Vu metre

Başlatan ergun0, 03 Ekim 2017, 14:09:03

ergun0

Lm3915 entegre çıkışlarına maksimum paralel kaç Led bağlaya bilirim?

Devre Şeması:
http://www.muhendisbeyinler.net/wp-content/uploads/2014/10/vumetre-devresi.jpg

Teşekkür ederim.

Mr_YAMYAM

O bağlantı şekli ile fazla LED bağlayamazsın :))   
Ama benim @ozgurece  'ye yapmış olduğum gibi tasarım uygular da her LED için ayrı direnç kullanıp, LED INTENSTY uygulamasını da yaparsan...
Ayrıca high bright LED kullanırsan, her bir LED'i 1mA gibi bir akımla çalıştırabilirsin.
Bu durumda her bir LED yerine 30 adet LED kullanabilmen olasıdır.
[attach]8465[/attach]
Ancak 30mA open kollektör bağlantılarda çok osilasyon yapabileceği için, RIPPLE FILTER uygulaması yapmak zorunda kalabilirsin. Bunun için ya LED besleme ayrı bir devre ile yapılmalı, ya da LED akımını 20mA gibi bir değere ayarlayıp 20 adet LED kullanmalısın. Üstelik 1mA LED akımı için harici low-noise op-amp ile LM3915 i desteklemen gerekmektedir.

Basit bir uygulama ile LED akımları 9mA den 28mA kadar ayarlanabilmektedir.
[attach]8467[/attach]
Güvenlik açısından LED akımı 20-25mA yapılarak kaç adet LED bağlanabileceği tam olarak hesaplanabilir.

ozgurece

Onursal Hocam bence arkadaşımız DIN PPM vu meter yapsın. Ben DIN PPM gibi sinyal seviye göstergesi daha önce hiç görmemiştim.  Ama Ledlerin sinyal seviyesine göre ilerleyiş ve geriye dönüşü muhteşem.

Normal Led vu meter ler Ebay da 20.TL ye almıştım Aşağıda görebilirsin.(sanıyorum şu andada  aynı fiyatlarda )üstelik Peak Hold bile yapmışlar ama zıp zıp , :))  DIN PPM in yanına yaklaşamazlar bile. DIN PPM ile hassas olarak giriş sinyal seviyesini ölçebilir ve tabiki Ledlerin dansı diyorum ki bunu anlamak için DIN PPM i görmek gerek. 

Mr_YAMYAM

Keşke yapabilse .
Ama basit bir DIN PPM de olsa oldukça zor ve hassas ölçümler gereklidir. Bu ölçümler ise ne yazık ki ucuz ölçü aletleri ile yapılamamaktadır.
Yine de arkadaş yapmak isterse ben her türlü desteği verebilirim.

ergun0

Çok profesyonel değilim basit bir devre arıyorum lm3915 çıkışları ile transistör sürerek yapıla bilir mi acaba.

seron

Alıntı yapılan: ergun0 - 03 Ekim 2017, 18:29:34Çok profesyonel değilim basit bir devre arıyorum lm3915 çıkışları ile transistör sürerek yapıla bilir mi acaba.
Evet.
Alıntı yapılan: ergun0 - 03 Ekim 2017, 14:09:03Lm3915 entegre çıkışlarına maksimum paralel kaç Led bağlaya bilirim?
Teşekkür ederim.
Süreceğin güç transistörünün özelliklerine göre değişir. Ama genellikle LED adedini abartmazsan sorun olmaz.

Ledleri paralel mi, seri mi bağlamak istiyorsun? Yani entegrenin her kanalına bağlayacağın LEDler birbirine paralel mi olacak, seri mi?
ve daha da önemlisi neden birden fazla LED? Harici gerekirse harici bir güç kaynağı kullanır, hepsini beslersin. Cihazı besleyen kaynak da yeterli olur. Ama devre nasıl kurulur, değerler nedir, onu ben bilmem. Benim öğrendiklerim genellikle teoriktir; pratiğim yok.

Mr_YAMYAM

LM3915 in çıkışları zaten birer transistördür.
[attach]8469[/attach]
Başka bir transistörü sürerek daha fazla çıkış akımı elbette alabilirsin. Ancak çıkış devresinin osilasyon yaparak entegreyi etkilememesi için özel uygulamalar yapmalısın.

ozgurece

Onursal Hocam ergun arkadaşımız sizin yaptığınız -60db EBU PPM Level Display i  görsün gözü günlü açılsın ;)

ergun0

Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için en yakın zamanda deneyeceğim.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın