Ana içeriğe git
elektronikprojeler
Konu: TEA2025B Projesi (4481 Kez okunmuş)

Ynt: TEA2025B Projesi

Yanıt #135
Esasen o ölçüm relatiftir. Yani görecelidir.
Volüme potunu max açtığımızda amplinin çıkışının distorsiyona geçip geçmediği sizlerce görülmüyor.
Bass seslerdeki distorsiyon da %10 lar seviyesine kadar algılanamadığına göre, çıkış gücümüz şu kadar distorsiyonla şu kadar watt diyemiyoruz.
Bu ölçümün doğru yapılabilmesi için osiloskop şart olduğu için bu şekilde de yapsak üç aşağı 5 yukarı bir sonuç elde edebilmişiz demektir.
Benim testimdeki ampli çıkış voltajını ölçerken osiloskoptaki bozulmaya dikkat.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,8204.0.html
Üst tarafta çok az bir kırpılma olduğunda volümü az kısarak bozulmanın hiç olmadığı bir seviye belirliyorum.
İşte bozulmanın hiç olmadığı bu seviyemiz amplimizin minumum distorsiyon ile (benim amplide bu değer %0.2 civarıdır) elde edilmiş max gücümüzü belitmektedir.
Amplini çıkışında yük olmadığı için çıkış gerilimim elbette biraz yüksek görünmektedir.
8ohm yük ile elde etmiş olduğum çıkış voltajım 16V olduğu için teknik verilerde verilmiş olan 32W çıkış gücüne ulaşabilmişim demektir.
Eğer volüm seviyesini çok fazla açmış veya giriş seviyemi daha yüksek vermiş olsaydım, ölçtüğüm çıkış voltajım 28V RMS ye kadar çıkabilecekti. Bu da amplimizi besleyen transformatör gerilimidir.
Ancak bu kadar aşırı yüklenmede distorsiyon seviyemiz de %20 lere hatta 30 lara çıkacağı için kırpılmanın olduğu bu bölgedeki güç hesaplarımız yanlış olacaktır.
Sizlerin osiloskopunuz olmadığı için en azından sinyali dikkatlice dinleyerek ÇOK TEMİZ olduğu bir seviyeyi kulağınızla tespit etmeye çalışmanız daha doğru bir netice elde etmenizi sağlayacaktır.

Hocam yakın zamanda bir PC tabanlı osiloskop alacağım.
Geldiği zaman tekrar test ederim.
Dijital Ses Kontrolü : %90 Tamamlandı
TEA2025B Ampli : %70 Tamamlandı
LM1875 2.1 Ampli : %40 Tamamlandı
Transistörlü Ampli v1.0 : Hazırda Bekliyor
Sırada : STK4191II Ampli