Beko bulasik makinesi kart röle arizasi

Başlatan muhacir55, 14 Ekim 2017, 02:29:00

muhacir55

Syn. Ustalarim
Beko d 5001 e bulaşik makinesi kartindaki tek siyah röleden tirrrrt tirt diye ses geliyor yani röle saniyede 5-10 seferçekip birakiyor. Bastan ara ara yapiyordu simdi surekli yapiyor.
Kart arastirdim 130 lira çektiler ve ellerinde yok getirteceklerdi ben de
12v 10a Röleyi aynisiyla degistirdim yine ayni şeyi yapti hatta roleyi yakti.
Sorun nedir sizce Rölenin çektirmesiyle mi ilgili ve neyi (capasitor-zener diyot vs.)degistirirsem düzelir.
Kart aktifken Rolenin bobin pinlerini ölçtugumde 6.7v cikti normal mi.
Sorun nedir sizce tsk.

Furkan KELEŞOĞLU

Başta söylemek gerekirse rölen 12 voltluk bir röle ve 6.7 volt ölcmen rölenin cekmeye calışması ama cekemesi tırt tırt etmesi demektir.
Buda bizi kısayoldan güc katına getiriyor.
 makinanın ARA ARA ARA demeside büyük ihtimal yine Güc katındaki Dalgalanmadan dolayı mikrodenetleyici kendine reset atıyor.
Kısaca güc katında sorun var :
Peki nedir bu sorun anahtarlama modlu bir güc kaynağı büyük ihtimalli o yüzden kondansatörler aşırı önem arz etmekte olup değişmesi gerekmetedir kısaca anahtarlama yapan elemanın cıkış HZ sinyali düşüşe gecti veya dengesiz calıştığı icin voltaj dalgalanıyor . buda pasif elemanların sıkıntısından dolayı oluşur ilkten kondansatörleri bir değiştir.
Ayrı etten şöylede birşey olabilir eğerki kontrol cıkışında artık her ne varsa karttan besleniyor ise ordaki bir arıza'da reset attırabilir mikro denetleyici kısacası sistem röle cıkışındaki bir arızadan dolayı kendini kapatır kapatınca arızayla ilişkisi olmayıp kendini yine devreye alır yine kontak ceker yine kapatır yani tık tık    TABİ BU ANLATTIĞIMI KONDANSATÖRLERİ DEĞİŞTİKTEN SONRA YİNE DEVAM EDERSEKİ BİR ARIZA SEBEBİ !
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

Mustafa281

Diyotlar sağlam mı? Bir ölçseniz ve ayrıca orda bir transistör görüyorum belki o da arıza yapıyor olabilir diyotlar sağlam ise transistörün aynısında bulup değiştirseniz belki sorununuz çözülebilir

muhacir55

Ustad bc 557c de acma kapama yapiyor pause yaptigimda. Ama emiterine gelen voltaj 12 degil 6 küsür volt. Dolayisiyla roleyi cektiren coil ayaklari da 12 deil 6 v. Bu güç devresindeki elemanlari sökmeden multimetreylefilan kontrol etmemin bir yolu var mi. Ya da bu tip guc devrelerinde volt dusmdsi encok hangi elemanda olur. Tşk

Mustafa281

Alıntı yapılan: muhacir55 - 16 Ekim 2017, 19:55:45Ustad bc 557c de acma kapama yapiyor pause yaptigimda. Ama emiterine gelen voltaj 12 degil 6 küsür volt. Dolayisiyla roleyi cektiren coil ayaklari da 12 deil 6 v. Bu güç devresindeki elemanlari sökmeden multimetreylefilan kontrol etmemin bir yolu var mi. Ya da bu tip guc devrelerinde volt dusmdsi encok hangi elemanda olur. Tşk
Maalesef kartın üzerinde ölçüğünüzde ölçü aleti sapıtır düzgün bir değer çıkmaz çünkü diğer elemanlara bağlıdır ayrıca transistör, entegre gibi elemanları ölçü aleti ile ölçemezsiniz ancak diyot kondansatör direnç gibi elemanları ölçebilirsiniz ki onları da yerinden çıkarmanız gereklidir ben diyotlardan şüpheleniyorum kaçtane diyot varsa devrenizde çıkarıp bir ölçmenizi istiyorum nasıl ölçülecek derseniz ölçü aletini "Buzzer" konumuna alarak ölçün eğer kısa devre var ise ölçü aleti öter bu da demektir ki o diyot bozuk.

NOT: Diyotlarda artı ve eksi farkeder o yüzden artıyı artıya eksiyi ise eksiye bağlayarak ölçülmelidir diyotların yönleri internette görsellerle mevcuttur.

cevat1

Diyotları buzzer kademesinde kısa devre arayarak ölçmeyiniz. Kabaca bir ölçüm olur.
Ölçü aletinin DİYOT kademesinde ölçünüz. Diyot kısa devre olmayabilir, kaçak yapabilir.

Sağlıklı ölçüm böyle olur.

Öğretmen27

Alıntı yapılan: cevat1 - 17 Ekim 2017, 15:29:00Diyotları buzzer kademesinde kısa devre arayarak ölçmeyiniz. Kabaca bir ölçüm olur.
Ölçü aletinin DİYOT kademesinde ölçünüz. Diyot kısa devre olmayabilir, kaçak yapabilir.

Sağlıklı ölçüm böyle olur.
Buzzer ile diyot kademesi ayni bolumde degil mi?

cevat1

Yok. Bazı ölçüm cihazları farklıdır.
Bendeki cihazda ayrı, ayrı kademelerde.

ugurkeskinol

Merhaba Arkadaşlar

Arçelik 6240S bulaşık makinam iki gün önce arıza yaptı. suyu çık fazla ısıtıyor ve kapak poff yapıyor.
termostat rölesi yanmıştı değiştirdim fakat tekrar yandı şimdi hiç ısıtmıyor. yardımlarınızı bekliyorum
 şimdiden teşekkür ederim.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: ugurkeskinol - 13 Ekim 2018, 21:34:11Merhaba Arkadaşlar

Arçelik 6240S bulaşık makinam iki gün önce arıza yaptı. suyu çık fazla ısıtıyor ve kapak poff yapıyor.
termostat rölesi yanmıştı değiştirdim fakat tekrar yandı şimdi hiç ısıtmıyor. yardımlarınızı bekliyorum
 şimdiden teşekkür ederim.

Role çekiyor mu?
Role çekiyorsa role kontağına gerilim geliyor mu?
Role konağına gerilim geliyorsa rezistans sağlam mı?
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

ugurkeskinol

Suyu çokfazla ısıtığı için Rezistansın sağlam olduğunu düşünüyorum. Fakat rölenin sürekli neden yandığını bulamadım. Rezistansın kablolarını kontrol Edibe'm bugün kısa devre veya şase batmı diye. Bilgileriniz için tşkler

Adnancoskun

Alıntı yapılan: ugurkeskinol - 14 Ekim 2018, 15:00:23Suyu çokfazla ısıtığı için Rezistansın sağlam olduğunu düşünüyorum. Fakat rölenin sürekli neden yandığını bulamadım. Rezistansın kablolarını kontrol Edibe'm bugün kısa devre veya şase batmı diye. Bilgileriniz için tşkler
şuanda suyu hiç ısıtmıyor diye algıladım...
Doğrumudur?
Eğer suyu hiç ısıtmıyorsa yukarıdaki sorularım geçerlidir...
Suyu fazlaca ısıtıp kesmiyorsa sıcaklığı algılayan bir sensör olmalı, muhtemelen o arızalıdır.
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

seron

Termostad rölesi devamlı yanıyorsa, şayet röleyi besleyen ayrı bir devre var ve arızalı değilse, rezistansınız arızalı olabilir. Haddinden fazla güç çektiğinde rölenin tahammül edeceğinden fazla güç çekerek yakabilir. 
Röleye ısı bilgisi veren algılayıcı bozuktur, "KAPAN!" komutu veremiyordur, röle de açık kala kala ısınıp yanıyordur.
Siz bu iki duruma bakın.

ugurkeskinol

Arkadaşlar hepinize tkler

arıza polyester kondanstrden kaynaklanmış şimddi sorunsuz çalışıyor
teekrar hepinize tşkler

Öğretmen27

O polyester ac gerilime seri bagli ise hep arizali cikiyor. Deger kaybediyor boylrlikle voltaj cokuyor.
1.sensorlu lambalarin klasik arizasidir.
2. Bir de sac duzlestirice de seri bagliydi degistirdim duzeldi.
Gerci kapasitemeteeyle deger kaybettigini gorebilirsiniz.
Ac seri bagliysa direkt degistirin

sebahattintunc

Alıntı yapılan: muhacir55 - 14 Ekim 2017, 02:29:00Syn. Ustalarim
Beko d 5001 e bulaşik makinesi kartindaki tek siyah röleden tirrrrt tirt diye ses geliyor yani röle saniyede 5-10 seferçekip birakiyor. Bastan ara ara yapiyordu simdi surekli yapiyor.
Kart arastirdim 130 lira çektiler ve ellerinde yok getirteceklerdi ben de
12v 10a Röleyi aynisiyla degistirdim yine ayni şeyi yapti hatta roleyi yakti.
Sorun nedir sizce Rölenin çektirmesiyle mi ilgili ve neyi (capasitor-zener diyot vs.)degistirirsem düzelir.
Kart aktifken Rolenin bobin pinlerini ölçtugumde 6.7v cikti normal mi.
Sorun nedir sizce tsk.
Bu arızanın aynısı benim makinamda da meydana geldi. Daha önce 2 adet elektrolitik kondansatörü değiştirdim düzelmedi. Daha sonra burada Öğretmen27 ustanın yazdığını okuyunca 2 adet polyester kondansatör'ü değiştirdim düzeldi. (Daha önce ben hepsini birden değiştirecektim ama 2 adet tamirci arkadaş polyester kondansatörler kolay kolay arıza yapmaz deyince onları değiştirmemiştim.) Ayrıca benim siyah olan rölem de erimişti onuda değiştirdim. Toplam maliyet 12 tl tuttu inşallah birilerine yardımı olur. Herkese teşekkür ederim..

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın