Herhangi bir programı tıklayınca geç geliyor.

Başlatan i3uz, 02 Kasım 2017, 15:08:04

i3uz

Arkadaşlar merhaba, pc de herhangi bir programı tıkladığımda o program 5 dk sonra açılıyor. ,internete bir araştırma yaptım bulamadım. ama bir yazıda internet kablosunu çıkarın öyle deneyin diyordu . ve öyle denedim. evet programlar hemen açıldı. iki internetim var kablo net takılı iken programlar geç açılıyor(5 dakika bekletiyor). ama türk telekom takılı iken herşey normal(5 saniye bekletiyor).  internet takılı değilken herşey harika .çözüm ne olabilir.?
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

seron

Merhaba,
Herhangi derken hangi programlar? Adları ne yani? Hepsi mi?
Bazı programlar başlangıçta otomatik yeni sürüm - güncelleme kontrolü yapar. Bu durum internet bağlantısının kötü olduğu durumlarda, program kendi sunucusuna bağlanana kadar bekletir. Mesela kablolu olmayan o diğer modemin sunucusu (DNS) nedir? çok uzak bir ülke üzerinden bağlanıp sonra ilgili programın anasayfasına dönmeye çalışıyorsa bu bir ihtimaldir.

Bunun dışında programlar virüslü de olabilir. Örneğin son yıllarda antivirüsler de dahil programların çoğunluğu virüslü gelmeye başladı. Amerikada bir yasa onaylanmış. Bu yasaya göre yazılım şirketleri veya internet sunucuları kişilerin verilerini toplayıp satmakta serbest hale gelmişler. Sisteminizde bu tip bir virüs varsa, geçmiş dosyalarınızı loglayıp ana servere göndermeye çalışır ve bu birçok aksaklığa neden olabilir. antivirüsler bile bu o... çocukluğuna karışmış durumda. (ispat isteyene ispat getiririm diğer bilgisayarımda)
http://www.aljazeera.com.tr/haber/satilik-internet-gecmisi-1
Şu anda şüphelendiğim virüs bigisayarınızdaysa, bunu modern güncel antivirüsler tespit etmiyor. Edemiyor değil etmiyor. Haftalarca yaptığım testlerde gördüm ki, adları çok duyulmuş antivirüslerin çoğu şereflerini satmışlar. Kimse kusura bakmasın. Bu konuda başkası bana müdahil olursa yanıt vermeyeceğim.

-Programlarınızı açıp ayarlarından "yeni sürüm kontrolü" gibi seçenek varsa kaldırın. İnternet ayarlarınızı yakın bir sunucuya ayarlayın. Mesela google dns'si uygun.
-Olmazsa arkaplanda ne çalışıyor bir bakalım. Bilgisayarda kurulu olan programlar neler onları da görmemiz gerek. VLC player falan varsa onlar da dahil.
-CCleaner ile tüm geçmişinizi temizletin. Çerezler kısmına gelerek tüm çerezleri silin. DİKKAT şifrelerinizi hatırlamıyorsanız bunu yapmayın, hepsi silinir, otomatik giriş yapma olayı kapanır. Konuyla ilgili daha yeni video eklemiştim forumda var.
-Virüs taraması için iyi bir antivirüs gerekli. Şu anda öyle bir antivirüs mevcut değil :) (Yukarıdaki paragrafa bak)
Olmazsa bir şekilde çözmeye çalışırız.

Mr_YAMYAM

Aşağıdaki linkten uygulamayı indir.
https://www.safer-networking.org/mirrors26/
[attach]8505[/attach]
ŞU SIRAYLA HAREKET ET:
1 Casus yazılımı indir ve acilen güncelle. (Güncelleme esnasında hata alırsan, yeniden güncelle.)
2 Güncellemeler tamamlandığında sistemini tarattır. (Sistem hızına göre yaklaşık yarım saat ila bir saat sürebilir.)
3 Bulunan aksaklıklar varsa fix etmeden önce ekran alıntısı ile konuya iliştir.
4 Bulunan aksaklık tipine göre yönerge verilecektir.
5 Casus yazılımlar antivirüs programları ile tespit edilemez. Ancak fix edilebilmesi antivirüs yazılımları ile mümkün olabilmektedir. Temiz sistemde hata olasılığı olmadığı için direk bağışıklama yapılarak, önceden önlem alınmaktadır.
6 Crack edilmiş antivirüs programı kullanıyorsan, hiçbir şekilde sonuç alamazsın. Bunun yerine ücretsiz antivirüs kullanabilirsin.
7 Modem içerisine yerleşik zararlı sözkonusu da olabilmektedir. Bunun için ayrı uygulamalar bulunmaktadır.

i3uz

Genelde internetle alakasi olmayan programlar  dokuman tarama dokuman barkodlama yazilimlari gibi. Labeljoy , capture perfect, yazilimlari bir hafta onceye kadar calisiyordu. Ama geldigimde programlar gec aciliyor. İnterneti cekiyorum hemen aciliyor. Normal internet tarayicilari chrome falan hic bir sıkıntı yok . Simdilik bu programlarda sıkıntı var. Temizlik konusunda zaten ccleaner falan temizledim.gorev yoneticisinde farkli hic birsey yok. Anlamayamadigim nokta internetle alakali hersey harika calisiyor. Ama alakasiz uygulamalar calismiyor. Sildim yukledim. Ama gene ayni ve turktelekomda sıkıntı yok .. kablonet te sıkıntı var.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

seron

Söylediğin her iki program hakkında kısa araştırmalar yaptım.
Labeljoy'u indirdim ve 7zip ile açarak içini hem avast ile hem de avira ile tarattım.
Diğer yazılımı hem indirip hem taratmak vakit alacağı için test etmedim. Fakat bu programlarla ilgili herhangi bir güvenlik kaydı oluşturulmamış. Yani güvenli görünüyorlar. Ama bu, gerçekten o programların güvenli olabileceği anlamına da gelmez tabii. (piyasada neler dönüyor bir bilsen. yakında yazı paylaşacağım)

Bahsettiğin durum ile ilgili yaptığım yüzeysel araştırmalar, çerezler, tarayıcı geçmişi, kulandığın internet tarayıcısının sürümüne kadar birçok durumun bu sorunlara neden olabildiğini söylüyor.

Ama asıl kafamı karıştıran, kablo net dediğin şey. Bu kablo net farklı bir modemden mi alınıyor? Şayet durum buysa, modemlere musallat olabilen virüsler de mevcuttur. Başka bir sitede bu konu ile ilgili sorun yaşayıp güvenlik programları ile çözemeyen, nasılsa bir şekilde temizlemeyi başaran bir arkadaş vardı. O sitede insanlara yardımda bulunuyorum istersen özelden link verebilirim. İşin özeti, şayet bu bir sistem hatası değilse, muhtemelen modem virüsü olabilir.  Tabii bunun sadece bir tahmin olduğunu unutmamak gerekir.

Eğer yapabilirsen sistemine revo-uninstaller kur.
Programı çalıştırıp sırayla, kullandığın tarayıcıyı, sonra da bahsettiğin yazılımları detaylı kaldır. Kaldırma aşamalarında sana bazı dolu kutucuklar gösterecektir. bunların tümünü doldurup sil de. bu şekilde uninstall işlemini tamamlayıp sistemini yeniden başlat, ve sonra programları tekrar kur.
Sonucu buraya yaz. Eğer bu defa da olmazsa, muhtemelen ben aradan çekilirim.
Kolay gelsin.

Mr_YAMYAM

Benzer bir böcük Antalyada Yunus arkadaşın modeminde görülmüştü :D
Dizüstü PC'imde bulunan avast antiböcük ve spybot-sd ile daha modeme bağlanır bağlanmaz, böcüğü tespit edip ümüğüne çökmüştüm :))

i3uz

Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın