldi. Sonra birkaç forumda bunu dile getirip fikirler  aldım. Dedikleri, orası büyük bir firma, çalışanlar senin kadar duyarlı olmaz, sen üzerine düşeni yapmışsın rahat ol dediler. Ama hala içimdedir unutamadım yani.

Bunun benzeri olayı yaşayanları duydum ben de. Adamlar dürüst çalışıyor gerçekten ya da olumsuz yorum almaktan korkuyorlar.
Bizdeki alışveriş sitelerinde resmen müşteriye saldırgan tavır sergileyen satıcıları gördüm. Kurumsallaşma yok maalesef. Yahu arkada bir üründe tekele sahip değilsen davranışlarına dikkat edeceksin yoksa adam başkasından gider alir. Aliexpreste de boyle bir durum var bence. Ayni ürünü satan 50 tane satıcı olabiliyor. Alternatif olması bizler için avantaj.

i3uz

artık ürünleri kargo şirketleri uçakla taşıdığı için hızlı geliyor. hangi site olursa olsun. ama işte sıvı, ilaç, kimyasal, ve pilli cihazlar ve piller takılırsa ozaman gemi ile geliyor. sonra asker yolu gözler gibi geldimi geldimi diye bekle dur.

dx den yine pil sipariş edicem. hızlı gelsin diye. 10mlik mi 5mlik ne endoskobi kamerası aldım. pilleri ortasına koymuşlar 5günde geldi. aslında hortum sipariş edecektim dolasınlar diye. dedim para boşa gitmesin .. belki kullanıırım dedim. 2 kere gördüm evde sonra hatırlamıyorum.
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

07 Osman

Alıntı yapılan: i3uz - 17 Kasım 2017, 12:26:11artık ürünleri kargo şirketleri uçakla taşıdığı için hızlı geliyor. hangi site olursa olsun. ama işte sıvı, ilaç, kimyasal, ve pilli cihazlar ve piller takılırsa ozaman gemi ile geliyor. sonra asker yolu gözler gibi geldimi geldimi diye bekle dur.

dx den yine pil sipariş edicem. hızlı gelsin diye. 10mlik mi 5mlik ne endoskobi kamerası aldım. pilleri ortasına koymuşlar 5günde geldi. aslında hortum sipariş edecektim dolasınlar diye. dedim para boşa gitmesin .. belki kullanıırım dedim. 2 kere gördüm evde sonra hatırlamıyorum.

5 Gün gayet iyiymiş. Ben genelde elektronik komponent, led falan alıyorum. Dediğim gibi biraz daha fiyatlar ucuz olsa tadından yenmeyecek.

Papamidnite

Ben de konu açılmışken alibaba.com u sorayım. Malum siteden alışveriş yapmak  icin teklif sormak gerekiyor galiba. Orasi tamam ama şunu merak ediyorum. Aliexpresten alışveriş yaptıktan sonra ürün elimize ulaşınca biz onay verdiğimizde para satıcıya geçiyor. Alibaba da da ayni mantik var mi acaba?

07 Osman

Alıntı yapılan: Papamidnite - 17 Kasım 2017, 23:37:17Ben de konu açılmışken alibaba.com u sorayım. Malum siteden alışveriş yapmak  icin teklif sormak gerekiyor galiba. Orasi tamam ama şunu merak ediyorum. Aliexpresten alışveriş yaptıktan sonra ürün elimize ulaşınca biz onay verdiğimizde para satıcıya geçiyor. Alibaba da da ayni mantik var mi acaba?

Alibaba.com hakkında hiç bir bilgim yok.

cevat1

Papamidnite

Biraz araştırdım da alibaban epey miktarda sipariş vermek gerekiyor. Bir de kdv si gümrük vergisi bilmem ne derken baya bir ugrastiriyormus. Oradan almak problemli baya.

Yusuf usta

Aliexpress'ten 35.80 dolar ödeyerek ve elbette bu riski bilerek 2Tb disk sipariş ettim. 2 ay 15 gün sonra nihayet geldi. 43 lira da gümrük alındı üstelik PTT tarafından ve içinden çıkanları fotoğrafladım sizin için :)

aliexpres'te open dispute seçeneği ile kısaca "bu bir HDD değil. ücret iadesi yapılsın" dedim. bakalım aliexpress ne diyecek. Dünyanın en zenginin sitesi bu bir hard disk kardeşim der ise şayet tarihe geçilir. "Affet kanka bizim eleman seni kandırmış, buyur paran" derse ne ala...

not: içindeki demiri ilkin pile benzettim de sevindim. pili kullanırım bari falan dedim :)
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Furkan KELEŞOĞLU

:DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD

Abi hatırlarsan bunu sipariş ederken senle konuşmuştuk ,Biliyordum böyle birşey olacağını ama gecmiş olsun ne diyeyim :D
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

karadvt

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 23 Ocak 2019, 22:46:23Aliexpress'ten 35.80 dolar ödeyerek ve elbette bu riski bilerek 2Tb disk sipariş ettim. 2 ay 15 gün sonra nihayet geldi. 43 lira da gümrük alındı üstelik PTT tarafından ve içinden çıkanları fotoğrafladım sizin için :)

aliexpres'te open dispute seçeneği ile kısaca "bu bir HDD değil. ücret iadesi yapılsın" dedim. bakalım aliexpress ne diyecek. Dünyanın en zenginin sitesi bu bir hard disk kardeşim der ise şayet tarihe geçilir. "Affet kanka bizim eleman seni kandırmış, buyur paran" derse ne ala...

not: içindeki demiri ilkin pile benzettim de sevindim. pili kullanırım bari falan dedim :)

Açarken video çektiniz mi? Özellikle pahalı ürünlerde bunu yapmak lazım.

Uygun bir dille anlatabildiyseniz iade yapılır bence.
Aliexpressten daha önce alışveriş yapmisliginiz varsa eğer satıcıların size verdiği puanlar da guvenilirliginizi arttırıyor.

Bu arada gelen ürün güç kaynağı kutusuna benziyor. Demir dediğiniz de soğutucu alüminyum blok mu acaba?

gokrtl

İçindeki usb 2tb destekliyor mu? :))
Ürün alırken satıcı puanı, ürün yorumları ve kaç adet satıldığına bakmanız önem arzetmektedir. Bazen nadir de olsa yanlış ürün gönderdikleri de oluyor.
Bana geçenlerde sibop kapağı geldi. İşin ilginç tarafı herhangi bir sipariş verip para ödemişliğim de yok. Yalnış adres mi acaba dedim kendi kendime. Paketin üstüne baktım adım soyadım adresim filan yazıyor :)) :))

07 Osman

Valla bu biraz da  @Yusuf  usta nın şanssızlığına gelmiş galiba.  Şu ana kadar en pahalısı ebaydan (110 usd) olmak üzere,  aliexpress, dx.combangood.com dan alışverişler yaptım. Yusuf usta kızmasın ama  ederi mantıklı ürünler aldım, :)   bir sıkıntı çıkmadı yıllardır. Ama paypal çalışsın tekrar ebay a dönerim.  Sanki içimden bir his oranın daha kurumsal olduğunu, daha sağlam ve güvenli olduğunu söylüyor.

seron

@Yusuf usta geçmiş olsun. Demek senin de başına geldi ha... Vay be... İnternette videolarını görüp gülmüştüm.
Biz de aliexpresden mi hatırlamıyorum iki adet 1TB aldık. Aldık derken ben almadım bizim damat bey almış bana sormadan. İyi. Gerçek harddisk çıktı. Şans işi işte.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: karadvt - 23 Ocak 2019, 23:02:26Açarken video çektiniz mi? Özellikle pahalı ürünlerde bunu yapmak lazım.

Uygun bir dille anlatabildiyseniz iade yapılır bence.
Aliexpressten daha önce alışveriş yapmisliginiz varsa eğer satıcıların size verdiği puanlar da guvenilirliginizi arttırıyor.

Bu arada gelen ürün güç kaynağı kutusuna benziyor. Demir dediğiniz de soğutucu alüminyum blok mu acaba?

ufak bir flash bellek bile değil, flash belleğin 8Mb boot bölümü olur ya hani, onun gibi bir şey koymuşlar. yanına da bildiğin demir sac koymuş alüminyuma kıyamamışlar :)

parasal olarak sıkıntı olmaz. aliexpress üzerinden benim her yıl toplamda en az iki bin dolarlık siparişim var. kullanıcısıyım. Yani "satıcı entegrenin ayaklarını korumadan yollamış, yamulmuş" diye open dispute açıp parayı tam iade almışlığım var. aliexpress bana düzeltip kullan kardeşim demedi.  attığı mesajda "profilinizi inceledik. iyi görünüyor. biz devreye girdik ve sizin talebiiz doğrultusunda olayı sonuçlandırdık diye yazdılar.

siteden yamuk yemeyeceğime eminim. ben bu sahtekarlığı aliexpress üzerinden yapan ve kendi  ayağına kurşun sıkan firmaya acıyorum.

Alıntı yapılan: gokrtl - 23 Ocak 2019, 23:13:58İçindeki usb 2tb destekliyor mu? :))
Ürün alırken satıcı puanı, ürün yorumları ve kaç adet satıldığına bakmanız önem arzetmektedir. Bazen nadir de olsa yanlış ürün gönderdikleri de oluyor.
Bana geçenlerde sibop kapağı geldi. İşin ilginç tarafı herhangi bir sipariş verip para ödemişliğim de yok. Yalnış adres mi acaba dedim kendi kendime. Paketin üstüne baktım adım soyadım adresim filan yazıyor :)) :))

ürünü alırken tek bir türkçe yorum vardı. bildiğin seagate disk çok iyi kaçırmayın yazmış salak herif. umarım fikri değişmemiştir :)
ürünün içinde ne varsa 1.82 Tb gösteriyor. ama birkaç Gb veri attım artık hiç görmüyor makine. Küstü demek üzerine çok gidilince garibim :)

gokrtl

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 24 Ocak 2019, 00:16:27ufak bir flash bellek bile değil, flash belleğin 8Mb boot bölümü olur ya hani, onun gibi bir şey koymuşlar. yanına da bildiğin demir sac koymuş alüminyuma kıyamamışlar :)

parasal olarak sıkıntı olmaz. aliexpress üzerinden benim her yıl toplamda en az iki bin dolarlık siparişim var.  A*** kullanıcısıyım. Yani "satıcı entegrenin ayaklarını korumadan yollamış, yamulmuş" diye open dispute açıp parayı tam iade almışlığım var. aliexpress bana düzeltip kullan kardeşim demedi.  attığı mesajda "profilinizi inceledik. iyi görünüyor. biz devreye girdik ve sizin talebiiz doğrultusunda olayı sonuçlandırdık diye yazdılar.

siteden yamuk yemeyeceğime eminim. ben bu sahtekarlığı aliexpress üzerinden yapan ve kendi  ayağına kurşun sıkan firmaya acıyorum.

ürünü alırken tek bir türkçe yorum vardı. bildiğin seagate disk çok iyi kaçırmayın yazmış salak herif. umarım fikri değişmemiştir :)
ürünün içinde ne varsa 1.82 Tb gösteriyor. ama birkaç Gb veri attım artık hiç görmüyor makine. Küstü demek üzerine çok gidilince garibim :)

Merak ettim yav 2tb kullanılabilir olsaydı yine de içini açıp bakacak mıydın? :))
Ben mesela bakmaya bilirdim. Demir koymaları hdd nin ağırlığını turturmak içindir. Alümünyum hafif malzeme.
Yani ağırlık tamam dışardan bakınca içinde disk var dersin. Bir de gönderdiği flash disk 3-5 gün 2tb olarak çalışsaydı onay verebilirdin :))

Yusuf usta

Alıntı: Merak ettim yav 2tb kullanılabilir olsaydı yine de içini açıp bakacak mıydın? :))

Hiçbir ürünü anında onaylamam da, onaylasan bile onbeş gün hakkın devam ediyor o sitede. yani onbeş gün sonra iade edebiliyorsun sorun yok.
postacı tanıdık. iki günde üç günde bir poşet dolusu malzeme getiriyor bana. alır almaz herkesin tahmini aynı olduğu için esnaf arkadaşlarla beraber daha pc ye takmadan açtık kapağı. tutan tek şey içindeki çift taraflı bant. başka bir şey yok kapağı tutan. gördükten sonra pc ye taktık. 1.82 TB görünce şaşırdık. ama görünmesine bakmadım tabii. önceden aynı uyduruk ürünü alanlar yazmıştı beş-altı yıl evvel hatta, demişlerdi ki 16 Gb falan alıyor. bendeki o kadar da almadı. direkt fotoğrafını aldım.

Alıntı yapılan: seron - 23 Ocak 2019, 23:47:17@Yusuf usta geçmiş olsun. Demek senin de başına geldi ha... Vay be... İnternette videolarını görüp gülmüştüm.
Biz de aliexpresden mi hatırlamıyorum iki adet 1TB aldık. Aldık derken ben almadım bizim damat bey almış bana sormadan. İyi. Gerçek harddisk çıktı. Şans işi işte.
şans değil abi, genelde dürüstler. arada intihar eden firma çıkıyor. şimdi şöyle bir hesap yapalım gel seninle:

35 dolara bu ürünü bu adam yüz bin kişiye satsa dünya çapında. 11.11 indirimi diye bu kadar insan alır mı alır. çünkü benim komşum 11.11 indiriminde 1800 kargo yaptı ki ufacık dükkan. hepsi burada üzerinden satıyor. şimdi 35.8 dolar yüzbin kişi ne etti?
3.580.000 (ki daha da fazla satar) şimdi bunları alanların dörtte biri  anlayıp itiraz etse iade alsa kaldı yüzde 75...
yüzde yirmi beş de öylesine iade etse yarısı kalsa...

Al sana 1 milyon 290 bin dolar...
bu ürünü normalde beş dolara satsa hani alan  olur diyelim... 500 bin dolar da maliyet düş... 8 yüz bin dolar havadan para...
jübile bu... yani firma artık kapanalım biz aliexpressten atılalım yeter diyecek 800 bin dolar ile jübile yapıp Karayiplerde tatile gidecek sahipleri... olay budur... (Bence)

karadvt

Bilinçli kullanıcı bilinçsiz kullanıcı farkı işte. Siz biliyor test ediyorsunuz ve gerektiğinde paranızı kurtarıyorsunuz. Bilinçsiz olanlara yazık oluyor. Yapacak bir şey yok

Yusuf usta

adamın dükkanı silinmiş aliexpress'den.
bu da jübile yapıp kendi ayağına kurşun sıktığını doğruluyor.
itiraz eden herkes parasını kesin alır geriye. ama tabii alanların yarısı itirazı aklına getirmez orası ayrı...

emrah74

@Yusufusta  bende aliexperss den çok turlu potansiyometre sipariş ettim nasıl olduysa siparişi onaylamısım.Benim bu durum da ne yapmam gerekiyor

Yusuf usta

Alıntı yapılan: emrah74 - 24 Ocak 2019, 12:27:09@Yusufusta  bende aliexperss den çok turlu potansiyometre sipariş ettim nasıl olduysa siparişi onaylamısım.Benim bu durum da ne yapmam gerekiyor
almadan mı onayladın? yoksa yanlış mal mı geldi?

karadvt

Alıntı yapılan: emrah74 - 24 Ocak 2019, 12:27:09@Yusufusta  bende aliexperss den çok turlu potansiyometre sipariş ettim nasıl olduysa siparişi onaylamısım.Benim bu durum da ne yapmam gerekiyor

Onaylama üzerinden 15 gun geçmediyse dispute açın veya direkt aliexpress canlı baglanti ile müşteri hizmetlerine durumu anlatın. Önce müşteri hizmetlerine yazın   bence.

emrah74

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 24 Ocak 2019, 13:10:28almadan mı onayladın? yoksa yanlış mal mı geldi?

Ürün gelmedi  sipariş vereli iki gün oldu.Sanırsam yanlışlıkla ben onayladım.Sipariş ekranında başarılı teslimat  ve geri bildirim de bulun yazıyor.

emrah74

Alıntı yapılan: karadvt - 24 Ocak 2019, 13:54:08Onaylama üzerinden 15 gun geçmediyse dispute açın veya direkt aliexpress canlı baglanti ile müşteri hizmetlerine durumu anlatın. Önce müşteri hizmetlerine yazın   bence.
Satıcıya mesaj attım da biraz daha bekleyin diyor.

07 Osman

Alıntı yapılan: emrah74 - 24 Ocak 2019, 18:21:17Ürün gelmedi  sipariş vereli iki gün oldu.Sanırsam yanlışlıkla ben onayladım.Sipariş ekranında başarılı teslimat  ve geri bildirim de bulun yazıyor.

Bence bunu satıcıya değil de  müşteri hizmetlerine yazarsanız işlemi kapatıp direk para iadesi gerçekleştirebiliyorlar.  Gerçi satıcıya da işlemin yanlışlıkla olduğunu, aslında ihtiyacınızın olmadığını söylerseniz anlayışla karşılayacağından eminim.

Dx.com da başıma gelmişti.  Doların fırladığı zamanlar,  yaklaşık 45-50 usd lik bir ürün alacaktım.  Dx.com da 120 TL gösteriyor. Aha yaşadık dedim, fazla dikkat etmeden paldır küldür siparişi verdim.  Telefona bir mesaj geldi 45 usd karşılığı 200 bilmem kaç TL. DX.com da alışveriş yaptınız gibisinden.  Elemanlar muhtemelen Türkiye'deki döviz kurları ile sitelerini güncellememişler. Hemen mesaj attım, durumu anlattım 'Lann sizinnn Türkiyede USD kaç lira haberiniz varmı' yı gayet kibar bir dille anlatım. Sonra sağ olsunlar satışı kapattılar ve iademi hemen ertesi gün gerçekleştirdiler.

karadvt

Alıntı yapılan: emrah74 - 24 Ocak 2019, 18:23:01Satıcıya mesaj attım da biraz daha bekleyin diyor.

Dispute süresi dolmasi için bekletiyor olmasın.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: emrah74 - 24 Ocak 2019, 18:21:17Ürün gelmedi  sipariş vereli iki gün oldu.Sanırsam yanlışlıkla ben onayladım.Sipariş ekranında başarılı teslimat  ve geri bildirim de bulun yazıyor.

sipariş vereli bu kadar az süre olduysa aliexpress site kenarındaki help yazan yerden müşteri temsilcisine yaz.

If you look at the date of my ordering  and the date of confirmed receiving, you see that  I have confirmed in error.
Can you help me with this confirmation error? I have not received the goods yet. Thanks

(Siparişimin sipariş tarihine ve onaylanan teslim tarihine bakarsanız, yanlışlıkla onayladığımı görürsünüz.
Bu onaylama hatasını bana yardımcı olabilir misiniz? Henüz malları almadım. Teşekkürler)

siparişin zaten gelecekse sorun yok. ama takılıp da gelmezse sıkıntı yaşamamak için tedbir olur.

emrah74

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 24 Ocak 2019, 21:56:52sipariş vereli bu kadar az süre olduysa aliexpress site kenarındaki help yazan yerden müşteri temsilcisine yaz.

If you look at the date of my ordering  and the date of confirmed receiving, you see that  I have confirmed in error.
Can you help me with this confirmation error? I have not received the goods yet. Thanks

(Siparişimin sipariş tarihine ve onaylanan teslim tarihine bakarsanız, yanlışlıkla onayladığımı görürsünüz.
Bu onaylama hatasını bana yardımcı olabilir misiniz? Henüz malları almadım. Teşekkürler)

siparişin zaten gelecekse sorun yok. ama takılıp da gelmezse sıkıntı yaşamamak için tedbir olur.
Aliexperss help menüsü altındaki live chat menüsün den çıkan seçenekler hangisini seçeyim

Yusuf usta

Alıntı yapılan: emrah74 - 25 Ocak 2019, 07:46:29Aliexperss help menüsü altındaki live chat menüsün den çıkan seçenekler hangisini seçeyim

o menüyü ezbere bilemem ki. sağ tıkla türkçe diline çevir de. google çevirisi ile uygun seçenekleri seç.

bu sabah bana 35.80 USD iade yapmış sahtekar satıcı. disk de yani flash bellekimsi tuhaf devre de bana kaldı...

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın