Ücretsiz Yeşil Ekran (Chorma Key) efektleri - Videocular için

Başlatan seron, 20 Ekim 2017, 20:22:35

seron

Arkadaşlar, hepsini yayınlamasam da hobi olarak sık sık video yapıyorum. Tabi ki video yaparken birçok efet ve "footage" dediğimiz efektlere ihtiyacım oluyor. Ama ya bulamıyorum ya da bu efektleri yapabilen uygulamalar (adobe after effect, edius,...) fahiş ücretle satılıyor. Ben de oturup ihtiyaç sahibi olanlar için bizzat kendim uğraşarak footage'lar yapıp paylaşmaya karar verdim.

Yeşil ekran efekti nedir?
En basit ifadeyle olmayan şeyi varmış gibi göstertmek, görüntüleri birleştirmek için kullanılan bir tekniktir. yeşil tonun hakim olduğu kısma gelişmiş video editörleri kullanılarak başka bir görüntü oturtulur. Bu işlem medyada, sinemacılıkta ve hatta youtube'da oyun videosu, sunum vb yapan birçok kişi ve kuruluşlarca kullanılmaktadır.

Mesela siz youtube'da bir videoya tıklamışsınızdır, şahıs oturmuş haber sunar gibi sizinle konuşmaktadır. Arkasından gemiler vapurlar geçmektedir. Oysa ki o şahıs aslında evde, kıçıkırık bir sandalyede oturmaktadır ve arkasıda yeşil bir perde gerilmiştir. gerek çekim esnasında gerekse çekimden sonra kayıt bilgisayara aktarılarak arkaya görüntü yerleştirme işi yapılır.

Aşağıda vereceğim link şahsi kanalıma aittir. Her geçen gün yeni efektler, daha doğrusu çeşiti alanlarda kullanmak için malzemeler(footages) ekleyeceğim. Malzemelerin kalitesi çok iyi değil biliyorum ama elle yaparsanız ancak bu kadar yapılabiliyor :)

Kanalım ücretsizdir, para kazanmıyorum. Maksadım insanlara yardım etmek. Yorum atarsanız sevinirim.
NOT: aslında video listesi verecektim, verememişim tek video çıkmış. bir de şöyle deneyeyim:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLYnHg6vWuuSP0RmF5FkaaRt8iaa6PnfDu
zaten seron diye kanalıma gelirseniz video listemi görürsünüz oradan bakın.
https://www.youtube.com/watch?v=MgaT-reVU38&list=PLYnHg6vWuuSP0RmF5FkaaRt8iaa6PnfDu

Reader

Adobe after effect yüklemiştim üç beş yıl evvel. fakat yanlış bir versiyonuydu galiba, bulmadım içinden bu yeşil alana yerleştirme yapmayı. Tekrar deneyeceğim hazır burada hatırlamışken.

seron

Alıntı yapılan: Reader - 21 Ekim 2017, 10:04:11Adobe after effect yüklemiştim üç beş yıl evvel. fakat yanlış bir versiyonuydu galiba, bulmadım içinden bu yeşil alana yerleştirme yapmayı. Tekrar deneyeceğim hazır burada hatırlamışken.
After effect ve premier'i hiç denemedim. Ama olması lazım.
NCH Videopad programında "effects" menüsü içerisinde "green screen" adıyla var.
64bit sistem kullanmanız şartıyla kdenlive adlı ücretsiz video kurgu editöründe de" chromakey" adında yine var.
Bir denerseniz çabucak bulursunuz.

Reader

Alıntı yapılan: seron - 21 Ekim 2017, 17:19:57After effect ve premier'i hiç denemedim. Ama olması lazım.
NCH Videopad programında "effects" menüsü içerisinde "green screen" adıyla var.
64bit sistem kullanmanız şartıyla kdenlive adlı ücretsiz video kurgu editöründe de" chromakey" adında yine var.
Bir denerseniz çabucak bulursunuz.

NCH Videopad ve kdenlive programlarını not aldım. akşam mesaim bitince evden bakacağım. teşekkürler.

seron

Tekrar merhaba.
NCH videopad yazılımının son sürümleri maalesef sıkıntılı çıkıyor. Firma her geçen gün programı kötüleştiriyor. O yüzden size sorunsuz eski sürümü paylaşıyorum:
http://s6.dosya.tc/server9/lj4e71/Videopad_3_85.rar.html
Dikkat edilmesi gereken bir iki nokta var:
Bu program, ticari amaç gütmeksizin, ev kullanıcısı olarak, satın almadan ücretsiz kullanılabilmekte. Fakat bilgisayara kurduktan itibaren 14gün sonra yeşil ekran da dahil belli başlı özellikleri kilitlenir ve kullanmanız için satın almanızı ister.
Ayrıca, programı internete bağlı olarak kullanırsanız, çalışırken değil de, tam videoyu export edeceğiniz zaman hainlik edip satın almaya mecbur bırakıyor, export ettirmiyor. Yani internetsiz kullanmak zorunda kalıyorsunuz. Bununla alakalı olarak yazılım firması ile yaptığım yazışmalardan bir netice elde edemedim. Bu nedenle yazılımı başka yollardan(!) kullanmaya çalışırsanız saygı duyarım. Bununla ilgili merak ettikleriniz varsa, özelden görüşelim, yardımcı olurum. Tüm olumsuz yönlerine rağmen diğer yazılımlara nazaran daha kolay kullanımlı, tabiri caizse mükkemmel bir yazılım. Anahtarkare (keyframe) kullanımı olsun diğer başka özellikleri olsun after effect'i aratmıyor.

Kdenlive yazılımı hakkında ise,
Programı indirmek yeterli değil. Bir başka yerden bir kodek çözücü eklentisini indirip yazılımın klasörü içerisine atmanızı ve programı yeniden başlatmanızı gerektiriyor. ben zaten yapılmışını size sunuyorum. sadece indirip klasörün içinden yazılımın exe'sine tıklıyorsunuz kurulumsuzdur.
http://s9.dosya.tc/server2/y64acq/Kdenlive_for_Windows_x64.zip.html
Bunlar benim kişisel hesabım. Bu site reklamdan para kazanıyor. ekstradan reklam sayfaları açılabilir, onlara itibar etmeyin. geriye sayan rakam sıfırlanınca dosyayı indirden indirin. Ha unutmadan, zipin içinden bir 7z uzantılı dosya çıkar. bu dosyayı winrarla açmaya çalışırsanız hata verir. bu nedenle 7zip kurarak açınız. yükleme hızım sınırlı olunca mecburen maksimum sıkıştırma uyguladım dosyaya...
kolay gelsin.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın