Ayarlı Güç Kaynağı Kısa Devre Koruma Yardım

Başlatan mustafa ömer, 25 Ekim 2017, 02:43:41

mustafa ömer

Merhaba, şu adresteki güç kaynağı devresini yaptım. (Akım Voltaj Ayarlı 0-30V 3A)

GÜÇ KAYNAĞI LİNK

Bu güç kaynağına reset butonu olmadan otomatik kısa devre koruması eklemek istiyorum ve böyle bir devre buldum.

KISA DEVRE KORUMA LİNK

Girişteki güce göre rölenin voltaj değeri değişiyor. (12V girilecekse 12V röle, 5V girilecekse 5V röle kullanılacak)

Bu devreyi 0-30V 3A ayarlı güç kaynağında kullanmak için devrede nasıl bir modifikasyon yapılması gerekir ?

Yardımlarınız için teşekkür ederim..

asma

Merhaba
Ayarlı güçkaynağınızın zaten akım koruması var. Akım sınırlama mantığıyla , istenilen akım değeri aşılmayacak şekilde çıkış voltajını düşürür.
Bu yöntemin kötü yanı , koruma süresince aşırı ısı oluşur. (set değerine bağlı olarak)
Yukarıdaki devre aşırı akım çeken yüklerden ziyade anlık akım yükselmelerinde daha kullanışlıdır. Kendini resetlediği için sorun çözülmezse sürekli çeker bırakır röleler.
Giriş gerilimi sabittir ve siz bu bölüme kısa devre koruma yapabilirsiniz.
Örneğin 24Vdc giriş geriliminiz olsaydı 24V röle ile bu devre çalışırdı.
Ancak garip bir durum var:
Kısa devre koruma devresi 3A e setli olsun , akım sınırlama ide 2A deyken çıkış kısa devre olursa ne olur.
Akım 2A i geçmez , kısa devre koruma devreye girmez. Devre şuanki hali gibi çalışır.
Kısa devre koruması 2A ise akım korumayı 2A den büyük seçerseniz kısa devre koruması devreye girer , kesik kesik çıkış verir.
Akım sınırlama çalışmaz.

İsteğiniz , amacınız nedir, bu devreyi eklediğinizde ne olsun istiyorsunuz? Biraz açıklama yaparsanız daha iyi anlarız ve yorum yapmak kolay olur.

Kolay gelsin.

mustafa ömer

Piyasada hazır olarak satılan laboratuvar güç kaynaklarında (GW Instek,Yıldırım vs.) fazla yüklenince ve kısa devre edince içindeki rölelerden tık tık ses geliyordu sistemi merak ettiğim için sordum. Bu devreyle aynı sistem mi ? Yoksa çalışma prensibi farklı mı ?

asma

Merhaba

Bir kaç tanesini incelemiştim , hatta 320volt.com sitesinde , labratuar tipi güç kaynakları bölümünde açık şemalar verilmiş.
Mantık şu şekilde ; çıkış voltajımız , 0-30V ayarlı olsun , trafo kademelerimiz de 12-24-36V olsun.
Çıkış voltajını sürekli takip edip 11votu geçince trafonun sargısını 24Vac ye (10V a düşünce 12Vac olacak şekilde) röle yardımıyla ayarlar. 22Vdc den yukarı 36Vac sargısı devreye girer (21Vdc altına inerse 24Vac olur)
Geçişlerde mutlaka histerisiz olmalı , 1V luk payı kolay olsun diye ben yazdım.
Yine trafo kademelerini ve onlara uygun değerleri ben seçtim. Gerçekte farklılıklar olacaktır.
Siz voltajı 0 dan max. değere yavaşça çıkartırken kaç tane röle sesi duyarsanız , kısa devrede 0 a düşen gerilimden dolayı en düşük voltaja sahip sargıya geçerken o kadar çıt sesi duyarsınız.
Amaç kayıp ısıyı azaltmak , güç kaynağını korumak olarak düşünülebilir.

Kolay gelsin.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın