Philips FC 6161 Şarjlı süpürge arızası

Başlatan ozgurece, 09 Ağustos 2017, 20:23:16

ozgurece

09 Ağustos 2017, 20:23:16 Son düzenlenme: 09 Ağustos 2017, 20:26:08 ozgurece
Değerli Forum arkadaşlarım cihaz Normal şarjlı konumda (16,8V)  5 saniye çalışıyor sonra kapanıyor. Power düğmesine tekrar bastığımızda aynı şekilde 5 sn çalışıp kapanıyor. Pilleri bu şekilde tamamına yakın boşaltmaya çalıştım (Ellerim yoruldu) Sonra şarjda 6 saat durdu tekrar denedim bu defa biraz daha fazla 15 saniye gibi çalışıp kapanıyor. Acaba 5 yılını dolduran pillerin değiştirilmesi sorunu çözermi  ? veya devre kartında sorun olabilirmi ? (resimler yüksek çözünürlüklü ,Tıklayın)


Mr_YAMYAM


ozgurece

Onursal Hocam pilleri değişir değişmesine de , devrede akımı kesen bir eleman olabilirmi ? Ben pilleri ölçüyorum şu anda  ölçü aletinde 16,55V okunuyor.Pillerin gücü zayıflasa bile kısa sürede neden akımı kesiyor. ?

gevv

09 Ağustos 2017, 21:31:40 #3 Son düzenlenme: 09 Ağustos 2017, 21:33:34 gevv
pilleri tek tek ölçün arada bir veya bir kaç pil  gitmiştir   ama ölçüm yaparken yük kullanın 1....2w  2.2........3.3ohm direnç olabilir   

örneği; yüksüz  pili ölçün 1.4v  gösteriyor yüklü ölçüldüğünde buzuksa voltaj aşırı düşer bu şekilde tek tek pilleri ölçeceksiniz   bağlantıları ayırmanıza gerek yok

[attach]8374[/attach]

ölçümle  sorunun pillerde olma olasılığını anlarsınız  aradan arızalı pilleri değiştirip kullanmaya  devam edersiniz 

ama  5 yıl diyorsunuz  imkan var ise  @Mr_YAMYAM    hocamın  dediği gibi tüm pilleri değiştirmek daha iyi olur


Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gevv - 09 Ağustos 2017, 21:31:40pilleri tek tek ölçün arada bir veya bir kaç pil  gitmiştir  ama ölçüm yaparken yük kullanın 1....2w  2.2........3.3ohm direnç olabilir   

yüksüz  pili ölçün 1.2v  gösteiyor yüklü ölçüldüğünde buzuksa voltaj aşırı düşer bu şekilde tek tek pilleri ölçeceksiniz  bağlantıları ayırmanıza gerek yok

[attach]8374[/attach]

ölçümle  sorunun pillerde olma olasılığını anlarsınız  arızalı pilleri değiştirip kullanmaya  devam edersiniz 

ama  5 yıl diyorsunuz  imkan var ise  @Mr_YAMYAM    hocamın  dediği gibi tüm pilleri değiştirmek daha iyi olur


Tüühh Tam yazacaktım @gevv‍  benden önce yazmış :))

ozgurece

Anladım  @gevv hocam , bir ara tek tek ölçerim, belki dediğiniz gibi 2 veya 3 pil ölmüştür onları değiştirirsek sorunu çözeriz. Teşekkürler.

gevv

09 Ağustos 2017, 21:38:23 #6 Son düzenlenme: 09 Ağustos 2017, 21:41:09 gevv
bu arada  arızalı pil çıkarsa değiştirmeden önce  cihazı  şarj edin  piller dolsun  sonra  yeni pilleride  bir şarj cihazı ile ayrı şarj edip öyle takın

gerçi nimh pillerde balans olayı çok gerekli değil görmedim ama ben böyle yapıyorum  sorun yaşamadım

seron

Yorumlara aynen katılıyorum.
Nikel-Metal Hidrit bataryalar daimi kullanımda 2-2,5 yıl sonra ölür. 5Yıl olmuş.
Yine de pillerin tek tek kontrol edilmesi ola ki bataryalar arasında gerilim farkı doğduysa ya da birisi öldüyse tesbiti kolaylaştıracaktır.
Yalnız; diğer piller 5yıl kullanılmış, yeni pil sıfır. Bu da bir dengesizlik demektir. Pilleri bit'tamam yenilemek daha mantıklı bence.
UYARILAR:
CFL, GEMA, GP marka pillerin alayını tavsiye etmem. Üzerlerinde 2000+ / 3000 gibi rakamlar yanıltıcıdır birkaç kullanım sonra, hele ki ilk anda yüksek akım çeken elektrik motorlu aletlerde birkaç kullanım sonra çöp olur. Ben bu tip pillere "kullan-at pil" diyorum.
Bütçe ayırabilirsen PANASONIC'den al pilleri. Birbirine tutturmak çok da problem değil.
Bulabilisen MICRON da olur ama piyasada pek bulunmuyor micron'un pilleri.

i3uz

10 Ağustos 2017, 13:40:26 #8 Son düzenlenme: 10 Ağustos 2017, 13:43:38 i3uz
tek tek ölçsende belki pil kendini belli etmez. bat- bat + ya 12v akün veya 3amper adaptörün varsa bağla bakalım çalışacakmı. çalışırsa  hepsini veya bulabilirsen arızalıyı değiştirirsin
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Maodon

Piller nikel kadmiyum mu nimhmi  resimde göremedim bendeki makinada kadmiyumdu bozuk pili degiştim çalıştı ama verim düşük  yenisi gibi süpürmedi ..

seron

03 Mart 2018, 20:33:09 #10 Son düzenlenme: 03 Mart 2018, 21:00:38 seron
Alıntı yapılan: Maodon - 03 Mart 2018, 00:55:39Piller nikel kadmiyum mu nimhmi  resimde göremedim bendeki makinada kadmiyumdu bozuk pili degiştim çalıştı ama verim düşük  yenisi gibi süpürmedi ..
Bir cihazın üzerinde gelen piller ile "piyasa malı" diye tabir ettiğimiz, elektronikçilerde satılan piller aynı kalitede değildir.
Pillerde "iç direnç" ve bu dirençle alakalı "güç" kavramı çok önemli bir unsur...

Örnek olarak yukarılardaki mesajımda adlarını zikrettiğim piller dandikasyondur. bu ürünlerin iç dirençleri büyüktür ve güçleri de düşüktür. Bu da devreye verebilecekleri anlık akımın düşük olduğu anlamına gelir. Ayrıca Döngü (cycle-saykıl) diye belirtilen pilin şarj-deşarj sayıları da düşüktür; yani pil kısa sürede ölür. Bu nedenle piyasa malı pillerle elektrikli süpürge motorunda yetersiz kalabilirler.

Fakat firmaların yaptıkları ürün için özel olarak ürettikleri/ürettirdikleri piller daha sağlam ve kaliteli olur. Bu nedenle sonradan yedek parça olarak aldığınız pillerde istediğiniz performansı yakalayamamanız normaldir. Ni-Mh ve Ni-Cd bataryaların karakteristikleri birbirine çok benzer; yani ondan değildir bence.

Şayet yukarıdaki markalardan almadıysanız, fiyatları yüksek olup 1000-1300mAh değerlerinin üzerine çıkmayan pillerden tercih edin. Bir "AA boy" Nikel pilin 2000-2500-3000mAh elektron depolaması mümkün değildir. Bunu mümkün kılabilmek için pili meydana getiren elektrot yapraklarını ultra ince imal etmektedirler(pilin kabında sığdırabilmek için). Hal böyle olunca, elektrolit olarak kullanılan potas-kostik maddesi, zar gibi ince elektrot yapraklarını bir iki kullanımda eritip mahvediyor. İşte bu nedenle mümkün mertebe, iyi markalardan PANASONIC, MOTOROLA, MICRON marka pillerden ve sığaları 1000-1300mAh'i geçmeyen pillerden kullanırsanız sorun yaşayacağınızı zannetmiyorum.

Sığıyorsa akü de takabilirsiniz mesela... Ya da pahalı değilse yeni bir süpürge almak da çözüm olabilir.

Kolay gelsin.
EK:
Aşağıdaki resimdeki şekillere dikkat ederek, Sağdaki AA boy bir pil tüpünün içine kapasite sığdırabilmek amacıyla yapılan çabanın olumsuz sonuçlarında dikkat ediniz. Plakaların incelmesi, gerekse elektrot miktarı ve kalitesinin düşmesiyle sadece birkaç kullanımlık fayda sağlamakta ve kısa zamanda emekli olmaktadır. Şekiller temsilidir; orada gördüğünüz plaka ve seperatörler üstüste konarak kıvırılmakta ve silindir haline getirilerek pil kabı içersine yerleştirilmektedir.