Mekatronik Projem hakkında yardım ?

Başlatan Furkan KELEŞOĞLU, 11 Ekim 2017, 17:27:37

Furkan KELEŞOĞLU

Öncelikle yaptığım şey bir arac ve ağır bir arac 1.30 cm uzunluğunda 44 cm genişliğinde bir medefenin altına 6 adet 360 derece döner tekerlek yerleştrdim ( tekerler bu metal cöp kovalarının altında olanların yapısında ama boyut olarak 1/2 si kadar )

şimdi aracın ortasındaki tekerler yükü teker başına dağıtıp tüm tekerlere daha az miktarda basınc uygulamak diğer iki tekere orta tekerlerin arkasında itici tekerler olacak  öndekilerde malumunuz direksiyonumuz.

Şimdi elimde bir adet kömürlü 12 volttada 24 volttada calışan bir motorum mevcut rotor mili uzun olduğu icin 2 taraftanda cıkış alabiliyorum onları kaplin aracılığı ile hareketi tekerlere ileteceğim fakat sorunum şu

Tekerler biraz hantal olduğu icin ve medefe ağır olduğu icin ayrıca üstüne gelecek sistemide düşünürsek motor 12 voltta kalkmaya bilir 24 volt kullanamam öğreniciyim 12 v 7 A aküyü bile zor aldım :D

şimdi düşündümki calaskal sistemi gibi birşey yapsak hem motor tam hızda döner hemde tekerler döner ( eh biraz yavaş olacak ama ) benim mantık yürüsünde nasıl yürürse yürüsün :D
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

Furkan KELEŞOĞLU

Motor 24 voltta daha randumanlı calıştığı icin şuanlık DC-DC Step Up Konvertör (12 VOLT 7 AMPER AKÜM OLDUĞU İCİN)  kullanacağım fakat buda yetmeyebilir yinede mekanik bir sistem şart diye düşünüyorum

seron

Redüktör bulman gerekecek. (bir çeşit şanzuman)
Hatta redüktörlü hazır motorlar da satılıyor. ama "öğrenciyim para yok" demişsin tüm çözüm yollarını tıkamışsın. böylece hurdacılardan eskicilerden eski motor, rulman, redüktör veya elektrikli bisiklet motoru ve motor sürücüsünü de al diyemiyoruz.  ;)

Eee? parasız nasıl yapılacak bu proje? :)
İşin hülasası, eğer sorduğun problemi doğru anladıysam, elini cebine atman gerekecek.

İpucu:
"Bana uygun bir redüktör verin, dünyayı 5Volt ile döndüreyim." seron. :D

(orjinali: "bana uygun bir sırık ve destek noktası verin, dünyayı yerinden oynatayım." Archimedes. )

Furkan KELEŞOĞLU

@seron  iyi diyorsun hoş diyorsunda paralar hep gidiyor şimdiden elektronik kartını tasarladım nerden baksan 170 tl sadece ana donanım.
Eee bunun bir de  mekanik parcaları var zaten mekanik olarak aradığımızı bulamıyoruz ona cok benzer birşeyi alıp istediğimiz şeye benzetmeye calışıyoruz :D
kısacası para gidiyor ay sonu evin kirası var ödenmemiş faturalar masanın üstünde duruyor :D
Bu haftaki harclık hep gidecek diğer proje arkadaşımın durumu benden biraz daha kötü onada fazla yüklenmek istemiyorum.
Sorun şu ki hadi borc edip ordan burdan redüktörlü motoru aldım ya motor istediğim gibi götürmezse ne yapıcam hiç yoktan motorda elimde kalacak + işimide görmeyecek izmitte olsaydım parada sorun değildi parcada ama Üniversite icin Rizeye geldim burdada izmit kadar imkanım yok

Furkan KELEŞOĞLU

NOT : Redüktörlü motor alacaksam bile Cift cıkışı olması lazım Rotorun hem sağ hemde sol tekere kinetik enerji alayım yoksa diğer türlü tek bir teker hem sacma sapan gider hemde tek teker ittiği icin bayağı zorlanır

Furkan KELEŞOĞLU

Ya türkiyede Difransiyel bulamadım bu kücük olanlardan cinde var ama ondan oslaydı tek redüktörlü motorla 2 tekerede güc aktaracaktım ne yacapağım diye düşünüyorum.

O birşey değil hoca ilede inatlaştım ben bu sistemi mikrodenetleyici kullanmadan yaparım diye mikro denetleyici kullanmadan yapıyorum aslında gerekte yok fakat sistemin maliyeti artıyor Ah SALAK kafam :D

i3uz

Resim de koysan cok guz l olur. Nasil tip tekermis. Ona gore reduktoru kendin yapardin.
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Furkan KELEŞOĞLU

Sisteme şarjlı matkabı komple takıcam izmiti aradım dükkanda birtane vardı bataryasındamı birşeyinde sıkıntı var dı ama motorun da yoktu büyük ihtimal tetik diye hatırlıyorum onu sisteme koyucam o kesin yürütür birde şarjlı matkaplarda tork ayarlama ayarı var süper olacağını düşünyüorum ayrıca yaptıkca sorunlar artıyor baklım ne yapcaz birde tekerlere yön verme olayı var ön tekerlere sistemi biraz deşitirdim bugün

seron

Uzun süredir insanlar şarjlı matkap kullanarak bisiklet yapıyor. Belki fikir verebilir.
https://www.youtube.com/watch?v=-Sh-eBzxF2U
https://www.youtube.com/watch?v=vx7qYXn9drA
Burada maksat bisiklet yapmak değil. Hani aklına birşey gelir elinde unuttuğun bir parça bir makine vardır söker onu kullanırsın. Ama yukarıda fatura maturadan bahsedince açıkçası ben daha fazla karışmak istemedim. Her yapılan şeyin bir bedeli vardır. Hiçbir malzeme satın almasan bile komşundan ödünç isteyeceğin kaynak makinesine elektrot lazım. o bile para. yani işin zor.

Bak heveslendirdin. bir tahtaya tornavida motoru takıp kendime uyduruk bir sıkuuutır ( ;) ) yapabilirdim. Hatta elimde hurda bir matkap bilem var . şimdi sana göndereyim desem "eee? kargo parası?" deyince şimdi yine fatura maturadan bahsedeceksin. eniyisimi ben susayım :D

Furkan KELEŞOĞLU

@seron bende bu videodaki sistemi yapacağım motorların gelmesini bekliyorum teklif ettiğin icin sağol :D ya ben kısacası roket atar sistemi yapıyorum fakat roket atmayacak ( roketin katı yakıt malzemesi icin gerekli kimyasallar 300 tl yi buluyor ) onun yerine 16 lı hava fişek atacak 35 TL :D ve gidecekmi patlıyacak mı acaba aracı yakarmı söz konusuda olmuyor.

Seronum atlar koştursun cayırlarda kuşlar ucsun diyorum neyse sistemde başka sorunlar cıktı ne biliyormusun hava fişeği döndürecek sistem sorun yaptı nema 23 motor vardı Yuvarlak dedim onu kullanayım kaplin taktım kaplinin üstünede bir tabla koydum ve sıktım kaplin esnek kaplin olunca tabladan dolayı sağa sola yalpaladı altına teker koydum yük tekerlere binsin motor rahat dönsün ayrıca dengeyi sağlayalım diye fakat motor kendini bile döndüremiyor kaldıki üstüne havai fişekleri kaldıracka sistem geldiginde nasıl dönecek.

KOMPLE ARGE YAPIYORUM ŞUAN KAFAM KARIŞIK HAYALLERİME COK FAZLA BASINC VAR KIRILABİLİR CEBİM OKADAR BOŞALDIKİ İCİNDE ELİM KAYBOLACAK :D

Her neyse proje arkadaşımda 2 adet kullanmadığı bisiklet varmış onların tekerlerini söküp tekeri yatay olarak tablaya oturtup zinzirinide kısaltıp motora bağlıyacağım ( BİR DÜNYA İŞVE EK MASRAF OFFF ALLLAHIM ) ve böylece tekere nekadar yatayda yük binsede bu motoru göz ardı edilecek kadar zorlar ama hiç bir diyim sana kısaca  birde zinciri takacağımız zaman 1. vitese takacağız yani bu demek oluyorki 3 vluk motor bile döndürür sistemi AMMA velakin benim istediğim dereceye getirip bırakabilmem lazım onun için Steple hala işim var :D

Furkan KELEŞOĞLU

Proje arkadaşım İMAM HATİP mezunu bir şeyden anladığı yok . Tek yapsam bukadar yorulmazdım vallaha onedir bunedir şunu şöyle yap ( yap dediği şey sistemle alakası yok ) cocuğa diyeceğim bunun maddiyatını sen karşılacayaksın bende sana sistemi yapacam notu alıcaz para vermiycem sana aracta sende kalsın ( nasıl olsa ben kendim istesem yeniden yaparım ) :D

Reader

Alıntı yapılan: Furkan41 - 14 Ekim 2017, 00:31:10Proje arkadaşım İMAM HATİP mezunu bir şeyden anladığı yok . Tek yapsam bukadar yorulmazdım vallaha onedir bunedir şunu şöyle yap ( yap dediği şey sistemle alakası yok ) cocuğa diyeceğim bunun maddiyatını sen karşılacayaksın bende sana sistemi yapacam notu alıcaz para vermiycem sana aracta sende kalsın ( nasıl olsa ben kendim istesem yeniden yaparım ) :D
Arkadaşınızın bir şeyden anlamaması ile İmam Hatipli olması olması arasında bağ kurmanız yanlış. Neticede ikiniz de aynı okulda bir şeyler öğrenmeye geldiniz. Sizin teknik temeliniz olması kendi üstün yanınızdır. Fakat diğer arkadaşınızın okul öncesi temeli olmaması dezavantaj olsa da bunu "İmam Hatipli" şeklinde ifade etmeniz yanlış olur.

asma

Alıntı yapılan: Reader - 21 Ekim 2017, 10:11:23Arkadaşınızın bir şeyden anlamaması ile İmam Hatipli olması olması arasında bağ kurmanız yanlış. Neticede ikiniz de aynı okulda bir şeyler öğrenmeye geldiniz. Sizin teknik temeliniz olması kendi üstün yanınızdır. Fakat diğer arkadaşınızın okul öncesi temeli olmaması dezavantaj olsa da bunu "İmam Hatipli" şeklinde ifade etmeniz yanlış olur.

Benim gördüğüm , uyarma gereği duymadığım uslup için üye olmanız ,  yanlışı , yanlı bir yorumla düzelmek istemeniz dikkatimi çekti.
Öncelikle o arkadaş bir şeyden anlamayan birisi olamaz , yanlışlardan en önemlisi bu.
İmam Hatip okulundan mezun birinin elektronik bilgisinin yetersiz olması beklenecek bir durumdur. İfade edilmek istenen bu olmalıydı. Bir birey veya kurum bu tür bir eksiklik için suçlanamaz / küçümsenemez / aşağılanamaz.
Eğer kişi kendi davranışını "salak kafam" diye ifade ediyorsa , arkadışını küçümseyen aşırıya kaçmayan yorumları görmezden gelebiliyorum.
Bu arada benim öğrencilik yıllarımda 'düz lise' mezunlarından çok çektik.
Sınavda benden çok neti olan , aynı puanla kazandığımız 'düz lise' mezunları okuldan mezun olduklarında ben matematik dersinden başarısız olduğum için okulu uzatmıştım.
Okul başladığında elektronik konusunda hepsinden iyiydim.  8) 
Sular yükseldiğinde balıklar karıncaları yerken , sular çekildiğinde karıncalar balıkları yer.

Furkan KELEŞOĞLU

Ben onu ezdiysem kendimide ezdim fakat şu var elektronik temelim var öğrenmek istese onada öğreteceğim ama kafa başka yerlerde adama gel'de sende birşeyin ucundan tut bitsin diyorum kız arkadaşına DOĞUM GÜNÜ PARTİSİ düzenleyecekmiş bak bak bak ve imam hatiplileri yine kast ediyorum buraya basa basa okulda nekadar ordan mezun varsa KARI/KIZ peşinde okulla alakası olmayan kişiler Ben teknik Liseden cıktım 5 sene okudum liseyi sınıfta değil okulda kız yoktu bana fazla koymaz bu durumlar zaten teknik lisede bazı şeylerin farkına vardıysan olgunlaşma sürecin kısalaşıyor ve birşeyleri anlayabiliyorsun ki bende birşeyleri anladım uğraşmaya calışıyorum ama ha imam hatip ha düz ha anadolu liseleri benim ayağıma dolanıyorlar zaten büyük hata meslek yüksek okullarına meslek lise harici lise mezunlarının alınması ulan kardeşim zaten 2 sene okuyacaksın 2 senede ne öğreneceksin burada zaten haytalığa geliyorsun bizim hiç olmassa temelimiz var geldik üstüne eklemeye ha gideceksen lisans yap diyeceğim ee buseferde bakıyorum ki ben toplam 6 sene okurken adam 3 sene okuyor (hazırlığı saymassak) ee piyasada hangimiz iş yapacak  Şu'da var hiçbirşey bilmezken gelip bilenleri sollayanlar var o arkadaşları ayakta alkışlarım cidden adam azim ediyor ama dediğim gibi meslek yüksek okulları bence meslek lisesi harici cıkışlı olanların alınmaması gerekiyor  Sonra Piyasada ''İŞ ARIYORUM MEKATRONİK TEKNİKERİYİM FAKAT İŞ YOK '' Diyip bölümü kötülüyorlar fakat öyle değil adam işe alıyor hiç birşey yapamıyor ee adam sana boşunamı maaş ödüyecek götüne bir tekme vurur atar dışarı iş arıyorum bulamıyorum dersin sonra

seron

Furkan, hangi liselinin nereye gideceğini boşver. Konumuz eğitim sorunları değil. Herkes haklı.
Sen arabayı ne yaptın onu söyle bakalım. Bitirebildın mu daa? Ya da şöyle sorayım: başlayabildın mu?

Furkan KELEŞOĞLU

2 adet nema 17 step motor siparişi verdim geldiklerinde %70 bitmiş olur  bayağı bir şekillende bu hafta sonu bir kac fotoğraf atacağım buraya :)

stk4221

Alıntı yapılan: seron - 13 Ekim 2017, 20:38:01Uzun süredir insanlar şarjlı matkap kullanarak bisiklet yapıyor. Belki fikir verebilir.
https://www.youtube.com/watch?v=-Sh-eBzxF2U
https://www.youtube.com/watch?v=vx7qYXn9drA
Burada maksat bisiklet yapmak değil. Hani aklına birşey gelir elinde unuttuğun bir parça bir makine vardır söker onu kullanırsın. Ama yukarıda fatura maturadan bahsedince açıkçası ben daha fazla karışmak istemedim. Her yapılan şeyin bir bedeli vardır. Hiçbir malzeme satın almasan bile komşundan ödünç isteyeceğin kaynak makinesine elektrot lazım. o bile para. yani işin zor.

Bak heveslendirdin. bir tahtaya tornavida motoru takıp kendime uyduruk bir sıkuuutır ( ;) ) yapabilirdim. Hatta elimde hurda bir matkap bilem var . şimdi sana göndereyim desem "eee? kargo parası?" deyince şimdi yine fatura maturadan bahsedeceksin. eniyisimi ben susayım :D

seron ben bu matkap ile akülü arac yapmış idim. bisiklete de uygulamak ıstedim ama amalar peşimi bırakmadı güzel bir çalışma
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

Reader

Alıntı yapılan: Furkan41 - 22 Ekim 2017, 18:11:57Ben onu ezdiysem kendimide ezdim fakat şu var elektronik temelim var öğrenmek istese onada öğreteceğim ama kafa başka yerlerde adama gel'de sende birşeyin ucundan tut bitsin diyorum kız arkadaşına DOĞUM GÜNÜ PARTİSİ düzenleyecekmiş bak bak bak ve imam hatiplileri yine kast ediyorum buraya basa basa okulda nekadar ordan mezun varsa KARI/KIZ peşinde okulla alakası olmayan kişiler Ben teknik Liseden cıktım 5 sene okudum liseyi sınıfta değil okulda kız yoktu bana fazla koymaz bu durumlar zaten teknik lisede bazı şeylerin farkına vardıysan olgunlaşma sürecin kısalaşıyor ve birşeyleri anlayabiliyorsun ki bende birşeyleri anladım uğraşmaya calışıyorum ama ha imam hatip ha düz ha anadolu liseleri benim ayağıma dolanıyorlar zaten büyük hata meslek yüksek okullarına meslek lise harici lise mezunlarının alınması ulan kardeşim zaten 2 sene okuyacaksın 2 senede ne öğreneceksin burada zaten haytalığa geliyorsun bizim hiç olmassa temelimiz var geldik üstüne eklemeye ha gideceksen lisans yap diyeceğim ee buseferde bakıyorum ki ben toplam 6 sene okurken adam 3 sene okuyor (hazırlığı saymassak) ee piyasada hangimiz iş yapacak  Şu'da var hiçbirşey bilmezken gelip bilenleri sollayanlar var o arkadaşları ayakta alkışlarım cidden adam azim ediyor ama dediğim gibi meslek yüksek okulları bence meslek lisesi harici cıkışlı olanların alınmaması gerekiyor  Sonra Piyasada ''İŞ ARIYORUM MEKATRONİK TEKNİKERİYİM FAKAT İŞ YOK '' Diyip bölümü kötülüyorlar fakat öyle değil adam işe alıyor hiç birşey yapamıyor ee adam sana boşunamı maaş ödüyecek götüne bir tekme vurur atar dışarı iş arıyorum bulamıyorum dersin sonra
Nefret suçu işliyorsunuz. Farkında değilsiniz.
Benim de tanıdığım İmam Hatiplilerin hepsi kendi tabirimce "malın teki", "cahil, vurdum duymaz, tabulu, araştırmaya kapalı"...
Ama bu "İmam hatipliler maldır, hepsi uçkur derdindedir" dememe yol açmaz.

Bireyselleştirmeyi öğrenmemiz gerekir. eleştiriler ve suçlar bireyselleştirilirken, olumlamalar genelleştrilir. Örf budur. Örneğin İzmirliler çok misafirperver diyebilirsiniz. Ama İzmirli bir kaç tanıdığınız hırsız diye "İzmirliler hırsızdır" demeniz inciticidir.

Basit bir konudur, uzatmak yersizdir, evet. ama genç kardeşlerimizin bu ayrıntılara dikkat etmesi de önemlidir. Değerli moderatörümüze de bir ekleme yapayım, bunun için üye olmadım elbette ki. Baskı devre imalatı yapıyoruz naçizane, bir baskı devre yaptırmak isteyen üyeye mesaj yazmak için üye oldum.

Ayrıca ben eğitim sistemini adam akıllı hakkıyla bir eleştirsem sanırım hükümetin gözünden her şey kaçsa da bu kaçmaz, şanslıyımdır.. Birkaç yılımı hapiste geçirmek niyetinde değilim...

Furkan KELEŞOĞLU

Ne yani Gerçekleri söylemek Suç mu oldu ?

İzmit'te bulundum teknik liseyi orda bitirdim derincede İMAM HATİP ORTAK OKULU ACTILAR okula 7 trilyon para harcadılar şimdi bir araştır bakayım kac kişi okuyormuş orada.

http://odatv.com/imam-hatip-inadi-bakin-koca-okula-kac-ogrenci-getirebildi-2009171200.html
http://www.hurriyet.com.tr/7-milyon-liraya-mal-olan-okulda-45-ogrenci-var-40584163
http://ilerihaber.org/icerik/kocaelide-7-milyon-liraya-yapilan-imam-hatip-ortaokuluna-sadece-45-ogrenci-kaydoldu-76442.html
https://www.msn.com/es-ve/noticias/otras/kocaeli-7-milyon-liraya-mal-olan-okulda-45-%C3%B6%C4%9Frenci-var/vp-AAsephD

Ben senin bakman icin 5 ayrı haber sitesinden link verdim incelersin.

Benim zorum benim savaşım bu arkadaşım ister söv bana ister kız umrum da değil.

Biz lisede bölümde cektiğimiz malzeme sıkıntısını biliyoruz teknik liselerin yerde yere vuruluşunu biliyoruz. Bu kafada insan tek ben değilim bu ÜLKE için birşeyler yapmak isteyen öğrenci yetiştirmek isteyen öğretmenlerin bile derdi bu konu
 Koskoca bölümde 2 adet osilaskop cihazı var'dı bozulmasın diye elletirmiyorlardı sadece gösterdiler (BAKIN BU OSİLASKOP CİHAZI )
UYGULAMA sınıflarını tam teşekkürlü yapsalar ne kadar harcarlar kardeşim nekadar söylesene bana ?

İmam hatiplilere bukadar para harcanıyorsa ne işleri var meslek yüksek okulunda teknik bölümlerde teknolojik alanda
Veya Neden İmam Hatip Lisesi bitirildikten sonra buralara hücum ediliyor ?

NEYSE SAVUNMA SANAYİMİZ FİLAN İNŞALLAH NEFESİ KUVVETLİ HOCALARIMIZ SAYESİNDE GÜÇLENECEK İNŞALLAH....

Yusuf usta

Araya girmeyeyim dedim ama gel de girme :)
Dostum ne işin varsa hacıyla hocayla bırak herkesi kendi haline bak işine yahu.
adam doğru söylüyor imam hatipler neyse ne işte, genelleme yapman yanlış ki senin. Furkan dostum yani demem o ki, bu foruma giren imam hatiplileri incitmenin anlamı var mı? babası yollamış çocuğu, devlet mantıksız işler yapmış, para yatırmış, çocuğun suçu ne?
elektroniğimizin konusu değil bunlar boş verin. Biz işlerimize bakalım. Yardım lazımsa söyle sen. Trabzonlara okullara gidiyon haberimiz yok, insan bir söyler di'mi, ben Üniversite okuyorum abi der, İstanbuldan bir parça marça istersem bir dediğimi iki etme ilgilen der :)
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Furkan KELEŞOĞLU

@Yusuf usta 
Alıntı yapılan: Yusuf usta - 24 Ekim 2017, 10:10:45Araya girmeyeyim dedim ama gel de girme :)
Dostum ne işin varsa hacıyla hocayla bırak herkesi kendi haline bak işine yahu.
adam doğru söylüyor imam hatipler neyse ne işte, genelleme yapman yanlış ki senin. Furkan dostum yani demem o ki, bu foruma giren imam hatiplileri incitmenin anlamı var mı? babası yollamış çocuğu, devlet mantıksız işler yapmış, para yatırmış, çocuğun suçu ne?
elektroniğimizin konusu değil bunlar boş verin. Biz işlerimize bakalım. Yardım lazımsa söyle sen. Trabzonlara okullara gidiyon haberimiz yok, insan bir söyler di'mi, ben Üniversite okuyorum abi der, İstanbuldan bir parça marça istersem bir dediğimi iki etme ilgilen der :)
Ustam ben bu konulara girmeyecektim buralara getirttiler her neyse işime bakayım ben :)
Apar topar geldik yerleştik rizeye okuyoruz :D Telefon kırıldı benim bir ara yeni telefon aldım Ajandamı bulamıyorum ajandada numaran vardı ustam hazır bulmuşken seni bana numaranı özelden gönderirsen sevinirim Ustam :D
Yada Whatsapp 'dan bana mesaj at numaram varsa kaydedeyim ustam.

Estağfurullah ustam Ben anca rica ederim sana ya :D bir dediğimi iki ettirme filan aşar beni  :D

seron

Bir atasözü vardı; ne diyordu?...
...
Hatırlayamadım şimdi. Hani diyordu ya, söz ağızdan çıkmadan sizin esiriniz, ağızdan çıktıktan sonra siz onun esirisiniz... falan gibisinden osmanlıdan kalma bir söz.
Az evvel buraya bir yazdım, bir yazdım, bir yazdım ABOOOOOV, okusaydınız dost düşman hebiciğiniz beğen'e basardınız. amma sonra dedim ki, hem meseleyi kısa kesmeye çalışıyorum, hem de ben uzatıyorum. Deli miyim la'ben? Eveeeeet? O halde dedim, bunu buraya yazmıyayım da, Furkana özel mesajla göndereyim.

Hayır, merak eden varsa size de gönderirim. Meselede yanlış anlaşılan şeyler olmuş yani. Okulun yapılmasının nedenini yazmıştım.
(kimse merak etmedi...) :D

Yusuf ustaya çooook teşekkürler. Eğer ortada bir sorun varsa, sorunu çözebileceksen çözeceksin. Bıçak gibi şaaaak diye ortaya çözümü koyup, konuyu kapatacaksın. Hele ki maddi sıkıntısı olup, hocasına mahcup olmak üzere olan birisi mevcutken bu tür müdahaleler ilaç gibidir. İnşaallah, Furkan, Yusuf abisini ilerde unutup sonra işi bitince arayıp sormamazlık etmez....

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: seron - 24 Ekim 2017, 19:33:31Bir atasözü vardı; ne diyordu?...
...
Hatırlayamadım şimdi. Hani diyordu ya, söz ağızdan çıkmadan sizin esiriniz, ağızdan çıktıktan sonra siz onun esirisiniz... falan gibisinden osmanlıdan kalma bir söz.
Az evvel buraya bir yazdım, bir yazdım, bir yazdım ABOOOOOV, okusaydınız dost düşman hebiciğiniz beğen'e basardınız. amma sonra dedim ki, hem meseleyi kısa kesmeye çalışıyorum, hem de ben uzatıyorum. Deli miyim la'ben? Eveeeeet? O halde dedim, bunu buraya yazmıyayım da, Furkana özel mesajla göndereyim.

Hayır, merak eden varsa size de gönderirim. Meselede yanlış anlaşılan şeyler olmuş yani. Okulun yapılmasının nedenini yazmıştım.
(kimse merak etmedi...) :D

Yusuf ustaya çooook teşekkürler. Eğer ortada bir sorun varsa, sorunu çözebileceksen çözeceksin. Bıçak gibi şaaaak diye ortaya çözümü koyup, konuyu kapatacaksın. Hele ki maddi sıkıntısı olup, hocasına mahcup olmak üzere olan birisi mevcutken bu tür müdahaleler ilaç gibidir. İnşaallah, Furkan, Yusuf abisini ilerde unutup sonra işi bitince arayıp sormamazlık etmez....
Yusuf usta ile tanışmamız eskilere dayanır (LM35 İLE SICAKLIK ÖLÇER DEVRESİ :D )

özelden yazdığın mesajı okudum ama bilmediğin birşey var bende boşa öten bir horoz değilim yani birşeyleri biliyoruz ki bukadar karşı cıkıyoruz.
Efendim şimdi senin mesajda toki diye belirttiğin sektör artık her ne ise baş mühendisleri gecici olarak yaptıkları konutta oturuyor babam esnaf tül perde işleri şans geliyor bize neyse gidiyoruz saygı değer mühendisimizin evine ordan burdan konuşurken okulu biz MESLEK LİSESİ yapacaktık dedi ee abi dedik Tayyip abimiz imam hatip istedi dedi. bunun onun ağzından birerbir duydum.

evet mesajda birşeyler daha anlatmışsın vergi meselesi bende biliyorum katılıyorum ona sıkıntı yok orda fakat bir üstte belirttiğim üzere birileri ekmek yesin diye yapılmıyormuş HAAAA oki meslek lisesi yapılırken robotlar da inşaa etmiyor hoş yine ekmek yeniyor  Daha çok genç demişssin belkide burada en gençiniz benimdir :D (19) ama hiç te demiyorsun senin yaşındakiler bunları görmüyor senin zorun nede bunları görüyorsun görmezden gele gele geldik bu hallere da. artık maymun gözünü acma vakti her ne ise artık projeye dönüyorum bu konuyuda sonlandıralım

Geliyor 3 güne tork ayarlı şarjlı matkap bakalım ne olacak :D

Yusuf usta

Rize demişsin ama benim aklımda nereden kaldıysa Trabzon kalmış. Sen hem meraklı hem de azimli gençsin, sevindim Üniversite aşamasında devam etmene
. Geleceğin faydalı olacak genç mühendislerinden biri olacaksın inşallah, sende o kabiliyet ve azim var. Boş ver siyasi şeyleri, onlar gelir geçer, biri gider öteki gelir. Düzen değişse de düzülen değişmez diyor bir düşünür. :)

Her zaman şuna inanırım, karakter çok önemlidir. Görgü her şeyin önünde gelir. Şairlerden açılmışken yazayım, Eğitim cahilliği alsa da eşeklik baki kalır demiş şair. Okuyun, yükselin, araştırın, yapın, hiç yılmayın. Var olanın üzerine bir şey de siz koyun. Bizim memleketimiz bu durumun fazlasını hak ediyor. Herkes mühendis olmuş bunun önemi yok. Sizler gibi temiz gençler, insanlar mühendis olsun.

Sana başarılar dilerim tekrardan Furkan.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Furkan KELEŞOĞLU

Step motorların yüksek hızlarda rezonansa girmemesi icin ne yapmamız gerekiyor ? bazen dönerken tık tık yapıp dönmeye devam ediyor bunun önüne nasıl geceriz ?
Benim aklıma gelenler :
1-voltajı hızla orantılı arttırmak
2-step motora gidecek hat üzerine yüksek değerli kondansatör koymak
3- bunu tam bilmniyorum ama galiba motor calışmaz ama her bobine paralel kutupsuz kondasatör koymak ?
4-sürücüyü ve motoru iyi soğutmak ?

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın