Arabadaki Akü Sorunu

Başlatan kaant288, 06 Haziran 2010, 22:33:31

kaant288

Arkadaşlar bişi soracam. Bu eski arabalarda şahin uno tofaş vs... araçlarda araba rolantide çalışırken akü voltajı misal 12.40 larda geziyor.(Lambaların parlaklığı orta halli).Ancak gaza bastığımızda bu voltaj 13.7 volta kadar çıkıyor.(Dolayısıyla bütün lambaların parlaklığı artıyor). Fakat yeni arabalarda gaza bassanda basmasanda bu voltaj hep sabit.Farlar fln gaza bassanda basmasanda aynı seviyede yanıyor. İşte sorun bu yeni arabalardaki voltajın sabit kalmasının olayı nedir .Onu çok merak ediyorum . ? Ve fikirlerinizi bekliyorum arkadaşlar ...

mhoca

Akü voltajı 14.4V kadar yükselebilir. Eğer 14.4V. üzeri bir voltaj çıkarsa akü şarj regülesi bozulmuş demektir. 

dhan000

yanılmıyorsam yeni  çıkan arabalarda neon denilen farlardan var ve  farlarında smps tarzı sürücüler var o sebeple giriş voltajı ne olursa olsun çıkışta lamba hep aynı parlaklıkta yanıyor...tabi yanılıyorda olabilirim.

ASPGraphic

Gaza bastığınızda voltajın yükselmesi şarj dinamosunun hızlı dönmesiyle üretilen elektriğin aküye aktarılması anında meydana gelir. Yani ne kadar fazla gaza basarsanız şarj dinamosu o kadar hızlı döner ve döndüğü hız kadar elektrik üretir. Lambaların parlaklığının yükselmesi lambaların doğrudan aküye bağlanmasıyla alakalıdır. Bunu siz çözebilirsiniz. 7812 Regüle entegresi ile aküden gelen voltajı 12v sabitleyerek voltaj yükselemesi anında lambaların etkilenmemesini sağlayabilirsiniz?

Başarılar...
İnsan hayalleriyle yaşar. www.32bit-core.com

kaant288

Arkadaşlar sadece far olarak demiyomki ben. Arabadaki bütün herşeyin voltajı düşüyo.Teybin mesela akranı sönüyo. Arkadaş farlar çok akım çekio demiş doğru çeker. ancak yeni arabalardada normal far ve onlarda öyle bi sorun sıkıntı olmuyor.Yani voltaj voltaj hep sabit kalıyor. Bir diğer arkadaşta demişki 14.4 e kadar yükseliyor.Doğru yükseliyor.İşte benimde anlatmak istediğim tam bu. Yeni arabalardada gaza basılıyor ve onlardaki bu değişme meydana gelmiyor.Herşey aynı voltajında kalıyor.Bütün her lamba aynı ışık değerinde yanıyor. ???

gevv

bilgim yok ama büyük ihtimal  bazı  bölümler için regülatör  kullanılıyordur  zaten  voltaj  farkı  çok büyük  olmadığı  için  devasa devrelerede  gerek  yok  lambalar teyp vb.  regülatör  üzerinden  besleniyordur

kaant288

İşte bende öyle düşünüyorum zatende.Arabadaki sistemlerin tümü regülasyondan sonra çalışır. Şarj dinamosuda direk gelip aküye girer.

mhoca

Şarj dinamosu direk aküye girmez. Arada regülasyon sağlayıcı konjektör olarak adlandırılan bir aparattan geçer. Akü bozuk olabilir. Yada konjektör regülatör devresi bozuk olabilir.

kaant288

Konjektör yok kardeş.Şahin tofaş vs. hepsinde şarj dinamosu direk aküye bağlanıyo.Ben kendim söktüm , bakım yaptım , kömürleri değiştirdim vs... o yüzden biliom yani.Direk dinamodaki çıkışı götürüp aküye takıyon.Ordanda direk bi kablo gene arabanın elektriğine gidio.

ASPGraphic

Dinamodan gelen kablo direk aküye bağlanmaz, dinamo AC akım üretir. DC bir aküyü AC akımla şarj edemezsiniz. Önünde veya içerisinde illaki bir doğrultmaç devresi vardır. Sizinki, dinamonun içerisinde olabilir. Aynı zamanda yüksek voltajlardan sakınmak için regüle edip öyle aküye gönderilir.\"mhoca\"\'nın söylediği gibi bu regüle devresinde arıza varsa dinamo üretdiği yüksek voltajı belli bir voltajda sabitlemeden, doğrudan aküye gönderir ve haddinden fazla voltaj yükselmesi olur. Buda hassas alıcılarınız için iyi bir şey değildir.Bir diğer yöntem ise biraz önceki yanıtda da belirtmiştim fakat tam olarak idrak edemediniz sanırım. Far, teyp, sinyal vs gaza bastığınızda parlaklığı artan veya ondan etkilenen ne kadar alıcı varsa aküye giden kablolarını çıkartın. Basit bir regülatör devresi yaparak aküden regülatöre, regülatörden alıcılara şeklinde bağlantıları tekrar yapın. regülatör devresinde 7812 sanırsam 1 Ampere kadar akım cekebiliyordu. Bu işinizi görürse bunla, görmez ise LM338 ayarlı regüle entegre devresi mevcut bu entegrede 5 Ampere kadar akım ceker, bu daha garanti olabilir.
Bu işlemleri yaptığınızda sorununuz çözülmüş olacaktır. Devreyi yapma yada bağlantılar konusunda takıldığınız yer olursa onlara yardımcı olalım.

Başarılar...
İnsan hayalleriyle yaşar. www.32bit-core.com

mhoca

Sizin bence akümülatör sorunuz var. Akü bozulmak üzere. Yada iyi şarj yapılamıyor. Yoksa gerilim düşmesi olmamalı. Şarj jeneratörleri akümülatöre direk bağlanmaz.
 Mutlaka bir gerilim düzenleyici devreden geçirilmesi gerekir. Bazı sistemlerde devre jeneratörün içinde olabilir.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın