Minton HTS-807 5+1 Ses Sistemi Arizalasi

Başlatan ApoAtes, 05 Ağustos 2017, 18:34:22

ApoAtes

Merhabalar, basliktada belirttigim gibi mintonun 5+1 bir ses sistemi var. Sistemde kullanilan ses yukseltecleri 6 adet TDA2030A. Cok kaliteli degil ancak benim isimi goren bir sistemdi. Aylar önce eve geldigimde bir citirti geldigini ve yanik kokusu alip fişten cikarttiklarini soylemisti kardeslerim. Kontrol etmeye firsatim yoktu ancak bu aralar az cok firsat buldukca ugrasmak istiyorum ve yardimci olabilirseniz onarmak istiyorum. Asagida sistemin kartina ait resimleri yukledim fise test amacli takip actigimda hoparlorde bir anda yukselerek artan gurultuyle birlikte tda2030a sağ en bastakinden dumanlari vermeye basladigini farkettim:/

https://youtu.be/KXCrkZ16s-I

olc technics

Piyasadan yeni entegre temin edip değiştireceksiniz. Direk çıkışa dc verildiğinden hoparlör o garip sesleri çıkarıyor. Ayrıca işi sağlama almak için, her entegrenin çatlak ses verip ısınmadığını dikkatle gözlemleyiniz. Arızalı olan çıkış katları kısa devreye neden olduğundan besleme katına yük bindirip performansı düşürür. Arızalı çıkış katına bağlı olan hoparlörü ohm metre ile ölçüp sağlam olup olmadığına da ayrıca bakınız. Arıza nedeni hoparlör de olabilmektedir.

ApoAtes

Alıntı yapılan: olc technics - 05 Ağustos 2017, 19:05:48Piyasadan yeni entegre temin edip değiştireceksiniz. Direk çıkışa dc verildiğinden hoparlör o garip sesleri çıkarıyor. Ayrıca işi sağlama almak için, her entegrenin çatlak ses verip ısınmadığını dikkatle gözlemleyiniz. Arızalı olan çıkış katları kısa devreye neden olduğundan besleme katına yük bindirip performansı düşürür. Arızalı çıkış katına bağlı olan hoparlörü ohm metre ile ölçüp sağlam olup olmadığına da ayrıca bakınız. Arıza nedeni hoparlör de olabilmektedir.
Direk çıkışa dc verildiğinden derken entegre yanmış olduğu için çıkışa direk dc mi gidiyor? diğer entegrelerde ısınma gibi sorunlar yok sadece videoda da göstermiş olduğum tek entegrede var. Ben gidip entegreyi temin edip değiştirip tekrar bir deneyeyim.

Orion69

Alıntı yapılan: ApoAtes - 05 Ağustos 2017, 18:34:22Merhabalar, basliktada belirttigim gibi mintonun 5+1 bir ses sistemi var. Sistemde kullanilan ses yukseltecleri 6 adet TDA2030A. Cok kaliteli degil ancak benim isimi goren bir sistemdi. Aylar önce eve geldigimde bir citirti geldigini ve yanik kokusu alip fişten cikarttiklarini soylemisti kardeslerim. Kontrol etmeye firsatim yoktu ancak bu aralar az cok firsat buldukca ugrasmak istiyorum ve yardimci olabilirseniz onarmak istiyorum. Asagida sistemin kartina ait resimleri yukledim fise test amacli takip actigimda hoparlorde bir anda yukselerek artan gurultuyle birlikte tda2030a sağ en bastakinden dumanlari vermeye basladigini farkettim:/

https://youtu.be/KXCrkZ16s-I

İkinci el creative veya logitech bulabilirmisin? yani uzun vadeli olur yanlış anlamayın beni o ses sistemi çok mantar sen parçayı değiştirdin diyelim kısa süre sonra yine arıza yapacak o sistem ,uğraşıp daracaksınız benim fikrim kardeşim

ApoAtes

Alıntı yapılan: Orion69 - 05 Ağustos 2017, 20:29:52İkinci el creative veya logitech bulabilirmisin? yani uzun vadeli olur yanlış anlamayın beni o ses sistemi çok mantar sen parçayı değiştirdin diyelim kısa süre sonra yine arıza yapacak o sistem ,uğraşıp daracaksınız benim fikrim kardeşim
Haklısınız fakat uğraşmayı seviyorum bunun yanı sıra şuan da pek harcama yapabilecek bir durumda değilim idareten kullandığım küçük bir amfi vardı ama zevk meselesi işte o yüzden sistemi düzeltmek istedim ve sorun çözüldü. @olc technics 'e teşekkür ederim ancak entegrelerde çok ısınma var soğutucu denen birşey yok zaten resmen. pekte uygun bir kısmıda yok nasıl yapabilirim bilmiyorum. Yoksa Orion69'un da dediği gibi kısa zamanda yine yola çıkacak sistem :D

Orion69

Kapalı bir alüminyum kutuya TDA2030A ları vidalasan birde fan taksan  işini çözer gibi geliyor kardeşim nereden bulurum dersen eski pc güç karnağı varmı varsa onu deleceğin, keseceğin alet edevatın varsa bu işi çözersin eminim :)

ApoAtes

Alıntı yapılan: Orion69 - 05 Ağustos 2017, 21:05:56Kapalı bir alüminyum kutuya TDA2030A ları vidalasan birde fan taksan  işini çözer gibi geliyor kardeşim nereden bulurum dersen eski pc güç karnağı varmı varsa onu deleceğin, keseceğin alet edevatın varsa bu işi çözersin eminim :)
Eski pc güc kaynağı kutusu onun dışında güzel soğutucu olarak kullanabileceğim alüminyum kutularım da var ancak bu kart subwooferla birlikte tek bir ahşaptan yapılmış kolonun içinde.

Orion69

sub dan çıkar ses düzenini çıkardığın yeri kapat bir güzel artık sunta ile hem müdahile etmek kolay olacak

ApoAtes

Dün arızasını çözdüğümüz sapasağlam çalışan sistemi tekrar bozdum  :-[
Bu aşırı ısınmadan dolayı arkadaşımızın dediği gibi devre kartlarını subdan ayırdım ve alüminyum olan ve çok iyi işimi görecek bir şekilde kutuya yerleştirdim ancak tda2030a entegrelerinin arkalarındaki açık iletken kısımlarda yalıtım amaçlı kullandıkları lastik gibi olan başımın belasını takmadan direk alüminyuma montajı yaptım ve sanırım tda2030a ların hepsi birbirine kısa devre olarak sistemi tekrar bozmamı sağladı  ??? Şuanda çalıştırdığımda direk videoda gördüğünüz hali alıyor sub, diğer hoparlörlere zaten birşey gitmiyor subda görülenden sonra. Girişteki köprü diyotlar ve trafo çok çabuk ısınıyor. Nasıl anlatıp çözüm bulabilirim bilmiyorum. Yanan bir eleman gözükmüyor koku vesaire de yok fakat neden böyle olduğunu çözebilmiş değilim.
Cok canımı sıktı bunun olması tek bir günüm var onu degerlendireyim firsat varken tamir edeyim dedim gün böyle biterse huzurla uyuyamam bile :D

https://youtu.be/_W9SowHmAys

cevat1

tda2030a  ları yenisi ile değiştirin. Montajda araya  izolatör takmayı unutmayın.

ApoAtes

Alıntı yapılan: cevat1 - 07 Ağustos 2017, 06:12:01tda2030a  ları yenisi ile değiştirin. Montajda araya  izolatör takmayı unutmayın.
Bugun temin edip bir deneyecegim. Sonucu tekrar buraya yazacağım. Belki baska biryerde de sorun çıkartmış olabilir bu kisa devre diye dusundum ama kontrollerde sorunlu bir eleman gozukmuyor

Adnancoskun

Alıntı yapılan: ApoAtes - 06 Ağustos 2017, 21:21:26Dün arızasını çözdüğümüz sapasağlam çalışan sistemi tekrar bozdum  :-[
Bu aşırı ısınmadan dolayı arkadaşımızın dediği gibi devre kartlarını subdan ayırdım ve alüminyum olan ve çok iyi işimi görecek bir şekilde kutuya yerleştirdim ancak tda2030a entegrelerinin arkalarındaki açık iletken kısımlarda yalıtım amaçlı kullandıkları lastik gibi olan başımın belasını takmadan direk alüminyuma montajı yaptım ve sanırım tda2030a ların hepsi birbirine kısa devre olarak sistemi tekrar bozmamı sağladı  ??? Şuanda çalıştırdığımda direk videoda gördüğünüz hali alıyor sub, diğer hoparlörlere zaten birşey gitmiyor subda görülenden sonra. Girişteki köprü diyotlar ve trafo çok çabuk ısınıyor. Nasıl anlatıp çözüm bulabilirim bilmiyorum. Yanan bir eleman gözükmüyor koku vesaire de yok fakat neden böyle olduğunu çözebilmiş değilim.
Cok canımı sıktı bunun olması tek bir günüm var onu degerlendireyim firsat varken tamir edeyim dedim gün böyle biterse huzurla uyuyamam bile :D

https://youtu.be/_W9SowHmAys
Abdullah sen ne ettin öyle?
İzolatör kullanmadan montaj yapılır mı?  :)

Tüm çıkış entegrelerini kontrol edip, arızalı ise değiştir ve entegreler ile soğutucu arasına kaliteli izolatör kullanarak yeniden çalıştır...
geçmiş olsun...
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

ApoAtes

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 07 Ağustos 2017, 12:05:12Abdullah sen ne ettin öyle?
İzolatör kullanmadan montaj yapılır mı?  :)

Tüm çıkış entegrelerini kontrol edip, arızalı ise değiştir ve entegreler ile soğutucu arasına kaliteli izolatör kullanarak yeniden çalıştır...
geçmiş olsun...
Adnan hocam hiç sormayin ya surekli mesaideydim bu hafta cumarteside oyle yorgunlugun ustune de bunun tamirine falan girince sonuc bu oldu ::)  entegreleri aldim geldim de elektrik gitmis bir gelse degistirip denicem :)

seron

@ApoAtes inan ki dün mesajını gördüm izolatörler konusunda uyaracaktım. Ama her konuya müdahale edip antipati toplamamak için karışmadım. Bir de zaten biliyorsundur diye düşündüm.
Uygun bir ısıl pad ayarla. Bir de artı bilgi sana: eğer macun yoksa vazelin de kullanabilirsin. Geçenlerde aşırı ısı sorunu olan iki adet bilgisayarımı kontrol ettim macun diye birşey kalmamış araya hafiften vazelin sürdüm şu an mis gibi. Eğer izolatör bulamazsan, atmışsan uygun kumaş beze vazelin emdirebilirsin. Kolay gelsin.

ApoAtes

Sadece entegre değil bu sefer sorun ya çalıştırdığımda yanması gereken led dahi yanmıyor. Başta o cızırtı gitmişti entegreleri değiştirince sub'un çekip bağırması vs. 30 saniye geçti geçmedi yine başladı aynı şey. tekrar yakmış olabilir entegreleri. Tam sorun nerede çözemedim

Köprü diyotlar anında deli gibi ısınıyor girişte mi sorun var anlamadım ki.
Köprü diyotun yanmış olma ihtimali var mıdır? Bundan dolayı doğrultmayı yapıp kart'a düzgün sürdüremiyor olabilirmi?

Diyotları söküp ölçtüm onlar sağlamlar.

Peki burda problem olan nedir -.-

Sub'un entegresi deli gibi ısınıyor yine. Diğerlerinde bir problem yok. Fakat buna sebep olan şeyin ne olduğunu çözebilmiş değilim.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ApoAtes - 07 Ağustos 2017, 19:19:43Köprü diyotlar anında deli gibi ısınıyor girişte mi sorun var anlamadım ki.
Köprü diyotun yanmış olma ihtimali var mıdır? Bundan dolayı doğrultmayı yapıp kart'a düzgün sürdüremiyor olabilirmi?

Peki burda problem olan nedir -.-
Çıkış entegrelerinden biri ya da birkaçı tamamen kısa devre olmuş.
ÖNERİLER:
Çarşıya gidip bu entegrelerden yeterince satın alınız.
Birkaç tane yedek almak faydalıdır.
Tüm entegreleri sökünüz.
Beslemeyi vererek cihazın voltajlarını ölçünüz. Voltaj ölçüm noktaları iki büyük kndansatöürn uçlarıdır. Bu uçlardan ikisi ortak uçtur. Bu ortak uç SİSTEM SIFIR NOKTASI'dır.
Her iki voltaj da eşit ise ve boşta iken +/-15- +/-18V civarında ise besleme normal demektir.
Beslemenin normal olduğundan emin olunduktan sonra her bir entegre tek tek takılarak test edilir. Yani birisi takılır ve besleme verilerek çıkıştan ses elde edilir. Daha sonra diğer entegre ve en nihayetinde sırayla tüm entegreler.
Test esnasında küçük bir soğutucu kısa süreliğine entegreye vidalanabilir.
Tüm çıkışlar çalıştırıldıktan sonra ana soğutucu elemanı yalıtılarak entegreler vidalanır.
Yalıtım için uygun olmayan malzemeler kullanmayınız. Entegreleri alırken aldığınız yerden soğutucu yalıtkanı da alabilirsiniz. Daha sağlıklı olur.
Yalıtımın doğruluğu kontrol edilmelidir. Her bir entegre şasesi ile soğutucu metali arasındaki direnç ohm metre ile dikkatlice ölçülmelidir. Önce 1Kohm kademesinde ölçüm yapmak faydalıdır.

seron

Diyotların aşırı ısınması AŞIRI YÜK==>KISADEVRE İHTİMALİ demektir.

-En çok SUB entegresi ısınıyor demişsin. Bu entegrenin çıkışında ne(ler) bağlı?
-Kart üzerinde regülayon entegresi var mı ve daha evvel yaptığın hata nedeniyle yanık bir entegre ya da yarıiletken, devreye yüksek güç salıyor olabilir mi? Ya da yandığı için kısadevre durumunda olan eleman bulunabilir mi?

ApoAtes

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 07 Ağustos 2017, 20:05:13Çıkış entegrelerinden biri ya da birkaçı tamamen kısa devre olmuş.
ÖNERİLER:
Çarşıya gidip bu entegrelerden yeterince satın alınız.
Birkaç tane yedek almak faydalıdır.
Tüm entegreleri sökünüz.
Beslemeyi vererek cihazın voltajlarını ölçünüz. Voltaj ölçüm noktaları iki büyük kndansatöürn uçlarıdır. Bu uçlardan ikisi ortak uçtur. Bu ortak uç SİSTEM SIFIR NOKTASI'dır.
Her iki voltaj da eşit ise ve boşta iken +/-15- +/-18V civarında ise besleme normal demektir.
Beslemenin normal olduğundan emin olunduktan sonra her bir entegre tek tek takılarak test edilir. Yani birisi takılır ve besleme verilerek çıkıştan ses elde edilir. Daha sonra diğer entegre ve en nihayetinde sırayla tüm entegreler.
Test esnasında küçük bir soğutucu kısa süreliğine entegreye vidalanabilir.
Tüm çıkışlar çalıştırıldıktan sonra ana soğutucu elemanı yalıtılarak entegreler vidalanır.
Yalıtım için uygun olmayan malzemeler kullanmayınız. Entegreleri alırken aldığınız yerden soğutucu yalıtkanı da alabilirsiniz. Daha sağlıklı olur.
Yalıtımın doğruluğu kontrol edilmelidir. Her bir entegre şasesi ile soğutucu metali arasındaki direnç ohm metre ile dikkatlice ölçülmelidir. Önce 1Kohm kademesinde ölçüm yapmak faydalıdır.
Entegrelerin hepsini söktüm o büyük kondansatörleri ölçmek için. Ancak ben gücü verip ölçüm için denerken hafif yanık kokusunun gelmesiyle kafamı çevirdiğimde trafomdan duman tüttüğünü görmüş bulunmaktayım  ???
Alıntı yapılan: seron - 07 Ağustos 2017, 20:05:49Diyotların aşırı ısınması AŞIRI YÜK==>KISADEVRE İHTİMALİ demektir.

-En çok SUB entegresi ısınıyor demişsin. Bu entegrenin çıkışında ne(ler) bağlı?
-Kart üzerinde regülayon entegresi var mı ve daha evvel yaptığın hata nedeniyle yanık bir entegre ya da yarıiletken, devreye yüksek güç salıyor olabilir mi? Ya da yandığı için kısadevre durumunda olan eleman bulunabilir mi?

Hangi entegrenin çıkışına hoparlörü bağlarsam ısınan o oluyormuş abi yani diğer hoparlörleri bağlamadan sub bağlıyken sub'a ait olan. Diğerlerini denerkende diğerleri ısınıyor.

Trafonun son durumu ;

https://youtu.be/yv-xy3ufnsc

ApoAtes

Alıntı yapılan: ApoAtes - 07 Ağustos 2017, 20:29:52Entegrelerin hepsini söktüm o büyük kondansatörleri ölçmek için. Ancak ben gücü verip ölçüm için denerken hafif yanık kokusunun gelmesiyle kafamı çevirdiğimde trafomdan duman tüttüğünü görmüş bulunmaktayım  ???
Hangi entegrenin çıkışına hoparlörü bağlarsam ısınan o oluyormuş abi yani diğer hoparlörleri bağlamadan sub bağlıyken sub'a ait olan. Diğerlerini denerkende diğerleri ısınıyor.

Trafonun son durumu ;

https://youtu.be/yv-xy3ufnsc

Bana önerebileceginiz kaliteli 5+1 yada 2+1 kaliteli ses verecek bassi vesaire guzelce hissedebilecegim bir sistem varmi? 300TL yi asmamak kaydi ile. 2.el pek guvenmiyorum. Elimdekine de daha ne kadar entegre yakip alirim bilemedim... isten dolayi firsat bulamiyodum ugrasmaya buldugum firsatta da ilk seferde calisti ama kendi kendime kasindim amfi katini sokup aluminyuma sabitleyeyim dedim komple icine ettim ufak bir yanlisla. Sinirlerimi bozmaya basladi acikcasi.

Mr_YAMYAM

Bu gibi durumlarda daha bilimsel çözümlere kafa atılarak.. PARDON. Başvurularak daha iyi netice alınmaya çalışılabilinir. Teknikteki adı MODİFİKASYON.
Besleme devresi (Trafo) Arızalandığına göre yeni bir trafo temini ile daha iyi bir sistem yapmaya çalışabilirsin.
Resimlerden anlaşıldığı üzere trafo gerilimi 2X10V imiş. 2X12V trafo bile olur.
Böyle bir trafo temin edildikten sonra iyi kalite malzemelerle iyi kalite bir besleme devresi yapılabilir. İyi kalite besleme devreleri, sistem gürültü seviyesinde olumlu etkiler yapacaktır. Hatta işi biraz daha abartıp regüleli besleme bile kullanabilirsin. Ama pahalı ve komplike olacaktır.
Besleme devresinin hallinden sonra amplinin çalıştırılması için yukardaki yönergeleri DİKKATLİCE UYGULAMALISIN
DİKKAT:
Transformatörün bozulma sebepleri önceden tespit edilmelidir.

ApoAtes

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 07 Ağustos 2017, 20:53:50Bu gibi durumlarda daha bilimsel çözümlere kafa atılarak.. PARDON. Başvurularak daha iyi netice alınmaya çalışılabilinir. Teknikteki adı MODİFİKASYON.
Besleme devresi (Trafo) Arızalandığına göre yeni bir trafo temini ile daha iyi bir sistem yapmaya çalışabilirsin.
Böyle bir trafo temin edildikten sonra iyi kalite malzemelerle iyi kalite bir besleme devresi yapılabilir. İyi kalite besleme devreleri, sistem gürültü seviyesinde olumlu etkiler yapacaktır. Hatta işi biraz daha abartıp regüleli besleme bile kullanabilirsin. Ama pahalı ve komplike olacaktır.
Besleme devresinin hallinden sonra amplinin çalıştırılması için yukardaki yönergeleri DİKKATLİCE UYGULAMALISIN
DİKKAT:
Abi simdi yeni bir besleme devresi yaptığımız da amfiden eskiden kullanilani ayirmak icin plaket uzerindeki yolları ayiricaz sanirim. Yapabilsem cok daha iyi olucak ama adam akilli vakit bulamiyorum. Elimden geleni yapicam bakalim

ApoAtes

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 07 Ağustos 2017, 20:53:50Bu gibi durumlarda daha bilimsel çözümlere kafa atılarak.. PARDON. Başvurularak daha iyi netice alınmaya çalışılabilinir. Teknikteki adı MODİFİKASYON.
DİKKAT:
Abi aynı zamanda sıfırdan yapmamı önereceğiniz amfi devrelerine de açığım.
Elimdeki sub ve 5 yada 2 hoparlörü kullanırım yine.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ApoAtes - 07 Ağustos 2017, 20:58:10Abi simdi yeni bir besleme devresi yaptığımız da amfiden eskiden kullanilani ayirmak icin plaket uzerindeki yolları ayiricaz sanirim. Yapabilsem cok daha iyi olucak ama adam akilli vakit bulamiyorum. Elimden geleni yapicam bakalim
Sadece trafo uçlarını ayıracak ve oradaki köprü diyotları iptal edeceksin (Sökeceksin)
Forumlarda sıklıkla görmekteyiz. Muhtelif çift besleme devreleri. Tek yapman gereken şey uygun bir trafo teminidir.
En pahalı parça trafodur.
Sonrası kolay. Delikli plakete bir köprü diyot ve iki gondansatör iş biter.

Alıntı yapılan: ApoAtes - 07 Ağustos 2017, 21:10:44Abi aynı zamanda sıfırdan yapmamı önereceğiniz amfi devrelerine de açığım.
Sıfırdan ampli yapımı çok meşakkatli ve masraflıdır. Ama yapabilirsen de dadından yinmez.
Ancak daha ekonomik seçenekler de bulunmaktadır.
Yanlız bu seçenek iyi bir araştırma va takip gerektirir. İkinci el ampli ve hoparlör satanlardan bu işi kaymak gibi yapabilirsin.
Miintan, locitek mocitek gibi cihazlara 300-500TL vermek akıl karı değildir. İkinci ellerden bulunabilecek markalı 5.1 bir ampli ve uygun kalite hoparlör temini ile en pahalı locitekler bile aşık atamazlar.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-sinema-sistemleri-onkyo-audio-video-recever-hatasiz-465243698/detay
Linkte görülen ONKYO ampli konusunda ileri gelen cihazlardandır.
Her ne kadar cihazda sadece PRO-LOGIC decoder bulunuyor olsa da çoğu PC amplilerinde bu decoder dahi yoktur. Amplinin direct girişlerini kullanarak PC den 5.1 konfigürasyon yapabilir, ya da amplinin kendi decoderini kullanabilirsin.
Tek yapman gereken uygun hoparlör teminidir. Hazır hoparlörlerden ziyade kendinin yapacağı kabinlerle iyi kalite ses elde edebilmeni de garanti ederim.
Eğer bu ampliyi uygun bulmazsan decoderli amplileri de uygun fiyatla temin edebilirsin.
OFF şu ampli kaçmaz.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-sinema-sistemleri-onkyo-7-plus1-amfi-tx-sr-503e-modeli-467934174/detay
Şu CONY amplinin bir üst modelini ben evde kullanıyorum.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-sinema-sistemleri-sony-anfi-ve-kolonlari-451188399/detay
Eve gelenlere bir film atıyorum GUDURUP gidiyolar :D

ApoAtes

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 07 Ağustos 2017, 21:29:59Sadece trafo uçlarını ayıracak ve oradaki köprü diyotları iptal edeceksin (Sökeceksin)
Forumlarda sıklıkla görmekteyiz. Muhtelif çift besleme devreleri. Tek yapman gereken şey uygun bir trafo teminidir.
En pahalı parça trafodur.
Sonrası kolay. Delikli plakete bir köprü diyot ve iki gondansatör iş biter.
Sıfırdan ampli yapımı çok meşakkatli ve masraflıdır. Ama yapabilirsen de dadından yinmez.
Ancak daha ekonomik seçenekler de bulunmaktadır.
Yanlız bu seçenek iyi bir araştırma va takip gerektirir. İkinci el ampli ve hoparlör satanlardan bu işi kaymak gibi yapabilirsin.
Miintan, locitek mocitek gibi cihazlara 300-500TL vermek akıl karı değildir. İkinci ellerden bulunabilecek markalı 5.1 bir ampli ve uygun kalite hoparlör temini ile en pahalı locitekler bile aşık atamazlar.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-sinema-sistemleri-onkyo-audio-video-recever-hatasiz-465243698/detay
Linkte görülen ONKYO ampli konusunda ileri gelen cihazlardandır.
Her ne kadar cihazda sadece PRO-LOGIC decoder bulunuyor olsa da çoğu PC amplilerinde bu decoder dahi yoktur. Amplinin direct girişlerini kullanarak PC den 5.1 konfigürasyon yapabilir, ya da amplinin kendi decoderini kullanabilirsin.
Tek yapman gereken uygun hoparlör teminidir. Hazır hoparlörlerden ziyade kendinin yapacağı kabinlerle iyi kalite ses elde edebilmeni de garanti ederim.
Eğer bu ampliyi uygun bulmazsan decoderli amplileri de uygun fiyatla temin edebilirsin.
OFF şu ampli kaçmaz.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-sinema-sistemleri-onkyo-7-plus1-amfi-tx-sr-503e-modeli-467934174/detay
Şu CONY amplinin bir üst modelini ben evde kullanıyorum.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-sinema-sistemleri-sony-anfi-ve-kolonlari-451188399/detay
Eve gelenlere bir film atıyorum GUDURUP gidiyolar :D
Abi şimdi attığın amfiler iyi güzel ama beni aşıyor. 300-350TL limit dedin diyeceksin ancak ben bu limiti karttan kullanarak almayı düşünüyordum. O yüzden sahibindendekiler nakite bakıyor hep. 2.ellere güvensizlik+nakit sorunundan ötürü yaklaşamıyorum. Sıfırdan yapmaya kalksam malzemelerin hepsini de bir kere de yada bir kaç kere de farketmez, karttan çekerim oda aynı şekilde sorun değil. Ama bana gerçekten yaptığıma değecek güzel bir amfi lazım. Bir kere yapayım yıllar boyu o sesin zevkiyle devam edebileyim derdindeyim. Kendim yapmayı daha çok isterim ama yeterince bilgili değilim. O yüzden eğer yardımcı olabilirsen önereceğin sağlam amfi devrelerinde varsa elinden ben sıfırdan girişirim abi bu işe. Sen yeterki bana de ki al devren bu, gereken trafo da şu bunlara göre malzemelerini toparla başla de. İnternette bir sürü amfi devreleri var ama hangisi daha kaliteli, iyi ses veren devredir bilmiyorum. O yüzden özellikle şuan sana danışıyorum.

seron

ApoAtes

Alıntı yapılan: seron - 07 Ağustos 2017, 21:56:51Apocan, tavsiyede bulunabilir miyim? (Araya gireceğim)
Buyur abi herşeye açık durumdayım şuanda  :))  tek bildiğim bu mintonun amfi ile uğraşmak istemediğim  :)

seron

Alıntı yapılan: ApoAtes - 07 Ağustos 2017, 21:58:40Buyur abi herşeye açık durumdayım şuanda  :))  tek bildiğim bu mintonun amfi ile uğraşmak istemediğim  :)
O entegrelerin yenilerini al. Patateslere denk gelip gelmemen beni ilgilendirmez. ;)
Sonradan taktığın soğutucu malzemeye baktım ufak tefek eğrilikler göze çarpıyor ve vidalamada yapılan hatalar hala kısadevreye neden oluyormuş gibi geldi.
Vidaları sökerken vidayı çevreleyen minicik plastik somunlar çıktı mı? ;) Onları atma, attıysan plastik vida bulmaya çalış ya da kola pipeti gibi birşeyler uydur. ASLA AMA ASLA GÖVDE İLE SOĞUTUCU BİRBİRİNE DEĞMESİN. Yani burada şuna dikkat etmelisin; sadece aradaki izolasyon pedi değil önemli olan; entegreleri vidalayan vidalar da önemli. O yüzden bence orjinal soğutucuya geri dön.

Bir diğer yapılacak iş, kar üzerinde ufak transistörler var. almışken onlardan da yedek al üç beş adet. onları da bir değiştir üşenmezsen.

Devam ediyorum. Madem ki soğutucu yetmedi, eski soğutucuya dönelim ama bir şartla: Müsait bir fan bul. PC fanı. Üzerindeki etikette mümkünse "12V-240mA veya 230mA" yazsın. AMD işlemci fanı da olur. Bunu uygun şekilde üfleme yönü entegrelere doğru olacak şekilde yerleştir/silikonla nasıl yapmak istersen. Yani rüzgar entegrelere ve soğutucu alüminyum şasiye üflesin.

Bunları yaptıktan sonra hala olmaz, çalışmazsa....

https://www.webdenal.com/trust-19738_782825.html?gclid=EAIaIQobChMIxeWA6ubF1QIVtBXTCh2r2Qg3EAQYASABEgKDgPD_BwE
Örnek gösterdiğim bu ürünün arkasında değilim. Yani neyle karşılaşacağın belli olmaz ama en azından "60W" demiş, diğerleri gibi "500Watt amfi" diye yalan söylememiş.
Haydi kolay gelsin.

ApoAtes

Alıntı yapılan: seron - 07 Ağustos 2017, 22:06:02O entegrelerin yenilerini al. Patateslere denk gelip gelmemen beni ilgilendirmez. ;)
Sonradan taktığın soğutucu malzemeye baktım ufak tefek eğrilikler göze çarpıyor ve vidalamada yapılan hatalar hala kısadevreye neden oluyormuş gibi geldi.
Vidaları sökerken vidayı çevreleyen minicik plastik somunlar çıktı mı? ;) Onları atma, attıysan plastik vida bulmaya çalış ya da kola pipeti gibi birşeyler uydur. ASLA AMA ASLA GÖVDE İLE SOĞUTUCU BİRBİRİNE DEĞMESİN. Yani burada şuna dikkat etmelisin; sadece aradaki izolasyon pedi değil önemli olan; entegreleri vidalayan vidalar da önemli. O yüzden bence orjinal soğutucuya geri dön.

Bir diğer yapılacak iş, kar üzerinde ufak transistörler var. almışken onlardan da yedek al üç beş adet. onları da bir değiştir üşenmezsen.

Devam ediyorum. Madem ki soğutucu yetmedi, eski soğutucuya dönelim ama bir şartla: Müsait bir fan bul. PC fanı. Üzerindeki etikette mümkünse "12V-240mA veya 230mA" yazsın. AMD işlemci fanı da olur. Bunu uygun şekilde üfleme yönü entegrelere doğru olacak şekilde yerleştir/silikonla nasıl yapmak istersen. Yani rüzgar entegrelere ve soğutucu alüminyum şasiye üflesin.

Bunları yaptıktan sonra hala olmaz, çalışmazsa....

https://www.webdenal.com/trust-19738_782825.html?gclid=EAIaIQobChMIxeWA6ubF1QIVtBXTCh2r2Qg3EAQYASABEgKDgPD_BwE
Örnek gösterdiğim bu ürünün arkasında değilim. Yani neyle karşılaşacağın belli olmaz ama en azından "60W" demiş, diğerleri gibi "500Watt amfi" diye yalan söylememiş.
Haydi kolay gelsin.

Abi vidalar entegrelere değil entegrelerin iletken olmayan kısmına temas eden bir demir parçasına vidalanıyor entegreler bu şekilde alüminyuma sıkıştırılıyor. önceki incecik tel gibi soğutucu niyetli kullandıkları malzemede vidalarda lastik vb birşey yoktu. Soğutucuda vidaladığım kısım tamamen dümdüz nasıl bu kadar eminsin dersen vidaları takmak için bile açtığım delikler o kadar zorladı ki. Kolay kolay bükülebilecek bir incelikte yada yamulacak bir halde değil. Eski soğutucudaki tek izolasyon o peddi orada eşekliğimi yaptım ve dalgınlıkta pedi koymadan çalıştırdım. Yoksa ona geçmeden önce çok iyi bir şekilde çalışıyordu... Entegrelerin ksıa devre olmasıyla ortaya çıkan problem nereyi etkilediğini bilebilsem tamam çözeyim dicem  :-[  Yolladığın 2+1 sistemede baktım hoşta duruyor. Ama öncelik olarak kendim yapmayı tercih ederim. Sen hobi amaçlı başlayıp bir çok bilgi sahibi olmuş adamsın abi. Kendi yaptığın veya uğraştığın şeyin çalışmasının verdiği zevki çok iyi bilirsin. Ben elektroniği okudum ama öyle böyle işte... Ne kadar bilgi alınabilirse okuyarak sadece ufak tefek temeller. Ama kendi elimden geldiği kadarda çözmek üstüne gitmek istiyorum.

[footnote]Entegrelerin yenisini bugün temin ettim ve tamamen değiştirdiğim halde bu sorunu yaşadım 1 kere değiştirmiştim 1 kerede bugün değiştim birazcık da bilgisizlikten kaynaklanan bir durum oldu zaten peş peşe değiştirmem. 12 tane 24TL'ye patladı.
 Yani boşu boşuna çöpe gitti denilebilir. O yüzden tekrar yenisini almaktan çekiniyorum güvenemediğim için.[/footnote]

seron

Alıntı yapılan: ApoAtes - 07 Ağustos 2017, 22:13:42Entegrelerin ksıa devre olmasıyla ortaya çıkan problem nereyi etkilediğini bilebilsem tamam çözeyim dicem  :-[ 
E tamam işte, yandığından şüphe ettiğimiz elemanlar öncelikle entegreler. Daha sonra da küçük transistörler. Onların ne olduğunu bilmiyoruz ama yenisinin alınıp değiştirmesi son derece kolay. Yani burada arızayı tesbit etmesen bile, yanma ihtimali olan parçalar tahminen değiştirilerek bir sonuca gidilebilir. bunlar sanırım çok pahalı parçalar değil. daha evvel değiştirdin düzeldi. Yanlışlık sonucu yaktın, e tamam şimdi tekrar değiştir onu diyorum.

Haaa kendin yapma durumu...
Ona karışamam o tam bir beladır. Zamanım yok uğraşamam diyen biri için uygun değil, o yüzden elindekini yapmanı tavsiye ettim. Çünkü sana ampli yapalım diyen kişiye de soracak olursan, bu işin hiç de kolay olmadığını o da onaylayacaktır. Tamam zevklidir, tadından yenmez ama, usta kişi bile yaparken bin dereden su getirirken,... yani bilmiyorum.

Şayet istersen elimde kötü bir 5+1 var. Kargo ücretini bilemem.
Kötü derken baya bir kötü.
Bass var ama tatminkar değil. Ses kalitesi kötü. Her açtığında bass, tiz ayarlarını yapman şart kapatınca ayarlar resetleniyor. Kumandası bozulur ya da kaybolursa hapı yuttun, çünlü panel üzerindeki fonksiyon tuşları yetersiz. Uğraşmaktan bıktığım için bir kenara attım, kullanmıyorum.
Kargo parası ağır gelir ses kalitesi de kötü demezsen sana göndereyim.
??

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 07 Ağustos 2017, 22:06:02.

Haydi kolay gelsin.
Hurda bu bee :D
60W çıkış gücü diye yazılana bakma. Trafosu varsa varsa 15-20W tır :D
Zaten çıkış gücü kaliteyi göstermez.
Haa aklıma geldi.
Bu sistemdeki küçük aporlöler benim tatilde kullanmış olduğum ÇAY amplinin hoparlölerinden.
Bas hoparlörü de penceresi büyük olsa da içindeki 10-12cm lik guccücük aporlör :D
Fiyatının 200TL olduğuna bakma. Çöpe gidecek olduktan sonra 200 e bile yazık.
Koy üstüne 200-300 daha benim linklerdeki sistemlere eğil.
Benim önerilerim örnektir. Sahibinden comp'taki kendi şehrindeki ilanlara bakabilir, bizzat giderek elden deneyerek test edebilirsin.
Bizim ET'siz @ozgurece  böyle yapıyordu.
Önce cihazı gidip yerinde inceliyordu. Sonra bana haber verip linkini gönderiyordu. Ben de al ya da alma diyordum. Öyle cihazlar düşürdü ki görseniz barnaklarınızı yalarsınız :D

ApoAtes

Alıntı yapılan: seron - 07 Ağustos 2017, 22:22:19E tamam işte, yandığından şüphe ettiğimiz elemanlar öncelikle entegreler. Daha sonra da küçük transistörler. Onların ne olduğunu bilmiyoruz ama yenisinin alınıp değiştirmesi son derece kolay. Yani burada arızayı tesbit etmesen bile, yanma ihtimali olan parçalar tahminen değiştirilerek bir sonuca gidilebilir. bunlar sanırım çok pahalı parçalar değil. daha evvel değiştirdin düzeldi. Yanlışlık sonucu yaktın, e tamam şimdi tekrar değiştir onu diyorum.

Haaa kendin yapma durumu...
Ona karışamam o tam bir beladır. Zamanım yok uğraşamam diyen biri için uygun değil, o yüzden elindekini yapmanı tavsiye ettim. Çünkü sana ampli yapalım diyen kişiye de soracak olursan, bu işin hiç de kolay olmadığını o da onaylayacaktır. Tamam zevklidir, tadından yenmez ama, usta kişi bile yaparken bin dereden su getirirken,... yani bilmiyorum.

Şayet istersen elimde kötü bir 5+1 var. Kargo ücretini bilemem.
Kötü derken baya bir kötü.
Bass var ama tatminkar değil. Ses kalitesi kötü. Her açtığında bass, tiz ayarlarını yapman şart kapatınca ayarlar resetleniyor. Kumandası bozulur ya da kaybolursa hapı yuttun, çünlü panel üzerindeki fonksiyon tuşları yetersiz. Uğraşmaktan bıktığım için bir kenara attım, kullanmıyorum.
Kargo parası ağır gelir ses kalitesi de kötü demezsen sana göndereyim.
??

O zaman şimdi bunda tamamen transistörleri değiştireyim ardından da entegreleri tek tek kontrol ederek... Tabii bunun için bir de trafo temin etmem gerekiyor onada bakıcaz artık bakalım toplamda maliyet ne olacak eğer çokta deneme için abartılı olursa başlamadan bırakırım kenara.
Evet sıfırdan başlamak zor vakit muhabbetinden ötürü çok daha kötü ama ne bileyim uğraşasım geliyor. Onuda şimdilik kenara bıraktım madem...
Elindeki 5+1`e de gelince abi şimdilik dursun diyelim olur ya belki daha çok ihtiyacı olan biri olur yada kullanacağın tutar. Ama baktım olmuyor senden onu isterim belki  :)
Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 07 Ağustos 2017, 22:22:24Hurda bu bee :D
60W çıkış gücü diye yazılana bakma. Trafosu varsa varsa 15-20W tır :D
Zaten çıkış gücü kaliteyi göstermez.
Haa aklıma geldi.
Bu sistemdeki küçük aporlöler benim tatilde kullanmış olduğum ÇAY amplinin hoparlölerinden.
Bas hoparlörü de penceresi büyük olsa da içindeki 10-12cm lik guccücük aporlör :D
Fiyatının 200TL olduğuna bakma. Çöpe gidecek olduktan sonra 200 e bile yazık.
Koy üstüne 200-300 daha benim linklerdeki sistemlere eğil.
Benim önerilerim örnektir. Sahibinden comp'taki kendi şehrindeki ilanlara bakabilir, bizzat giderek elden deneyerek test edebilirsin.
Bizim ET'siz @ozgurece  böyle yapıyordu.
Önce cihazı gidip yerinde inceliyordu. Sonra bana haber verip linkini gönderiyordu. Ben de al ya da alma diyordum. Öyle cihazlar düşürdü ki görseniz barnaklarınızı yalarsınız :D

İstanbul içindekileri sahibinden bir kontrol edicem bunların içerisinde dükkan/mağazalarda var onlardan kartla da alabilirim bu şekilde. Ancak bunu önümüzdeki hafta cumartesi yapabilirim sanırım. Yapıp gözden geçirip tekrar buralarda olucam  :D

Ayırdığınız vakit içinde teşekkür ederim öncelikle şu onarma işine tekrar bir bakıp haftayada cihazları bir kontrol edeyim dolaşıp :)

seron

Tamam.
Nasıl istiyorsan kendince bir plan yap düşün taşın kaşın.
Tamir edebilirsen et, edemezsen diğer önerilerle çözmeye çalış.
Ben buralardayım. Giriş yapmasam da ne oluyor diye bakıyorum çaktırmadan. Para pul istemem ama kargo parası yenisinin fiyatını geçerse karışmam :D Unutma: ses kalitesi isteyenler için tam bir çöp! Ben kızıp söküp attım, yerine eskiciden 15yıl evvelden kalma beyaz masaüstü hoparlör aldım keyfime bakıyorum :D . İnan olsun ondan 40 kat daha iyi. Beyaz bilgisayarlar dönemini hatırlıyorsun değil mi? ;)
Haydi kal sağlıcakla.

ApoAtes

Alıntı yapılan: seron - 07 Ağustos 2017, 22:35:21Tamam.
Nasıl istiyorsan kendince bir plan yap düşün taşın kaşın.
Tamir edebilirsen et, edemezsen diğer önerilerle çözmeye çalış.
Ben buralardayım. Giriş yapmasam da ne oluyor diye bakıyorum çaktırmadan. Para pul istemem ama kargo parası yenisinin fiyatını geçerse karışmam :D Unutma: ses kalitesi isteyenler için tam bir çöp! Ben kızıp söküp attım, yerine eskiciden 15yıl evvelden kalma beyaz masaüstü hoparlör aldım keyfime bakıyorum :D . İnan olsun ondan 40 kat daha iyi. Beyaz bilgisayarlar dönemini hatırlıyorsun değil mi? ;)
Haydi kal sağlıcakla.

Abi düşünmen yeter zaten... Ama dediğin gibi ses kalitesi o şekil ise hiç benide bulaştırma çıldırmıyım daha fazla bu sıcaklarda  ;D
@Mr_YAMYAM ın önerdiği tarzlarda amfilere bir göz atmak var eğer tamir edemezsem. Şimdi benimde gidip uyumam lazım sizde kalın sağlıcakla :)

seron

ApoAtes bu mesajımı gördüysen bil ki sana özel mesaj göndermişimdir. Giriş yapmadan siteye bakarsan göremezsin diye bildiriyorum.
Konuyu gereksiz üste çıkardığım için kusura bakmayın konu önem arzediyor.

osman72

BENİMDE CİHAZIM İÇİNDEKİ ENTEGRE  TDA 2030A 83Q 403 SİNG KODLU ENTEGRELERDEN BİRİ ÇATLADI BU ENTEGREYİ BULAMIYORUM BU ENTEGRE NİN MUADİLİ OLAN ENTEGRE KODU HANGİSİ DİR? CİHAZ 80W SUBWOFER LU 5+1 SİSTEM 

asma

Merhaba
Aradığın entegre TDA2030A ve her yerde bulunur.
Kolay bulunan , ucuz ve çokça tüketilen ürünün ayıbı ise çakma/patates baskı/sahte dediğimiz düşük kaliteli olanların piyasayı sarmış olması.
Malesef şurdan alırsan veya bu fiyattan yukarı olanlara bakarsan orjinalini alırsın diyemiyorum. Sendeki Singapur üretimi , piyasada çin ve yeni zellanda ürünleri var. Nerde yapıldığının önemi yok ama Çin malı orjinal ürüne mi denk gelirsin Singapur yazan sahteye mi denk gelirsin bilemem.

Not: Tamamı BÜYÜK harfle yazılan mesajlar hoş karşılanmaz.

Kolay gelsin.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın