0.9V-5V to 5V 600mA PFM Kontrol

Başlatan Papamidnite, 25 Temmuz 2017, 11:26:38

Papamidnite

Merhaba. Aliexpreste boyle bir devre var. Bunlardan aldim ama 600 mah verebiliyor. Bunun verebileceği akimi yukseltmemiz mümkün mü?

High Conversion! DC-DC USB Step-up Power Boost Module 0.9V-5V to 5V 600mA PFM Control Mini Mobile Booster Free Shipping
 http://s.aliexpress.com/2MZviq2U

Yusuf usta

yükseltemezsin kardeşim. içeriğindeki bobin transistör vs ile belli bir rezonans yapılmış, sen ikinci bir boost konvörtır yapsan da akımı yükseltemezsin voltajı yükselttirsin. e zaten ikinci bir boost yapıyorsan birinciye gerek kalmaz.
asla olmaz mı?
olur.
bobinle ve transistörle oynaman lazım, hepsi smd, uzun ve yorucu iş. yenisini yapmak daha mantıklı. şema bol her yerde.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Papamidnite

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 26 Temmuz 2017, 15:05:42yükseltemezsin kardeşim. içeriğindeki bobin transistör vs ile belli bir rezonans yapılmış, sen ikinci bir boost konvörtır yapsan da akımı yükseltemezsin voltajı yükselttirsin. e zaten ikinci bir boost yapıyorsan birinciye gerek kalmaz.
asla olmaz mı?
olur.
bobinle ve transistörle oynaman lazım, hepsi smd, uzun ve yorucu iş. yenisini yapmak daha mantıklı. şema bol her yerde.

Anladım Yusuf bey teşekkür ederim.

Papamidnite

Peki hocam lm7805 reguletorler malum 1 A cikis veriyor bildiğim kadarıyla.  Bundan iki tanesini paralel baglayarak 2 A yapmak mümkün müdür

Mustafa281

Alıntı yapılan: Papamidnite - 28 Temmuz 2017, 18:32:33Peki hocam lm7805 reguletorler malum 1 A cikis veriyor bildiğim kadarıyla.  Bundan iki tanesini paralel baglayarak 2 A yapmak mümkün müdür
Türkiye de bulunan LM7805'ler genellikle patates olduğu için en fazla 100 ila 500 mAh arası bir değer görebilirsiniz sizin yapmanız gereken LM317 ile bir devre kurmanız hem LM317 daha sağlıklı çalışır ama biraz ısınır onun içinde alüminyum şart tabi

seron

Alıntı yapılan: Papamidnite - 28 Temmuz 2017, 18:32:33Peki hocam lm7805 reguletorler malum 1 A cikis veriyor bildiğim kadarıyla.  Bundan iki tanesini paralel baglayarak 2 A yapmak mümkün müdür
@Papamidnite merhaba.
Siz tam olarak ne yapmaya çalışıyorsunuz? Açıklarsanız belki daha rahat fikir verilebilir.

-Sadece güç kaynağı lazımsa [biraz] kolay.

-2Tane 7805 paralel bağlamıştım geçmişte. ve kısa süre kullanımda sorun çıkarmamıştı ama internet kaynakları ve elektronikle uğraşanlar tavsiye etmiyor.

-Gerek LM7805 serisi gerekse LM317 gibi entegrelerle kocaman bir soğutucu kullanmak şartıyla 2A güç kaynağı yapılabilir.

Papamidnite

Dikdörtgen seklinde Toshiba laptop bataryasi var elimde. Bunu powerbanka cevirmeyi düşünüyorum. Paralel olarak pilleri baglayip step up regulatorle 5 volta ayarlarim ama voltajin olasi bir dalgalanma sonucunda 5 volt uzerine çıkmaması icin lm7805 sorusunu sordum. Gerci 1 A da is görür herhalde. Bu arada pilleri 17760GR. Ilk defa laptop bataryasinda denk geldim.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Papamidnite - 28 Temmuz 2017, 21:01:57Dikdörtgen seklinde Toshiba laptop bataryasi var elimde. Bunu powerbanka cevirmeyi düşünüyorum. Paralel olarak pilleri baglayip step up regulatorle 5 volta ayarlarim ama voltajin olasi bir dalgalanma sonucunda 5 volt uzerine çıkmaması icin lm7805 sorusunu sordum. Gerci 1 A da is görür herhalde. Bu arada pilleri 17760GR. Ilk defa laptop bataryasinda denk geldim.
Eğer çıkışınız 12 volt ise araç şarj cihazları var onları da kullanıp şarj edebilirsiniz ama elinizdeki bataryanın 12 volt olduğunu sanmıyorum eğer lm317 ile yapıcak olursanız yine çıkışını 5 volta sabitleyebilirsiniz.

seron

Alıntı yapılan: Papamidnite - 28 Temmuz 2017, 21:01:57Dikdörtgen seklinde Toshiba laptop bataryasi var elimde. Bunu powerbanka cevirmeyi düşünüyorum. Paralel olarak pilleri baglayip step up regulatorle 5 volta ayarlarim ama voltajin olasi bir dalgalanma sonucunda 5 volt uzerine çıkmaması icin lm7805 sorusunu sordum. Gerci 1 A da is görür herhalde. Bu arada pilleri 17760GR. Ilk defa laptop bataryasinda denk geldim.
Dediğim gibi Regülatör entegreleri kullanarak voltaj sabitlenir. Akım ise pilleri ne için kullanacağınıza(neyi esleyecek) bağlı olarak ayarlanır.
Lityum-iyon bataryaların kullanımlarında dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Tabi ki bunlara da dikkat edin.
* * *
Şayet Elde ettiğiniz 5V çıkışı USB port ile kullanacaksanız(ki zaten power bank yapacağım demişsiniz), bu defa bağlantı durumlarına da dikkat etmeniz gerekli.
Aşağıdaki videoda  9:06 ya gelip pause yaparak  dikkat edin:
https://www.youtube.com/watch?v=wVaPrFMpfgI
Anlatımın tamamında buck converter ile nasıl yapıldığı anlatılıyor. Siz converter yerine regülatör kullanmış olacaksınız.
Bunun için en az iki pil seri bağlanmalı (3,7x2=7,4Volt) ve giriş gerilimi belli bir gerilimi aşmamalı (yapılacak regülatörün özelliğine göre değişir.)

Papamidnite

Aslinda anlatmaya çalıştığım şuydu. Paralel bağlı pilleri MT3608 veya LM2587 ile 5 voltun uzerine cikarip Lm7805 ile de 5 volta sabitleyeyim diyorum. Yalnız su var ki telefonlar ozellille şarjı tamamen bitmeye yakin sarj edilince yüksek akım cekme egiliminde oluyor. Bu durumda Lm7805 isinacaktir. Paralel baglamayi ondan sormuştum.

seron

Alıntı yapılan: Papamidnite - 29 Temmuz 2017, 09:30:59Aslinda anlatmaya çalıştığım şuydu. Paralel bağlı pilleri MT3608 veya LM2587 ile 5 voltun uzerine cikarip Lm7805 ile de 5 volta sabitleyeyim diyorum. Yalnız su var ki telefonlar ozellille şarjı tamamen bitmeye yakin sarj edilince yüksek akım cekme egiliminde oluyor. Bu durumda Lm7805 isinacaktir. Paralel baglamayi ondan sormuştum.
Verimsiz bir yöntem.
Yükseltici devre ciddi kaynak harcar (kayıp).
LM7805 ciddi kaynak harcar (Kayıp-2)
Dolayısıyla gösterdiğiniz ürünün daha yüksek amperlisini bulup alın. Neticede @Yusuf usta nın dediğine geldik. Tek bir modül, ağrısız baş.

Papamidnite

Alıntı yapılan: seron - 29 Temmuz 2017, 16:14:51Verimsiz bir yöntem.
Yükseltici devre ciddi kaynak harcar (kayıp).
LM7805 ciddi kaynak harcar (Kayıp-2)
Dolayısıyla gösterdiğiniz ürünün daha yüksek amperlisini bulup alın. Neticede @Yusuf usta nın dediğine geldik. Tek bir modül, ağrısız baş.

LM2587 5 ampere kadar diyor. O zaman 5 volta ayarlayayim onu. Voltaj yukselirse diye cekindim ondan yoksa dediğiniz gibi tek modülle olur. Deneyeyim bir bakalım

Yusuf usta

5V regüle istiyorsan kardeşim, LM2596 modüller var piyasada. Türkiyede tanesi 6 Lira, Çinde kargo dahil 0,7 Dolar (aliexpress). Al bir tane. ufacık bir kart. 3Amper rahatlıkla çalışıyor ekstra bir soğutma ihtiyacı da yok. Gönlünce kullan. Üzerinde trimpotla 1,25 ila 30V arası istediğin değere ayarlayabiliyorsun. oldukça kararlı çalışıyor. ısı koruması, akım koruması her şeyi var.

Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

seron

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 30 Temmuz 2017, 13:25:595V regüle istiyorsan kardeşim, LM2596 modüller var piyasada. Türkiyede tanesi 6 Lira, Çinde kargo dahil 0,7 Dolar (aliexpress). Al bir tane. ufacık bir kart. 3Amper rahatlıkla çalışıyor ekstra bir soğutma ihtiyacı da yok. Gönlünce kullan. Üzerinde trimpotla 1,25 ila 30V arası istediğin değere ayarlayabiliyorsun. oldukça kararlı çalışıyor. ısı koruması, akım koruması her şeyi var.
Yusuf abi bahsettiğin modül step up mu step down mu?
Çünkü arkadaş birbirine paralel bağlanmış Lityum bataryaları kaynak olarak kullanacak.
3,7Volt >to> 5V 2A yani. ben baktım da o modüller step down olarak kullanılıyor. Yanlışım var mı? Kıyısından ben de öğreneyim :)

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın