Yüksek Frekans Trafosu hesabı

Başlatan Yusuf usta, 27 Temmuz 2017, 19:27:57

Yusuf usta

Konu hakkında bilgi ve tecrübesi olan bir ustamız bana bir trafo hesabı yapabilir mi acaba?
pwm tekniği ile 300Voltu 5KHz ile gireceğiz, 150Volt 500W çıkış alacağız. Voltajı PWM entegresi geri beslemesi ile üç beş oynatabiliriz. Çok dert değil. Frekans için 5 KHz de şart değil serbest, ne kadar lazımsa o kadar frekans ayarlayabiliriz. Maksat trafo küçük olsun. Trafonun primer ve seconder kısmını kaçlık telden kaçar tur sarmak lazım ki x frekansında 300 Volta dayansın? PC power supply üninetelerinden birinden trafo söküp kendim sarımlarını dizayn edip deneme yanılma ile halletmeye çalışacağım yoksa.

Şu an kendi mekanımda olsam kurcalar hesap kitap yaparım fakat biraz uzaktayım. şansımı forumda denemek istedim.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

elsover

Hadi gari... Bir alman professörün smps trafoları hesaplayıcıları...  ;) Al alma boyanır mı öpsem yar uyanır mı, sen orada ben burda buna can dayanır mı...

http://schmidt-walter-schaltnetzteile.de/smps_e/smps_e.html
Fizik kanunu şöyle der... Çözünürlük ne kadar artarsa,sistemin hata yapma olasılığı azalır..

kifvet

@Yusuf usta benim konuların birinde bunun anlatımı var.Bulabilirsm linkini koyayım buraya. yalnız ufak ayrıntıları olan bir konu bu.Çıkışında hassas bir devre olacaksa sıkıntı çıkarabilir.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın