Siz Hiç Böyle Bir Müzikçalar Gördünüz mü? - TEFIFON

Başlatan seron, 30 Ağustos 2017, 20:22:57

seron

Arkadaş, bir de bana kızıyorsunuz saçma sapan şeyler üretiyorum diye :) . Alın buyrun:
https://www.youtube.com/watch?v=nBNTAmLRmUg

Bence gayet hoş. Kimbilir daha ne kadar böyle ilginç unutulmuş şeyler var eskilerden... Bu arada bu adamın kanalı hep böyle "vintage" elektronik alet inceleme videosu dolu. Tavsiye ederim.

olc technics

Bu Tefifon denilen cihazda zannımca; Plakla 70li yılların "8 track stereo" cihazıyla benzerlikler var. Ama Tefifon, iğneyle okuma prensibi kullanılmış ve sonsuz band tasarımı sayesinde (makaranın üst üst kısmından gelen band, geri döndüğünde makaranın alt kısmından içeri kıvrılıp giriyor) "hiç bitmeyen kaset" dizaynı oluşturulmuş. 70 li yıllarda şüphesiz bu cihaz üzerinden tasarlanıp üretildiğini düşündüğüm 8 track stereo, manyetik band teknolojisini kullanıyor ve kasetleri daha küçük. 8 izli stereo (ya da bizim bildiğimiz adıyla "kartuş kaset") ismini manyetik bandın üzerindeki 8 izden alıyor ve stereo olduğundan her 2 iz, 1 izmiş gibi kullanılıyor. Yani sadece 4 iz bağımsız olarak kullanılabiliyor. Bir iz üzerinde birden fazla parça (şarkı) bulunabilir. Uzunluk sürelerine göre yani  Eski türk filmlerinde, dolmuşlarda falanda görebilirsiniz bu müzik çaları.

Buyrun üç tane de benden. Bir de "Wire Recorder" olacaktı, ama videosunu bulamadım.
https://www.youtube.com/watch?v=rU-iSTj2cTY&t=626s

https://www.youtube.com/watch?v=M-Qr0wNTFHA

https://www.youtube.com/watch?v=t5FqjQlFBDM

seron

İlk iki tanesini yine o adamın kanalında gördüm ve başka hiç karşılaşmadım. Ama "Sultan" filminde Ford marka dolmuş kullanan ağa'nın oğlu Türkan Şoray(Sultan)ı tavlamak için daha evvel hiç görmediğim bir kaset türünü (beta max'a benziyordu) oynatıcıya takıp ferdi, orhan çalıyor, aynadan pis pis bakıyordu... Bu tip aletler çok yabancı değil ama yanlış bilmiyorsam Ülkemizde pek yaygın değil idi. Zaten pahalı ve zenginlerin alıp kullanabildiği bu aygıtların bavul şeklinde olup makaralı teyp olan türlerini görmüştüm(bavul gibi açılıp kapanabilen, o günün laptopları idiler). Fakat ben daha doğmadan piyasadan silinip gitmişler. Ben varlığımı farketmeye başladığımda (1980'li yıllarda) modern kasetler çok yaygındı ve kasetçalarlar neredeyse herkeste var idi. Yani normal kasetlere denk gelebildim. O yıllarda "sandık" ebatındaki radyolar artık TVlerin üzerine konup süs olarak bulundurulmakta idi.

En son videodaki microcassette 'den bende var. SONY marka olana harçlığım yetmemişti ben de PREMIER marka bir adet recorder, bir kaç tane de 90'lık kaset alarak üniversitede ağır iki tane ders vardı onları kaydediyor, sonra evde dinleye dinleye ders çalışıyordum. Aynı kaset, telesekreterlere de uyumludur ama bu tür telesekreterler artık kalmamıştır. O derslerin kayıtlı olduğu mikrokasetleri ve kaydedicisini hala saklarım :) rahmetli dedem ölmeden evvel sesini kaydetmiş ve bilgisayara aktarmıştım...

Adnancoskun

O betamax'a benzettiğin kasete "KARTUŞ" denirdi
4 kanal müzik kaydı olurdu, şarkı seçebiliyordun...

O:)
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

seron

Aklıma gelmişken ilginç ama o kadar da eski olmayan bir ürün görmüştüm geçenlerde. Vakti zamanında bildiğimiz audio kasetlere görüntü kaydı da yapılmış. Bunun için özel kameralar üretilmiş. Kaseti takıyorsun, görüntü+ses kaydı yapıyor. Bu arada görüntü için üretilen BETA dır VHSdir bunların çalışma mantığını, veri yazdırma tekniğini anlatıyor ve audio kasetlerde bunun nasıl mümkün olduğunu anlatıyor.

Görüntü siyah-beyaz ve oldukça kötü durumda. Ayrıca bir kasete bir kez kayıt yapıp üzerine ikincisini yapmaya çalıştığınızda yeni çekilen görüntü iyice kötüleşiyor. Ama vakti zamanında "oyuncak" mantığı ile üretilmiş bir ürünmüş ve az da olsa talep görmüş. Düşünsenize, audio kasete görüntü kaydediyorsun. Tamam zamanında comodore firması oyun-moyun, program da kaydetmiş fakat, görüntü+ses söz konusu olunca anlık veri akış hızının(kbps) dev değerlerde olduğunu varsayıyorum. Bunun audio kaset ile yapılması bana gerçekten ilginç geldi.

Video süresi uzun ve ingilizce. Eğer tahammül edemeyecekseniz, dişli simgesinden > hız > 1.5 yapabilirsiniz. video hızlı akacak ve çatlatmayacaktır.
buyrun:
https://www.youtube.com/watch?v=TCXJ5twf5tM&t=628s
Yabancı dili olanlar adamın anlattıklarından keyif alabilirler. Benim dilim zayıf olduğundan çat-pat anlayabiliyorum anca.

olc technics

Alıntı yapılan: seron - 06 Eylül 2017, 19:29:28İlk iki tanesini yine o adamın kanalında gördüm ve başka hiç karşılaşmadım. Ama "Sultan" filminde Ford marka dolmuş kullanan ağa'nın oğlu Türkan Şoray(Sultan)ı tavlamak için daha evvel hiç görmediğim bir kaset türünü (beta max'a benziyordu) oynatıcıya takıp ferdi, orhan çalıyor, aynadan pis pis bakıyordu... Bu tip aletler çok yabancı değil ama yanlış bilmiyorsam Ülkemizde pek yaygın değil idi. Zaten pahalı ve zenginlerin alıp kullanabildiği bu aygıtların bavul şeklinde olup makaralı teyp olan türlerini görmüştüm(bavul gibi açılıp kapanabilen, o günün laptopları idiler). Fakat ben daha doğmadan piyasadan silinip gitmişler. Ben varlığımı farketmeye başladığımda (1980'li yıllarda) modern kasetler çok yaygındı ve kasetçalarlar neredeyse herkeste var idi. Yani normal kasetlere denk gelebildim. O yıllarda "sandık" ebatındaki radyolar artık TVlerin üzerine konup süs olarak bulundurulmakta idi.

En son videodaki microcassette 'den bende var. SONY marka olana harçlığım yetmemişti ben de PREMIER marka bir adet recorder, bir kaç tane de 90'lık kaset alarak üniversitede ağır iki tane ders vardı onları kaydediyor, sonra evde dinleye dinleye ders çalışıyordum. Aynı kaset, telesekreterlere de uyumludur ama bu tür telesekreterler artık kalmamıştır. O derslerin kayıtlı olduğu mikrokasetleri ve kaydedicisini hala saklarım :) rahmetli dedem ölmeden evvel sesini kaydetmiş ve bilgisayara aktarmıştım...

Yalnız, o videodaki mikrokaset değil. Picocassette, yani daha da küçüğü.

seron

Evet, yanıtladıktan sonra farkettim ki daha küçük "penny" büyüklüğünde kasetmiş.
* * *
İlk verdiğim tefifon'da  da parça seçme özelliği var. Her eser diğerlerine paralel başka bir iz üzerine kaydedilmiş. Manyetik bant ne kadar geniş yapılabilirse, daha fazla track oluşturabiliyorsun. Tefifon'da manyetk bant kullanılmamış; plak mantığıyla çalışıyor. Ama aynı prensip geçerli, bandı kalın imal edersen daha fazla iz sığdırırsın.

Dün wire recorder (çelik tel üzerinde ses kayıt) konusuna değinmiştin. Yutube'da bir sürü buldum.
Örnek:
https://www.youtube.com/watch?v=kQ_TgLddx2E

Bu arada ilk manyetik ses kayıt örneklerinden ilkleri çelik tel ile yapılandır. özellikle manyetik ses kayıt işinin ilk yıllarında almanya'da metal şeritler üretilmiş. fakat çelik şeritlerin sert ve zor bükülebilen özellikleri onların playerlerde oynatılmalarını zor kılıyormuş. daha sonra bu zorluğu farkeden bilim insanları ilk manyetik şeritleri kağıt üzerine demir-oksit sıvayarak elde etmişler. bir müddet kullanılmış ama kağıdın dayanıksızlığı nedeniyle yerine naylon bantlara demir-oksit kaplama tekniği gelmiş ve uzun yıllar kalıcı olmuş.

Bilgisayar tekniği geliştirildiğinde de manyetik kayıt tekniğinin avantajları farkedilerek uzun yıllar makaralı kayıt sistemlerinden faydalanılmış. daha sonraki yıllarda disketler ve HDDler kullanılmaya başlanmış. Bugünün HDDleri, hala manyetik kayıt tekniği kullanıyor. Esasen son derece ilkel olan harddiskler, cam üzerine mıknatıslanabilir metal kaplama diskler içerir ve basit bir yazma-okuma kafası bu disk üzerine kayıt-okuma yapar. Tabi ki bu işlemin uygun yapılabilmesi, daha karmaşık işlevler, algoritmalar gerektirdiğinden, elektronik devreler ve gömülü yazılımlardan faydalanılıyor.

Amerikalıların bir sözü vardır: "Old is gold". "Eski altındır" demektir. Ne kadar da doğru...

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın