Ana içeriğe git
Konu: power led için pcb şart mı? (191 Kez okunmuş)

power led için pcb şart mı?

herkese merhaba.
power led armatür yapma planım var. 80 adet 1w power ledi seri bağlayıp uygun driverlarla çalıştırmayı düşünüyorum.
Fakat tekli yada şerit pcb olmadan 1w power ledleri direk alüminyum levha üzerine termal yapıştırıcı ile yapıştırıp aralarında 3 cm boşlukla kablo ile seri bağlayıp çalıştırabilir miyim? Kablolar ve ledlerin artı eksi kutupları alüminyum levhaya temas ettiği için kısa devre veya çalışmama gibi bir sorun olur mu?

Ynt: power led için pcb şart mı?

Yanıt #1
Tabiiki kısa devre olur. Hazır pcbler de alüminyum tamam ama, onların üzerinde bildiğiniz üzere  seri bağlantı için yapılmış hazır yollar ve ona göre yalıtım var. 
Ledlerin ayaklarını hafif yukarı kaldırarak alüminyuma temas etmesini engelleseniz bu sefer de sadece termal macun ledin alüminyum üzerinde durmasını sağlamaz.

O zaman tek seçenek kalıyor, şu kar tanesi şeklinde tekli pcblerden alıp  onları kendi hazırlamış olduğunuz uzun alüminyuma vida yardımıyla sabitleyeceksiniz.

Ynt: power led için pcb şart mı?

Yanıt #2
Power LED'lerin bazı/birçok türünde LED'in metal tabanını oluşturan yüzey (soğutucuya temas eden kısım) elektrot olabiliyor. Benim elimde 3W LEDlerden var. Bu bahsettiğim yüzeyi (+) elektrot olarak kullanıp fener yapmıştım; kalem pilin artısına bastırıyordum. Artı bacağını ise boşta bırakıyordum.

Bahsettiğim power LED türü için konuşuyorum. Ayrıca 07 Osman'ın dediği de doğru. Zaten LED için üretilen PCBler, bacakları lehimlenince soğutma yüzeyleri çıplak alüminyum levhaya basması için özel tasarlanır.

Yani olmaz öyle. Hazır alıp/tasarlayıp kullanmalısınız.
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.