Triac İle Ac Motoru dengeli çalıştırabilmek ?

Başlatan audiocu, 15 Kasım 2017, 01:42:19

audiocu

Öncelikle herkeze merhaba değerli arkadaşlar, İst. Bayrampaşa da araç ses sistemleri ile uğraşan esnaf bir dostunuzum. Uzun bir aradan sonra  tekrar elektronik forumlarına dönmüş bulunmaktayım. Herkeze iyi forumlar dilerim.

Sorunuma gelicek olursak bir mutfak robotunu düşünün, motorunun hız kontrolünü yapıcağım. Linkteki alttan 3üncü devreyi yaptım https://320volt.com/triyak-devreleri-tristor-devreleri/3/
çalışyıor motorun hızını kontrol edebiliyorum Ancak potansı yarıya kadar çevirdikten sonra motor kalkış yapıyor. bu durumu nasıl ortadan kaldırabilirim? potansı yarıya hatta yarıdan biraz fazla çevirdikten sonra motor dönmeye başlıyor. Potansın bu aradaki boşluğunu nasıl giderebilirim? Teşekkürler..

Furkan KELEŞOĞLU

Oradaki Boşluk aşşağıda belirttiğim durumlara göre değişir.
1-motora binen yük.
2-motorun eylemsizlik momentini yenmesi icin gerekli gücü alamaması.
3-potansiyometreyi şuan sistemde var olan potansiyometre değerinden daha kücük bir potansiyometre ile değiştirmeniz veya seri bağlanmış kondansatör değerini kücültmeniz bu boşluğu büyük ölcekte kısaltabilir.

NOT= Yaptığınız devre Dimmer devresidir (yumuşak yol verme veya 0 anında tetikleme) o aradaki boşluğun oluşma nedeni orada triyağın tetiklenme frekansının az olup triyağın motoru kalkındaracak gücü verememesi.
-Potansiyometreyi arttırdıkca frekans artar ve triyağın tetiklenmesi artar bu artma ile Motorun eylemsizlik momentini(motordaki yüke göre) yenmeye başlar.
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

audiocu

Alıntı yapılan: Furkan41 - 15 Kasım 2017, 02:35:32Oradaki Boşluk aşşağıda belirttiğim durumlara göre değişir.
1-motora binen yük.
2-motorun eylemsizlik momentini yenmesi icin gerekli gücü alamaması.
3-potansiyometreyi şuan sistemde var olan potansiyometre değerinden daha kücük bir potansiyometre ile değiştirmeniz veya seri bağlanmış kondansatör değerini kücültmeniz bu boşluğu büyük ölcekte kısaltabilir.

NOT= Yaptığınız devre Dimmer devresidir (yumuşak yol verme veya 0 anında tetikleme) o aradaki boşluğun oluşma nedeni orada triyağın tetiklenme frekansının az olup triyağın motoru kalkındaracak gücü verememesi.
-Potansiyometreyi arttırdıkca frekans artar ve triyağın tetiklenmesi artar bu artma ile Motorun eylemsizlik momentini(motordaki yüke göre) yenmeye başlar.

teşekkür ederim Furkan kardeşim.

şöyle ayrıntılardan da bahsedeyim; mutfak robotunun orjinal hali bir microdenetleyiciye bağlı moc 3021 fotodiac ile triacın sürülmesi şeklindeydi. 10 kademeli anahtarı mevcut bu anahtara 90kohmluk potans bağlı  orjinal hali ile bu motorun hız ayarı çok stabil ve mükemmel yapılabılıyordu.(Bundan dolayı motorun eylemsizlik momentinin düşükk hatta çok düşük olacağını düşünüyorum). Ancak microdenetleyicideki fabrika çıkışı arızadan dolayı çok sayıda arızalı cihaz mevcut. bu arıza sebebiyle cihazlar bana geldi ben de dimmer ile düz bir şekilde ayarlı kullanılabileceğini düşündüm. Yanlız burda da bu ufak sorun çıktı.

daha düşük potans denemiştim, olmadı 250kohm bile yüksek devirden başlamasına sebep oldu. ama seri bağlı kond. ü düşük değerli takıp deneyip sonuç hakkında bilgilendireceğim. görüş ve önerilere her zaman açığım. tşkrler.

i3uz

Alıntı yapılan: audiocu - 15 Kasım 2017, 01:42:19Öncelikle herkeze merhaba değerli arkadaşlar, İst. Bayrampaşa da araç ses sistemleri ile uğraşan esnaf bir dostunuzum. Uzun bir aradan sonra  tekrar elektronik forumlarına dönmüş bulunmaktayım. Herkeze iyi forumlar dilerim.

Sorunuma gelicek olursak bir mutfak robotunu düşünün, motorunun hız kontrolünü yapıcağım. Linkteki alttan 3üncü devreyi yaptım https://320volt.com/triyak-devreleri-tristor-devreleri/3/
çalışyıor motorun hızını kontrol edebiliyorum Ancak potansı yarıya kadar çevirdikten sonra motor kalkış yapıyor. bu durumu nasıl ortadan kaldırabilirim? potansı yarıya hatta yarıdan biraz fazla çevirdikten sonra motor dönmeye başlıyor. Potansın bu aradaki boşluğunu nasıl giderebilirim? Teşekkürler..

yaptığın devrede, diyak var. bu diyak voltaj 32voltu geçtiğinde triyağı devreye sokar, dolasıyla potans ve ona seri bağlı direnç var. sen ona seri bağlı dirençi öyle seçmelisin ki, 30volta diyak bekleyecek. bağladığın potansa az dokunduğunda motor çalışmaya başlıyacak. yanı seri bağlı dirençin uygun direnç değerini bulmalısın.
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın