Anahtarın açık kalması

Başlatan VonalOrdu, 09 Kasım 2017, 23:41:36

VonalOrdu

Merhaba,
Ben arduino ve triyak(moc3021 kullanıyorum) ile bir anahtar yaptım.
Arduinodan 5v ile sinyal gönderdiğimde triyak iletime geçiyor GND ye çektiğimde triyak iletimi kesiyor.
Ben istiyorumki 5v verip kestiğimde triyak hala iletimde kalsın ve tekrar 5v verene kadar iletimde kalsın istiyorum bunu nasıl yapabilirim ?

Bunu yapmayı isteme sebebimide açıklayayım belki farklı bir yöntem geliştiren olabilir.
Arduino sürekli sinyal göndererek triyakı açıyor fakat ben arduinoyu resetlediğim zaman sinyal kesildiğinden triyakda iletimi kesiyor yani arduino kapansada triyak son konumunu korusun istiyorum.

mcan

VonalOrdu

i3uz

Alıntı yapılan: VonalOrdu - 09 Kasım 2017, 23:41:36Merhaba,
Ben arduino ve triyak(moc3021 kullanıyorum) ile bir anahtar yaptım.
Arduinodan 5v ile sinyal gönderdiğimde triyak iletime geçiyor GND ye çektiğimde triyak iletimi kesiyor.
Ben istiyorumki 5v verip kestiğimde triyak hala iletimde kalsın ve tekrar 5v verene kadar iletimde kalsın istiyorum bunu nasıl yapabilirim ?

Bunu yapmayı isteme sebebimide açıklayayım belki farklı bir yöntem geliştiren olabilir.
Arduino sürekli sinyal göndererek triyakı açıyor fakat ben arduinoyu resetlediğim zaman sinyal kesildiğinden triyakda iletimi kesiyor yani arduino kapansada triyak son konumunu korusun istiyorum.

Bu istediğin şeyin ticari değeri gerçekten yüksek, şuanda kablosuz rf kumantalarda bu sistem kullanıyor.
3 şeçeneğin var.

1 akıllı röle
2 analog entegreler
3 pic ile

karaköyde abedhanda 3 liraya satılan röleler var her elektrik verdiğinde konumu değişiyor. yada analog entegreler var onlarda yapar ama kararsızlık yaşayabilirsin.onları on off devreler adı altında aratırsan bazı devreler bulabilirsin. yada PİC 12f683 12f675 ile küçük bir program atarak bunu sağlayabilirsin. 

Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

mustafayilmaz

Alıntı yapılan: i3uz - 10 Kasım 2017, 15:10:14Bu istediğin şeyin ticari değeri gerçekten yüksek, şuanda kablosuz rf kumantalarda bu sistem kullanıyor.

Bu kadar basit bir şeyin nasıl ticari değeri yüksek oluyor?

Bir adet Flip-Flop'u ( JK, T, D tipi vs) toggle modde çalıştırmanız yeterli. Hatta opampla bile olur.

i3uz

Alıntı yapılan: mustafayilmaz - 10 Kasım 2017, 23:29:48Bu kadar basit bir şeyin nasıl ticari değeri yüksek oluyor?

Bir adet Flip-Flop'u ( JK, T, D tipi vs) toggle modde çalıştırmanız yeterli. Hatta opampla bile olur.

Genelde bu devre herzaman gerekli bir devre ama Bu devrenin semasini hicbiyerde bulamazsin. Picli olarak yapilan modelleri var. Teknik olarak aciklamasi basit ama semasini kimse yayinlamak istemez. Sen o basit semayi aciklada arkadasin isi gorulsun.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

mustafayilmaz

i3uz

Alıntı yapılan: mustafayilmaz - 11 Kasım 2017, 01:52:49Zaten hazırı varmış.

Şeması, pcb'si bile var:

adafruit push buton

push buton
Bukadar basit seyin degeri 30tl sence bu is icin ticari degeri pahali degilmi?  Daha ne olsun
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

olc technics

CD4013 ile basit bir toggle devresi yapılır. Kontrol (arduino) devresinden tek pals alınca devreyi açar, tekrar pals alınca devreyi kapar.Gayet basit aslında.

VonalOrdu

Öncelikle öneriler için teşekkürler.

Bazı yerlerde de çözüm önerisi olarak mosfet veya tiröstör kullanın denilmiş bunları kullanarak  daha ekonomik veya basit bir çözüm yapabilir miyiz ?

i3uz

Alıntı yapılan: VonalOrdu - 13 Kasım 2017, 10:23:04Öncelikle öneriler için teşekkürler.

Bazı yerlerde de çözüm önerisi olarak mosfet veya tiröstör kullanın denilmiş bunları kullanarak  daha ekonomik veya basit bir çözüm yapabilir miyiz ?

arkadaşın dediği gibi ben 4013 ile yaptım ama sana önermedim kararsızlıkları var. çareyi pic ile yaparak çözüm buldum.  kumanda devreleri için aynı şey bana gerekliydi. çok araştirdim. entemizi pic ile oldu.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın