Triyak ölçümü

Başlatan Öğretmen27, 25 Temmuz 2017, 23:46:19

Öğretmen27

Iyi geceler ustalarim. Benim bu triyakla ilgili kafama takilan bir  sorun var. Bircok sitede okudum A1 ile gate arasi iki yonlu 15-20 ohm gibi deger gostermesi gerekiyor diye belirtmisler bazi siteler de ise 40 ile 60 ohm arasi.
Mesela ben temizleme makinesi vardi triyaki cikardim A1 ile gate arasi olctum 200 ohm cikti. Devrede calisiyor sorun yok. Bu saglamdi.
Simdi de  baska bir cihaz da BT137 triyak var devreden ayirdim.A1 ile gate arasi 631 ohm cikiyor. Ama bu saglammi degil.mi bilmiyorum. Bir triyakin A1 ile gate arasi 631 ohm cikar mi sizce?

Öğretmen27

Ustam burayi okudum.zaten.
A1 ile gate arasi dusuk direnc ne kadarlik bir kucuk direnc? Araligi ne?

Yusuf usta

Alıntı yapılan: Öğretmen27 - 26 Temmuz 2017, 14:43:32Ustam burayi okudum.zaten.
A1 ile gate arasi dusuk direnc ne kadarlik bir kucuk direnc? Araligi ne?
datasheet'lere bakmak lazım, hepsi aynı değildir bence.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Öğretmen27

Evet haklisiniz ustam.hepsi ayni degil. BT137 dosyasina bakarmisiniz size zahmet. A1 ile gate arasi kac ohm oldugunu nasil anlariz? Ben anlayamadim.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Öğretmen27 - 26 Temmuz 2017, 15:38:00Evet haklisiniz ustam.hepsi ayni degil. BT137 dosyasina bakarmisiniz size zahmet. A1 ile gate arasi kac ohm oldugunu nasil anlariz? Ben anlayamadim.

Doğan hocam
triaclar bozulduklarında genellikle A1-A2 arası kısadevre olur.
Çok tereddütte kaldınsa,
12 volt bir güç kaynağı ve 12 volt lamba al,  A1 ucunu  güç kaynağının + ya , A2 ucunu lambaya, lambanın boşta kalan ucunu güç kaynağının - ucuna, gate ucunu 470 ohm direnç ile + uca değdir. Lamba yanar.

eğer gate ucunu + ya değdirmeden lamba doğrudan yanıyorsa zaten Triac arızalıdır...
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

asma

Merhaba
Yarı iletken malzeme , ohm metre ile sağlamlık kontrolü yapılır. Ölçmek değildir yaptığınız.
Adnan Abilin yöntemiyle lamba yaktığınızda da kontrol edersiniz , ölçmezsiniz.
Rakamlara takılmayın. Aynı eleman farklı ölçü aletlerinin ohm metre konumlarında farklı değer gösterir.
Diyot konumunda ise benzer değerler görürsünüz.
Ancak bu da sizi yanıltabilir. Datasheet incelendiğinde ilave elemanlar eklenmişmi kontrol edilmeli.
Sonuçta basit bir test devresi / düzeneği ile sağlamlık için en güvenilir yoldur.
Kolay gelsin.

Öğretmen27

En iyisi Adnan hocamin dedigi gibi basit test duzenegi yapmak. Cok tesekkur ederim yardimlariniz icin. Hayirli gunler dilerim.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın