Linux sürümlerinden

Başlatan Mr_YAMYAM, 12 Temmuz 2017, 15:51:02

Mr_YAMYAM

Yıllardır alışageldiğim UBUNTU STUDIO sürümlerinin yeni versiyonları ne yazık ki tatminkar sonuç vermedi.
Belki de donanımlarımın eski olmasından kaynaklı bu sorunu halledebilmek için yeni arayışlara girdim.

Her yıl geliştirilen ve kullanıcılara sunulan linux sürümlerinin temini için bir link.
http://linux.softpedia.com/get/Linux-Distributions/?utm_source=spd&utm_campaign=postdl_redir
Link içeriğinde dikkatimi çeken bir yükleme linki gördüm.
http://linux.softpedia.com/get/System/Operating-Systems/Linux-Distributions/Fedora-Games-Spin-35194.shtml
Fedora'nın oyuncular için çıkartmış olduğu bu sürüm çoğu arkadaşımızın ilgisini çekebilir düşüncesiyle paylaşmak istedim.

seron

"Nası olsa işe yaramıcak, yazmıyayım" dedim ama şeytana uydum. ::)

Linux işletim sistemleri hemen hemen birbirinin aynısıdır. > Sadece masaüstü ortamları ve program depoları özelleştirilmiştir. Özelleştirilmiştir derken yanlış anlam çıkmasın: program deposunun adı ve masaüstü ortamları değişiktir hepsi o.

Çekirdek aynı çekirdek olduktan sonra, bu Linux oyun için yapılmış bu linux audio işleri için yapılmış diye birşey yoktur; Sistem oluşturulurken, kendi zevklerine göre oluşturuyorlar.

Şayet mevcut sürümün desteği kesilirse, sağlam çalışan sistemin imajı alınır. Yeni kurulum yapmak yerine bu imaj yapıştırılıp birkaç komut ile boot onarımı yapılır bitti. Hatta o imaj başka donanımlarda bile sorunsuzca çalıştırılabilir.

Mr_YAMYAM

Her nedense bu cümlelere katılmıyorum.
Yıllardır kullandığım U.S sürümünde birkaç uygulamayı bir anda açarak...
Bir yerde video render işi yaparken,
Diğer yerde film seyrederken,
Başka bir yerde DVD filmi oluştururken.
Aynı zamanda da you tube sitesinden sevdiğim eserleri audacity de kopya yaparken,
Bunlar gibi birçok uygulamayı aynı anda çalıştırsam bile darılmayan U.S sürümü,
Her nedense NANE sürümlerinde çoğu uygulama daha açılırkene nanelik yapıyordu. ;D
Şu aralar testte bulunan nane cinn sürümünde bile bir DVD filmimi DVD'ye yazdıramadım. Her nedense DeVeDe daha işleme başlarken küsüp gidiyor. >:(
Sadece DeVeDe olsa yine iyi. Alternatif uygulamalar da bulunur elbette.
Yahu kullandığım PC aynı. RAM'i MEM'i aynı, işlemcisi mişlemcisi aynı. Neden gıbızlanıyor peki bu anlamıyorum.
Üstelik hatalı kurulum yapmışımdır diye birkaç kez yeniden kurdum. Gıcıklık olsun diye de edinmiş olduğum son sürümü bile indirip kurdum.
Iıı ıh nafile.
Şu AV Linux'u halledebilseydim esasen sorun bile kalmayacaktı ama neyse.

seron

Alıntı yapılan: seron - 12 Temmuz 2017, 19:42:26"Nası olsa işe yaramıcak, yazmıyayım" dedim ama şeytana uydum. ::)
Ben demedim mi?

Linux Mint işletim sisteminde bazı yazılımlar sıkıntı çıkararak:
Donma
Hata verip kapanma
Hiç çalışmama
                      sorunları verebilirler. Bu sorunlar sadece Minte özgü değildir. Birçok sürümde bu gibi sıkıntılar görülür.

Temel nedeni KERNEL'dir.
Her yeni çıkan sürümde Kernel derlemesi yapılır. Kernel, her yeni çıkan sürümde yeni çıkan donanımların da Linux tarafından tanınması için yeniden elden geçirilir. Yani sürücü eklemesi olayı yapılır. Bu derleme bazı sorunları çözerken, başka bazı sorunlara neden olur. Örnek; önceden sorunsuz açılan yazılımların düzgün çalışmaması. Bazı sistem sistem sorunları.

Söz konusu işletim sisteminin (Studio) kerneli kernel versiyon 3.X.X iken Güncel Linux Mint sürümü 4.X.X şeklindedir. Kullanılan yazılımlar ise bu kernele göre yeniden editlenmediği için, program-sistem uyumsuzluğu ortaya çıkabilmekte.

İlla ki kararlı ve sağlam bir sistem gerekiyorsa kullanılan sistemin yedeklenmesi daha mantıklı. Çünkü artık güncelleme falan da yapamayacak hale gelecektir o. Ne TR dil eklenir ne java-flaş yüklenir.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 12 Temmuz 2017, 21:54:38Ben demedim mi?

Linux Mint işletim sisteminde bazı yazılımlar sıkıntı çıkararak:
Donma
Hata verip kapanma
Hiç çalışmama
                      sorunları verebilirler. Bu sorunlar sadece Minte özgü değildir. Birçok sürümde bu gibi sıkıntılar görülür.

Ben demedim mi ?
U.S da hiçbir uygulama DON GÖMLEK sorunları yaratmıyor. KERMES'i MERMES'i anlamam ben.
İlk kullandığım linux sürümü Linux 9 seriisi idi. (KDE, CINN, LXDE vbg.)  CD leri hala elimde. Günümüzde 18.2 sürümlerinden bahsedilirken hala bu sorunlar devam ediyorsa, O SÜRÜM YARAMAZ.

seron

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 12 Temmuz 2017, 22:51:22Ben demedim mi ?
U.S da hiçbir uygulama DON GÖMLEK sorunları yaratmıyor. KERMES'i MERMES'i anlamam ben.
İlk kullandığım linux sürümü Linux 9 seriisi idi. (KDE, CINN, LXDE vbg.)  CD leri hala elimde. Günümüzde 18.2 sürümlerinden bahsedilirken hala bu sorunlar devam ediyorsa, O SÜRÜM YARAMAZ.
Linuxcularla kavga ederken ben de aynı şeyleri söylüyorum:
KERMES'i MERMES'i anlamam ben.
Ama dinletemiyorum.
Gavur birşey bulmuş, bizimkiler de arkalarından yalakalık yapıyor. Şu anda en iyi işletim sistemi Windows XP. Ben de kermes mermes hatta linux minux bilmem. Hatta son zamanlarda temsil eden kişiler nedeniyle NEFRET EDERİM... ;)

Mr_YAMYAM

Bence en iyi işletim sistemi Windows NT dir.
Esasen AMIGA WB daha iyi idi de oralara girmeyelim.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın