Dizüstü adaptor arızası

Başlatan Öğretmen27, 15 Eylül 2017, 10:02:43

Öğretmen27

Ustalarım iyi günler. Hp marka adaptorun bobinin bir bacagı devre üzerinde yanmış. İncelediğimde bobinin ( smps trafo sandım ama söktüğümde yanınında L4 yazıyordu) darbe sonucu bir bacagındaki kablonunda kapuk oldugu fark ettim. Bu yanık bölgenin yollarını tespit etmede yardım istiyorum. Bakır yollara kablolarla köprü atsak hizmet etmeye devam eder mi? Kart üzerindeki yazıdan şemayı bulamadım.
Kartta yazan: ADB019-020G2
P03DF7-0003l     B

07 Osman

Usta üyelerimiz mutlaka yardımcı olacaklardır. Ama yanan sadece yollar değil gibime geldi. Sanki daha fazla hasar var gibi. Özellikle smd elemanlarda.

Öğretmen27

Soyle bir duzeltme yapayim. 4. Foto soldaki 1. Parca devre uzerinde L4 yazmislar buradan haraketle bobin diyebiliriz. Onun 4 bacagi var. Yanan bacak bu bobine ait.
4. Foto sagdaki parca da bobin bu bobindeki yanik soldaki bobinin yanmasindan etkilenmis ama cok degil dis bandi yanmis.
Keske pcb de boyle bir yanik olmasaydi ugrasmaya degerdi.
Yanik bobinin 4. bacagi hangi parcalarla baglantili sema olmadan zor veya tecrubeli bir ustamizin yardimiyla bu is olur dusuncesindeyim.

seron

Ben konu hakkında mütehassıs değilim ama fotoğraflara bakarak şahsen yorum yazmak isterim.

Devrede "yanmış" olarak belirlenen elemanlar zannedildiğinden daha fazla sayıda bence. Bobin haricinde smd direncin birisi uçmuş(R67). Bu direncin ne olduğunun bulunması ve değiştirilmesi şart. Kartın önyüzünde çıkarılan bobinin etrafında kararmış başka elemanlar da görülüyor. Bunlar yanan parçanın dumanıyla mı karardı, yoksa?...
AC girişe dikkat ediniz. O giriş kısmından seri bir eleman söktünüz mü? Bana sanki birşey eksikmiş gibi geldi.
Bir ya da birkaç devre elemanının bozulmasıyla zincirleme bir arıza oluşmuş olabilir. sadece belirttiğiniz noktalarda değil de, tüm elemanların bilen bir zat tarafından kontrol edile edile tesbit edilip, tamiri ondan sonra düşünmesi gerekiyor.

Dediğim gibi ben uzman değilim. Lakin bakarak böyle yorumluyorum. Ve ekliyorum: Ciddi bir patlama olmuş. Yani gümlemiş adaptör. Bu neden oldu? Birçok kişinin aklına şebekede voltaj dengesizlikleri gelse de, esasen şuna da dikkat etmek gerekiyor: kullana kullana bilgisayara taktığınız erkek jakın dibinden kısadevre vermiş olabilir. Adaptör güçlü. kısadevre koruması devreye giremedi mi? girdiyse kısa devre ne kadar süre uzun sürdü ki patlama oluştu?

Dolayısıyla şayet kablo arızası varsa kontrol etmenizi öneriyorum. tamiri yapar bitirirsiniz o uç kısadevre olunca yine ortalığı patlatır. Uğraşmaya değmeyecekse yan sanayi adaptör alabilirsiniz.

Bu arada aklıma getirdiniz, paylaşmak istiyorum:
https://youtu.be/ezVAIF2WmXE?t=798

Öğretmen27

R67  825 kodlu direnc. Seri bagli dediginiz sigorta acil lazimdi soktum. Onu hallederiz kolay. Bobin diye bahsettigimiz 4 bacakli eleman muhtemel smps trafosu. Darbe sonucu diger bacagi kirilmis kopmus. Oteki bacakta yanma meydana gelmis.
Bit zamanlar lenova marka bir adaptor calosmiyor diye geldiginde buna benzer bir yanik vardi. Ama bu kadar buyuk degildi soguk lehimden olusmustu lehimi tazeledimde sorun duzelmisti.

Öğretmen27

Ustalarim adaptor oldu. Bobinin bize bakan 3 bacagi var. Solda saga 1,2 ve 3 nolu bacaklar olsun. 1 ile 2, 2 ile 3 arasi deger var, ama 1ile 3 arasi deger yok pcb'ye 1 ile 3 bacagi lehimleniyor.. 2 nolu bacak bosta. Diger tarafa bakan bacaklar 4 ve 5 olsun
4 ile 5 arasi deger var pcb ye lehimleniyor.
Yanik yerin yolunu buldun lehimledim ayrica bobinde kopan bacaklari temizledim caliaiyor

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın