Ana içeriğe git
elektronikprojeler
Konu: tarla sulama sistemi yardımcı olur musunuz? (206 Kez okunmuş)

tarla sulama sistemi yardımcı olur musunuz?

Bir çeviz çiftliğimiz var. Ağaçların tarlada bulunan kuyu ile her gün düzenli olarak sulanması gerekmekte. Fakat arazide elektrik mevcut değil, bu sulama işlemi sabah güneşi ortaya çıkar çıkmaz 1 saat, güneş maksimum seviyeye geldiğinde 1 saat, güneş battıktan sonra ise 2 saat boyunca sulanması istenmekte. Ayrıca her 10 günde bir (9 gün sulama işlemi olup 1 gün sulama işlemi olmayacak) şekilde bir sulama döngüsü istiyoruz. Ve tarla içinde bulunan 4 noktadan sıcaklık ve nem bilgilerinin değerleri isteniyor. Son olarak da bu sistemi uzaktan (örn: şehir dısındayken) gözetlemek istiyoruz. Bunun için neler yapılabilir, fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim. Şİmdiden teşekkür ederim.

Ynt: tarla sulama sistemi yardımcı olur musunuz?

Yanıt #1
ELEKTRİK olsa idi dediklerinin hepsi olur idi.

Fakat Güneş diyorsun 1 saat sulama diyorsun Güneş Panelleri ve inverter kurarak mümkün olur.

Öncelikle sulama alanı nekadar geniş nekadarlık bir motor benim işimi görür hesabı yapıp elektriksel ihtiyacını hesaplayıp daha sonra ona göre paneller aküler ve inverterini sececeksin Gerisi nem ve sıcaklık ölçümü teferruat hobi olarak bile yapılıyor artık bunlar internette acık kaynak kodları var.

Birde gözetlemek istiyoruz demişssiniz :D şimdi internette ıp adresinden bağlanıp görüntü alabildiğin ve yaklaşık 360 derece kendi etrafında dönüp görüntü veren kameralar var onları tercih edebilirsin.
BU DİYARLARA MERAK SALMIŞ , TAHSİLİNE DEVAM EDEN BİR GENÇ.

Ynt: tarla sulama sistemi yardımcı olur musunuz?

Yanıt #2
Hepsini yaparim sana ama bu dedigin tam otomasyon sistemi maliyet fazla butcen bu is icin nedir?
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME