kısa devre

Başlatan ergun0, 20 Ağustos 2017, 01:13:02

ergun0

0-30v 0-6 amper güç kaynağım var bu güç kaynağına kısa devre koruması için devre arıyorum yardımcı olursanız sevinirim. ;)

Mr_YAMYAM

tristörlü olarak ben daha önce yapmış ve forumda paylaşmıştım.
Ancak konuya ulaşamadım.
Bir ara detaylıca arayıp bakayım.
Gerekirse yapımında yardımcı olurum.

ergun0

https://320volt.com/mosfet-regulator/
Mcr120 yada brx49
Bu devreyi buldum ama Rx direncinin değerini devrenin bağlantısını ve rölenin bağlantısını anlamadım.
Hızlı cevabınız içinde ayrıca teşekkür ederim.

Mr_YAMYAM

RX direnci devrenin koruma akımı ve tiristörün tetik gerilimine göre belirlenir.
Devrenin koruma akımı 10A olsun.
Tristörün tetiklenme gerilimi de 1V olsun.
Demekki RX direnci üzerinden 10A geçtiğinde iki ucunda 1V  gerilim düşecek değerde hesaplanır.
Bu da yaklaşık 0.1 ohm luk bir şönt direnci demektir.

ergun0

Tamam Rx direncini anladım peki rölenin bağlantısı nasıl olacak.
Bu devre için kaç voltluk röle kullanmalıyım devre en fazla 35 volt.
Teşekkür ederim. :)

Mr_YAMYAM

Röle ana kondansatörden sonra bağlanmalıdır.
Buradaki gerilim temel olarak trafo çıkış geriliminin 1.41 katı yüksek DC dir.
Yani trafo çıkışımız 24V ise 33.84V röleye gidecek olan gerilimdir.
Röleyi çalıştıran ise tristördür. Yani rölenin alt bacağını sistem şasesine ileterek devreyi tamamlar. Bir çeşit anahtardır.
33V luk röle piyasada yoktur. Onun yerine 24V luk röle kullanılıp bir tane de serii direnç bağlanmalıdır.
Serii direncin değeri ise kullanılacak rölenin bobin akımına ve direncine göre hesaplanmaktadır.
Piyasadaki yaygın 24V rölelere göre ben bu gibi devrelerde 330ohm 2W direnç bağlıyorum gayet iyi netice veriyor.

ergun0

ergun0

Mcr120 yada brx49
Bu tiristörler yerini başka hangi tristör kullana bilirim.

asma

Alıntı yapılan: ergun0 - 23 Ağustos 2017, 00:57:00Mcr120 yada brx49
Bu tiristörler yerini başka hangi tristör kullana bilirim.
O tristörlerin nesi var?
Elinde ne varsa onu kullan.
Röle süreceksin , tutma akımı , rölenin bobininin çekeceği akımdan büyükse işine yaramaz. SCR iletimde kalmaz.
Bende FOR1B yazan tristör var ve bu işe uygun.
Biraz araştır ve uygun olanı bul. Pilastik kılıflı bulacağın hemen hepsi olur , daha büyük kılıfa sahip olanların da çoğu olur. (3 , 5 , 6A bile olabilir)
Kolay gelsin.

ergun0

bu devrede 560 ohm direncin onune pot eklesek kısa devre akımını ayarlaya bilirimiyiz.
http://3.bp.blogspot.com/_f6zJ1t3__nY/TLRHKtzInlI/AAAAAAAAAbc/cbtX851LFv0/s1600/sigorta.jpg
bu devrede olduğu gibi.

cevat1

Alıntıdır;

Bu, yükü kısa devreye karşı koruyan elektronik bir sigortadır. Röleler, giriş voltajına eşit bir voltaj değeri ile seçilmelidir. Giriş voltajına göre uygun voltaj değerine sahip 100uF kapasitörü kullanmayı ihmal etmeyin. Sağlayamazsanız BRX46 yerine C106'yu kullanabilirsiniz. Akımı, 10K potansiyometre kullanarak ayarlayabilirsiniz. Eğer çok yüksek akımlar ile sigortayı kullanacaksa, 0R6 5W direnç değeri (ex. 0R47, 0R33, 0R22 veya 0R1) düşürün. Dirençin Watt değeri de arttırılmalıdır.

zehiroglu_08

arkadaşlar BRX46 yerine C106 bulmak çok sıkıntılı bir transistör yokmu bunun çözümü

asma

Küçük , ucuz bir tristör işini görür.
brx bulamazsan , bt169 var piyasada , c106 bulamadıysan mcr 100-6 olarak var.
bu ürünler 1 lira ise büyük boy olanlarından (bt151 gibi) 2 liraya tristör alıp kullanabilirsin.
Daha büyük tristöre ihtiyacın yok , çok güçlü modellerin gate akımı da yüksek olur , sürmekte sıkıntı yaşarsın.
Kolay gelsin.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın