anfi için transformatör hesabını nasıl yaparım

Başlatan tatarnuh, 17 Ağustos 2017, 12:08:19

tatarnuh

2x100 anfi yapmak istiyorum. transformatör kaç watt olacağını nasıl hesaplarım

Adnancoskun

Alıntı yapılan: tatarnuh - 17 Ağustos 2017, 12:08:192x100 anfi yapmak istiyorum. transformatör kaç watt olacağını nasıl hesaplarım
Mr_YAMYAM hocam'a müracaat ediniz
Ama basit olarak 300 watt yeterli.
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 17 Ağustos 2017, 13:29:44Mr_YAMYAM hocam'a müracaat ediniz
Ama basit olarak 300 watt yeterli.
Yanlış hocam :D
2X100W güç istendiğine göre toplam ampli gücümüz 200W olur.
Amplilerimiz CLASS-AB çalışıyorsa max güçteki güç gereksinimi 400W olacaktır.
Amplilerimiz CLASS-A çalışıyorsa 800W civarı güç gereklidir.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 17 Ağustos 2017, 13:40:14Yanlış hocam :D
2X100W güç istendiğine göre toplam ampli gücümüz 200W olur.
Amplilerimiz CLASS-AB çalışıyorsa max güçteki güç gereksinimi 400W olacaktır.
Amplilerimiz CLASS-A çalışıyorsa 800W civarı güç gereklidir.

Anladım Mr_YAMYAM hocam
Niye dövüyorsun ki
Belki D class dir...  :)
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 17 Ağustos 2017, 14:21:30Anladım Mr_YAMYAM hocam
Niye dövüyorsun ki
Belki D class dir...  :)
O da doğru ya :D
D sınıfı ise 300W yeterli olacaktır. Kusura kalma Adnan hocam. İstemeden vurdum :D
D sınıfı cihazlarda kalite önplanda olmadığı için hiç dikkate bile almıyordum.

tatarnuh

arkadaşlar kusura bakmayın tam bilgi vermemişim. tda7294 entegresiyle amfi yapacağım. 2x24  ile beslem yapacağım

seron

Abiler madem konuya katılım gösterdiniz, neye göre buluyoruz formülü ve etkileyen faktörleri gibi bilgi içeren bir kaynak şeyetseniz keşke...

Mr_YAMYAM

Basitçe ortaya konulan önerilerin anlaşılabilmesi, bazen çok fazla bilgi birikimi gerektirebilmektedir.
Öncelikli olarak, ampli sınıfları hakkında bilgi edinip, bu sınıfların verimliği üzerine kaynak bularak araştırmamız icab eder.
Dikkat edilirse konu başlarında Adnan hoca ile kavga etmiş, yumruk yumruğa birbirimize girmiştik. Ancak ampli sınıflarından bahsedilince kavgamız ziyafete dönüşmüştü :))  
Ampli sınıfları ve verimliği konusunda bulabildiğim tek güvenilir kaynak. (İşletim sistemim ve eklentilerim değiştiğinden beri, google aramalarımda abuk siteler çıkmaktadır)
http://temelelektronik.info/ders/download/Amplifikat%C3%B6rler.pdf
Sayfa 56.
[attach]8378[/attach]
Tam anlamıyla anlaşılabilmesi için ilgili konuların incelikle öğrenilmesi gerekmektedir.
Arkadaşımızın sorusuna gelirsek;
TDA7294 entegresi kullanacağını belirttiğine göre, ilk başvurmamız gereken döküman bu entegrenin datasheetleri ve entegrenin çalışma prensipleridir.
http://www.st.com/content/ccc/resource/technical/document/datasheet/ab/d6/fa/99/84/36/49/ee/CD00000017.pdf/files/CD00000017.pdf/jcr:content/translations/en.CD00000017.pdf

Anlaşıldığı üzere bu entegre DMOS türü bir çıkış yapısına sahip olup, yüksek verimli ampli entegresidir.
100W müzik gücü olarak belirtilmiş olan değerin bir anlamı olmadığı için RMS değerleri ele almalıyız.
Entegreyi dikkatlice incelediğimizde max. RMS gücünün 70W civarı olduğu görülebilmektedir.
(Zaten class D yapısından dolayı harmoniksel bozulmaların oranı oldukça yüksek bir entegre imiş)
Alt güç seviyelerinde CLASS-AB, üst güç seviyelerinde, D sınıfı çalışan bu entegre için kabaca hesaplama yaptığımızda Her kanal için 100W civarı bir transformatör kullanmamız yeterlidir. Sistem stereo olacağı için iki kanal güç için de haliyle 200W güç gerekmektedir. Tedbiren 300W transformatör kullanılması da iyi olacaktır.

asma

Alıntı yapılan: seron - 17 Ağustos 2017, 16:58:58Abiler madem konuya katılım gösterdiniz, neye göre buluyoruz formülü ve etkileyen faktörleri gibi bilgi içeren bir kaynak şeyetseniz keşke...

Bana da yer varsa katılayım.
Bir amplifikatörüm olsun , telefonumdan çalar gümbür gümbür dinlerim , tda 7294 güzelmiş , bana uyar diye başladığımızda diğer gerekenler için fikir alış verişi yaparız.
Amfiye göre hoparlör mü , hoparlöre göre amfi mi seçmeliyiz sorusunu sormadan trafo gücünü sormak ancak maliyet hesabı için olur.
300VA trafo işimi görüyormuş , deriz.
Trafo voltajı 2x24Vac olmasına karar verildiyse 8 ohm hoparlör kullanılacağını varsayabiliriz. Çünkü 4 ohm için yüksek bir voltaj seçilmiş.
Mono tda7294 için 70W/8ohm için hesap yaparsak verimi %60 veya belki biraz üstü (%65 bile değil) kabul edebiliriz.
AC yi DC ye çevireceğimiz için ben %80 ile verim hesabı yaparım. Transformatörü %90 dan yüksek verimde kabul ettiğim için.
Ard arda eklemen verim/kayıp veya kazanç ise oranlar çarpılır. Sonuç %48 verimle bu amfiyi besleyebiliriz.
Yuvarlamanın zararı yok , çıkış gücünün (tabi ki rms ten bahsediyoruz) iki katı trafo gücüne ihtiyacımız var demektir.
140VA trafo ile 1 edet tda7294 beslenebilir , sonucu çıkar. Elbette bu sefer de 150VA e yuvarlama yapıcaz.  ;)
Stereo tda7294 için bir kaçamak nokta var , stereoya güvenip kondansatörleri de büyük tuttarım diyerek 250VA trafo ile bu işi halletmek mümkün. Ama iki kanaldan bass ağırlıklı yüksek ses uygulandığında kulağınız rahatsız olabilir. Sağlamcı olmak için 2x150 den 300VA den aşağısını kullanmayalım.

Bu arada entegre AB sınıfında B ye çok yakın dizayn edilmiştir. Çıkıştaki 10A lik mosfetler için yalnızca 30mA lik sükunet akımı yeterli görülmüş.
Beslemeye yapılacak müdahale ile verimi arttırılabilir bu ara bir sınıf ve adını bilmiyorum D değil , onu biliyorum.  :D 
Datasheette verilen örnekte yükselteç ve çıkış katının farklı besleme uçlarından uygulanma imkanı kullanılmış. Ayrıca en yüksek çalışma voltajında entegre kılıfının ısıya dayanamaması problemi için tracking regülatör mantığıyla çalışan bdx ler ısıyı kendi üzerine alarak çalışma sınırını genişletir.
Zira +/-40Vdc ile beslendiğinde 4 ohm da 10A Imax değerine dayanabiliyor.
Kayıpları görmezden gelirsek 200W çıkış gücü demektir. İlave devre elemanları ve kayıplarla 150W çıkış gücüne ulaşılmış. 5 liralık entegreyi hormonlayıp bu hale getirmişler.

Kolay gelsin.

seron

Alıntı yapılan: asma - 17 Ağustos 2017, 20:21:21Bana da yer varsa katılayım.
Bir amplifikatörüm olsun , telefonumdan çalar gümbür gümbür dinlerim , tda 7294 güzelmiş , bana uyar diye başladığımızda diğer gerekenler için fikir alış verişi yaparız.
Amfiye göre hoparlör mü , hoparlöre göre amfi mi seçmeliyiz sorusunu sormadan trafo gücünü sormak ancak maliyet hesabı için olur.
300VA trafo işimi görüyormuş , deriz.
Trafo voltajı 2x24Vac olmasına karar verildiyse 8 ohm hoparlör kullanılacağını varsayabiliriz. Çünkü 4 ohm için yüksek bir voltaj seçilmiş.
Mono tda7294 için 70W/8ohm için hesap yaparsak verimi %60 veya belki biraz üstü (%65 bile değil) kabul edebiliriz.
AC yi DC ye çevireceğimiz için ben %80 ile verim hesabı yaparım. Transformatörü %90 dan yüksek verimde kabul ettiğim için.
Ard arda eklemen verim/kayıp veya kazanç ise oranlar çarpılır. Sonuç %48 verimle bu amfiyi besleyebiliriz.
Yuvarlamanın zararı yok , çıkış gücünün (tabi ki rms ten bahsediyoruz) iki katı trafo gücüne ihtiyacımız var demektir.
140VA trafo ile 1 edet tda7294 beslenebilir , sonucu çıkar. Elbette bu sefer de 150VA e yuvarlama yapıcaz.  ;)
Stereo tda7294 için bir kaçamak nokta var , stereoya güvenip kondansatörleri de büyük tuttarım diyerek 250VA trafo ile bu işi halletmek mümkün. Ama iki kanaldan bass ağırlıklı yüksek ses uygulandığında kulağınız rahatsız olabilir. Sağlamcı olmak için 2x150 den 300VA den aşağısını kullanmayalım.

Bu arada entegre AB sınıfında B ye çok yakın dizayn edilmiştir. Çıkıştaki 10A lik mosfetler için yalnızca 30mA lik sükunet akımı yeterli görülmüş.
Beslemeye yapılacak müdahale ile verimi arttırılabilir bu ara bir sınıf ve adını bilmiyorum D değil , onu biliyorum.  :D 
Datasheette verilen örnekte yükselteç ve çıkış katının farklı besleme uçlarından uygulanma imkanı kullanılmış. Ayrıca en yüksek çalışma voltajında entegre kılıfının ısıya dayanamaması problemi için tracking regülatör mantığıyla çalışan bdx ler ısıyı kendi üzerine alarak çalışma sınırını genişletir.
Zira +/-40Vdc ile beslendiğinde 4 ohm da 10A Imax değerine dayanabiliyor.
Kayıpları görmezden gelirsek 200W çıkış gücü demektir. İlave devre elemanları ve kayıplarla 150W çıkış gücüne ulaşılmış. 5 liralık entegreyi hormonlayıp bu hale getirmişler.

Kolay gelsin.
Tamamdır, oldu şimdi.

Mustang Memo

Merhaba Beyler ben Mehmet ali stk465 yapmında trafo katili olarak yazıyorum bu trafodan gelen gürültüyü nasıl keserim acaba yardımcı olabilirmisiniz ses girişi ve trafodan devreye kadar olan güç kablosunu mikrofon kablosu ile değiştirdim köprü diyotlara grup paralel kondansatörler bağladım yok kafayı yicem devre çalışıyo sorun yok ancak tiz seslerde gürültü var ama bas vururken çıt yok tiz yoğunluklu şarklarda felaket stk devresi ile güç katı aynı pcb üzerinde devre 28v da çalışıyo ve kondansatörlerin hepsi 63v ve üzeri güç katındaki kondansatörler 4700uf 160v ve üzerlerinden geçen volt 32v ölçüyorum burada yeniyim (resim yüklicem ama nasıl bilmiyorum mazur görün)
stk465 2*30w
2x22vac 180w trafo
lavoce fsf030.70 8ohm 60w
 :du:  :du:

asma

Merhaba Mehmet Ali, hoş geldin.
Keşke resim yükleyebilseydin. Yeni olduğun için site içi yüklemede sorun olabilir. Resim yükleme sitelerine yükleyip elde edeceğin link i yapıştırırsan o da olur.
Anlatımına cümle başı sonu yok. Bir solukta okuyunca tam anlayamadım.
Çözüm için bir deneme önerebilirim.
Hoparlörün bir ucunu amfi çıkışına, diğerini beslenmede kullandığın iki büyük kondansatörün birleştiği yerden şaseye bağla.
Zaten kartın çıkışı da buraya irtibatlı ama aradaki yol bazen parazit yol açar.
Denemekte fayda var.
Daha sonrası için resim ve kısa cümleler ile devam ederiz.
Kolay gelsin.

Mustang Memo

Merhaba günaydın haklısınız

https://wetransfer.com/downloads/fffc2f5044826b6882a1162896b50e0620210410091530/b27a9091d0ba384c17658268203321c020210410091549/c21edb

linki buraya bırakayım ilk aklıma gelen we transfer oldu

yüklediğim resimdeki gibi stk465 ile amfi yapıp çalıştırdım ancak sadece yüksek frekanslı seslerde parazit var ama düşük frekanslı seslerde parazit yok.

iki tanede ses dosyası yükledim parazit00 olan normal hali parazit 01 olan araştırmam sonucu köprü diyota paralel bi şekilde kondansatör bağlanmış hali.

ancak bu grup kondansatörler de işe yaramadı (bağlanmış halinin resmide var)

hoparlörlerin - uçlarını şaseye bağlamayı da denicem

kablolar parazit nedeni olabilir diye güç kablosunu da mikrofon kablosu ile değiştirdim çok çok az paraziti kıstı ama farkedilmesi çok zor seviyede son sesde farkediliyo sadece

güç katı ile amfinin devresi aynı pcb üzerinde bu neden olabilir mi ?

kondansatörlerin voltajları çok yüksek bu neden olabiliri mi (devre 32 volt ile çalışıyo ama güç kondansatörleri 160v, diğerlerinde 160v olan var 63 volt olan var)

kutupsuz kondansatörlerin bazıları seramik kondansatör değil hepsini seramik yapmalımıyım

aklımdaki soruların bazıları anlatmaya çalıştım inşallah anlatabilmişimdir :) :)

asma

Linkteki resimlere zor da olsa ulaştım. Hazır pcb veya demonte kit olarak satın almışsın.
Dizayn hataları pek olmaz. İlave kompanent veya kablolama gerekmez. (güvenilir denenmiş ürünler için)
Montaj elemanlarının kalitesi , sahte ürünler en büyük risktir. Özellikle stk nın orjinali zor bulunuyor.

Ses dosyalarını açıp telefondan dinledim. Farkı duyamadım.
O kondansatörler o şekilde bağlanmaz , işe yaramaz. Sökersen daha iyi olur. En kısa yoldan bağlatı yapılmalı. 10nF ila 100nF arası dört küçük kondansatörü , köprü diyotun ayakları arasına lehimlemelisin.

Besleme için mikrofon kablosu kullanmak doğru değil. Yeterli akımı taşıyamaz, sorun çıkartır.

Tüm testleri yapılmış , uygun pcb dizaynı ile besleme ve amfi devresi bir arada olabilir. Hatta avantajları da var.

Kondansatör voltajları 50V veya 63V seçilebilir. Voltaj değerinin yüksek olması kötü değildir. Ancak 160V kondansatör zor bulunur , az satılır. Acaba elde kalmış , kurumuş , üzerinde yazan kapasiteyi veremeyen yetersiz bir kondansatör olabilir mi? (ben biraz şüphelendim onlardan)

Kutupsuz kondansatörler güzel , kalsın öyle.

Bir de ürün videosu izledim , vaktin varsa bakarsın.
https://youtu.be/Sw9-halxVGQ

Kolay gelsin.

Mustang Memo

Merrrhabalar tekrardan

evet o videodaki devreyi satın aldım n11 de o pcb yi satan birisini buldum ordan 3 tane sipariş ettim sonra kendim kompanentleri sipraiş ettim

kullandığım çoğu elemanı yeni satın aldım kutupsuzların bir kaçı elimde bulunan elemanlar dı

bi yerde gördüm o şekilde kondansatörleri bağlayınca trafodaki parazitler gidiyo diye oyüzden denedim çıkarttım zaten

stk'ların çektiği akım 150 200mah diye okudum datasheet de o yüzden mic kablosu taktım oraya

aslında ben tasarlıyıp pcb ürettiricektim çinden 1 ayda geliyor(10tane) 15 20 dolara ama besleme devresini simetrik 28 volt nasıl yapacağıma karar veremedim ve şuda etkiledi beni class ab amfinin sesini hiç duymadım bi denemek ve tadına bakmak için hazır satın aldım

güç kondansatörlerini sipariş ederken (4700uf)63v ile 160v arasında 0.50kr fark vardı 160v kondansatör sipariş ettim birde 60w lık stk da yapma isteğim de var o yüzden aynı kondansatörü o devrede de kullanırım diye aldım onları. kondansatörün kapasitesini arttırıyım mı veya daha düşük volt lu taksam mı ?

peki sizce bu parazit neyden kaynaklı olabilir? (bana kalırsa en büyük şüpheli trafo ama nasıl trafodan gelen gürültüyü kesicem bilmiyorum)

kullandığım hoparlörlerden veya hoparlör kutusundan olma ihtimali varmı acaba
("Lavoce 030.70" 60w 8ohm [http://www.lavocespeakers.com/single-product/?id=51])

çok teşekkür ederim ilginiz için  :s7:

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın