Opamp ile gerilim Bölücü

Başlatan oguzhankalsin, 26 Ekim 2017, 15:01:22

oguzhankalsin

0-10V arası çalışan bir sensörü kullandığım pic in adc sine bağlamak istiyorum. Pic e 5V dan fazla gerilim uygulanamadığından gelen gerilimi 2 ye bölsem benim için yeterli. Dirençle gerilim bölücü kullanıldığında giriş direncinden dolayı hesap tam tutmuyor. ayrıca başka dezavantajlarıda var. Opamp ile bir devre kurmak istiyorum.
şöyle bir devre buldum. Bu devre ne kadar sağlıklı çünkü uzun ömürlü olmasını istiyorum. Pcb üzerinde kullanacağım. Birde içerisinde 3 tane opamp bulunan ve rahatca yüksek sayılarda bulabiliceğim bir entegre önerirmisiniz ?

Teşekkürler.

asma

Merhaba
Kullandığınız sensör (çıkış empedansı) ve adc nin giriş  empedansı önemlidir. Gerilim bölücü hesabınızı buna göre yaparsınız.
Kullandığınız op-amp çıkışı ile adc girişi arasında sorun olmaz. Ancak sensörle op-amp arasında aynı durum söz konusu.
100k ile gerilim bölücü yaparsanız kaynak direncine 50k lık Rth direnci ilave olur. (Kaynağın thevin eş değerini aldığımızda)
Ya ilave eleman ve referans öçümleriyle ya da yazılımsal düzenleme ve referans ölçümlerle tölere edebilirsiniz.
op-amplı yada op-ampsız hata payı oynar ama ortadan kalkmaz. ;)
Kolay gelsin.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın