LM1036 ton kontrol devresi beslemesi

Başlatan tatarnuh, 18 Ağustos 2017, 18:04:05

tatarnuh

iyi günler. benim bir sorum olacak tda7294 entegresi ile amfi devresi yaptım. ton kontrol ise lm1036 entegresiyle yaptım. lm1036 entegresinin beslemesini, tda7294 için besleme yaptığım yerden 35v, 330ohm dirençle aldım. 7812'e bağladım. direnç ve 7812'de ısınma oluyor. ısınma olayını nasıl halledebilirim. şimdiden teşekkür ederim

Adnancoskun

Alıntı yapılan: tatarnuh - 18 Ağustos 2017, 18:04:05iyi günler. benim bir sorum olacak tda7294 entegresi ile amfi devresi yaptım. ton kontrol ise lm1036 entegresiyle yaptım. lm1036 entegresinin beslemesini, tda7294 için besleme yaptığım yerden 35v, 330ohm dirençle aldım. 7812'e bağladım. direnç ve 7812'de ısınma oluyor. ısınma olayını nasıl halledebilirim. şimdiden teşekkür ederim

ısı olması gayet normal
Siz 35 volt dan 12 Volta indirirken aradaki fark 23 volt
bu gerilim işte o direncin üzerinde harcanacak
Peki bu devre 200 mA çekse bile  P=UxI dan 23x0.2= 4.6 watt eder işte bu ısı da gayet normal....
Wattlı direnç kullanacaksınız. ısıya da razı olacaksınız.  :D
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

tatarnuh

2W direnç kullandım. başka şekilde besleme yapabilirmiyim sizce

tatarnuh

kademeli olarak düşürsem faydası olurmu önce 24V sonra 12V olacak şekilde

Adnancoskun

Adnancoskun

anladım
O vakit sadece preampli ve ton kontrol içinse
hem + tarafa
hem -  Tarafa 4-5 wattlık bir direnç
Direncin çıkışına da 15 volt 1 watt zener ve 470uF 25 volt kondansatör bağlarsan işi çözersin.

tatarnuh

kusura bakmayın rahatsız edeceğim yine zener diyot ile 12v sabit olacak galiba 470uF kondansatörü niçin kullanıyoruz

Adnancoskun

Alıntı yapılan: tatarnuh - 18 Ağustos 2017, 20:02:22kusura bakmayın rahatsız edeceğim yine zener diyot ile 12v sabit olacak galiba 470uF kondansatörü niçin kullanıyoruz
Filtre için

tatarnuh

iyi günler bu konu için yine rahatsız edeceğim. Bu kondansatör değerini nasıl belirledik. Rica etsem anlatır mısınız? formüller ile olursa çok daha iyi olur

asma

Merhaba
Sizin devrenizin bilinmeyenleri çok fazla olduğu için yeterli gelebilecek bir değer (biraz büyük değer) önerilir.
LM entegresi için 50mA lik akım yeterli dersek , 15V Zener gerilimini uygun görürsek , seri direnci belirleyebiliriz.
V giriş - V zener = Vr
35-15= 20V   olur.  V/I dan 20V/50mA = 0,4kohm olur. 390 ohm kullanabiliriz. Pr ise 1W üzerinde olur , 5W lık kullanmak iyi olur.
Şimdi kondansatör ekleyebiliriz. Zenerin devrede olmadığını düşünelim , veya yükümüz o olabilir.
Direnç ve kondansatör alçak geçirgen filtre olarak görülebilir. R belirli olduğuna göre C veya bu filtrenin kesim frekansı ne olmalı.
Şebeke frekansı mı? Ses frekans bandının dışında bir değer mi?
50hz veya 20hz den düşük frekansları geçiren yapı işimizi görür.
Kesim frekansı 1/2pi x R x C formülünden hesaplanır.
10Hz için, C değerini , 470uF için f değerini hesaplayabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın