Tek dokunmalı elektronik devre

Başlatan 07 Osman, 14 Eylül 2017, 14:13:23

07 Osman

Merhabalar arkadaşlar,
Bir proje üzerinde çalışan yeğenime bir devre yapacağım. Tek dokunma ile röle tetikleme. 320volt.com  sitesinden aldığım şu resimdeki devre muhtemelen benim aradığım en basit devre.  Devredeki hassasiyetin sebebi 3 transistörün darlington bağlı olmasından kaynaklanıyor galiba, çünkü tek ve 2 transistörlü dokunma devrelerinde  herhangi bir ledi yakabiliyorken, röleyi tetiklemiyor.

Ancak benim devrede 12 volt röle tetiklemem lazım. Bunun için rölenin enerji ayaklarına paralel bir diyot bağlanacağını biliyorum. Bu nedenle devrenin de 12 volt ile beslenmesi lazım. Bu devreye hangi elemanları ekleyerek yada değiştirerek 12 volt ile beslenmesini sağlayabiliriz ?

cevat1

Ledi kaldırın, röleyi takın. BC 547 röleyi sürer. Diyotu röleye paralel, ters yönde takacaksiniz.

07 Osman

O zaman 220 R direnci de kaldıracağım ve devreye 12 volt vereceğim doğrumudur ?

cevat1

İsterseniz led kalabilir. Transistörün kollektörüne röle yi bağlayabilirsiniz.Beraber çalışır. Röle çekerken led yanar, görseli güzel olur.  Rölenin pinlerine ters diyot takmayı unutmayın.

seron

Alıntı yapılan: 07 Osman - 14 Eylül 2017, 14:13:23
Havadaki statik elektrik ile on-off olan devre :)
Ben bu devre ile "Elektrik varken normal lamba olarak çalışan, elektrik kesilince otomatik ışıldak moduna geçen lamba" yapmış ve istediğim gibi çalıştırmayı başarmıştım. Fakat ilgilenen olmamıştı. Ben de hevesimi aldıktan sonra devreyi bir kenara attım. Bu devreyi modifiye ederek tek tel ile hatta elektrik olup olmadığını kontrol ediyordum ve eğer varsa MOD-1 de çalışıyordu. Elektrik kesilirse şebekedeki ac sinyal kesildiği için MOD-2 ye geçiyor ve kendi kendine yanıyordu. Hey yavrum hey...

07 Osman,  merhaba.
O devrenin hassasiyeti çok yüksek; yani havadaki elektrostatikten bile etkileniyor. Çıkışta röle kullanmak konusuna karışamam, çünkü o 220R yerine kaç R konması gerektiğini bilseydim, zaten bu sitede olmazdım ( ;) ) Ama devrenin hassasiyetini de ayarlamak zorunda kalabilirsin. ki kendi kendine açıl-kapan yapmasın. Sen devreyi yap, sorun çıkarsa elinden tutan olur elbet. kolay gelsin.

cevat1

Yukarıdaki devre uygun değilse, 320volt.com da şöyle bir örnek daha var.
Bu devreyi de, deneyebilirsiniz.
[attach]8422[/attach][attach]8422[/attach]
Lamba yerine röle takabilirsiniz. Dokunmatik lamba devresinde, A-B ile gösterilen metal plakalara parmak ile dokunulduğunda, deri üzerinden geçen akım T1 ve T2 transistörlerini iletime sokar ve lamba yanar veya röle çeker.

Kolay gelsin.

07 Osman

Sayın seron ve cevat1  değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.  Alttaki devrenin bir benzeri var. Yani iki plakaya dokunulacak olanın. Ben mümkünse tek plaka ile işimi halledebilirmiyim ona bakacağım.

Sayın seron 3 lü darlington bağlantıyı 2 transistöre düşürerek de deneyeceğim, bu şekilde hassasiyetinin biraz daha azalacağını düşünüyorum. Benim sorunum devreye 12 volt verilirse transistörlerin bozulma riskiydi;  Ama arkadaşların yorumlarına bakarsam sanırsam böyle bir risk yok.

i3uz

Alıntı yapılan: 07 Osman - 15 Eylül 2017, 11:07:46Sayın seron ve cevat1  değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.  Alttaki devrenin bir benzeri var. Yani iki plakaya dokunulacak olanın. Ben mümkünse tek plaka ile işimi halledebilirmiyim ona bakacağım.

Sayın seron 3 lü darlington bağlantıyı 2 transistöre düşürerek de deneyeceğim, bu şekilde hassasiyetinin biraz daha azalacağını düşünüyorum. Benim sorunum devreye 12 volt verilirse transistörlerin bozulma riskiydi;  Ama arkadaşların yorumlarına bakarsam sanırsam böyle bir risk yok.
3 lu olan devreyi yapabilirsin. dokunacağın o uca 100nf takarsan hiç birşeyden etkilenmez sadece dokundugunda aktif olur. 100nf bir ucu şase bir ucu dokunduğun yere bağlamalısın.
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

07 Osman

Alıntı yapılan: i3uz - 15 Eylül 2017, 13:22:053 lu olan devreyi yapabilirsin. dokunacağın o uca 100nf takarsan hiç birşeyden etkilenmez sadece dokundugunda aktif olur. 100nf bir ucu şase bir ucu dokunduğun yere bağlamalısın.

Teşekkür ederim. Devreyi yaparken dikkat ederim.

olc technics

Alıntı yapılan: seron - 14 Eylül 2017, 18:53:18Havadaki statik elektrik ile on-off olan devre :)
Ben bu devre ile "Elektrik varken normal lamba olarak çalışan, elektrik kesilince otomatik ışıldak moduna geçen lamba" yapmış ve istediğim gibi çalıştırmayı başarmıştım. Fakat ilgilenen olmamıştı. Ben de hevesimi aldıktan sonra devreyi bir kenara attım. Bu devreyi modifiye ederek tek tel ile hatta elektrik olup olmadığını kontrol ediyordum ve eğer varsa MOD-1 de çalışıyordu. Elektrik kesilirse şebekedeki ac sinyal kesildiği için MOD-2 ye geçiyor ve kendi kendine yanıyordu. Hey yavrum hey...

07 Osman,  merhaba.
O devrenin hassasiyeti çok yüksek; yani havadaki elektrostatikten bile etkileniyor. Çıkışta röle kullanmak konusuna karışamam, çünkü o 220R yerine kaç R konması gerektiğini bilseydim, zaten bu sitede olmazdım ( ;) ) Ama devrenin hassasiyetini de ayarlamak zorunda kalabilirsin. ki kendi kendine açıl-kapan yapmasın. Sen devreyi yap, sorun çıkarsa elinden tutan olur elbet. kolay gelsin.

Transistörün beyzi ile şaşe arası şöyle birkaç M ohm luk direnç konsa daha stabil çalışır gibi sanki.

seron

Eğer tek plakaya dokunulmak isteniyorsa şöyle bir alternatif de düşünülebilir: (ekte)
Asma kilite giden tele dikkat ediniz. O tele dokununca devre başlıyor çıs çıs çığırmaya. Ama "on" konumunda mı kalıyor, yoksa bırakınca derhal susuyor mu onu bilmiyorum; detaylı incelemedim.
GÜNCELLEME:
Tamam inceledim. 33uF bir kondansatör var orada. O kondansatör olayı çözecek olan şahıs oluyor. ;)

07 Osman

Alıntı yapılan: seron - 15 Eylül 2017, 19:02:00Eğer tek plakaya dokunulmak isteniyorsa şöyle bir alternatif de düşünülebilir: (ekte)
Asma kilite giden tele dikkat ediniz. O tele dokununca devre başlıyor çıs çıs çığırmaya. Ama "on" konumunda mı kalıyor, yoksa bırakınca derhal susuyor mu onu bilmiyorum; detaylı incelemedim.
GÜNCELLEME:
Tamam inceledim. 33uF bir kondansatör var orada. O kondansatör olayı çözecek olan şahıs oluyor. ;)

Seron,  şöyle entegre falan uğraşmadan halledebilirmiyim ona bakıyorum  ama  bakalım nasıl olacak.

Devreyi yaptım, 100n kondansatörü de sayın @i3uz'un dediği gibi bağladım. Kondansatör bağlıyken  devre dokunmayı algılamıyor. Sırayla 10n ve 1 nf denedim. 10nf de yine algılamadı. 1 nf de ise sanki algılıyo ama yeterli değil gibi mini bir inileme sesi geldi ama röle kontaklarını çekmedi. Kondansatör bağlı değilken ise tırrrrrrrt diye röle kontaklarından garip sesler geliyor. Sanki röleye AC akım vermiş gibi.

Şimdi ne yapmam lazım ?

Not: Dikkat ettim kondansatörsüz denemelerde  röleye 5-6 volt elektrik geliyor, haliyle 12 voltluk röle de tırrrrr yapıyor. Bir elimi (+) ya dokunup diğer elimle de dokunma ucuna dokunursam, yani klasik ikili dokunma olursa sıkıntı yok, devre çok güzel çalışıyor. O zaman röleye 11 volt civarı elektrik gidiyor.  Amaç tekli dokunmayla bu işi halledebilmek ama nasıl ?

Değerli üstatlar bakalım ne diyecek bu işe. 

07 Osman

.... iptal.

seron

İptal değil iptal değil.

Röleye seri direnç var mı ve değeri ne?

Birde ilk verdiğin devre ledi rahatlıkla yakıp söndürecek şekilde ayarlı. 12V röle ile şaşırması normal. Ben o devreyi modifiye ederek 12V küçük röle çalıştırmıştım. Ama o devrenin modifiyeli hali kimbilir hangi PCde kayıtlı. Ve de o şebekedeki AC sinyali tesbit edebilecek şekilde ayarlamıştım.

Eğer o rölede tırrrr yapıyorsa, daha küçük mini röleler vardır 12V onda kesin çalışır.

07 Osman

Alıntı yapılan: seron - 17 Eylül 2017, 20:17:27İptal değil iptal değil.

Röleye seri direnç var mı ve değeri ne?

Birde ilk verdiğin devre ledi rahatlıkla yakıp söndürecek şekilde ayarlı. 12V röle ile şaşırması normal. Ben o devreyi modifiye ederek 12V küçük röle çalıştırmıştım. Ama o devrenin modifiyeli hali kimbilir hangi PCde kayıtlı. Ve de o şebekedeki AC sinyali tesbit edebilecek şekilde ayarlamıştım.

Eğer o rölede tırrrr yapıyorsa, daha küçük mini röleler vardır 12V onda kesin çalışır.

Yok proje iptal değil, sadece mesaj iptal. :)   Röleye seri direnç yok.  Muhtemelen 6 V röle olsa çalışacak ama onu da bulmam imkansız bulunduğum yerde.

seron

Alıntı yapılan: 07 Osman - 17 Eylül 2017, 23:28:56Yok proje iptal değil, sadece mesaj iptal. :)   Röleye seri direnç yok.  Muhtemelen 6 V röle olsa çalışacak ama onu da bulmam imkansız bulunduğum yerde.
Elektronik parça konusunda bahtsız olduğunu daha önceki aeromat olayından hatırladım :)
Neyse... Röleye paralel (elinde varsa) kapasitör bağlayarak testleri sürdürebilirsin. Bazı testlerde olumlu etki yaptığını görmüştüm.
Başlık burada kalsın. Bir şekilde üstesinden gelinebilir bence.

07 Osman

İnşallah bakalım, yeğen bir taraftan sıkıştırıyor dayı benim devre ne oldu  diye. Bende araştırıyorum dayım olacak inşallah diyorum artık :)

07 Osman

Evet arkadaşlar işi bir basamak ileriye taşıdım. İlk resimde verdiğim ledli devreyi yaptım.  Sonra birde fotosel ile röle süren basit bir devre daha yaptım. Sonra ilk devrenin ledi ile ikinci devrenin fotoseli karşı karşıya gelecek şekilde siyah bir makaronun içine koydum.

İlk devreyi çalıştırıyorum elimle dokunma paneline dokununca led yanıyor, ledin yandığını gören fotosel direncini düşürüyor ve röleyi tetikliyor.  Tamam buraya kadar gayet güzel işledi ancak.  Projede dokunma paneli yaklaşık 50 cm bir kablo ile devreden ayrı bir yere konumlanması gerekiyor. Ama ilk ledli olan dokunma devresi sayın @seron  un dediği gibi çok hassas. Direk transistörün beyzine dokunursan sıkıntı yok.  Ama beyze 15-20 cm bile bir kablo leğimlesen devre direk dokunmaya gerek kalmadan iletime geçiyor.

Sayın @i3uz   un tavsiye ettiği 100 nf kondansatör bağlama işi maalesef olmuyor.

seron

Alıntı yapılan: 07 Osman - 21 Eylül 2017, 21:01:49Evet arkadaşlar işi bir basamak ileriye taşıdım. İlk resimde verdiğim ledli devreyi yaptım.  Sonra birde fotosel ile röle süren basit bir devre daha yaptım. Sonra ilk devrenin ledi ile ikinci devrenin fotoseli karşı karşıya gelecek şekilde siyah bir makaronun içine koydum.

İlk devreyi çalıştırıyorum elimle dokunma paneline dokununca led yanıyor, ledin yandığını gören fotosel direncini düşürüyor ve röleyi tetikliyor.  Tamam buraya kadar gayet güzel işledi ancak.  Projede dokunma paneli yaklaşık 50 cm bir kablo ile devreden ayrı bir yere konumlanması gerekiyor. Ama ilk ledli olan dokunma devresi sayın @seron  un dediği gibi çok hassas. Direk transistörün beyzine dokunursan sıkıntı yok.  Ama beyze 15-20 cm bile bir kablo leğimlesen devre direk dokunmaya gerek kalmadan iletime geçiyor.

Sayın @i3uz   un tavsiye ettiği 100 nf kondansatör bağlama işi maalesef olmuyor.
O beyzine dokunulan ilk tranzistor var ya? Hah, Onun beyzine seri bir direnç bağlayarak telle doyuma ve iletime geçmemesini sağlamalısın. Ben evdeki o devrenin nerede olduğunu bilmiyorum. Bulsaydım işini kolaylaştırırdım. Çünkü ben o beyz bacağını seri direnç ile şebekeye bağlıyordum düşün. Tek telle şebekedeki AC sinyali gördü mü tetikliyor ve mini röleyi çekiyordu. Uygun direnci seçene kadar akla karayı seçmiştim. Röle stabilizasyonu için röleye paralel C ve ilk tranzistor beyzine seri direnç, ayrıca hatırladığım kadarıyla önceki mesajlarda olc technics'in bahsettiği beyz-şase arası direnç uygulanıyor. hatta pot ile de hassasiyet ayarı yapılabiliyor. keşke detaylı hesap bilsem sana çizer veririm ama o devreyle ilgilenmeyeli bayağı zaman geçti...

07 Osman

Direnç 1,5 megaohm kadar denedim faydası yok. Daha yükseği de elimde yok.

Ama kardeş sağolasın. Muhtemelen beyz-şase arası direnç olacak gibi sanki. Oraya 1,5 megaohm direnç bağladığımda 30 cmlik kablo ile  sıkıntı çıkarmadı.  Muhtemelen daha uzun kablo için  biraz daha yüksek omajlı direnç bulmam lazım.

07 Osman

Arkadaşlar devreyi tamamladım. Aslında iki devreden oluşan  tek bir devre yaptım. Tek dokunma ile led yakan bir devre ile LDR ile röle kontrol devresini birleştirdim. Yaklaşık 50 cm uzunluğundaki bir kablonun ucuna koyduğum dokunma levhası ile işimi görebiliyorum. Dediğim gibi ledi ve ldr yi siyah renkli bir borunun içine yerleştirdim,  dokunma ucuna dokununca led yanıyor,  led yanınca ldrnin direnci düşüyor ve röle kontaklarını çekiyor. Devre aşağıdaki gibi,  yardımcı olan tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

seron

Alıntı yapılan: 07 Osman - 22 Eylül 2017, 20:25:26Arkadaşlar devreyi tamamladım. Aslında iki devreden oluşan  tek bir devre yaptım. Tek dokunma ile led yakan bir devre ile LDR ile röle kontrol devresini birleştirdim. Yaklaşık 50 cm uzunluğundaki bir kablonun ucuna koyduğum dokunma levhası ile işimi görebiliyorum. Dediğim gibi ledi ve ldr yi siyak renkli bir borunun içine yerleştirdim,  dokunma ucuna dokununca led yanıyor,  led yanınca ldrnin direnci düşüyor ve röle kontaklarını çekiyor. Devre aşağıdaki gibi,  yardımcı olan tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

Kendi başarın, kendi emeğin, kendi sonucun. Tebrikler.

seron

Alıntı yapılan: 07 Osman - 22 Eylül 2017, 20:25:26Arkadaşlar devreyi tamamladım. Aslında iki devreden oluşan  tek bir devre yaptım. Tek dokunma ile led yakan bir devre ile LDR ile röle kontrol devresini birleştirdim. Yaklaşık 50 cm uzunluğundaki bir kablonun ucuna koyduğum dokunma levhası ile işimi görebiliyorum. Dediğim gibi ledi ve ldr yi siyak renkli bir borunun içine yerleştirdim,  dokunma ucuna dokununca led yanıyor,  led yanınca ldrnin direnci düşüyor ve röle kontaklarını çekiyor. Devre aşağıdaki gibi,  yardımcı olan tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

Kendi başarın, kendi emeğin, kendi sonucun tebrikler... :)

i3uz

Alıntı yapılan: 07 Osman - 21 Eylül 2017, 21:01:49Evet arkadaşlar işi bir basamak ileriye taşıdım. İlk resimde verdiğim ledli devreyi yaptım.  Sonra birde fotosel ile röle süren basit bir devre daha yaptım. Sonra ilk devrenin ledi ile ikinci devrenin fotoseli karşı karşıya gelecek şekilde siyah bir makaronun içine koydum.

Bu devre uc transistorlu olarak calismisti baya uygulamada kullandim. Dedigim sekildede calismali . Direnc omajlarimi farkli acaba denemem lazim. Musait oldugumda bu devreyi kurucam senin icin.. boyle ikili tuhaf olmus. Ama calistirdigina sevindim. Vazgecmedin.
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Yusuf usta

Alıntı yapılan: 07 Osman - 22 Eylül 2017, 20:25:26Arkadaşlar devreyi tamamladım. Aslında iki devreden oluşan  tek bir devre yaptım. Tek dokunma ile led yakan bir devre ile LDR ile röle kontrol devresini birleştirdim. Yaklaşık 50 cm uzunluğundaki bir kablonun ucuna koyduğum dokunma levhası ile işimi görebiliyorum. Dediğim gibi ledi ve ldr yi siyah renkli bir borunun içine yerleştirdim,  dokunma ucuna dokununca led yanıyor,  led yanınca ldrnin direnci düşüyor ve röle kontaklarını çekiyor. Devre aşağıdaki gibi,  yardımcı olan tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

optokuplör, örn. TLP571 kullanırsın bir sonrakinde. Bu tecrübe olmuş olsun. Yaptığın ampül ve LDR olayını optokuplör halleder tek başına. uğraşmazsın ve dış ışıktan etkilenmez.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

seron

07 Osman

Alıntı yapılan: i3uz - 22 Eylül 2017, 23:25:30Bu devre uc transistorlu olarak calismisti baya uygulamada kullandim. Dedigim sekildede calismali . Direnc omajlarimi farkli acaba denemem lazim. Musait oldugumda bu devreyi kurucam senin icin.. boyle ikili tuhaf olmus. Ama calistirdigina sevindim. Vazgecmedin.

Valla müsait olunca bir deneyin bakalım. İnanın çok uğraştım. 15 cm kablo koysan bile dokunmaya gerek olmaksızın direk led yanıyor. Röle içinse voltaj yeterli gelmiyor.

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 23 Eylül 2017, 18:38:38optokuplör, örn. TLP571 kullanırsın bir sonrakinde. Bu tecrübe olmuş olsun. Yaptığın ampül ve LDR olayını optokuplör halleder tek başına. uğraşmazsın ve dış ışıktan etkilenmez.

Bulunduğum yerde o elemanı bulmam imkansız.  Bende de mevcut değil. Şu an için işimi gördüm. Hatta led şeffaf olduğu için dış ışıktan etkilenmesin diye  ledin alt kısmını benim kızın ojesi ile koyu tona bile boyadım :)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: 07 Osman - 25 Eylül 2017, 11:44:17Valla müsait olunca bir deneyin bakalım. İnanın çok uğraştım. 15 cm kablo koysan bile dokunmaya gerek olmaksızın direk led yanıyor. Röle içinse voltaj yeterli gelmiyor.

Bu gibi sorunların çözüm tekniği SCREENING (EKRANLAMA) dır.
Aşırı yüksek kazanç ihtiva eden devrelerin girişlerine etki eden , yüksek ve alçak frekanslı havadan yayılan gürültüler, sistemi rahatlıkla tetikleyebilir.
Çözüm ise KOAKSİYEL hatlardır. (Bilindik 75 Ohm TV/UYDU anten kabloları) :))
Devrenin kendisi de METAL kutu içerisine alınır da, anten kablolama konnektörler vasıtası ile irtibatlanırsa, İLMİNE UYGUN TASARIM yapılmış olacaktır.
İdeal konnektör tipi, uydu alıcı sistemlerinde kullanılan F KONNEKTÖRLER'dir.
http://www.hepsiburada.com/ramtech-rg6-gold-f-konnektor-2-adet-p-HBV000004Q69L?magaza=Hesaplisepet&wt_gl=cpc.elk.evelektronigi.pla.ses-goruntu-sistemleri&gclid=EAIaIQobChMI-YjyjIbA1gIV1IKyCh133QngEAQYAyABEgIYxvD_BwE
Devre metal kutuya yerleştirilir de şu konnektör de kullanılırsa, tam anlamıyla bilimsel olacaktır.
https://www.elektrikmarket.com.tr/F-Disi-Sase-Konnektor-F103,PR-40419.html?gclid=EAIaIQobChMI6c6UkIfA1gIVhsqyCh29zgB6EAQYAyABEgJ2VPD_BwE

07 Osman

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 25 Eylül 2017, 12:48:46Bu gibi sorunların çözüm tekniği SCREENING (EKRANLAMA) dır.
Aşırı yüksek kazanç ihtiva eden devrelerin girişlerine etki eden , yüksek ve alçak frekanslı havadan yayılan gürültüler, sistemi rahatlıkla tetikleyebilir.
Çözüm ise KOAKSİYEL hatlardır. (Bilindik 75 Ohm TV/UYDU anten kabloları) :))
Devrenin kendisi de METAL kutu içerisine alınır da, anten kablolama konnektörler vasıtası ile irtibatlanırsa, İLMİNE UYGUN TASARIM yapılmış olacaktır.
İdeal konnektör tipi, uydu alıcı sistemlerinde kullanılan F KONNEKTÖRLER'dir.
http://www.hepsiburada.com/ramtech-rg6-gold-f-konnektor-2-adet-p-HBV000004Q69L?magaza=Hesaplisepet&wt_gl=cpc.elk.evelektronigi.pla.ses-goruntu-sistemleri&gclid=EAIaIQobChMI-YjyjIbA1gIV1IKyCh133QngEAQYAyABEgIYxvD_BwE
Devre metal kutuya yerleştirilir de şu konnektör de kullanılırsa, tam anlamıyla bilimsel olacaktır.
https://www.elektrikmarket.com.tr/F-Disi-Sase-Konnektor-F103,PR-40419.html?gclid=EAIaIQobChMI6c6UkIfA1gIVhsqyCh29zgB6EAQYAyABEgJ2VPD_BwE

Bunu şimdi mi söylüyorsunuz :(  Sadece sitem. Çünkü sizinde normal bir hayatınız var ve burada herkese aynı anda yardım etme zorunluluğunuz yok tabiiki.
 Bahsettiğiniz konnektörler  aslında elimde  mevcuttu. Ama bilmediğim için yapacak bir şey yoktu. Artık devreyi gönderdim yeğenime. İnşallah bir sıkıntı çıkmaz.

Mr_YAMYAM

Naapim gurban.
Yardımcı olduğum kişilerin sitem etmesine alışmıştım da, yardımcı olmak istediğim kişi(ler)den küfür yiyince artık foruma bakıp çıkıyordum.
Son mesajını da öylesine girdiğimde görmüştüm.

07 Osman

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 25 Eylül 2017, 19:37:11Naapim gurban.
Yardımcı olduğum kişilerin sitem etmesine alışmıştım da, yardımcı olmak istediğim kişi(ler)den küfür yiyince artık foruma bakıp çıkıyordum.
Son mesajını da öylesine girdiğimde görmüştüm.

Canınız sağolsun...

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın