Power bank yapamadım

Başlatan Papamidnite, 09 Kasım 2017, 14:27:00

Papamidnite

Merhabalar. Kendimce basit bir powerbank yaptım. Power bank ihtiyacım yok ama uğraş olsun işte. Iyi güzel sarj ediyor. Şarj da oluyor.
Sorun yavaş sarj etmesinde.
Piller birbirine paralel bağlı. Çıkışına XL6009 onun da devamına paralel bağlı 3 adet LM7805 ekledim. XL6009 olur da kafayı yer de voltaj yukselirse diye önlem olarak ekledim. Yuksek akimda cok isinmasin diye de 3 adet koydum.

Teoriye göre XL6009 3a ya kadar verebiliyor. LM7805 ler de 1a dan 3 adet var 3a verebiliyor. Peki neden bu telefon yavas sarj oluyor sizce? Şarj modülü ile is cozulur biliyorum  ama bu aşamada bir  öneriniz var mi ustalar?

[attach]8542[/attach]

Yusuf usta

bu aradaki modül step down değil mi? 5'e yükselten bir modül ise şayet aradaki 7805'lerde gerilim kaybı olur yine de.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Mustafa281

LM7805 patates baskı değilse tabiki de 1 amper verir ama patates ise 100 mA geçmez ;D ayrıca LM7805'in çıkışındaki kondansatör değeriniz küçük ise onu 220uF 330uF 470uF gibi kutuplu değerlerle deneyip test edin hangisi uygun ise onu kullanın özellikle (Low Esr) kondansatör kullanılsa daha güzel olur :D

seron

@Papamidnite ,
Pilleri nasıl bağladın şemasını elle uyduruk çizip verebilir misin? Hepsi paralel mi?
Şarj modülü ise pilleri nasıl bağladığına bağlı olarak seçilir.
LM7805leri 50kuruş 1TL gibi aldıysan muhtemelen patatestir haberin olsun. Zaten kullanmak için yapmadığını söylemişsin ama ufak bir ayar çekerek kullanılır hale getirmek mümkün bence. Hele hele pilleri uygun şekilde bağlarsan step up devreye falan gerek kalmayacaktır. Doğrudan uygun bir regüle katıyla çözersin. İşin en pis tarafı şarj modülü olacaktır.

i3uz

Alıntı yapılan: Papamidnite - 09 Kasım 2017, 14:27:00Merhabalar. Kendimce basit bir powerbank yaptım. Power bank ihtiyacım yok ama uğraş olsun işte. Iyi güzel sarj ediyor. Şarj da oluyor.
Sorun yavaş sarj etmesinde.
Piller birbirine paralel bağlı. Çıkışına XL6009 onun da devamına paralel bağlı 3 adet LM7805 ekledim. XL6009 olur da kafayı yer de voltaj yukselirse diye önlem olarak ekledim. Yuksek akimda cok isinmasin diye de 3 adet koydum.

Teoriye göre XL6009 3a ya kadar verebiliyor. LM7805 ler de 1a dan 3 adet var 3a verebiliyor. Peki neden bu telefon yavas sarj oluyor sizce? Şarj modülü ile is cozulur biliyorum  ama bu aşamada bir  öneriniz var mi ustalar?

[attach]8542[/attach]

yavaş şarj etmesinin sebebi;

Usb ucundaki diğer + data data - bulunan 4 uctan 2 data ucunu kısa devre edersen veya boşta birakırsan, telefonlar 1amperlik şarj duvarını aşamazlar.

ama data uçlarına degişen modellere göre voltaj verirsen hızlı şarj yapamaya başlarlar, mesela general mobilede  o data uclarının ikisindede 3.2v var samsunglarda ise 1,2volt var. yanı demem oki voltaj bölücü dirençlerle bu sistemi yapman böylelikle telefon çekebildiği akımı çekecektir.
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

seron

Alıntı yapılan: i3uz - 09 Kasım 2017, 17:11:08yavaş şarj etmesinin sebebi;

Usb ucundaki diğer + data data - bulunan 4 uctan 2 data ucunu kısa devre edersen veya boşta birakırsan, telefonlar 1amperlik şarj duvarını aşamazlar.

ama data uçlarına degişen modellere göre voltaj verirsen hızlı şarj yapamaya başlarlar, mesela general mobilede  o data uclarının ikisindede 3.2v var samsunglarda ise 1,2volt var. yanı demem oki voltaj bölücü dirençlerle bu sistemi yapman böylelikle telefon çekebildiği akımı çekecektir.
Evet bak buna değinmek iyi oldu. Bende internette gömüştüm bunu. Ama data uçlarının bu şekilde kullanılması doğru mu, orasından emin değilim. Her telefonda farklı kullanılmasının nedeni de, her telefonun şarj kontrolörünün ve bataryasının farklı olmasından olabilir.

i3uz

Alıntı yapılan: seron - 09 Kasım 2017, 17:20:40Evet bak buna değinmek iyi oldu. Bende internette gömüştüm bunu. Ama data uçlarının bu şekilde kullanılması doğru mu, orasından emin değilim. Her telefonda farklı kullanılmasının nedeni de, her telefonun şarj kontrolörünün ve bataryasının farklı olmasından olabilir.

data uclarının max seviyesi de 5v olduğundan hiçbir sakıncası yok bir çok model için denedim. aklımda kalan bunlardı. hemen çizdim.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Papamidnite

Saçma sapan bir çizim oldu ama aşağıdaki şekilde şema. Dediğiniz gibi LM7805 ler çakma galiba. 3 adet olmasına rağmen telefonu şarj ederken baya ısınıyor. Olmazsa onları kaldırıp da denerim ama işte XL6009 arıza yaparsa voltaj yükselir çekincesindeyim.

Papamidnite

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 09 Kasım 2017, 14:53:14bu aradaki modül step down değil mi? 5'e yükselten bir modül ise şayet aradaki 7805'lerde gerilim kaybı olur yine de.

XL6009 step up hocam. Piller paralel bağlı ve tam şarjda iken bile 4.2 volt verebiliyor. Mecburen step up ekledim.

Papamidnite

Alıntı yapılan: seron - 09 Kasım 2017, 15:49:44@Papamidnite ,
Pilleri nasıl bağladın şemasını elle uyduruk çizip verebilir misin? Hepsi paralel mi?
Şarj modülü ise pilleri nasıl bağladığına bağlı olarak seçilir.
LM7805leri 50kuruş 1TL gibi aldıysan muhtemelen patatestir haberin olsun. Zaten kullanmak için yapmadığını söylemişsin ama ufak bir ayar çekerek kullanılır hale getirmek mümkün bence. Hele hele pilleri uygun şekilde bağlarsan step up devreye falan gerek kalmayacaktır. Doğrudan uygun bir regüle katıyla çözersin. İşin en pis tarafı şarj modülü olacaktır.

İçini açtığım birkaç powerbankta pilleri hep paralel bağlı gördüm. Dediğiniz gibi seri bağlayınca şarj işi biraz problem oluyor. Seri bağlarsak bir adet balans devresi ve yine step up regülatör lazım olur gibi geldi bana.

Papamidnite

Alıntı yapılan: i3uz - 09 Kasım 2017, 17:11:08yavaş şarj etmesinin sebebi;

Söylediğiniz mantıklı aslında ama bende bir adet tek piller çalışan powerbank var. Ona baktım şimdi. Ortadaki pinlerde voltaj yok. Farklı varyasyonlarını denedim. Bu zaten en fazla 1a verebiliyor diye biliyorum. Ancak ortadakiler de devreye lehimli. Demek ki bir amacı var ama anlamadım nedir.

Görsel şu şekilde.

seron

Alıntı yapılan: Papamidnite - 09 Kasım 2017, 17:30:20İçini açtığım birkaç powerbankta pilleri hep paralel bağlı gördüm. Dediğiniz gibi seri bağlayınca şarj işi biraz problem oluyor. Seri bağlarsak bir adet balans devresi ve yine step up regülatör lazım olur gibi geldi bana.
Aynen bravo!
Devre pillerin bağlanma durumuna göre seçilir derken onu demek istedim. Böyle bir devre uydurulduğunda, şarj deşarj olayını da otomatiğe bağlayarak 7805lerden kurtulabilirsin. Tabi bu bütün işlevlerin hepsini yapacak tek bir devre veya görevleri paylaştırılmış iki devre bulmak sıkıntı olabilir. Ben bu devrelerle uğraşmadığımdan derin bilgi veremiyorum fakat olabilirliği yüksek. Sen şimdi ne yapabilirsin?

Hmmm?...

En basitinden şu data bağlantıları işini aradan çıkartsan, akımı artırmış olacaksın. Böylece deneysel de olsa devrenin kullanılabilirliği artmış olacak. Gerisini de ister yap ister yapma orası sana ve bütçene bağlı.

Papamidnite

Alıntı yapılan: seron - 09 Kasım 2017, 17:43:10Aynen bravo!
Devre pillerin bağlanma durumuna göre seçilir derken onu demek istedim. Böyle bir devre uydurulduğunda, şarj deşarj olayını da otomatiğe bağlayarak 7805lerden kurtulabilirsin. Tabi bu bütün işlevlerin hepsini yapacak tek bir devre veya görevleri paylaştırılmış iki devre bulmak sıkıntı olabilir. Ben bu devrelerle uğraşmadığımdan derin bilgi veremiyorum fakat olabilirliği yüksek. Sen şimdi ne yapabilirsin?

Hmmm?...

En basitinden şu data bağlantıları işini aradan çıkartsan, akımı artırmış olacaksın. Böylece deneysel de olsa devrenin kullanılabilirliği artmış olacak. Gerisini de ister yap ister yapma orası sana ve bütçene bağlı.

Hocam ben ilk olarak LM7805 leri kaldırıp XL6009 Step up devresinden voltajı 5.11 volt yapıp bir deneyeceğim. Sonuç değişmezse diğer adımlara geçerim.

Bu arada bir düzeltme yapayım. Üstte attığım tekli powerbank fotosunda soldan sağa pinlere numara vermek gerekirse 1 ile 4 5.05 volt. 2-4 ve 3-4 4.36 volt veriyor telefonda takınca. Az önce başka bir cihaza takmıştım hatamı anladım telefona takıp denedim. i3uz hocamın dediği gibi yapmak gerek o zaman.

Papamidnite

Bu arada konu dışı ama Şu aşağıdaki malzemeyi ne diyerek  bulabilirim acaba? rezistansların kablolarla bağlantı noktalarında yanmaz fiberglas malzeme olarak geçiyor yabancı sitelerde.  Türkçe karşılığına da fiberglas malzeme şeklinde arattım pek çıkmıyor.

tahaberber

Ali expres te bunun hazır devreleri var
isterseniz ondan sparis verin hem şarj hem yükseltme katı tek kart

cevat1

https://tr.aliexpress.com/item/Dual-USB-Power-Bank-6x-18650-External-Backup-Battery-Charger-Box-Case-For-Phone/32805042325.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.JB0pX3
Fiyatı 2.66 $   hazır mis gibi, power bank
malzeme: Plastik
renk: Beyaz, siyah, pembe, mavi
boyutu: 15 cm x 7.7 cm/5.91 ' ' 'x3. 03 ' '
girdi: Mikro USB DC 5 V 1A
çıktı: DC 5 V/2A veya DC 5 V/1A
pil Tipi: 18650 lityum pil 3.6-3.7 V (piller dahil değildir)
6x18650 için uyumlu lityum iyon şarj edilebilir piller (piller dahil değildir)
LED el feneri ile
iki USB çıkış arayüzü: 1.0A arayüzü ve 2.1A arayüzü. iki eşzamanlı cihazlarınızı şarj
iPhone Için uyumlu olacak, iPad, iPod, USB Dijital Cihazlar ve en çok cep telefonları.
güvenli ve güvenilir, seyahat ve açık hava etkinlikleri üzerinde kullanmak için mükemmel
iphone için Fit 6/6 S, Samsung Galaxy için S7 S6 Kenar HTC M9 ve diğer akıllı telefonlar, Tablet PC
bu ürün kullanımı kolay.
18650 güç bankası piller kutu sadece, diğerleri dahil değildir!
miktar: 1 Adet

Papamidnite

Alıntı yapılan: cevat1 - 09 Kasım 2017, 20:36:29https://tr.aliexpress.com/item/Dual-USB-Power-Bank-6x-18650-External-Backup-Battery-Charger-Box-Case-For-Phone/32805042325.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.JB0pX3
Fiyatı 2.66 $   hazır mis gibi, power bank
malzeme: Plastik
renk: Beyaz, siyah, pembe, mavi
boyutu: 15 cm x 7.7 cm/5.91 ' ' 'x3. 03 ' '
girdi: Mikro USB DC 5 V 1A
çıktı: DC 5 V/2A veya DC 5 V/1A
pil Tipi: 18650 lityum pil 3.6-3.7 V (piller dahil değildir)
6x18650 için uyumlu lityum iyon şarj edilebilir piller (piller dahil değildir)
LED el feneri ile
iki USB çıkış arayüzü: 1.0A arayüzü ve 2.1A arayüzü. iki eşzamanlı cihazlarınızı şarj
iPhone Için uyumlu olacak, iPad, iPod, USB Dijital Cihazlar ve en çok cep telefonları.
güvenli ve güvenilir, seyahat ve açık hava etkinlikleri üzerinde kullanmak için mükemmel
iphone için Fit 6/6 S, Samsung Galaxy için S7 S6 Kenar HTC M9 ve diğer akıllı telefonlar, Tablet PC
bu ürün kullanımı kolay.
18650 güç bankası piller kutu sadece, diğerleri dahil değildir!
miktar: 1 Adet

Biliyorum hocam bunları da hani maksat kendim bir şeylerle uğraşmakti. Yoksa daha önce dedigim gibi yeteri kadar powerbank var evde ama bir seyi ben yaptım demek baska aliexpressten aldim demek baska. Hobi amacli benimki.

cevat1

Papamidnite

Alıntı yapılan: cevat1 - 09 Kasım 2017, 23:03:49İyi de... power bank olmuş mu?

Oldu da yavas sarj ediyor. Onu çözünce tam olacak. Adamlar robotlar ile seri üretim yapıyor bizimkisi ancak bu kadar oluyor ki benim elektronik eğitimim de yok. Merak sadece

cevat1

Önce power bank şema ve devrelerini inceleyin.
Sonra kendiniz bir tasarım çıkartın veya benzerini hazırlayın. Regüle/7805 lere 18650 leri seri/paralel bağlayıp şarj etmeye çalışmakla power bank olmuyor.
Önce power bank mantığını kavrayın. Şema çıkartın devre analizlerini ustalarla inceleyin. Sonra uygulamaya geçersiniz.
Size sadece öneride bulundum.
İyi çalışmalar, kolay gelsin
Basit bir örnek :

Mustafa281

Bu işi en iyi yapan entegreler LT serisi entegreler ama maalesef Türkiye de bulunmuyor ve pahalılar ya hazır modül almak ya da en iyisi MC34063 entegresiyle bir devre kurmak girişide zaten 3.7volt ama düşük mA'de şarj eder o ayrı.

Papamidnite

Alıntı yapılan: cevat1 - 09 Kasım 2017, 23:41:02Önce power bank şema ve devrelerini inceleyin.
Sonra kendiniz bir tasarım çıkartın veya benzerini hazırlayın. Regüle/7805 lere 18650 leri seri/paralel bağlayıp şarj etmeye çalışmakla power bank olmuyor.
Önce power bank mantığını kavrayın. Şema çıkartın devre analizlerini ustalarla inceleyin. Sonra uygulamaya geçersiniz.
Size sadece öneride bulundum.
İyi çalışmalar, kolay gelsin
Basit bir örnek :

E cevat bey benim yaptığım da basit  dediğiniz semadaki zaten. İlk sayfada attim semayi siz görmemişsiniz demek ki

Papamidnite

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 09 Kasım 2017, 23:54:36Bu işi en iyi yapan entegreler LT serisi entegreler ama maalesef Türkiye de bulunmuyor ve pahalılar ya hazır modül almak ya da en iyisi MC34063 entegresiyle bir devre kurmak girişide zaten 3.7volt ama düşük mA'de şarj eder o ayrı.

Aynen hocam zaten denedim ve gördüm sağlıklı olmuyor. En azindan kendim görmüş oldum ve bana da ugras oldu.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Papamidnite - 09 Kasım 2017, 23:58:49Aynen hocam zaten denedim ve gördüm sağlıklı olmuyor. En azindan kendim görmüş oldum ve bana da ugras oldu.
Size bir devre önereyim onu kurun kullanın yavaş şarj eder ama uzun yıllar kullanışlı olur.

Papamidnite

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 10 Kasım 2017, 00:01:11Size bir devre önereyim onu kurun kullanın yavaş şarj eder ama uzun yıllar kullanışlı olur.

Olur hocam bakarım ona da atarsanız

Mustafa281

HT7750A bulunduğunuz yerde bu transistör'ü bulabilirseniz işinizi görür ama yavaş doldurur, iki kalem pil ile çalıştırsanız bile olur bataryaya pek gerek kalmaz ama yine de siz bilirsiniz eğer batarya kullanırsanız ve miliAmperi'ni yüksek tutarsanız defalarca şarj edebilirsiniz bu devre sadece DC voltajınızı yükseltir zaten internette Dc-Dc booster circuit diye aratsanız envai çeşitte devre çıkar. Bu devre sadece bir örnektir, dilerseniz kendiniz MC34063A ile de bir devre kurabilirsiniz yukardaki transistör'ü bir araştırın bulamazsanız MC34063A ile bir devre kurun ben size şema bulurum. Bu entegre zaten şarj aletlerinde kullanılır. Yani piyasada bolca bulunur MC34063A.

i3uz

Alıntı yapılan: Papamidnite - 09 Kasım 2017, 17:39:55Söylediğiniz mantıklı aslında ama bende bir adet tek piller çalışan powerbank var. Ona baktım şimdi. Ortadaki pinlerde voltaj yok. Farklı varyasyonlarını denedim. Bu zaten en fazla 1a verebiliyor diye biliyorum. Ancak ortadakiler de devreye lehimli. Demek ki bir amacı var ama anlamadım nedir.

Görsel şu şekilde.

Kardeş yazıda belirdim sana,  orta ucları kısa devre olursa 1 ampere kadar destekler. fazla akım çekmek istersen. gerilim bölücü direnç mantıgını yapmalısın 30 liralık powerbankı açarsan görürsün demek istediğimi.. powerbankları iki çıkışlı olanları var işte onlarda 1a çıkışlılar kısa devre, 2,1a çıkışlarında ise 330k ile100k seri bağlı olup orta uçları dataya verilmiş olduğunu görürsün. mesela resimdekinin ucuz olanı bile gücünü artırırsın dediğim mantıkla. bu sistemler böyle çalışıyor başka bi çözüm arama. çözüm data uclarına voltaj uygulaman.

bak bunlar benim piyasaya sattığım şarjmatikler. bunlarda hepsini uyguladım.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Papamidnite

Alıntı yapılan: i3uz - 10 Kasım 2017, 10:54:26Kardeş yazıda belirdim sana,  orta ucları kısa devre olursa 1 ampere kadar destekler. fazla akım çekmek istersen. gerilim bölücü direnç mantıgını yapmalısın 30 liralık powerbankı açarsan görürsün demek istediğimi.. powerbankları iki çıkışlı olanları var işte onlarda 1a çıkışlılar kısa devre, 2,1a çıkışlarında ise 330k ile100k seri bağlı olup orta uçları dataya verilmiş olduğunu görürsün. mesela resimdekinin ucuz olanı bile gücünü artırırsın dediğim mantıkla. bu sistemler böyle çalışıyor başka bi çözüm arama. çözüm data uclarına voltaj uygulaman.

bak bunlar benim piyasaya sattığım şarjmatikler. bunlarda hepsini uyguladım.

Hocam siz dedikten sonra yabanci sitelerde de şemalari buldum. Aydınlattiginiz icin teşekkür ederim. Dirençlerle 2.1 a olani deneyeceğim müsait olunca. Burada paylaşırım sonucu.

Papamidnite

i3uz ustanın da D- D+ data bağlantıları ile ilgili söyleridiklerinden sonra yabancı siterlerden biraz araştırma yaptım ve bir siteden bulduğum dirençlerden oluşan aşağıdaki devreyi XL6009'un çıkışına bağlayarak yaklaşık 2 amper (hesaplamalarıma göre 1980 mah) ile telefonu şarj eden bir sistem yaptım. Elimde şemadaki dirençler olmayınca dirençlerin değerlerini elde etmek için seri paralel bağlantılarla biraz uğraştım ama olsun. İyi hızlı şarj ediyor ancak XL6009 105 derece kadar ısınıyor. Artık dayandığı yere kadar. (Data sheet ine göre 125 dereceye kadar yolu var)

Kötü bir çizimle ortaya çıkan şey aşağıdaki gibi . Destek veren herkese teşekkür ederim.

[attach]8554[/attach]

seron

Alıntı yapılan: i3uz - 10 Kasım 2017, 10:54:26bak bunlar benim piyasaya sattığım şarjmatikler. bunlarda hepsini uyguladım.
Sayın @i3uz ,
Bu şarjmatiklerin benzerinden benim daha evvel çalıştığım işyerinden vardı. Belki de senin mamulün :)
Bu şarjmatikler için nasıl bir güç kaynağı kullanıyorsun? Meslek sırrını sormuyorum, hani trafo mu kullandın, özel smps mi var? Veya her telefon için ayrı ayrı güç kaynağı mı var?

i3uz

Alıntı yapılan: seron - 11 Kasım 2017, 20:26:58Sayın @i3uz ,
Bu şarjmatiklerin benzerinden benim daha evvel çalıştığım işyerinden vardı. Belki de senin mamulün :)
Bu şarjmatikler için nasıl bir güç kaynağı kullanıyorsun? Meslek sırrını sormuyorum, hani trafo mu kullandın, özel smps mi var? Veya her telefon için ayrı ayrı güç kaynağı mı var?
Yaptigim cihazlar maliyeti ucuz ama sorunsuz musteri kendi isini halledebilecek sekilde olanbisey olmaliydi sonra bende araba cakmak sarjlarindan cikislara yerlestirdim. Ve tek kaynaktan besledim hepsini. Ve 10cikisli icin 20a guckaynagi yani adaptor kullaniyorum.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

seron

Alıntı yapılan: i3uz - 11 Kasım 2017, 22:08:16Yaptigim cihazlar maliyeti ucuz ama sorunsuz musteri kendi isini halledebilecek sekilde olanbisey olmaliydi sonra bende araba cakmak sarjlarindan cikislara yerlestirdim. Ve tek kaynaktan besledim hepsini. Ve 10cikisli icin 20a guckaynagi yani adaptor kullaniyorum.
E gayet yeterli. Sonuçta ortaya fayda üreten brşey çıkmış. Keşke ben de böyle şeyler yapıp ufaktan ekmeğimi kazanabilsem :)
Peki bir soru daha: Güç hesabını hassas yapabildin mi? yoksa rasgele mi?
Mesela yanılmıyorsam bu tür cihazlar "coin" başına bir saat şarj için ayarlanır. Bir saat boyunca şebekeden aldığını 1TL ile karşılıyor mu? karşılıyor da üste para kalıyor mu? dikkat ettiysen burada gelir gider hesabı yapıyoruz. SMPS ile bu işin sonu zarar olacaktır biliyorsun. Trafo kullanılırsa ve çıkıştan değilde 220V girişten kumanda edilirse, boşta beklerken güç kullanımını minimize edersin... demi?

i3uz

Alıntı yapılan: Papamidnite - 10 Kasım 2017, 23:19:15i3uz ustanın da D- D+ data bağlantıları ile ilgili söyleridiklerinden sonra yabancı siterlerden biraz araştırma yaptım ve bir siteden bulduğum dirençlerden oluşan aşağıdaki devreyi XL6009'un çıkışına bağlayarak yaklaşık 2 amper (hesaplamalarıma göre 1980 mah) ile telefonu şarj eden bir sistem yaptım. Elimde şemadaki dirençler olmayınca dirençlerin değerlerini elde etmek için seri paralel bağlantılarla biraz uğraştım ama olsun. İyi hızlı şarj ediyor ancak XL6009 105 derece kadar ısınıyor. Artık dayandığı yere kadar. (Data sheet ine göre 125 dereceye kadar yolu var)

Kötü bir çizimle ortaya çıkan şey aşağıdaki gibi . Destek veren herkese teşekkür ederim.

[attach]8554[/attach]

Malesef sistemler cok isiniyor. Ama direnc degerlerini yuksek tutabilirsin. Bak bu siteden elde etmek istedigin voltaji yazarak gerilim bölücü dirençleri bulabilirsin.
http://www.ohmslawcalculator.com/voltage-divider-calculator
Resimlerde cekilen akimi gorebilirsin bu data uclarinda 3.79v var 2.20a cekiyor
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

i3uz

Alıntı yapılan: seron - 11 Kasım 2017, 22:13:53E gayet yeterli. Sonuçta ortaya fayda üreten brşey çıkmış. Keşke ben de böyle şeyler yapıp ufaktan ekmeğimi kazanabilsem :)
Peki bir soru daha: Güç hesabını hassas yapabildin mi? yoksa rasgele mi?
Mesela yanılmıyorsam bu tür cihazlar "coin" başına bir saat şarj için ayarlanır. Bir saat boyunca şebekeden aldığını 1TL ile karşılıyor mu? karşılıyor da üste para kalıyor mu? dikkat ettiysen burada gelir gider hesabı yapıyoruz. SMPS ile bu işin sonu zarar olacaktır biliyorsun. Trafo kullanılırsa ve çıkıştan değilde 220V girişten kumanda edilirse, boşta beklerken güç kullanımını minimize edersin... demi?
Para atmadiginda zaten devrede sadece para kanali calisiyor oda 100ma cekiyor.5 cikislilar 10a guckaynagi var.  Kazanclari zaten cok iyi. Evladin calisir sana para vermez ama bunlar sana para veriyor.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

seron

Alıntı yapılan: i3uz - 11 Kasım 2017, 22:20:12Para atmadiginda zaten devrede sadece para kanali calisiyor oda 100ma cekiyor.5 cikislilar 10a guckaynagi var.  Kazanclari zaten cok iyi. Evladin calisir sana para vermez ama bunlar sana para veriyor.
:D
Teşekkürler.
Bu arada geç dönüyorum, özür. Youtube'da araştırma yapıyorum haliyle uzun sürüyor. Şu an çıkış yapıyorum kolay gelsin.

Papamidnite

Alıntı yapılan: i3uz - 11 Kasım 2017, 22:15:55Malesef sistemler cok isiniyor. Ama direnc degerlerini yuksek tutabilirsin. Bak bu siteden elde etmek istedigin voltaji yazarak gerilim bölücü dirençleri bulabilirsin.
http://www.ohmslawcalculator.com/voltage-divider-calculator
Resimlerde cekilen akimi gorebilirsin bu data uclarinda 3.79v var 2.20a cekiyor

Güzelmiş bakarım  hocam buna. Teşekkür ederim ilginiz için.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın