Ana içeriğe git
Konu: TEA2025B Projesi (2590 Kez okunmuş)

Ynt: TEA2025B Projesi

Yanıt #105
Hepsi de çok şipirdek.
Hocam LM317'li devreyi tamamladım.
Çıkışa ekstra bir kondansatör koydum, tantal kullanmayı düşünüyorum, sizce gerekli mi?
Dijital Ses Kontrolü : %90 Tamamlandı
TEA2025B Ampli : %70 Tamamlandı
LM1875 2.1 Ampli : %40 Tamamlandı
Transistörlü Ampli v1.0 : Hazırda Bekliyor
Sırada : STK4191II Ampli

Yanıt #106
konulabilir.

Yanıt #107
@Mr_YAMYAM
Hocam metal şase kullandığım zaman hoparlör GND'sini LM317'li devrenin üstünden, amfinin GND'sini ise metal kutudan alacağım değil mi?

Yanıt #108
Hoparör GND ana yük akımının dönüş yoludur.
Temel prensipte bu yol hiçbir ön devreyi etkilemeden sistem sıfır noktası ile irtibatlanmalıdır.
X
Sistem sıfır noktası ana kondansatörün eksi ucu olduğuna göre hoparlör dönüş hattı resimdeki gibi olmalıdır.
Çizdiğimiz devreye göre hoparlör bağlantısını ana ŞASE PAD'i üzerinden alırsak ne olacaktır.
Ana PAD ile ana kondansatörün arasında takribi 1cm uzunluğunda kalın yol bulunmaktadır.
Bu yolun direnci oldukça küçüktür. Devre akımımız ve bu hattın direnci ele alınıp incelendiğinde, hoparlör dönüş hattını bu PAD'e bağlamak hiç sorun yaratmayacaktır.
Bu sebeple bu devre genel amaçlı olarak tasarlanmış ve muhtelif uygulamalar için konfigure edilmiştir.

Yanıt #109
@Mr_YAMYAM
Anladım hocam. Yani hoparlör GND'si LM317 devresinin şase PAD'i üzerinden alınacak.
TEA2025B ise zaten metal şaseye bağlı olduğu için ekstra bir bağlantı yapılmayacak.

Yanıt #110
Hayırlı çalışmalar forum sakinleri.
Çalışmaları takip ediyorumda aklıma birşey takildi. Ses çıkışında ki sadece  aktif bass sesini almamız mümkün mü yok sa entegre ozelligimi bu.
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

Yanıt #111
Hayırlı çalışmalar forum sakinleri.
Çalışmaları takip ediyorumda aklıma birşey takildi. Ses çıkışında ki sadece  aktif bass sesini almamız mümkün mü yok sa entegre ozelligimi bu.
Sadece bass ses alıyorsan, mid ve tizler yoksa o devrede bir yanlışlık vardır.
Devrenin fotoğrafını üstten ve alttan çek, @Mr_YAMYAM hocamız geldiğinde baksın.
Ben çok anlamam ama ben de bakabilirim, belki de bazı komponentleri yanlış takmışsındır.

Yok, senin demek istediğin şey sadece bass sesleri versin, gerisini vermesin diyorsan LPF yapman gerekecek.
Ama LPF yapmak çok kolay bir iş değil.

Yanıt #112
Sadece bass ses alıyorsan, mid ve tizler yoksa o devrede bir yanlışlık vardır.
Devrenin fotoğrafını üstten ve alttan çek, @Mr_YAMYAM hocamız geldiğinde baksın.
Ben çok anlamam ama ben de bakabilirim, belki de bazı komponentleri yanlış takmışsındır.

Yok, senin demek istediğin şey sadece bass sesleri versin, gerisini vermesin diyorsan LPF yapman gerekecek.
Ama LPF yapmak çok kolay bir iş değil.
Üstad sadece aktif bass. Seslerini duymak istemiyorum. Mesela basit bir ses devresinde yapılacak bir kaç değişiklikle. Aktif bass sesi alinabilirmi.
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

Yanıt #113
Üstad sadece aktif bass. Seslerini duymak istemiyorum. Mesela basit bir ses devresinde yapılacak bir kaç değişiklikle. Aktif bass sesi alinabilirmi.
Ekstra bir devre yaparsın veya hazırını alırsın, Low Pass Filter olarak geçer.
Yok ben amfinin üstünde birkaç değişim yapıp sadece bass sesleri almak istiyorum dersen o işi ben bilmem. Ancak @Mr_YAMYAM hocamız bilir.

Yanıt #114
@Mr_YAMYAM
Hocam bilgisayarımdaki şemaları incelerken bir besleme devresindeki bir bölüm dikkatimi çekti.

Burada L 220V'un canlı ucu, N ise nötr. Onu anladım.
Bir de E var, o da topraklama, ama toprak ucuna bağlanan devrenin amacı ne?

Yanıt #115
Topraklamanın bazı amaçları vardır.
En önemlisi olağan bir elektrik kaçağında kullanıcıyı korumaktır.
İkinci husus ise metal şase (Kutu) üzerinde elektromanyetik dalgaların oluşturmuş olduğu yüksek frekanslı bileşenler bulunmaktadır. Bu yüksek frekanslı bileşenler topraklama bağlantısındaki kondansatör vasıtasıyla toprağa iletilmektedir.
Diyot ve dirençler ise muhtelif alçak frekanslar ve trafoda oluşabilecek sargı kaçağından korunma içindir.

Yanıt #116
Topraklamanın bazı amaçları vardır.
En önemlisi olağan bir elektrik kaçağında kullanıcıyı korumaktır.
İkinci husus ise metal şase (Kutu) üzerinde elektromanyetik dalgaların oluşturmuş olduğu yüksek frekanslı bileşenler bulunmaktadır. Bu yüksek frekanslı bileşenler topraklama bağlantısındaki kondansatör vasıtasıyla toprağa iletilmektedir.
Diyot ve dirençler ise muhtelif alçak frekanslar ve trafoda oluşabilecek sargı kaçağından korunma içindir.
Hocam ben baktım da bu devrenin bazı ülkelerde kullanımı yasakmış, yapsam sorun olur mu acaba?

Yanıt #117
Hocam ben baktım da bu devrenin bazı ülkelerde kullanımı yasakmış, yapsam sorun olur mu acaba?
Yapmasan bile kimseler darılmaz :D
Benim son yapmış olduğum ampli üst seviye olduğu halde topraklaması bulunmuyor.

Yanıt #118
Yapmasan bile kimseler darılmaz :D
Benim son yapmış olduğum ampli üst seviye olduğu halde topraklaması bulunmuyor.
Hocam o sizin yaptığınız ampli sonuçta, biz sizin ulaştığınız seviyeye ulaşamayız.
Neyse ben bunu da yapayım zaten 2 diyot bir kondansatör bir direnç.

Yanıt #119
Bir faydasını veya zararını göremezsin.