Ana içeriğe git
Konu: Röleli Elektronik devre yardım arkadaşlar (145 Kez okunmuş)

Röleli Elektronik devre yardım arkadaşlar

Arkadaşlar benim bir yarı otomatik sıvı dolum makinesi yapmam lazım. elimde tank var 12volt pompa var ve profesyonel elektronik terazim de var.  şimdi boş şişeyi elektronikterazinin üzerine koyup hortumu üzerine denkgetırdıgımde düğmeye bastıgımda motor çalışacak terazide 5 KG agırlık görüldüğünde motor otomatik duracak. böyle bir devreye ihtiyacım var. bunu nasıl yaparım. veyahut bu işi farklı bir yöntemle nasıl yaparım.

Ynt: Röleli Elektronik devre yardım arkadaşlar

Yanıt #1
Anlattığın şekilde yapamazsın, su şişeye yukarıdan doldugu için basınç uygulamış olucağından ağırlık farkları çok şaşmış olacaktır. en kolayı klozet sistemidir. kazandan gelen süt klozeti doldurur sifona basarsın şişe dolar. sonra klozet girişindeki muslugu açarsın kolozet süt dolar. durur vanayı kaparsın sifona basarsın şişe dolar. en basıtı bu. açkapa musluklardan alırsan işini görür. ama elektronik olacak dersen.  örnekte anlatığım gibi süt şişeden önce bi kazanda dolacak. sonra kazana  seviye sensörü koyacaksın ama kazana süt kolzet gibi attan dolacak seviye ledi yandımı duracak. sifona basacan şişeye kazandaki süt dolacak
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Ynt: Röleli Elektronik devre yardım arkadaşlar

Yanıt #2
Profesyonel tartı dediniz ama, özellikleri ve yeteneklerinin ne olduğu konusunda pek bilgi vermediniz. Bu tartı, istenen bir ağırlık veya daha fazlası ölçüldüğünde bir röle çıkışı verecek şekilde programlanabiliyor mu? Eğer öyle ise, 5Kg veya daha fazlasına göre programlanıp röle çıkışı ile de dolum motorunu durdurabilirsiniz.

Eğer doldurulan şey değerli ise, veya taşma büyük bir soruna sebep olacaksa, birden fazla bağımsız metot ile dolum motorunun kesin duracağını garantilemek lazım. Mesela hem tartının rölesi, hem de bağımsız bir seviye sensörünün çıkışını aynı anda değerlendirirsiniz. Birisi dolum motorunu kesmezse, diğeri keser.
Elektrik sayacı döndürücüsü ...