TEA2025B Projesi

Başlatan Mustafa281, 31 Ekim 2017, 17:51:33

H_SerhatY

@Mr_YAMYAM
Hocam devreyi belirttiğiniz şekilde düzenledim.

Mr_YAMYAM

H_SerhatY

...

H_SerhatY

@Mr_YAMYAM
Hocam bu konu ile alakasız olarak ben bugün üç tane kondansatör aldım.
Bunların kalitesinden bahsetmiştiniz bir konuda.
Ben de bugün elektronikçiye gittim ve 3 tanesini bulup aldım.
Fotoğraf üzerinde gerekli bilgileri verdim.

Mr_YAMYAM

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 10 Temmuz 2019, 22:07:54Hepsi de çok şipirdek.
Hocam LM317'li devreyi tamamladım.
Çıkışa ekstra bir kondansatör koydum, tantal kullanmayı düşünüyorum, sizce gerekli mi?

H_SerhatY

@Mr_YAMYAM
Hocam metal şase kullandığım zaman hoparlör GND'sini LM317'li devrenin üstünden, amfinin GND'sini ise metal kutudan alacağım değil mi?

Mr_YAMYAM

Hoparör GND ana yük akımının dönüş yoludur.
Temel prensipte bu yol hiçbir ön devreyi etkilemeden sistem sıfır noktası ile irtibatlanmalıdır.
[attach type=image]12290[/attach]
Sistem sıfır noktası ana kondansatörün eksi ucu olduğuna göre hoparlör dönüş hattı resimdeki gibi olmalıdır.
Çizdiğimiz devreye göre hoparlör bağlantısını ana ŞASE PAD'i üzerinden alırsak ne olacaktır.
Ana PAD ile ana kondansatörün arasında takribi 1cm uzunluğunda kalın yol bulunmaktadır.
Bu yolun direnci oldukça küçüktür. Devre akımımız ve bu hattın direnci ele alınıp incelendiğinde, hoparlör dönüş hattını bu PAD'e bağlamak hiç sorun yaratmayacaktır.
Bu sebeple bu devre genel amaçlı olarak tasarlanmış ve muhtelif uygulamalar için konfigure edilmiştir.

H_SerhatY

@Mr_YAMYAM
Anladım hocam. Yani hoparlör GND'si LM317 devresinin şase PAD'i üzerinden alınacak.
TEA2025B ise zaten metal şaseye bağlı olduğu için ekstra bir bağlantı yapılmayacak.

stk4221

Hayırlı çalışmalar forum sakinleri.
Çalışmaları takip ediyorumda aklıma birşey takildi. Ses çıkışında ki sadece  aktif bass sesini almamız mümkün mü yok sa entegre ozelligimi bu.
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

H_SerhatY

Alıntı yapılan: stk4221 - 12 Temmuz 2019, 01:47:55Hayırlı çalışmalar forum sakinleri.
Çalışmaları takip ediyorumda aklıma birşey takildi. Ses çıkışında ki sadece  aktif bass sesini almamız mümkün mü yok sa entegre ozelligimi bu.
Sadece bass ses alıyorsan, mid ve tizler yoksa o devrede bir yanlışlık vardır.
Devrenin fotoğrafını üstten ve alttan çek, @Mr_YAMYAM hocamız geldiğinde baksın.
Ben çok anlamam ama ben de bakabilirim, belki de bazı komponentleri yanlış takmışsındır.

Yok, senin demek istediğin şey sadece bass sesleri versin, gerisini vermesin diyorsan LPF yapman gerekecek.
Ama LPF yapmak çok kolay bir iş değil.

stk4221

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 12 Temmuz 2019, 10:44:12Sadece bass ses alıyorsan, mid ve tizler yoksa o devrede bir yanlışlık vardır.
Devrenin fotoğrafını üstten ve alttan çek, @Mr_YAMYAM hocamız geldiğinde baksın.
Ben çok anlamam ama ben de bakabilirim, belki de bazı komponentleri yanlış takmışsındır.

Yok, senin demek istediğin şey sadece bass sesleri versin, gerisini vermesin diyorsan LPF yapman gerekecek.
Ama LPF yapmak çok kolay bir iş değil.
Üstad sadece aktif bass. Seslerini duymak istemiyorum. Mesela basit bir ses devresinde yapılacak bir kaç değişiklikle. Aktif bass sesi alinabilirmi.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: stk4221 - 12 Temmuz 2019, 12:58:48Üstad sadece aktif bass. Seslerini duymak istemiyorum. Mesela basit bir ses devresinde yapılacak bir kaç değişiklikle. Aktif bass sesi alinabilirmi.
Ekstra bir devre yaparsın veya hazırını alırsın, Low Pass Filter olarak geçer.
Yok ben amfinin üstünde birkaç değişim yapıp sadece bass sesleri almak istiyorum dersen o işi ben bilmem. Ancak @Mr_YAMYAM hocamız bilir.

H_SerhatY

@Mr_YAMYAM
Hocam bilgisayarımdaki şemaları incelerken bir besleme devresindeki bir bölüm dikkatimi çekti.

Burada L 220V'un canlı ucu, N ise nötr. Onu anladım.
Bir de E var, o da topraklama, ama toprak ucuna bağlanan devrenin amacı ne?

Mr_YAMYAM

Topraklamanın bazı amaçları vardır.
En önemlisi olağan bir elektrik kaçağında kullanıcıyı korumaktır.
İkinci husus ise metal şase (Kutu) üzerinde elektromanyetik dalgaların oluşturmuş olduğu yüksek frekanslı bileşenler bulunmaktadır. Bu yüksek frekanslı bileşenler topraklama bağlantısındaki kondansatör vasıtasıyla toprağa iletilmektedir.
Diyot ve dirençler ise muhtelif alçak frekanslar ve trafoda oluşabilecek sargı kaçağından korunma içindir.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 12 Temmuz 2019, 15:54:17Topraklamanın bazı amaçları vardır.
En önemlisi olağan bir elektrik kaçağında kullanıcıyı korumaktır.
İkinci husus ise metal şase (Kutu) üzerinde elektromanyetik dalgaların oluşturmuş olduğu yüksek frekanslı bileşenler bulunmaktadır. Bu yüksek frekanslı bileşenler topraklama bağlantısındaki kondansatör vasıtasıyla toprağa iletilmektedir.
Diyot ve dirençler ise muhtelif alçak frekanslar ve trafoda oluşabilecek sargı kaçağından korunma içindir.
Hocam ben baktım da bu devrenin bazı ülkelerde kullanımı yasakmış, yapsam sorun olur mu acaba?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 12 Temmuz 2019, 20:00:11Hocam ben baktım da bu devrenin bazı ülkelerde kullanımı yasakmış, yapsam sorun olur mu acaba?
Yapmasan bile kimseler darılmaz :D
Benim son yapmış olduğum ampli üst seviye olduğu halde topraklaması bulunmuyor.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 12 Temmuz 2019, 23:01:27Yapmasan bile kimseler darılmaz :D
Benim son yapmış olduğum ampli üst seviye olduğu halde topraklaması bulunmuyor.
Hocam o sizin yaptığınız ampli sonuçta, biz sizin ulaştığınız seviyeye ulaşamayız.
Neyse ben bunu da yapayım zaten 2 diyot bir kondansatör bir direnç.

Mr_YAMYAM

H_SerhatY

@Mr_YAMYAM
Hocam benim eski 2.1 içinde 9V 10W trafo buldum bununla sistemi çalıştırmam mümkün müdür?
LM317'yi 9V çıkış verecek şekilde ayarlarım.

Mr_YAMYAM

H_SerhatY

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: stk4221 - 12 Temmuz 2019, 12:58:48Üstad sadece aktif bass. Seslerini duymak istemiyorum. Mesela basit bir ses devresinde yapılacak bir kaç değişiklikle. Aktif bass sesi alinabilirmi.
Bizim devreden sadece bass sesleri almak istiyorsan belli şartlarla mümkündür.
Aktif filtre devreleri gibi olmasa da tatminkar olacaktır.
Girişte konuşmuş 22K dirençlere parelel 220p kondansatörler 47nF ila 100nF civarı seçilir.
Girişte bulunan 2.2K direnç 22K yapılır.
Entegreye girişte kullanılan 220nF kondansatörler 1uF a çıkarılır.
Amplimiz BASS karakterli olarak çalışacaktır.
Ancak çok düşük güçlü olduğu için fazlaca HEADROOM seviyemiz olmayacaktır.

H_SerhatY

@Mr_YAMYAM
Hocam trafo ve malzemeler hazır.
Baskı devreye onay veriyorsanız hemen baskıya göndereyim.

Not: Tantal kondansatörün bacak aralığı 5mm ancak PCB üzerinde görüldüğü kadar büyük değil :)

Mr_YAMYAM

22uF ve 220nF içiçe olmuş.
22uFFF büyük ebat değilse sıkıntı olmaz.
Alıntı yapılan: H_SerhatY - 16 Temmuz 2019, 19:12:43Not: Tantal kondansatörün bacak aralığı 5mm ancak PCB üzerinde görüldüğü kadar büyük değil :)
NOT'una NOT:
O halde sorun yok.
Ben olsam 10 adet bastırırdım.
İlerde biryerlerde mutlaka bu devre lazım olacaktır.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 16 Temmuz 2019, 19:16:1022uF ve 220nF içiçe olmuş.
22uFFF büyük ebat değilse sıkıntı olmaz.

22uFFF büyük ebat değil hocam :D :D :D

stk4221

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 13 Temmuz 2019, 01:39:07Bizim devreden sadece bass sesleri almak istiyorsan belli şartlarla mümkündür.
Aktif filtre devreleri gibi olmasa da tatminkar olacaktır.
Girişte konuşmuş 22K dirençlere parelel 220p kondansatörler 47nF ila 100nF civarı seçilir.
Girişte bulunan 2.2K direnç 22K yapılır.
Entegreye girişte kullanılan 220nF kondansatörler 1uF a çıkarılır.
Amplimiz BASS karakterli olarak çalışacaktır.
Ancak çok düşük güçlü olduğu için fazlaca HEADROOM seviyemiz olmayacaktır.

.  Yamyam abi dediğin gibi devrede aktif bass sesleri arttı fakat düşündüğüm gibi olmadi. Güzel   aktif bass devresi lazim ben nette araştırayim sizde destek verirsiniz.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 16 Temmuz 2019, 19:16:1022uF ve 220nF içiçe olmuş.
22uFFF büyük ebat değilse sıkıntı olmaz.NOT'una NOT:
O halde sorun yok.
Ben olsam 10 adet bastırırdım.
İlerde biryerlerde mutlaka bu devre lazım olacaktır.
Hocam siz normalde tasarımı termik için yapmıştınız ondan 4 adet bundan da 5 adet bastıraracağım, dediğiniz gibi lazım olacaktır, zaten elimde 2 adet TEA2025B PCB'si ve 2 adet Loudness PCB'si var. İki tane sistem yapıp ileride iki tane trafo alırsam iki tane amplim olur :)

H_SerhatY

@Mr_YAMYAM
Hocam baskı devreler pazartesi gelecekti, ben dayanamayıp delikli plakete yaptım.
Sonuç: İNANILMAZ.
Metal kutu yok, her şey açıkta, ve LM317'li devre delikli plaket üstüne yapıldı.
Ama elimi 3.5mm jakın ucuna dokunmama rağmen en ufak gürültü yok.
Baskı devreler geldi mi parçaları yeniden alırım.
O zaman bir de eski bilgisayar PSU'sunun içine sistemi kurarım.
Grounding kurallarını da doğru uyguladım mıydı dadından yinmez :D

Mr_YAMYAM

Ampli kazancı çok düşük olduğu için zaten gürültülere açık değildir.
Ancak bizler bu tasarımı kulaklık amplisi  amaçlı da kullandığımız için tekniğine uygun olarak tasarlayıp en iyi verimi almaya çalıştık.
Aynı devreyi ben 1W max. olarak tasarlayıp yapmış ve Antalyada arkadaşlara dinletmiş idim.
Sonuçta deniz kenarında müzik dinleme amaçlı olduğu için fazlaca güce ihtiyacım yoktu.

H_SerhatY

@Mr_YAMYAM
Hocam merhabalar.
Sizin Pro Tone Control devresini regüleli +/-15V kaynakla bu devrenin girişine bağlıyorum.
Ancak gürültü oluşmasına sebebiyet veriyor. Sadece Loudness bağlıyken sıkıntı yok.
Ben de pot bağlantılarında kısa devre var mı diye baktım ancak bir şey göremedim.
Bunun üzerine devre üstündeki tüm komponentleri ölçtüm.

Mr_YAMYAM

Gürültülerin sebebi malzeme değerleri değildir.
En büyük gürültü sebebi GROUNDING'tir ki doğru yapılmamış bir uygulamada etkisi %42 dir.
Bu sebeple tüm arkadaşlarıma bu kuralı öğretmeye gayret ediyorum.
Muhtemelen sen metal şase plakası kullanmadığın için iki besleme devresi ve akım dönüş hatlarının groundinglerini yapamamışsındır.

H_SerhatY

@Mr_YAMYAM
Hocam sonunda belirttiğiniz güç ölçüm testlerini yapabildim.
PC üstünde volume seviyesi maksimum.
Volume potu sonda.
100Hz frekans sisteme girildi.
Besleme voltajım 8V.
Loudness açıkken 3.4V, loudness kapalı iken 3V voltaj gördüm.
Yük olarak 4ohm bir hoparlör kullandığım için:
Loudness açıkken 2.85W, yani yaklaşık 3W bir güç çıkışı var.(Şimdi müzik çalmıyor, umarım içindeki transistörler erimemiştir :D)
Loudness kapalı iken 2.25W güç çıkışı var, ki bu TEA2025B'nin datasheet'inde bulunan değerle birebir uyuşuyor.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 27 Temmuz 2019, 20:44:59@Mr_YAMYAM
Hocam sonunda belirttiğiniz güç ölçüm testlerini yapabildim.
PC üstünde volume seviyesi maksimum.
Volume potu sonda.
100Hz frekans sisteme girildi.
Besleme voltajım 8V.
Loudness açıkken 3.4V, loudness kapalı iken 3V voltaj gördüm.
Yük olarak 4ohm bir hoparlör kullandığım için:
Loudness açıkken 2.85W, yani yaklaşık 3W bir güç çıkışı var.(Şimdi müzik çalmıyor, umarım içindeki transistörler erimemiştir :D)
Loudness kapalı iken 2.25W güç çıkışı var, ki bu TEA2025B'nin datasheet'inde bulunan değerle birebir uyuşuyor.
Esasen o ölçüm relatiftir. Yani görecelidir.
Volüme potunu max açtığımızda amplinin çıkışının distorsiyona geçip geçmediği sizlerce görülmüyor.
Bass seslerdeki distorsiyon da %10 lar seviyesine kadar algılanamadığına göre, çıkış gücümüz şu kadar distorsiyonla şu kadar watt diyemiyoruz.
Bu ölçümün doğru yapılabilmesi için osiloskop şart olduğu için bu şekilde de yapsak üç aşağı 5 yukarı bir sonuç elde edebilmişiz demektir.
Benim testimdeki ampli çıkış voltajını ölçerken osiloskoptaki bozulmaya dikkat.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,8204.0.html
Üst tarafta çok az bir kırpılma olduğunda volümü az kısarak bozulmanın hiç olmadığı bir seviye belirliyorum.
İşte bozulmanın hiç olmadığı bu seviyemiz amplimizin minumum distorsiyon ile (benim amplide bu değer %0.2 civarıdır) elde edilmiş max gücümüzü belitmektedir.
Amplini çıkışında yük olmadığı için çıkış gerilimim elbette biraz yüksek görünmektedir.
8ohm yük ile elde etmiş olduğum çıkış voltajım 16V olduğu için teknik verilerde verilmiş olan 32W çıkış gücüne ulaşabilmişim demektir.
Eğer volüm seviyesini çok fazla açmış veya giriş seviyemi daha yüksek vermiş olsaydım, ölçtüğüm çıkış voltajım 28V RMS ye kadar çıkabilecekti. Bu da amplimizi besleyen transformatör gerilimidir.
Ancak bu kadar aşırı yüklenmede distorsiyon seviyemiz de %20 lere hatta 30 lara çıkacağı için kırpılmanın olduğu bu bölgedeki güç hesaplarımız yanlış olacaktır.
Sizlerin osiloskopunuz olmadığı için en azından sinyali dikkatlice dinleyerek ÇOK TEMİZ olduğu bir seviyeyi kulağınızla tespit etmeye çalışmanız daha doğru bir netice elde etmenizi sağlayacaktır.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 27 Temmuz 2019, 22:27:54Esasen o ölçüm relatiftir. Yani görecelidir.
Volüme potunu max açtığımızda amplinin çıkışının distorsiyona geçip geçmediği sizlerce görülmüyor.
Bass seslerdeki distorsiyon da %10 lar seviyesine kadar algılanamadığına göre, çıkış gücümüz şu kadar distorsiyonla şu kadar watt diyemiyoruz.
Bu ölçümün doğru yapılabilmesi için osiloskop şart olduğu için bu şekilde de yapsak üç aşağı 5 yukarı bir sonuç elde edebilmişiz demektir.
Benim testimdeki ampli çıkış voltajını ölçerken osiloskoptaki bozulmaya dikkat.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,8204.0.html
Üst tarafta çok az bir kırpılma olduğunda volümü az kısarak bozulmanın hiç olmadığı bir seviye belirliyorum.
İşte bozulmanın hiç olmadığı bu seviyemiz amplimizin minumum distorsiyon ile (benim amplide bu değer %0.2 civarıdır) elde edilmiş max gücümüzü belitmektedir.
Amplini çıkışında yük olmadığı için çıkış gerilimim elbette biraz yüksek görünmektedir.
8ohm yük ile elde etmiş olduğum çıkış voltajım 16V olduğu için teknik verilerde verilmiş olan 32W çıkış gücüne ulaşabilmişim demektir.
Eğer volüm seviyesini çok fazla açmış veya giriş seviyemi daha yüksek vermiş olsaydım, ölçtüğüm çıkış voltajım 28V RMS ye kadar çıkabilecekti. Bu da amplimizi besleyen transformatör gerilimidir.
Ancak bu kadar aşırı yüklenmede distorsiyon seviyemiz de %20 lere hatta 30 lara çıkacağı için kırpılmanın olduğu bu bölgedeki güç hesaplarımız yanlış olacaktır.
Sizlerin osiloskopunuz olmadığı için en azından sinyali dikkatlice dinleyerek ÇOK TEMİZ olduğu bir seviyeyi kulağınızla tespit etmeye çalışmanız daha doğru bir netice elde etmenizi sağlayacaktır.

Hocam yakın zamanda bir PC tabanlı osiloskop alacağım.
Geldiği zaman tekrar test ederim.

Mustafa281

@Mr_YAMYAM hocam buralardaysanız yardımınıza ihtiyacım var, az kaldı sağır olacağım. Bass sesleri çok yüksek, kulaklıkla dinlerken artık çok fazla gelmeye başladı.
Bassı normal haline nasıl alabiliriz :D

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın