1/64 araç için karaşimşek led projesi

Başlatan metela, 19 Eylül 2017, 14:58:24

metela

merhaba arkadaşlar, aranıza yeni katıldım.

benim araba koleksiyon merakım var, bilhassa 1/64 film arabalarının, bunların içinde eskilerin bildiği kara şimşek favorilerimden biri, elimde 1/64 yani küçük ölçekli bir kara şimşek var, bunun içini açıp ön tarafına ledler yerleştirip bir çip ile ile yürüyen ışıklar yapmak istiyorum, olay basit gibi görünebilir ancak araba küçücük ve bütün malzemelerin de çok küçük olması gerekiyor, bunu zaten yapan var aşağıda videoları malzemeleri ve devre şemasına kadar her şeyi paylaşacağım, sorun şu ben bu malzemeleri ülkemizde bulamıyorum ya da ben cahilim doğru yerleri bilemiyorum, istabul'da kadıköy yazıcıoğlunda ve çevresinde sormadığım yer kalmadı, hiçbiri ya bilmiyor ya da bulamazsın yurtdışı diyor, yurt dışından alabiliyorsunuz ancak malzemeler euro bazında olduğundan astarı yüzünden pahalıya gelebilir.

Aliexpress gibi sitelere bakıyorum ama doğru mu arattırmıyorum bilmem buluamadım, bilhassa entegre yok, zaten bu entegreyi aldığımda programlama da gerekebilir mi bilemedim. tecrübeli arkadaşlardan yardım istiyorum, elim havya, lehim tutuyor, gerekli teçhizatım var ancak pic programlama ve bu malzemeler açısından sıkıntım var, bir bakıp bulabileceğim yerler ya da fiyatlar konusunda yardımınızı bekliyorum.

yapmak istediğim projenin videosu

- 5 x LED: 0402 red (2,00 Volt, 1,0 x 0,5 x 0,45 mm) bu herhalde smd led ancak uzun bacakları olması gerekiyor
- 5 x çip direnci 33Ohm RC1206 0,25W 33R
- SMD Mikro anahtar (6,7x3,4x1,4 mm) bu anahtardan bulmam kolay, gerekirse evde de sökeceğim küçük bir drone'da ar.
- Nano çip: 5 kanal tostec N28 "Pendulum" ile programlanabilen, işte sorunum bu hem bu çip hem de hiç bilmediğim pendulum bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz?

- battery: CR1025 (3V) bunu rahatlıkla bulabilir
- bakır tel: 0,15mm bunu da rahatlıkla bulabilirim

tüm detaylar site almanca
benim gibi almanca bilmeyenler için google ingilizce çevirisi
bu da türkçeye çeviri artık hangisini isterseniz

çip bilgileri
çip bilgileri google türkçe çeviris

malzemelerin satıldığı ve çip ile ilgili teknik bilgilerin olduğu bir site
bu sitenin türkçe çevirisi
burada kara şimşekteki gibi kayan ışıklar 005 olarak yazılmış ancak bu 005 nasıl olacak bilemiyorum.

tekrar neticeye gelerek sorumu tekrarlıyorum, bu malzemeleri ülkemizde bulabilir miyim, elinde olan var mıdır ve bu çipi programlamam gerekecek mi? gerekecek ise neye ihtiyacım olacak? teşekkürler.

metela

öncelikle teklifiniz için çok teşekkür ederim, sizdeki ledler 3 mm, smd led olması gerekiyor ki onlar neredeyse 0,45 mm, ayrıca o anakartı ve çipleri, küçücük arabanın içine sokmamın imkanı yok, videoda görmüştürsünüz her şey toplamda 50 kuruşun üstüne koyabilirsiniz, o kadar olması gerekiyor, keşke sizin devre olsa hiç düşünmem alırdım cidden, tekrar teşekkürler.

olc technics

Alıntı yapılan: metela - 19 Eylül 2017, 21:54:50öncelikle teklifiniz için çok teşekkür ederim, sizdeki ledler 3 mm, smd led olması gerekiyor ki onlar neredeyse 0,45 mm, ayrıca o anakartı ve çipleri, küçücük arabanın içine sokmamın imkanı yok, videoda görmüştürsünüz her şey toplamda 50 kuruşun üstüne koyabilirsiniz, o kadar olması gerekiyor, keşke sizin devre olsa hiç düşünmem alırdım cidden, tekrar teşekkürler.

1/64 ölçekleme çoğu üyemiz için pek bir anlam ifade etmiyor. Model aracınıza, bir kibrit kutusunu referans vererek, bir resimle belgelemeye çalışsaydınız faydalı olabilirdi.

metela

Alıntı yapılan: olc technics - 20 Eylül 2017, 10:00:251/64 ölçekleme çoğu üyemiz için pek bir anlam ifade etmiyor. Model aracınıza, bir kibrit kutusunu referans vererek, bir resimle belgelemeye çalışsaydınız faydalı olabilirdi.
yalnız siz de gönderdiklerime bakmadan yazmışsınız, bir videoya baksanız ölçüyü görecektiniz.

metela

bu arada video dışında resimler, malzemeler hepsi linklerde var, daha ne detay istenir bilemiyorum ölçüleri bile tahmin etmeniz çok kolay yeter ki gönderdiklerime bir bakın, yalnız forum ya aktif değil ya da benim isteklerim elektronik projeler kısmına pek uygun değil ufaktan birkaç parça için bile nerede bulunur gibisinden bir açıklama yapacak birini daha bulamadım, umarım bilgi sahibi biri buraları görür.

seron

Alıntı yapılan: metela - 20 Eylül 2017, 21:38:03yalnız forum ya aktif değil ya da benim isteklerim elektronik projeler kısmına pek uygun değil ufaktan birkaç parça için bile nerede bulunur gibisinden bir açıklama yapacak birini daha bulamadım, umarım bilgi sahibi biri buraları görür.
Merhaba.
Konunuz siteye uygun ve forum aktif. Fakat sorun şu ki üyeler "biraz" isteksiz :)
Sizin için ben de biraz araştırdım ama çin sitelerinde dahi rastlayamadım. Verdiğiniz linkte çip hakkında bilgiler var evet. Hatta fiyatı da var.
Ben bu işlerden anlayan birisi değilim. Fakat sizin için iki yol önerebilirim:
1- Maalesef o siteden parça temini yapacaksınız.
2- Yusuf usta eğer fazla naz etmez veya imkan bulabilirse, daha da önemlisi eğer elinde olduğunu söylediği o devre sizin istediğiniz ebatlara uygun ve 3V bios piliyle çalışabiliyor ise, kendisinden rica edeceksiniz, ücretle gönderecek.
Özür dilerim, maalesef elimden bu kadar geldi. Sızlanmakta haklısınız, ben dahi iki tane transistörün birbirine nasıl bağlanacağı konusunda yardım alamıyorum bazen. Eh, elektronik sitesiyse elektronik sitesi; herkesi işi gücü var değil mi? ;)  :)
Kolay gelsin.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: seron - 20 Eylül 2017, 22:15:35Merhaba.
Konunuz siteye uygun ve forum aktif. Fakat sorun şu ki üyeler "biraz" isteksiz :)
Sizin için ben de biraz araştırdım ama çin sitelerinde dahi rastlayamadım. Verdiğiniz linkte çip hakkında bilgiler var evet. Hatta fiyatı da var.
Ben bu işlerden anlayan birisi değilim. Fakat sizin için iki yol önerebilirim:
1- Maalesef o siteden parça temini yapacaksınız.
2- Yusuf usta eğer fazla naz etmez veya imkan bulabilirse, daha da önemlisi eğer elinde olduğunu söylediği o devre sizin istediğiniz ebatlara uygun ve 3V bios piliyle çalışabiliyor ise, kendisinden rica edeceksiniz, ücretle gönderecek.
Özür dilerim, maalesef elimden bu kadar geldi. Sızlanmakta haklısınız, ben dahi iki tane transistörün birbirine nasıl bağlanacağı konusunda yardım alamıyorum bazen. Eh, elektronik sitesiyse elektronik sitesi; herkesi işi gücü var değil mi? ;)  :)
Kolay gelsin.

@seron isteksizlikle ilgisi yok ki. Vatandaşa yakın yerdeyim, para puldan bahsetmedim, al götür devreyi yap işini dedim. LEd ebatından ve saire bahsetti. Yani gidip şuracıktan smd led alıp kullanmak zor değil. Ya elektronik bilgisine güvenmiyor, yahut üşeniyor dedim içimden çekildim kenara. alıp da üyeler mi yapsın versin :)

smd 4017 ve 55 uygun montajla değil 50 kuruş üzerine, 25 kuruş üzerine bile sığar.
Yanlış anlamasın yardım isteyen kardeşimizi Ti'ye almıyorum, Seronla latife ediyorum. Yardım isteyen kardeşimizin huyunu suyunu bilmem, o yüzden de latife ederek kırmak istemem elbette ki.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

asma

Aslında arkadaşımız isteğini güzel anlatmış.
Ancak örnek uygulama işi yokuşa sürüyor.  Bütün malzemeleri ben satayım istiyor.
Yurt dışından 0402 kılıfta kırmızı led alacak olsa adetli olacak , yurt içinde 0805 ten küçük bulmak çok zor.
Uygulamada kullanılan chip ATtiny bilmem kaç ve program yüklü olarak satılıyor anladığım kadarıyla. Bu animasyonlardan 5 numaralı olan (005) kara şimşek efekti.
Ben anlamam , uğraşamam ama ister Atmel ister 12 serisi pic mcu ile programlamayla yapılır.
Piyasada var hemde 3 lira , 5 lira.
Yusuf usta nın verdiği örneği herkes yapabilir aslında. Ama 3V ile olmuyor malesef. İki adet pil kullanma (sığdırma) şansı varsa 4 , 5 veya 6 led ile kara şimşek devresi yapılır.
Bütün iş el becerisine kalır.
Örnek devredeki malzemelerden bir falası dahi arcın içine sığmaz ise seronun 1 nolu önerisi kalır geriye.

Kolay gelsin.
Not: 0805 kılıfı sizin istediğinizin iki katı ama piyasada var ve ucuz. Alıp yerine kaç tane sığar diye bakabilirmisiniz. Belki ufak bir tesfiye işiyle iç oyuk genişletilebilir , dışarıdan fark edilmez.

Yusuf usta

çok ince (ikisi birden cr2032 kalınlığında piller var. üstüste konup seri yapılabilir. veya lityum polimer mini helikopter pili de kullanılır.
yer sıkıntısı malzeme dağıtılarak çözülür.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

metela

Alıntı yapılan: asma - 21 Eylül 2017, 12:45:39Aslında arkadaşımız isteğini güzel anlatmış.
Ancak örnek uygulama işi yokuşa sürüyor.  Bütün malzemeleri ben satayım istiyor.
Yurt dışından 0402 kılıfta kırmızı led alacak olsa adetli olacak , yurt içinde 0805 ten küçük bulmak çok zor.
Uygulamada kullanılan chip ATtiny bilmem kaç ve program yüklü olarak satılıyor anladığım kadarıyla. Bu animasyonlardan 5 numaralı olan (005) kara şimşek efekti.
Ben anlamam , uğraşamam ama ister Atmel ister 12 serisi pic mcu ile programlamayla yapılır.
Piyasada var hemde 3 lira , 5 lira.
Yusuf usta nın verdiği örneği herkes yapabilir aslında. Ama 3V ile olmuyor malesef. İki adet pil kullanma (sığdırma) şansı varsa 4 , 5 veya 6 led ile kara şimşek devresi yapılır.
Bütün iş el becerisine kalır.
Örnek devredeki malzemelerden bir falası dahi arcın içine sığmaz ise seronun 1 nolu önerisi kalır geriye.

Kolay gelsin.
Not: 0805 kılıfı sizin istediğinizin iki katı ama piyasada var ve ucuz. Alıp yerine kaç tane sığar diye bakabilirmisiniz. Belki ufak bir tesfiye işiyle iç oyuk genişletilebilir , dışarıdan fark edilmez.

Öncelikle herkese çok teşekkür ederim, umarım ben de yanlış anlaşılmamışımdır, en sonunda ses çıkmasına sevindim site ölü sandım :D  baştan tekrar belirteyim amacım birisine bu işi yaptırmak değil, o zaman bütün heyecanı kaçar :) Bütün malzemeleri buralarda bulabilmeyi istiyordum, tabi pic programlamayı kontrol sistemleri mezunu biri olarak bir zamanlar biliyordum ama en az 12-13 yıldır baktığım yok, tekrar uğraşmak baya bir zamanı alabilir diye hali hazırda bu entegreyi kullanmak istedim ama yine buralarda bulmak zor gibi, malesef ki smd ledler 3mm, 0,5 mm ledler var ışıklandırma için ancak onları plastik bir kılıfı var ve baya büyük, içinden o ledi çıkartamk imkansıza yakın ayrıca boarddan söküp bacak yapmak çok incelikli bir iş , çok küçük olduklarından malzemeyi eritme riskim yüksek :(

araba kibrit kutusundan boylamasına büyük enlemesine ise küçük fotodan anlayabilirsiniz. Pilleri bir şekilde sığdırsam da entegre eğer Atmel olursa sığdırmam zor olacaktır ancak deneyeceğim, alıp bir bakayım eğer ki sığma ihtimali varsa ve board gerektirmezse işimi görebilir, 6 bacaklıları var, ben zaten 5 led kullanmak istiyorum işimi görüyor ancak programlama kısmını yapabilir miyim veya malzemelerde uyumsuzluk olur mu bilemiyorum, 3v devreye 2v smd ledler yerleştirmek, direnç değerleri vs. bu konuda yetersizim, 20 sene öncesinden okulda gördüğüm bilgileri hatırlasam bile zor, tabi bir şekilde çözeceğim ama işte bilgisi olan varsa deneme yanılma yapmadan biraz daha hızlı çözüme ulaşmak istiyorum. 0805 kılıf belki işime yarayabilir, hepsinden alıp denemek gerekecek. Çok teşekkür ederim.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın