TEA2025B Projesi

Başlatan Mustafa281, 31 Ekim 2017, 17:51:33

Mustafa281

@Mr_YAMYAM hocam bir kontrol eder misiniz eksik ve ya yanlış yerler varsa düzeltmem adına ;)

Mr_YAMYAM

İlerleme var.
Ancak grounding konusu kopya çekilecek kadar basit değildir :D  

Sinyalin giriş ground noktası ile sinyalin çıkış ground birbirlerini kesmemesi lazım.
Bu şekilde de çalışır mı, çalışır. Ama bilimsel olmaz. Kötü de olsa bir devrenin hakkını verebilmek gerekir.
Madem çok az gürültülü kulaklık amplisi istiyorsun, bu şartları da yerine getirmelisin.
Üstelik kulaklık empedans uyarlamasını yapmamışsın.

Mustafa281

Tartışmayı başlatmak için böyle bir devre sundum abicim nerde yanlış yapmışsam düzeltmeye hazırım yeter ki sen söyle eğer hoşuma giderse ilk önce masaüstü pc için bu devreyi kullanmak istiyorum sonrasında kulaklık empedans uyumu için devreyi de çizeriz sen şimdilik düzeltmem gereken noktaları söylemen yeterli benim için :D

Mr_YAMYAM

Söz ile söylesem de anlayabilirmisin ?
Giriş bölümünün groundu ile çıkış bölümünün groundları ayrılmalı ve ayrı bir hat üzerinden sistem sıfır noktasına verilmelidir.
Çizerek gösterebilmem mümkün değil, çünkü köydeyim. PROTES bu PC'de kurulu değil.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 31 Ekim 2017, 19:20:01Söz ile söylesem de anlayabilirmisin ?
Giriş bölümünün groundu ile çıkış bölümünün groundları ayrılmalı ve ayrı bir hat üzerinden sistem sıfır noktasına verilmelidir.
Çizerek gösterebilmem mümkün değil, çünkü köydeyim. PROTES bu PC'de kurulu değil.

En iyisi beklemek yanlış yapmamak için

Mr_YAMYAM

Artık teknik şartnameye geçebiliriz.
TEA entegresi tam olarak ne amaçla kullanılacak. Nasıl bir uygulama yapılacak?
Her bir ayrıntı önemlidir.
Ben de koşullara göre tasarım yapayım.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 06 Kasım 2017, 23:51:37Artık teknik şartnameye geçebiliriz.
TEA entegresi tam olarak ne amaçla kullanılacak. Nasıl bir uygulama yapılacak?
Her bir ayrıntı önemlidir.
Ben de koşullara göre tasarım yapayım.

@Mr_YAMYAM Abi şimdilik pc için kullanmak istiyorum bataryayla besleyeceğim masaüstü hoparlörü olarak diğer dediğim kulaklık amplisini sonraya birakabiliriz şimdilik masaüstü hoparlörü olarak tasarlayalim ve düşük gürültülü bir tasarım yapalım

Mr_YAMYAM

ET'siz ve kemiksiz @Mustafa281

Senin ÇAY projesini hallettim.
[attach]8556[/attach]
Resimde ve PCB dosyasında gerekli bilgiler mevcuttur.
Çıkışa konulmuş 47 ohmluk dirençler kulaklık konfigürasyonu içindir. Değerler tahminidir. 1W güç çıkışı için hesaplanmıştır.
Hoparlör kullanılmak istendiğinde, bu dirençlerden şaseya bağlı olanlar iptal edilecek, kondansatöre bağlı olanlar ise kısa devre edilecek. Yani JUMPER.

ergun0

Mr_YAMYAM

Çalışmasına çalışır da nasıl çalışır bilemiyorum :D
Bence devreleri birbirlerinden ayrı kartlara yapmalısın.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 11 Kasım 2017, 18:44:33ET'siz ve kemiksiz @Mustafa281

Senin ÇAY projesini hallettim.
[attach]8556[/attach]
Resimde ve PCB dosyasında gerekli bilgiler mevcuttur.
Çıkışa konulmuş 47 ohmluk dirençler kulaklık konfigürasyonu içindir. Değerler tahminidir. 1W güç çıkışı için hesaplanmıştır.
Hoparlör kullanılmak istendiğinde, bu dirençlerden şaseya bağlı olanlar iptal edilecek, kondansatöre bağlı olanlar ise kısa devre edilecek. Yani JUMPER.

Abi çok çok çok teşekkür ederim ben devreyi birlikte çizeriz diye şey ederken sen önüme sundun pazartesi devreyi bastırırım montajı da birlikte tamamlarız ben yine bir kutu arayışına gireyim :D

Mr_YAMYAM

DEVREDE BAZI SPESİFİK MALZEMELER VAR.
Girişteki 220nF ile feedback devresindeki 220nF lar özel tip olursa iyi olur.
Giriş için kullanılan 220pF lar mercimek türü olabilir.
Kazanç direnci 220 ohm olsa da, bu devrede gerilim kazancı çok yüksek olmamalıdır. 1VP sinyal seviyesini 4VP seviyeye çıkartsa yeterlidir. Dolayısı ile oradaki 220ohm direnç, 2.2K bile olabilecektir.
Girişte 22K POT kullanılmalıdır.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 11 Kasım 2017, 23:13:29DEVREDE BAZI SPESİFİK MALZEMELER VAR.
Girişteki 220nF ile feedback devresindeki 220nF lar özel tip olursa iyi olur.
Giriş için kullanılan 220pF lar mercimek türü olabilir.
Kazanç direnci 220 ohm olsa da, bu devrede gerilim kazancı çok yüksek olmamalıdır. 1VP sinyal seviyesini 4VP seviyeye çıkartsa yeterlidir. Dolayısı ile oradaki 220ohm direnç, 2.2K bile olabilecektir.
Girişte 22K POT kullanılmalıdır.

Giriş ve feedback devresindeki 220nf'ler özel tip derken hangi tip olmalıdır? Çıkışta ki 220nf'ler hangi tip olsun polyester olabilir mi

Mr_YAMYAM

Aslında hepsi de polyester olabilir.
Ama çıkıştaki haricindekiler MKT tip olursa iyi olur.
Bu tipler genellikle kıpkırmızı olurlar. 5mm standart bacak aralığında piyasada bolca bulunmaktadırlar.
Devre bu tiplere göre hazırlanmıştır.
Eğer devre kazancı aşırı olursa 220 ohm dirençleri yükseltmek gerekecek. Bu dirençlerin yükseltilmesi durumunda parelel bağlı olan 220nF ların değeri düşecektir.
Tahmini değerler.
1Kohm olursa 100nF
2.2Kohm olursa 22nF olmalıdır.
Malzemeleri bu kıstaslar doğrultusunda temin ET.

Mustafa281

Eğer bu tip ise elimde 3 4 kadar olacaktı ama 220nf mi bilmiyorum malzemeleri döküp bakmam lazım.

Mr_YAMYAM

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 12 Kasım 2017, 00:26:19HAH işte onlardan.

Elimde varmış 3 adet ama farklı değerler ikisi 1nF diğeri ise 22nF umarım elektronikçilerde bunlardan kalmıştır.

Mustafa281

@Mr_YAMYAM hocam yeni farkettim de girişte ne kadarlık pot kullanmalıyım 10K yeterli mi

Kazasker

10 k yeter ama ben 50 k kullanıyorum sorun olmadı.
Tanrı Türkü Korusun <br />         TB1BSE

Kazasker

@Mr_YAMYAM abi . bizim alt katta bir uşak var ortaokula geçmiş. ara sıra yanıma uğrardı atölyede. dün dedi yeni bilgisyar almış babası bana bir hoparlör yaparmısın diye. dün 12x8 iki kabin yaptım. iki adet 8 ohm 7 wat hoparlör bağladım. elimde bir tea2025 vardı. onu koyayım dedim. sizin devreyi basmaya karar verdim. ama bu kulaklık için tasarlanmış.
bunu normal anfi olarak kullanmak için şaseye bağlı 47 k dirençler iptal edilip kondansatöre bağlı olanlara jumper atılacak diye not düşmüşünüz.
sorum şu burada gnd yi sistem sıfır noktasından mı girecez.  şuan pc de proteusum yok. o yüzden çizemiyorum. vaktiniz olunca bakabilirmisiniz.

konu dışı: pardus 17 ye geçtim evde. linux için proteus kuracağım. :) akşama denerim problem yaşarsam yazarım burdan abi  ;)

Mr_YAMYAM

O PCB zaten full tasarımdır.
Yani PCB yi aynen basıp civata deliklerinden şaseye monte edeceksin.
Metal şase kullanmak istemiyorsan şaseye bağlı büyük PAD voltajın eksi ucu olacak.

Kazasker

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Kazasker - 17 Eylül 2018, 10:32:12konu dışı: pardus 17 ye geçtim evde. linux için proteus kuracağım. :) akşama denerim problem yaşarsam yazarım burdan abi  ;)

ET'li ve kıym'ETli @Kazasker‍   

PARDUS17 için test sonuçları istesem kızarmısın :D 

Özellikle JAVA ve flash uygulamaları ile, HTML5 gibi uygulamalarda web browser sorun yaratıyor mu?
Ayrı bir konu altında ön izlenimlerini sunarsan minnettar kalır, yanaklarından ısırırım gardaş :D

Mustafa281

Alıntı yapılan: Kazasker - 17 Eylül 2018, 16:41:40tamamdır teşekkürler abi. sağolasın
@Kazasker devrenin giriş kismindan sesi verdiğin zaman devre tepki vermiyor ben bir yerden bağlayıp sesi almıştım ses kalitesi çok iyi yalnız bass seviyeleri biraz yüksek ben bass severim zaten benim için sorun olmadi ama yamyam hocadan rica edersen devredeki yanlışı bulup düzeltebilir.

Kazasker

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 18 Eylül 2018, 01:19:28ET'li ve kıym'ETli @Kazasker‍   

PARDUS17 için test sonuçları istesem kızarmısın :D

Özellikle JAVA ve flash uygulamaları ile, HTML5 gibi uygulamalarda web browser sorun yaratıyor mu?
Ayrı bir konu altında ön izlenimlerini sunarsan minnettar kalır, yanaklarından ısırırım gardaş :D
tabiki abi. biraz kurcalayım. testi dilim döndüğünce yazarım ayrı bir başlıkta. :)

Kazasker

@Mustafa281 hocam teşekkür ederim. devreyi kurcalar öğreniriz  :) yarın board da bir denerim  bende kendinden baslı anfileri severim. eğer olmazsa @Mr_YAMYAM  abinin kapısını yine çalarız  :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Kazasker - 18 Eylül 2018, 21:29:56@Mustafa281 hocam teşekkür ederim. devreyi kurcalar öğreniriz  :) yarın board da bir denerim  bende kendinden baslı anfileri severim. eğer olmazsa @Mr_YAMYAM  abinin kapısını yine çalarız  :D

HIRHIZ'lık suçu ile savcılığa veririm sizi :D

Kazasker

:D  :D  ahaaanda hapı yuttuk.

Mustafa281

@Kazasker eğer ben bir yanlışlık yapmadıysam o devre çalışmıyor ama arızasını bulup yaparsan ne mutlu sana ben üstüne düşmedim düşsem bulurdum kolay gelsin şimdiden

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 18 Eylül 2018, 19:09:12@Kazasker devrenin giriş kismindan sesi verdiğin zaman devre tepki vermiyor ben bir yerden bağlayıp sesi almıştım ses kalitesi çok iyi yalnız bass seviyeleri biraz yüksek ben bass severim zaten benim için sorun olmadi ama yamyam hocadan rica edersen devredeki yanlışı bulup düzeltebilir.

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 19 Eylül 2018, 22:45:37@Kazasker eğer ben bir yanlışlık yapmadıysam o devre çalışmıyor ama arızasını bulup yaparsan ne mutlu sana ben üstüne düşmedim düşsem bulurdum kolay gelsin şimdiden

Yahu bir gün de bir yamyam çıkıp ta dese ki,
Aabi girişleri direk şaseye vermişsin o devre çalışmaz :D
[attach type=image]9476[/attach]
Tabii ki PCB yi çizerken aceleden veya dış etkenlerden dolayı hata yapılabilir.
Önemli olan bu hatayı tespit edebilmektir.
İyi bir yamyam, bu hatayı tespit edip yaratıcı olandır :D

Kazasker

amatör gözle inceledim biraz ses girişi inekten değil de  ilk konulan 220p kondansatörlerin  22k dirençle birleştiği noktadan vermemiz gerekiyor gibi. filtre bölümü çok karışık .  uğraşıyorum  :)

..... diyordum  yamyam abi yazmış :)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Kazasker - 20 Eylül 2018, 02:59:00amatör gözle inceledim biraz ses girişi inekten değil de  ilk konulan 220p kondansatörlerin  22k dirençle birleştiği noktadan vermemiz gerekiyor gibi. filtre bölümü çok karışık . niye şaseye dönmüş gib... uğraşıyorum  :)

Karışık değil adamım. Senin TA7240 ile aynı. Tek fark buradaki giriş empedansı için direnç değerleri.
İdeal değer 22K gibi olsa da bu dirençler 10K bile yapılabilir. 10K yapıldığında bass sesler azalacaktır.
Dolayısı ile ÇAY entegresinin karakteristiğine daha uygun olacaktır.
Ama giriş dirençlerini 22K dan yüksek yaparsak entegre osilasyona doğru gider.
En önemli dirençler ise 100uF a bağlı olan 220ohm dirençlerdir. Bence bu dirençler 1K civarı olmalıdır.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Kazasker - 20 Eylül 2018, 02:59:00..... diyordum  yamyam abi yazmış :)

Önemli olan senin araştıcı olmandır. Takdir ettim gardaşım.

Kazasker

abi anladım şimdi. gece gece üşenmeyip bizi aydınlattığınız için ayrı bir TEŞEKKÜR  ederim .

Mustafa281

@Kazasker açıklaması yapılmış yanlış olan kısım bulunmuş düzeltilmiş sana tavsiyem yap bu devreyi ben yaptım memnunum pişman olmazsın ister masaüstü olarak kullan ister kulaklık amplifikatörü olarak karar sana kalmış tek sıkıntı yaşayabileceğin nokta 22K potansiyometredir piyasada mono olan çok hatta almayanını dövüyorlar ama stereo pot zor bulunuyor 10K olsaydı iyi olurdu 10K elimde çok eğer devreyi yaparsan potansiyometreyi de bulursan aldigin yerden bende almak isterim.

Kazasker

stereo 22k bakındım bende bulamadım. parçacıyı aradım orda da yokmuş. çinden getirtiriz o zaman  :o

Mustafa281

Alıntı yapılan: Kazasker - 20 Eylül 2018, 15:38:28stereo 22k bakındım bende bulamadım. parçacıyı aradım orda da yokmuş. çinden getirtiriz o zaman  :o
Potansiyometre için değmez çinden getirtmeye.

Kazasker

o zaman 10k ve 48 k arasında hangisi  daha iyi ses verirse  onu kullanayım.

Mustafa281

Belki de işin tekniğini bilen biri gelir ve bize yardımcı olur ;)

Mr_YAMYAM

Kazasker

Kazasker

devreyi bu şekilde bastım. akşam yerleştrieyim malzemeleri.

[attach type=thumb]9482[/attach]

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Kazasker - 21 Eylül 2018, 16:31:57devreyi bu şekilde bastım. akşam yerleştrieyim malzemeleri.

Resme göre bazı hatalar görülüyor.
3-6 -11 ve 14 nolu bacak bağlantıları olmamış gibi.
Kontrol edip basmanda fayda var.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Kazasker - 21 Eylül 2018, 16:31:57devreyi bu şekilde bastım. akşam yerleştrieyim malzemeleri.

Hocam denedin mi? Eğer denediysen ben de yapayım. Bizim bilgisayardaki hoparlörün amplisi bozulmuş sol taraf çok cızırtılı geliyor.

Kazasker

yok denemedim. akşam işim çıktı. Yamyam hocamın düzeltmelerini yapayım yarın denerim. ben bunu daha önce farklı bir tasarımda yapmıştım. oldukça düşük bütçeli sesi de gayet iyi. test edeyim yazayım buraya.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Kazasker - 22 Eylül 2018, 00:36:46yok denemedim. akşam işim çıktı. Yamyam hocamın düzeltmelerini yapayım yarın denerim. ben bunu daha önce farklı bir tasarımda yapmıştım. oldukça düşük bütçeli sesi de gayet iyi. test edeyim yazayım buraya.
Tamam hocam, beklemedeyim :)

Kazasker

bu gün devreyi yaptım ve denedim. sesi gayet güzel. ama bir TA7240 değil :D
[attach type=thumb]9484[/attach]

Mustafa281

Alıntı yapılan: Kazasker - 23 Eylül 2018, 01:07:38bu gün devreyi yaptım ve denedim. sesi gayet güzel. ama bir TA7240 değil :D
[attach type=thumb]9484[/attach]
Modifiye edilirse TA7240 dan iyi olacağına inanıyorum

Kazasker

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın