SOLAR Bahçe lambası Modifiye sorunu.

Başlatan ozgurece, 14 Temmuz 2017, 23:51:37

ozgurece

14 Temmuz 2017, 23:51:37 Son düzenlenme: 14 Temmuz 2017, 23:56:49 ozgurece
Değerli Forum Arkadaşlarım elimde mevcut bulunan aşağıda (Resimler yüksek çözünürlüklü) resimlerini gördüğünüz  (Uyduruk çin malı )Bahçe lambası Güneş ışığında şarjlı pili dolduruyor gece bahçede süs amaçlı ışık veriyor. Ben kullanılan beyaz ledi söktüm yerine, (Burada bulamadığım) yurt dışından sipariş verdiğim  Aşağıda Teknik özellikleri bulunan Ledi Taktım.

LED LAMP
F5-5MM-RGB
Slow Flash Diodes
HUE:620-625/520-525/470-475NM
REF:2.0-2.2/3.0-3.2/3.2-3.4V
I(MA):20ma
LED 5MM Slow RGB Flash Red Green Blue Rainbow MultiColor Emitting Diodes Round Strobe LEDs Lamp LIGHT Active Components

High Brighting
Şimdi şöyle bir sorun var normal Dolu şajlı pil 1,2 V veya Alkalin pil 1,5 V taktığım zaman sadece kırmızı ışık yanıyor. Devre Üzerinde pil yokken güneş ışığı gördüğü zaman renk geçişleri güzel. Ama pil durumunda tek renk yanıyor. Ben ledi ölçü aleti ile X1 konumunda kontrol ediyorum Normal Renk geçişleri oluyor. Pil takılı iken tek kırmızı yanıyor sorunu çözemedim. Devrede eleman değişikliğimi gerekiyor. ? Tecrübeli forum arkadaşlarımızdan yardım bekliyorum.
Konuyu okuyup vakit ayırdığınız için şimdiden Teşekkür Ederim.

Mr_YAMYAM

1.2V veya 1.5V luk gerilim mavi ve yeşil LED ler için yeterli değildir. Bu LED'ler için 2.2V ila max 3V gerilim gereklidir.
İki adet şarjlı pili seri bağlayıp usulen 10 ohmluk bir direnç üzerinden LED'leri beslersen sanırım işin hallolacaktır.

ozgurece

15 Temmuz 2017, 00:50:12 #2 Son düzenlenme: 15 Temmuz 2017, 00:52:39 ozgurece
Anladım Onursal hocam Peki iki adet şarjlı pili seri bağlayıp 10 Ohmluk dirençle mevcut devreyi aynı şekilde bağladık , solar şarj ünitesi seri bağlı iki pili de doldurabilecek mi ? Veya bobin sarsak  tek pil voltajını yükseltebilirmiyiz ?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 15 Temmuz 2017, 00:50:12Anladım Onursal hocam Peki iki adet şarjlı pili seri bağlayıp 10 Ohmluk dirençle mevcut devreyi aynı şekilde bağladık , solar şarj ünitesi seri bağlı iki pili de doldurabilecek mi ? Veya bobin sarsak  tek pil voltajını yükseltebilirmiyiz ?
Şarj ünitesinin voltajı 4V gibi ise iki pili şarj edebilir.
Bobin ile voltajı yükseltemezsin.
Önce iki adet pil ile önerilerim doğrultusunda ledleri çalıştır. Sonra da şarj ünitesinin çaresini araştırırız.

asma

Hocam beyaz ledi yakan onu da yakar , bence ledin içindeki sıralama mevcut karttaki devreyi etkiliyor.
Farklı renklerde farklı akım çekiyor ve bu, akımı geçişlerde sıfıra indiriyor. dc dc konvertör bu durumdan rahatsız olmuş olabilir.
Ayrıca 4 pinli rgb led lerin de bacakları birleştirilirse sadece kırmızı yanar.
led e paralel 3k3 gibi bir direnç bağlansa nasıl olur. Ya da 5V ve uygun dirençle ampermetreden akımını takip etsek ne görürüz. 20mA i geçiyor mu , 0 a inşyor mu?

kolay gelsin.

Flatron

Eğer LED in yerine RGB LED takmışsanız bu aksaklıkların olması normal görünüyor.
Oraya LED takmalısınız.
@asma nın dediği gibi devre DC-DC converter .
Eğer ışığın az olduğunu düşünüyorsanız şarjlı pili daha kalitelisi ile değiştirin.Devrede direnç gibi görülen o bobinin değerini değiştirmekle çekilebilecek akımı da ayarlıyorsunuz.
Datasheet  ve solar lambalar hakkında açıklamalar linkte (JD1803)
https://skootsone.yolasite.com/solar-led.php

ozgurece

15 Temmuz 2017, 10:56:13 #6 Son düzenlenme: 15 Temmuz 2017, 12:47:47 ozgurece
Alıntı yapılan: asma - 15 Temmuz 2017, 03:35:05Hocam beyaz ledi yakan onu da yakar , bence ledin içindeki sıralama mevcut karttaki devreyi etkiliyor.
Farklı renklerde farklı akım çekiyor ve bu, akımı geçişlerde sıfıra indiriyor. dc dc konvertör bu durumdan rahatsız olmuş olabilir.
kolay gelsin.

Sanıyorum bu doğru çünkü devre üzerinde RGB LED  Ölçü aletinin X1 konumunda da kontrol edildiğinde yine hep kırmızı yanıyor. Bobin direnç bir yönde 3,2 Ohm, diğer yönde hiç göstermiyor. Ben tüm Normal Led leri takıp denedim. Mavi Ok. Yeşil Ok.Beyaz Ok. Kırmızı Ok. Sarı Ok . Led e paralel 3k3 denedim olmadı, Pil girişine +5V verdim yine hep kırmızı yanıyor.İşin ilginç yanı devrede pil takılı değilken güneş paneli lambaya doğru tutlduğunda RGB LED geçişleri sorunsuz, gayet güzel çalışıyor. (Gel de çık işin içinden) İki bacaklı RGB Ledi 4 renk geçişi olduğundan çok güzel görünüyor ama bu Devreye uygun değil sanıyorum.

seron

Özgür sonradan taktığın LED çok bacaklı mı, iki bacaklı mı?

ozgurece

15 Temmuz 2017, 16:14:22 #8 Son düzenlenme: 15 Temmuz 2017, 17:15:53 ozgurece
İki bacaklı AliExpress den sipariş verdim 100 adet . Ama bu Solar Lambaya kıvıramadık. İstersen sanada göndereyim 10 tane ,ben mause da denedim çok güzel oldu hiç sönmeden yavaş yavaş renkler değişiyor.

seron

15 Temmuz 2017, 16:40:37 #9 Son düzenlenme: 15 Temmuz 2017, 16:42:37 seron
Yok bana gönderme.

Ben şundan sordum. Aslında benim sana anlatacağım şeyi asma da söylemiş.

Rengi kendiliğinden dönen ledlerin içinde bir mini devre var(işlemci-mişlemci). Hatta mikro devre. Dolayısıyla onun akım gereksinimi belli bir ayardayken,
O devredeki 1,2voltu uygun voltaja yükselten DCtoDC converter voltajı karşılayabilse de akımı karşılayamıyor. İşte o yüzden o LED olmaz.

Beyaz LED takacaksın daimi olarak. Pil adedini arttırırsan o transistöre benzeyen 4bacaklı buck converter entegresi bozulabilir. Şayet o LED animasyonsuz çok bacaklı bir LED olsaydı, her bacağa uygun değerde seri direnç bağlayarak bir nebze olsun sorunu giderirdik.

O ledler farelerde de kullanılıyor biliyorum. 5Volt DC veriliyor, seri bir dirençle de koruma sağlanıyor.

Özetle renkli ledden vazgeçmelisin.

-----------
Devre nasıl çalışıyor:
1,2voltluk Ni-MH pil, gün boyu panel ile azar azar şarj ediliyor. Bu şarj pilin gereksiniminin altında. yani pil hiçbir zaman tam dolmuyor. Ama önemi de yok.
Gece olunca pilden gelen gerilimi alan o converter devresi, 1,2Voltu alıp, tahminen 3-5volta yükseltir. Akım, alabildiğine düşüktür. Üretilen güç son derece tırtıklıdır. Bu da LED'in uygun parlaklıkta yanmasını sağlar. Tabi ki pil adedini yükseltmek denenebilir ama bana kalırsa converter kısa zamanda bozulur. Eğer bu olursa söküp atılır, yerine elle yapılabilen bir joule hırsızı devresi takılabilir.
Bu tür devreler buton pille bile çalışabiliyor.
------------

ozgurece

Çok güzel Teknik ,detaylı bir açıklama olmuş. Çok teşekkür ederim. Bu Solar lambalardan elimde çok var dediğin gibi orjinal beyaz Led takılmıştı. Ben bir kısmını kırmızı bir kısmını yeşil led taktım, gece bahçede çok güzel ışık veriyorlar.  Şimdilik bu şekilde kullanacağız.

teknikservis


Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Kullanıcı Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
Resistor Türkçe nasıl yazılır (küçük harf ile yazınız):
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın