Bilgisayar Güç Kaynağını Yaktım (FSP 300w)

Başlatan Papamidnite, 05 Kasım 2017, 22:12:26

Papamidnite

Merhaba. Başlıkta da belirttiğim gibi elimde bir adet FSP markasının 300 watt power supplyı vardı. Çıkışlarını multimetre ile ölçerek farklı voltajlarda güçlü akımlar veren bir nevi güç kaynağı olarak kullanmayı amaçlıyordum. Bir de baktım ki bir yerden de 24 volt geliyor. Evet lazım olanlar için diyorum bunu.

Bunun sevinciyle  acaba bu 24 voltluk soket ne kadar akım verebiliyor diye deneyeyim dedim. Elimde bu işler için yapılmış 150 watt 0-60 v ölçebilen şu Çin'den alınan yük ölçer ile akımı yükseltmeye başladım. Herhalde 8 amperde falandı bir koku ile beraber power kapandı ve çalışmaz oldu. Epey uğraştım içinde yanan bir parça göremedim. Bunların akım gerilim koruması olması gerekmiyor muydu? Bilenler aydınlatırsa sevinirim?

Mustafa281

Alıntı yapılan: Papamidnite - 05 Kasım 2017, 22:12:26Merhaba. Başlıkta da belirttiğim gibi elimde bir adet FSP markasının 300 watt power supplyı vardı. Çıkışlarını multimetre ile ölçerek farklı voltajlarda güçlü akımlar veren bir nevi güç kaynağı olarak kullanmayı amaçlıyordum. Bir de baktım ki bir yerden de 24 volt geliyor. Evet lazım olanlar için diyorum bunu.

Bunun sevinciyle  acaba bu 24 voltluk soket ne kadar akım verebiliyor diye deneyeyim dedim. Elimde bu işler için yapılmış 150 watt 0-60 v ölçebilen şu Çin'den alınan yük ölçer ile akımı yükseltmeye başladım. Herhalde 8 amperde falandı bir koku ile beraber power kapandı ve çalışmaz oldu. Epey uğraştım içinde yanan bir parça göremedim. Bunların akım gerilim koruması olması gerekmiyor muydu? Bilenler aydınlatırsa sevinirim?

Koku mu geldi içindeki sigortayı kontrol ettiniz mi?

cevat1

-12 volt ile +12 volttan çıkış alırsanız, 24 volt kullanabilirsiniz.  Ancak -12 volt en fazla 500 mA akım verebilir. Aşırı akım güç kaynagina zarar verir.
PSU larda akım koruma yoktur. Kısa devre koruma vardır.

Papamidnite

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 05 Kasım 2017, 22:43:10Koku mu geldi içindeki sigortayı kontrol ettiniz mi?

Evet koku gelmişti hafiften. Ayrıca kontrol ettim ama cam sigorta göremedim içinde

Papamidnite

Alıntı yapılan: cevat1 - 05 Kasım 2017, 22:52:44-12 volt ile +12 volttan çıkış alırsanız, 24 volt kullanabilirsiniz.  Ancak -12 volt en fazla 500 mA akım verebilir. Aşırı akım güç kaynagina zarar verir.
PSU larda akım koruma yoktur. Kısa devre koruma vardır.

Muhtemelen öyle oldu. Ben uzun soketteki mavi kablo ile sarı kablodan almıştım 24 voltu. Akım koruma olmaması kötüymüş o zaman. Uğraşırken yaktım gül gibi PSU'yu. Parçalarını kullanırım artık.

Akım koruma olup olmadığını ve akımın yüksek olması halinde hangi parçanın arızalandığını öğrenmek için sormuştum.
Mesela yanık veya patlamış bir kapasitör göremedim.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Papamidnite - 05 Kasım 2017, 23:14:23Muhtemelen öyle oldu. Ben uzun soketteki mavi kablo ile sarı kablodan almıştım 24 voltu. Akım koruma olmaması kötüymüş o zaman. Uğraşırken yaktım gül gibi PSU'yu. Parçalarını kullanırım artık.

Akım koruma olup olmadığını ve akımın yüksek olması halinde hangi parçanın arızalandığını öğrenmek için sormuştum.
Mesela yanık veya patlamış bir kapasitör göremedim.
Güç transistörleri zarar görmüş olabilir diyotları kontrol edin dirençlere bir göz atın bazı dirençler ortadan ikiye bölünebiliyor ince uçlu birseyle dirençleri kontrol edin

Papamidnite

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 05 Kasım 2017, 23:19:51Güç transistörleri zarar görmüş olabilir diyotları kontrol edin dirençlere bir göz atın bazı dirençler ortadan ikiye bölünebiliyor ince uçlu birseyle dirençleri kontrol edin

Teşekkür ederim. Umudu kesince transistorleri söktüm ve baktim sağlamdı. Direnclerden de patlayan göremedim.

Ama koku su trafodan geliyor sanki. Üstündeki siyahlı önceden de vardi. Temizlemek için söktüğümde görmüştüm.

asma

Merhaba
Kartın kesik bölümünde , sanırım 220Vac girişine yakın , F 6.3A yazıyor.
Hemen yanında siyah kaplı , dik monte edilmiş bi eleman var.
Onu sök.  :))   üzerindeki kılıfı sök , sigorta o olması lazım.
Sigorta attıysa yine atar habrin olsun. Köprü diyot , güç transistörleri zarar görmüş olabilir.
Kolay gelsin.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Papamidnite - 05 Kasım 2017, 23:46:06Teşekkür ederim. Umudu kesince transistorleri söktüm ve baktim sağlamdı. Direnclerden de patlayan göremedim.

Ama koku su trafodan geliyor sanki. Üstündeki siyahlı önceden de vardi. Temizlemek için söktüğümde görmüştüm.

o trafo kolay kolay yanmaz.
Asmanın dediği sigortayı ölç, atmışsa yenisi ile değiştir, devreye de seri bir lamba bağlayıp enerji verebilirsin
Sadece sigortada ise sıkıntı, devre çalışacaktır, Lamba çok kuvvetli bir şekilde yanarsa, devrende kısadevre var demektir.
O vakit girişe paralel bağlı varistör veya kondansatör bağlıdır, onlarda kısadevre olabilir.
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Papamidnite

Sigorta ve diyotlarda sorun yok. Sigortanın yaninda buyuk bir kapasitör var sari renkli 250-275 v 0.47 uf. Ölçtüm ve 0.26 uf cikti. Bundan olur mu dersiniz? Arizalandiktan sonra hic çalışmaz olmus fan bile dönmemişti belirttigim üzere

Papamidnite

seron

Büyük soğutuculara bağlı FETler falan olur üçer tane bağlı onlardandır bence.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Papamidnite - 07 Kasım 2017, 00:22:10Sigorta ve diyotlarda sorun yok. Sigortanın yaninda buyuk bir kapasitör var sari renkli 250-275 v 0.47 uf. Ölçtüm ve 0.26 uf cikti. Bundan olur mu dersiniz? Arizalandiktan sonra hic çalışmaz olmus fan bile dönmemişti belirttigim üzere
Sol tarafta 2 adet elektreolitik kondansatör var, siyah büyük olanlar... onların bacağında 150 volt civarında gerilim olmalı... Var mı?
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Papamidnite

Iki adet D13009K transistorden birisimde kisa devre var. Emin olmak icin söküp denedim ayni sonuç ariza bulundu galiba. Şimdi mesele bu transistoru ya da karsiligini bulmakta

Papamidnite

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 07 Kasım 2017, 19:40:30Sol tarafta 2 adet elektreolitik kondansatör var, siyah büyük olanlar... onların bacağında 150 volt civarında gerilim olmalı... Var mı?

Aynen hatta 159 volt var hocam onlarda.

Papamidnite

Sadece bir yabancı sitede D13009K nin karşılığının D1878 olduğunu gördüm.

seron

Alıntı yapılan: Papamidnite - 07 Kasım 2017, 20:40:00Sadece bir yabancı sitede D13009K nin karşılığının D1878 olduğunu gördüm.
Eski bozuk güç kaynağı varsa elinde onarın güç transistörlerine bakıp dataşetlerden değerlendirme yapabilirsin. Uyuyorsa o da olur. Ama bu defa güç kaynağının özellikleri değişecek. 300W ise 250Watta inebilir misal verdim sadece.

Sadece tek bir parçaya takılı kalma. Ben sana sadece fikir veriyorum.
Daha evvel yanlış voltajdan dolayı elimizde bir güç kaynağı patladı böyle. Açık baktık güç transistörü tuzla buz olmuştu. Benimde ordan aklıma geldi.

Papamidnite

Alıntı yapılan: seron - 07 Kasım 2017, 21:08:59Eski bozuk güç kaynağı varsa elinde onarın güç transistörlerine bakıp dataşetlerden değerlendirme yapabilirsin. Uyuyorsa o da olur. Ama bu defa güç kaynağının özellikleri değişecek. 300W ise 250Watta inebilir misal verdim sadece.

Sadece tek bir parçaya takılı kalma. Ben sana sadece fikir veriyorum.
Daha evvel yanlış voltajdan dolayı elimizde bir güç kaynağı patladı böyle. Açık baktık güç transistörü tuzla buz olmuştu. Benimde ordan aklıma geldi.

Anladım hocam. Bir bakayim buna ben. Elimde guc kaynagi yok baska da bakarim bir hal çaresine artık. Ankara'dayim olmazsa konya sokaga gittigimde alirim bir transistor

asma

mje13009 olarak arayabilirsin. 13008 de olur , bulamazsan 13007 de işini görür.
Çift olarak değiştirmelisin.  ;)
Bu kartın 5V ve 12V çıkışlarındaki güçlü diyotlar nerede acaba?  ;D   Kartın altını da bir çekip yüklermisiniz.
Karta dik monte edilmiş küçük kartın net fotografı da iyi olur. (psu çalıştıktan sonra lazım olacak)

Kolay gelsin.

cevat1

Asma usta hiç uğraşmasın, masrafta etmesin.
Önerim : mje13009 veya türevleri psu da 247 kılıf olarak kullanılır. Tanesi 4.5 - 5 tl dir. İki tane değiştirilirse, 9-10.  tl. Kargo/yol parası yazmıyorum. Ayrıca şu an bilinen arızalı parça güç transistörü, güç kaynaginda seri arıza varsa; bir kaç parçanın da değişmesi gerekiyorsa.... vakit/para kaybı, değmez uğraşmaya. Eskiciden çalışan çıkma psu 3 tl ye alınır. Masrafa değmez. Ayrıca arızalı psu daki çıkanları yedek parça yapar.
İyi çalışmalar, kolay gelsin

Papamidnite

Bugün iki tane power aldim 15 tl ye. Denedim ikisi de çalışıyor. Tek eksileri az sesli çalışmaları. Fanlari temizler yaglarsam azalır  muhtemelen. Cevat1 in dediği gibi gerek yok. Hatta tam konya sokak a gitmek uzere yolda iken foruma bir baktim yazılanları gördüm geri döndüm değmez uğraşmaya diyerek.

Papamidnite

Bir sefer şalterleri de attırdım zaten. Ben dc düşük gerilim ile uğraşmayı seviyorum. Ac tehlikeli

asma

Alıntı yapılan: Papamidnite - 08 Kasım 2017, 18:49:38Bir sefer şalterleri de attırdım zaten. Ben dc düşük gerilim ile uğraşmayı seviyorum. Ac tehlikeli
Alıntı yapılan: Adnancoskun - 06 Kasım 2017, 12:43:00...
Asmanın dediği sigortayı ölç, atmışsa yenisi ile değiştir, devreye de seri bir lamba bağlayıp enerji verebilirsin
Sadece sigortada ise sıkıntı, devre çalışacaktır, Lamba çok kuvvetli bir şekilde yanarsa, devrende kısadevre var demektir.
...
Tehlikeden uzak durmak iyidir , bazen de tehlikeyi bilip önlem alarak yaklaşmak gerekir.  ;)
Seri lamba kullanmadan kaç defa gözümün önünde parlama , patlamalar oldu , kaç defa sigorta attı , yeni değiştiğim elemanlar yine yandı , sayamam. Ama çok fazlaydı.  8)
Bu mesajdan önce sigorta attıysa geçmiş olsun. Çok basit bir önlem ve çok işe yarar.
Kolay gelsin.

Papamidnite

Alıntı yapılan: asma - 08 Kasım 2017, 19:29:17Tehlikeden uzak durmak iyidir , bazen de tehlikeyi bilip önlem alarak yaklaşmak gerekir.  ;)
Seri lamba kullanmadan kaç defa gözümün önünde parlama , patlamalar oldu , kaç defa sigorta attı , yeni değiştiğim elemanlar yine yandı , sayamam. Ama çok fazlaydı.  8)
Bu mesajdan önce sigorta attıysa geçmiş olsun. Çok basit bir önlem ve çok işe yarar.
Kolay gelsin.

Aynen önlem almak şart. Ben yüksek voltajda elektrik verirken uzaklaşıp elim anahtarda hazir bekliyorum :D

Papamidnite

Bu arada konu da açtım ama cevaplayan olmadi. True rms bir pensampermetre almayi düşünüyorum. Unit ut210d modeli gozume takildi.en azindan su özelliklere gore amatör olarak is görür mü? Aliexpreste ln alacağım 120 tl civari.

Voltage Measurement: 200mV / 2V / 20V / 200V / 600V(DC) 2V / 20V / 200V / 600V(AC)
Voltage Resolution: 0.1mV / 1mV / 10mV / 100mV / 1V(DC) 1mV / 10mV / 100mV / 1V(AC)
Current Measurement: 20A / 200A (DC/AC)
Current Resolution: 10mA / 100mA (DC/AC)
Resistance Measurement: 200Ω / 2kΩ / 20kΩ / 200kΩ / 2MΩ / 20MΩ
Resistance Resolution: 0.1Ω / 1Ω / 10Ω / 100Ω / 1kΩ / 10kΩ
Capacitance Measurement: 2nF / 20nF-200μF / 2mF-20mF
Capacitance Resolution: 1pF / 10pF-100nF / 1μF-10μF
Temperature Measurement: -40°C~1000°C / -40°F~1832°F

seron

Alıntı yapılan: Papamidnite - 08 Kasım 2017, 20:49:46Bu arada konu da açtım ama cevaplayan olmadi. True rms bir pensampermetre almayi düşünüyorum. Unit ut210d modeli gozume takildi.en azindan su özelliklere gore amatör olarak is görür mü? Aliexpreste ln alacağım 120 tl civari.

Voltage Measurement: 200mV / 2V / 20V / 200V / 600V(DC) 2V / 20V / 200V / 600V(AC)
Voltage Resolution: 0.1mV / 1mV / 10mV / 100mV / 1V(DC) 1mV / 10mV / 100mV / 1V(AC)
Current Measurement: 20A / 200A (DC/AC)
Current Resolution: 10mA / 100mA (DC/AC)
Resistance Measurement: 200Ω / 2kΩ / 20kΩ / 200kΩ / 2MΩ / 20MΩ
Resistance Resolution: 0.1Ω / 1Ω / 10Ω / 100Ω / 1kΩ / 10kΩ
Capacitance Measurement: 2nF / 20nF-200μF / 2mF-20mF
Capacitance Resolution: 1pF / 10pF-100nF / 1μF-10μF
Temperature Measurement: -40°C~1000°C / -40°F~1832°F

Forumda bunlardan anlayan yoktur diyemem ama yine de bu konuda tavsiye alman çok zor. Çünkü kendi aralarında o kadar çok çeşit,
model ve kalite farkı var ki, kim ne dese seni yanıltmış olur. Bahsettiğin ürünü pano işleriyle uğraşan elektrikçilerde çok görüyorum. Yani alırsan ne işine yarayacak bilmiyorum. Yukarıda yükek güç ile uğraşmak istemediğini belirtmişsin. Gösterdiğin ürün ise daha çok yüksek güç ile uğraşan, pano yapan, asansörcü, marketlere soğutma dolapları montajı yapan falan elektrikçiler teknisyenlerce kullanılıyor. Herşeyden evvel gerçekten ihtiyacın olup olmadığını iyi belirle, sonra alayım mı diye düşün.

O ürün iyimidir? Kullanmadan belli olmaz. Forumda kullanan varsa da elindeki ürün haricindekiler için birşey diyemez. Çünkü alıp birçok testler yapmalıdır.

Lamba olayına ben de katılıyorum. Hem basit, hemde işe yarayan bir yöntemdir.
Kolay gelsin.

Papamidnite

Alıntı yapılan: seron - 08 Kasım 2017, 22:39:44Forumda bunlardan anlayan yoktur diyemem ama yine de bu konuda tavsiye alman çok zor. Çünkü kendi aralarında o kadar çok çeşit,
model ve kalite farkı var ki, kim ne dese seni yanıltmış olur. Bahsettiğin ürünü pano işleriyle uğraşan elektrikçilerde çok görüyorum. Yani alırsan ne işine yarayacak bilmiyorum. Yukarıda yükek güç ile uğraşmak istemediğini belirtmişsin. Gösterdiğin ürün ise daha çok yüksek güç ile uğraşan, pano yapan, asansörcü, marketlere soğutma dolapları montajı yapan falan elektrikçiler teknisyenlerce kullanılıyor. Herşeyden evvel gerçekten ihtiyacın olup olmadığını iyi belirle, sonra alayım mı diye düşün.

O ürün iyimidir? Kullanmadan belli olmaz. Forumda kullanan varsa da elindeki ürün haricindekiler için birşey diyemez. Çünkü alıp birçok testler yapmalıdır.

Lamba olayına ben de katılıyorum. Hem basit, hemde işe yarayan bir yöntemdir.
Kolay gelsin.

Kullandığım multimetre ucuz olanlardan bazen takılıyor. O zaman ortalama bir multimetre alsam yeterli diyorsunuz galiba. Benim de düşüncem şuydu. Normal true rms multimetre bile 100 tl civarında. Bu daha ozellikli ve 11.11 indiriminde 105 tl ye geliyor düşüncesiyle demiştim ama bir araştırayım o zaman.

Papamidnite

Ut210d siparişi verdim gelince fikir olmasi icin bir konu açarım belki. Teşekkür ederim.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın