Klimalarda Karşılaşılabilecek Sorunlar İle İlgili

Başlatan seron, 07 Temmuz 2017, 19:20:01

seron

Merhaba.

Bu başlık altında bilgi vermeyeceğim. Sadece birçok teknik servis tarafından paylaşılmış PDF notları paylaşacağım ve ilgili makalelerden link vereceğim.
Başlığın açılmasına sebep konu:
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,7717.0.html

Örnek olay(gerçek):
İki yıl evvel klimamız çalışıyor, 1-2 dakika sonra kendini kapatıyordu. O zamanlar sitemizde serkan48 vardı. Hemşerim sayılır aradım, meşgulmüş; biz de başka bir soğutma teknisyeni çağırdık. Geldi, klimayı açtı ve olayı hemen anladı. Dış ünitenin güç panelini açarak bir adet kondansatör değiştirdi. Sorun çözüldü. bu kondansatör fan motorunun kalkınmasını (ilk kalkış süreci) sağlıyormuş. Bunlardan çok sık değiştirmek zorunda kaldığını anlattı.

1 yıl sonra yine benzer bir sıkıntı yaşadık. Bu defa dış ünite fan motoru bozulmuş. Değiştirdik, şu anda sıkıntı yok.

Örnek olay-2 (bu da gerçek olay):

Geçen yıl bir mekanda yaz günü. Hava iyice ısındı, nefes alamıyoruz. Ter yapış yapış. Mekan sahibine salon tipi klimasını çalıştırmasını rica ettim. "Yahu Serhat," dedi "bu klima çalışmıyor, ekranda bir hata kodu görünüyor, biiip biiip diye ötüyor." Hata kodunu falan aramadım. Aklıma ilk gelen soruyu sordum:
"Abi sen bu mekana badana boya yaptın mı?"
"Yaptım"
"Şalterleri sigortaları kabloları neyin kurcaladın mı?"
"Kurcaladım. Klimanın kablolarını söküp toparladım, işim bitince yeniden bağladım"
Hmmm... Tamam. :)
"Şimdi bak eline tornavidayı al, şurada üçlü bir şalter var. Gördün mü?"
"Gördüm"
"O şalterden klimana giden iki telin yerini birbiriyle değiştir hangisi olursa farketmez"
Değiştirdik.
CAAAAART!!! Klima çalıştı. Mis gibi soğutmaya başladı.
                                                 *       *        *

Eskiden klimalar sayısal değildi. Elektronik düzen hemen hemen yok idi tamamen mekanik ve analog elektrik sistemi. Birçoğunuz hatırlar. İç ünite yok klima sadece dış üniteden oluşuyor açıp kapatmak için pencereye gidiyorsunuz çevirmeli bir şalteri "tık-tık-tık" diye 1-2-3 kademelere alıyorsunuz. Amma sıcak amma soğuk. O zamanlar Faz-nötr bağlantısı çok önemli değildi.

Birçok AC motor tipinde faz yönü hiç önemli değildir. Aynı yönde dönebilir.
Örnek: vantilatörler, aspiratörler, taşlama motorları vb...

İşte yukarıda bahsettiğim klima kompresyon motorlarında da durum aynıdır. Hatta motor ters yönde bile dönse, önemli olan kompresyon(bir pompanın yukarı aşağı basma-çekme hareketi) olduğu için dönüş yönünün önemi olmayabilir.

Fakat abicim, günümüzde durum böyle değil!!!
Firmalar, neden bilmiyorum, artık buna önem veriyor. Motor monofaze de olsa, faz ve nötr hattının bağlantı şeklini, trifaze ise faz sırasını önemsiyorlar. Ve bu bağlantı biçimi yanlış olmasın, yanlış bağlı ise çalışmasın diye klimanın içersine kontrol kartı koyuyorlar. Bu kart programla çalışıyor, fazları denetliyor. Bir sıkıntı varsa hata kodu veriyor, klimanın çalışmasını engelliyor. Bu işlev salon tipi üç fazlı klimalarda çok görülüyor.

Ev tipi kimalar...
Evimize ev tipi (split) klimamız ilk aldığımızda teknisyen klimayı kutundan çıkardı. İç ünitenin fişi dikkatimi çekti. Bu bişi teknisyen yankeski ile kesti. Nedenini sordum. Eğer bu fişin kaderini kullanıcıya bırakırsak faz ve nötr yönü sık sık değişiyor, firma bunu istemiyor. Bu nedenle bu fişi kesip, "kahverengiyi" mutlaka FAZa bağlamamızı istiyorlar.
Bu da bir bilgi...

Salon tipi klimalar çoğunlukla trifaze. İçerisindeki akıllı denetleyici, faz sırasını denetliyor. Yanlış ise uyarı veriyor, kompresörü devreye almıyor.

Günümüzdeki klimalarda bir veya birçok nedenden ötürü fazların yanlış bağlanmasını firmalar istemiyor. Dediğim gibi nedenini bilmiyorum.

Aşağıda verdiğim linklerde çeşitli firmaların ürünlerindeki faz hatası uyarı kodlarına bakabilirsiniz:

Aşağıdaki PDFde sayfa 18e bakınız:
http://www.modernklima.com.tr/PDF/03_2014_Yili_Hafif_Ticari_Tip/Midea_2014_Salon_Tipi_MFJ_Serisi.pdf

Bunlar da diğer linkler. Konu ile ilgili bilgiler içeriyorlar:
http://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/salon-tipi-klima-montaj%C4%B1.66292/

http://www.sogutmatamiri.com/midea-klima-ariza-kodlari/

https://forum.donanimhaber.com/westinghouse-klima-arizasi--40284427

http://www.klimaservis.com/vestel-klima-servisi/

https://profeser.com/klima-ariza-kodlar/

http://www.airfel-klimaservisi.com/airfel-e-ariza-kodlari-ve-cozum-yontemleri/

manuallara ve hata kodlarına dikkat ederseniz günümüz klimalarında "Faz hatası diye birşey var" anlamış olursunuz.

Vakit ayırıp her linke tek tek dikkatle bakarsanız, klima gibi cihazlarda faz sırasının önemini anlamış olursunuz.

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: seron - 07 Temmuz 2017, 19:20:01Merhaba.

Bu başlık altında bilgi vermeyeceğim. Sadece birçok teknik servis tarafından paylaşılmış PDF notları paylaşacağım ve ilgili makalelerden link vereceğim.
Başlığın açılmasına sebep konu:
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,7717.0.html

Örnek olay(gerçek):
İki yıl evvel klimamız çalışıyor, 1-2 dakika sonra kendini kapatıyordu. O zamanlar sitemizde serkan48 vardı. Hemşerim sayılır aradım, meşgulmüş; biz de başka bir soğutma teknisyeni çağırdık. Geldi, klimayı açtı ve olayı hemen anladı. Dış ünitenin güç panelini açarak bir adet kondansatör değiştirdi. Sorun çözüldü. bu kondansatör fan motorunun kalkınmasını (ilk kalkış süreci) sağlıyormuş. Bunlardan çok sık değiştirmek zorunda kaldığını anlattı.

1 yıl sonra yine benzer bir sıkıntı yaşadık. Bu defa dış ünite fan motoru bozulmuş. Değiştirdik, şu anda sıkıntı yok.

Örnek olay-2 (bu da gerçek olay):

Geçen yıl bir mekanda yaz günü. Hava iyice ısındı, nefes alamıyoruz. Ter yapış yapış. Mekan sahibine salon tipi klimasını çalıştırmasını rica ettim. "Yahu Serhat," dedi "bu klima çalışmıyor, ekranda bir hata kodu görünüyor, biiip biiip diye ötüyor." Hata kodunu falan aramadım. Aklıma ilk gelen soruyu sordum:
"Abi sen bu mekana badana boya yaptın mı?"
"Yaptım"
"Şalterleri sigortaları kabloları neyin kurcaladın mı?"
"Kurcaladım. Klimanın kablolarını söküp toparladım, işim bitince yeniden bağladım"
Hmmm... Tamam. :)
"Şimdi bak eline tornavidayı al, şurada üçlü bir şalter var. Gördün mü?"
"Gördüm"
"O şalterden klimana giden iki telin yerini birbiriyle değiştir hangisi olursa farketmez"
Değiştirdik.
CAAAAART!!! Klima çalıştı. Mis gibi soğutmaya başladı.
                                                 *       *        *

Eskiden klimalar sayısal değildi. Elektronik düzen hemen hemen yok idi tamamen mekanik ve analog elektrik sistemi. Birçoğunuz hatırlar. İç ünite yok klima sadece dış üniteden oluşuyor açıp kapatmak için pencereye gidiyorsunuz çevirmeli bir şalteri "tık-tık-tık" diye 1-2-3 kademelere alıyorsunuz. Amma sıcak amma soğuk. O zamanlar Faz-nötr bağlantısı çok önemli değildi.

Birçok AC motor tipinde faz yönü hiç önemli değildir. Aynı yönde dönebilir.
Örnek: vantilatörler, aspiratörler, taşlama motorları vb...

İşte yukarıda bahsettiğim klima kompresyon motorlarında da durum aynıdır. Hatta motor ters yönde bile dönse, önemli olan kompresyon(bir pompanın yukarı aşağı basma-çekme hareketi) olduğu için dönüş yönünün önemi olmayabilir.

Fakat abicim, günümüzde durum böyle değil!!!
Firmalar, neden bilmiyorum, artık buna önem veriyor. Motor monofaze de olsa, faz ve nötr hattının bağlantı şeklini, trifaze ise faz sırasını önemsiyorlar. Ve bu bağlantı biçimi yanlış olmasın, yanlış bağlı ise çalışmasın diye klimanın içersine kontrol kartı koyuyorlar. Bu kart programla çalışıyor, fazları denetliyor. Bir sıkıntı varsa hata kodu veriyor, klimanın çalışmasını engelliyor. Bu işlev salon tipi üç fazlı klimalarda çok görülüyor.

Ev tipi kimalar...
Evimize ev tipi (split) klimamız ilk aldığımızda teknisyen klimayı kutundan çıkardı. İç ünitenin fişi dikkatimi çekti. Bu bişi teknisyen yankeski ile kesti. Nedenini sordum. Eğer bu fişin kaderini kullanıcıya bırakırsak faz ve nötr yönü sık sık değişiyor, firma bunu istemiyor. Bu nedenle bu fişi kesip, "kahverengiyi" mutlaka FAZa bağlamamızı istiyorlar.
Bu da bir bilgi...

Salon tipi klimalar çoğunlukla trifaze. İçerisindeki akıllı denetleyici, faz sırasını denetliyor. Yanlış ise uyarı veriyor, kompresörü devreye almıyor.

Günümüzdeki klimalarda bir veya birçok nedenden ötürü fazların yanlış bağlanmasını firmalar istemiyor. Dediğim gibi nedenini bilmiyorum.

Aşağıda verdiğim linklerde çeşitli firmaların ürünlerindeki faz hatası uyarı kodlarına bakabilirsiniz:

Aşağıdaki PDFde sayfa 18e bakınız:
http://www.modernklima.com.tr/PDF/03_2014_Yili_Hafif_Ticari_Tip/Midea_2014_Salon_Tipi_MFJ_Serisi.pdf

Bunlar da diğer linkler. Konu ile ilgili bilgiler içeriyorlar:
http://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/salon-tipi-klima-montaj%C4%B1.66292/

http://www.sogutmatamiri.com/midea-klima-ariza-kodlari/

https://forum.donanimhaber.com/westinghouse-klima-arizasi--40284427

http://www.klimaservis.com/vestel-klima-servisi/

https://profeser.com/klima-ariza-kodlar/

http://www.airfel-klimaservisi.com/airfel-e-ariza-kodlari-ve-cozum-yontemleri/

manuallara ve hata kodlarına dikkat ederseniz günümüz klimalarında "Faz hatası diye birşey var" anlamış olursunuz.

Vakit ayırıp her linke tek tek dikkatle bakarsanız, klima gibi cihazlarda faz sırasının önemini anlamış olursunuz.

:D :D :D :D Çok Teşşekürler :D
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

Furkan KELEŞOĞLU

Peki Bir şey sorabilirmiyim Seron Beyyy
-Bu Toprak Hattı kablosunu Klimalarda iç ünite ile dış ünite arasında haberleşme kablosu olarak kullanmak normal birşeymidir ?

seron

Alıntı yapılan: Furkan41 - 08 Temmuz 2017, 12:27:41Peki Bir şey sorabilirmiyim Seron Beyyy
-Bu Toprak Hattı kablosunu Klimalarda iç ünite ile dış ünite arasında haberleşme kablosu olarak kullanmak normal birşeymidir ?
Tam da adamına sordun :) Nerden bileyim?
Esasen "topraklama kablosu" diye birşey yok. Topraklama hattını diğer kablolarla karıştırmamak için, güç kablolarının arasına sarı üzerine yeşil renkli bir kablo daha ekliyorlar. Bu kabloyu sen topraklama olarak kullanma da, başka bir işlev için kullan; farkeder mi?
Yani ben dış ünite ile iç ünite arasında nasıl bir bağlantı ilişkisi var bilemem. Ama sorduğun sorunun yanıtı "evet" olabilir.

Furkan KELEŞOĞLU

@seron  Yönetmelikte yasaktır ve haberleşme tetikleme olacak kablolar olduğunca biribirnden ayrı renkli kablolar olması gerekiyor ki anlaşılabilsin.
-Gecen sene yine toprak kablosunun toprağa bağlanıp ardında kabloya 220 verildiğii gördüm böyle şeyler bağlantılarda karmaşıklık cıkarıyor ve böyle arızalara yol acıyor ayrıca arıza bulmayıda zorlaştırıyor 
:D Seninle bu sene biz baya atışacağızzz :DDDD

seron

Atışmayacağız, çünkü doğru didinğ.
Bu nedenle bizim ev daha inşaat halindeyken, sıva altına 1 tane değil, 2 tane kablo döşettik tavsiye üzerine. Her kablo 4 adet çok damarlı kablo içeriyor, etti sekiz ayrı hat. Bunun biri Faz-Nötr-Torpahlamayı( :D ) idare etse, geri kalan bağlantılar da o dediğin işi yapıyordur zaar. Yani hala bilmiyorum ama bildiğim bir şey varsa o da hiçbirşey bilmediğim... ::) Bu durumda ben cahalım. :)

Furkan KELEŞOĞLU

Hepimiz cahiliz :D başkasını bilmek bilgidir , kendini bile bilmek bilgeliktir :D
@seron  Bilgiyi saklamamak lazım olduğunca etrafa yayıp saçmak lazım

Mr_YAMYAM

Bir buzdolabı ile klima arasında özel bir arkadaşlık bulunur.
Bu arkadaşlığın arasına kimseler giremez. ;D  
Esasen bir klima hem soğutmayı hem de ısıtmayı sağlasa da bir buzdolabı bile ısıtma amacıyla kullanılabilir.
Bir klimanın faz ve nötr uçları değiştirilince çalışmıyor da bir buzdolabının fişi çekilip ters takıldığında acaba neden gıbızlanmıyor?
THAT is the QUESTION ;D  
Elektronik ve elektrik tekniğinde değişmez bazı kurallar vardır. Bu kuralları kullanıcılar, mühendisler veya benim gibi YAMYAM'lar değiştiremezler.
İlk kural. SİSTEM SIFIR NOKTASI.
Tasarımda belirlenmiş olan bu bağlantı noktası sistemin anahtarıdır. Genellikle TOPRAK HATTI olarak adlandırılsa da, bu noktanın toprağa bağlanması gerekmeyebilir.
İkinci kural: İZOLASYON TEKNİKLERİ.
Topraktan (SİSTEM SIFIR NOKTASINDAN) bağımsız olarak ve de özellikle en ilkel teknoloji olan transformatörler ve motorlar bu işin temelini oluşturmaktadır.
Bir cihazın beslemesinde transformatör veya motor kullanılmışsa (Özel motorlar hariç tutulmalıdır) bu gibi yükler için izolasyon kuralı geçerli değildir. İmalatçı firmalar kendi tasarımları doğrultusunda toprak hattını belirleyebilir ve isterlerse toprak bağlantısı ilave edebilirler. Bu gibi ürünlerde faz değişimi (uygun tasarlanmış sistemlerde) aygıtın çalışmasına veya yanlış çalışmasına engel teşkil etmez.
Günümüzde ucuz olması dolayısı ile sıklıkla tercih edilen SMPS güç kaynakları ise başlı başına parazit kaynağı olduğu için bazı kuralları beraberinde getirmektedir. İzolasyon tekniğinden bihaber olarak yapılmış bu gibi ürünlerde faz değişimi tüm sistemin çalışmasını etkilediği gibi, kullanıcılara ek çarpılma riski bile oluşturabilmektedir.
Bakınız kondansatöre değersek çarpılırmıyız adlı konu.
BU CİHETLE...
Bir klimanın fazlarının değiştirilmesi konusu bilimsel olarak ele alınamaz. Eğer firma faz bağlantısı konusunda kesin direktifler vermemişse (Şu kablo kesin faza bağlanmalıdır gibi) bu konu üzerinde durmak bile anlamsızdır.
Verilen verilere bakıldığında kesin olarak belirtilmemiş olmasına karşın, ilk takıldığında birkaç yıl çalışmış olan bir klima sonraları arıza çıkartmışsa ve bunun sebebi FAZ DEĞİŞİMİ olarak nitelendiriliyorsa..;
Ya şebeke fazı komple değiştirilmiştir, Ki böyle birşey olası değildir. Bu durumda saatler bile tersine dönebilecektir, Ya da kullanıcı evindeki tesisatın bağlantılarını değiştirmiştir.
Ancak sistem sıfır noktasının aşırı yüklenmesi ve beraberinde parazitik emisyonlarla cihazın çalışmasına engel teşkil ediyorsa, bu olay bir veya birkaç kompenentin işlevini tam anlamıyla yerine getirememesinden kaynaklanabilir.
Bu gibi bir arıza ise konu içeriğinde belirtilmiş olduğu gibi faz değişimi ile giderilemez. Faz değişimi yapılması cihazın çalışmasını sağlamış olsa da esas arıza devam etmektedir.

ozgurece

Onursal Hocam konu güzel , ama eski buzdolabları ile yeni tip klimalar pek arkadaş olamazlar neden derseniz klima 29W buzdolabı 100W , Ama yeni tip buzdolaplarında invertörlü teknoloji varsa o zaman belki anlaşabilirler.

Furkan KELEŞOĞLU

@Mr_YAMYAM  ne güzel anlattınız hocam :D Klimada Faz koruma pcb si var bu faz koruma pcb sini birazcık inceledim 3 adet optokuplör , röle , 3 adet wattlı direnc (fazların girişinde) kondansatörler buzzer trafo ve köprü tipi tam doğrultma görevi gören diyotlar benim aklıma 3 adet optonun ve kapısı mantığında kullanılığ rölenin cektirilip komprasörün kontaktörünü devreye alıyor mantığı geldiki buda bir emniyet komprasörün 2 faza veya tek faza kalıp yanmaması icin alınmış bir önlem 
-Sıfır mantığı burada pek teşkil etmiyor cünkü sıfırlama yapılmamış toprak toprağa nötr nötr barasına fakat ne hikmetse fazların yerini değiştirince bip sesi kesiliyor buzzerden faz-faz arası 390 dolaylarında faz-nötr arası 220 dolaylarında.
-Neyseki 1.klimayı calıştırabildim ve önemlisi gördümki paneli okuyabilmek hatta izlemek cok önemliymiş yoksa hatayı daha cok aradım panelde komprasörü devreye aldığını fakat dış ünitede almadığını görünce oraya yoğunlaştım baktım ki jack ta bir temassızlık var (yüksek ihtimal kurcalarken benim yüzümden oluştu) orayı iyice otuturunca 1.klima buz gibi soğutmaya başladı camide namaz kılan dışarı cıkmıyor :D
-----------------------------------------
Fakat 2. klima komprasörünü calıştırsada komprasör yanacak seviyelere ulaşıyor ama fanlarını devreye almıyor  fanları manue olarak bağladığımda dönüyorlar hemde güzel şimdi manuel bağlantıda dönüyorsa kondansatörlerinde sorun olduğunu düşünmüyorum cünkü olsa idi manul olarak bağladığımda ğınnnnnn diye zorlanma sesi gelecekti yani kondansatörleride arıza olmaktan cıkarttım.

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: ozgurece - 08 Temmuz 2017, 16:56:23Onursal Hocam konu güzel , ama eski buzdolabları ile yeni tip klimalar pek arkadaş olamazlar neden derseniz klima 29W buzdolabı 100W , Ama yeni tip buzdolaplarında invertörlü teknoloji varsa o zaman belki anlaşabilirler.
Onursal hoca  calışma prensibi olarak ele aldı arkadaşlıklarını :D

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Furkan41 - 08 Temmuz 2017, 17:00:53@Mr_YAMYAM  ne güzel anlattınız hocam :D Klimada Faz koruma pcb si var bu faz koruma pcb sini birazcık inceledim 3 adet optokuplör , röle , 3 adet wattlı direnc (fazların girişinde) kondansatörler buzzer trafo ve köprü tipi tam doğrultma görevi gören diyotlar benim aklıma 3 adet optonun ve kapısı mantığında kullanılığ rölenin cektirilip komprasörün kontaktörünü devreye alıyor mantığı geldiki buda bir emniyet komprasörün 2 faza veya tek faza kalıp yanmaması icin alınmış bir önlem 
-Sıfır mantığı burada pek teşkil etmiyor cünkü sıfırlama yapılmamış toprak toprağa nötr nötr barasına fakat ne hikmetse fazların yerini değiştirince bip sesi kesiliyor buzzerden faz-faz arası 390 dolaylarında faz-nötr arası 220 dolaylarında.
-Neyseki 1.klimayı calıştırabildim ve önemlisi gördümki paneli okuyabilmek hatta izlemek cok önemliymiş yoksa hatayı daha cok aradım panelde komprasörü devreye aldığını fakat dış ünitede almadığını görünce oraya yoğunlaştım baktım ki jack ta bir temassızlık var (yüksek ihtimal kurcalarken benim yüzümden oluştu) orayı iyice otuturunca 1.klima buz gibi soğutmaya başladı camide namaz kılan dışarı cıkmıyor :D
-----------------------------------------
Fakat 2. klima komprasörünü calıştırsada komprasör yanacak seviyelere ulaşıyor ama fanlarını devreye almıyor  fanları manue olarak bağladığımda dönüyorlar hemde güzel şimdi manuel bağlantıda dönüyorsa kondansatörlerinde sorun olduğunu düşünmüyorum cünkü olsa idi manul olarak bağladığımda ğınnnnnn diye zorlanma sesi gelecekti yani kondansatörleride arıza olmaktan cıkarttım.

birşey sorsam diyorum
hani manuel çalıştırmak için kontaktörleri tornavida ile iterek çalıştırıyoruzya,
o kontaktörlerin magnet (bobin) uçları gerilimi nereden alıyor caba?
Diğer klima ile aynı ise, uçlar takip edilebilir mi?
hangi şartların sağlanması sonucunda  o uçlara gerilim geliyordur ki caba?
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 08 Temmuz 2017, 17:11:08birşey sorsam diyorum
hani manuel çalıştırmak için kontaktörleri tornavida ile iterek çalıştırıyoruzya,

hocam kontaktöre faz direk gidiyor fakat nötr hattı faz koruma pcb sine gidiyor eğer 3 fazda var ise röle nötr hattı devreye alarak kontaktörün cekmesini sağlıyor

Furkan KELEŞOĞLU

aslıdan Faz direk gelmiyor ic üniteden geliyor ama kontaktörün ucunda faz var yani ic ünite görevini yapıyor gerisi dış üniteye kalmış diyor dış ünitede dediğim gibi faz koruma olayından dolayı kontatkörü cektirip komprasöre yol verdirmiyor idi taa ki fazların yerini değiştirene kadar

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 08 Temmuz 2017, 16:56:23Onursal Hocam konu güzel , ama eski buzdolabları ile yeni tip klimalar pek arkadaş olamazlar neden derseniz klima 29W buzdolabı 100W , Ama yeni tip buzdolaplarında invertörlü teknoloji varsa o zaman belki anlaşabilirler.
ET'li ve de kemikli, aynı zamanda CİĞERLİ arkadaşım @ozgurece 
Enerji tasarrufu ile bizim konumuz oldukça farklı.
Eski tip buzdolaplarının GIÇI  :)) büyükse elbette fazla enerji harcayabilirler. Ben yeni derin dondurucu aldım O da 40W civarı elektrik harcaması yapıyor. Üstelik -22'C için.
Arkadaşlık konusu ısıl konulardadır ve amaç SOĞUTMA veya ISITMA olayıdır.
Birisi bu işi kompressör tekniği ile yaparken bir diğeri PELTIER denilen şapşırık aletlerle yapabilir. Orasına karışamayız :))

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 08 Temmuz 2017, 17:11:08birşey sorsam diyorum

ET'li ve de kıym'ETli @Adnancoskun 
Kontaktörlerdeki hareketli kontak enerjinin daimi alınmasını sağlarlar. Esasen bizler butona basınca vermiş olduğumuz elektrik kontaktörde tahsis edilmiş o kontak tarafından daimi olarak sağlanmaktadır.
Taa ki biz STOP ULAN butonuna basıp ta sistemi tam anlamıyla sıfırlayıncaya kadar.

Alıntı yapılan: Furkan41 - 08 Temmuz 2017, 17:00:53Fakat 2. klima komprasörünü calıştırsada komprasör yanacak seviyelere ulaşıyor ama fanlarını devreye almıyor  fanları manue olarak bağladığımda dönüyorlar hemde güzel şimdi manuel bağlantıda dönüyorsa kondansatörlerinde sorun olduğunu düşünmüyorum cünkü olsa idi manul olarak bağladığımda ğınnnnnn diye zorlanma sesi gelecekti yani kondansatörleride arıza olmaktan cıkarttım.

Bu konu arızacılık tekniğinde incelenebilir.
Sonuçta bir motorun harekete geçmesi sözkonusudur. Bu motor sistem (CİHAZ) tarafından herekete geçirilemiyorsa mutlaka arızalı bir kompenent vardır. En nihayeti hayal kurarsak sistem bazı ekipmanlarının hasar görmemesi için kendisi önlem alıyor da olabilir.
Kompressör sisteminin ne denli özel ve güçlü motorlar gerektirdiğini biliriz. Bu motorlar kalkınma anından itibaren denetlenebilir ve cihaz belli koşullar dahilinde tasarlanabilir. Bunun tam olarak bilinmesi ise sistemin teknik ayrıntıları ile bilinmesini gerektirir.

seron

Furkan, faz deneetleyici kart dış ünitede mi, iç ünitede mi?
Adnan hoca sana mahsustan bazı sorular sormuş. Ben anlamam. Ama sen anladın mı? ;)
Fanların devreye girip girmemesi, şayet kondansatörden olmadığından eminsen başka bir sıkıntıya delalet etiyor. Yukarıda paylaştığım linklerde bunlardan da bahsedilmiş. Şayet o klimayı da yapabilirsen, öğlen namazı 10 rekatsa cemaat: "ramazanda kılmadığımız teravihleri de aradan çıkaralım" deyip daha fazla sevaba girebilir :D .

Adnancoskun

ET'li ve de kıym'ETli @Adnancoskun 
Kontaktörlerdeki hareketli kontak enerjinin daimi alınmasını sağlarlar. Esasen bizler butona basınca vermiş olduğumuz elektrik kontaktörde tahsis edilmiş o kontak tarafından daimi olarak sağlanmaktadır.
Taa ki biz STOP ULAN butonuna basıp ta sistemi tam anlamıyla sıfırlayıncaya kadar.

Onursal hocam;
Sevgili genç kardeşim manuel olarak fanları çalıştırıyorum dedi ya
işte o fanları çalıştıran( yada devreye alan) kontaktör var ya, onun enerjisinin hangi şartlarda geldiğini söylemek istemiştim....

yoksa yanlış mı anladım.  :-)

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Furkan41 - 08 Temmuz 2017, 17:22:34aslıdan Faz direk gelmiyor ic üniteden geliyor ama kontaktörün ucunda faz var yani ic ünite görevini yapıyor gerisi dış üniteye kalmış diyor dış ünitede dediğim gibi faz koruma olayından dolayı kontatkörü cektirip komprasöre yol verdirmiyor idi taa ki fazların yerini değiştirene kadar

çoğu yerde faz doğrudan geliyor, bobin üzerinden geçiyor ve Nötr ucuna giderken kontrol ediliyor, evet
işte o nötr ucuna ulaşabilmesi için faz takip rolesi, faz koruma devresi yada faz sıra sayıcı devre ,
her ne ise , işte orada uç nereye gidiyor? ve bu ucun nötr2e çekilmesi için sanırım bir küçük role falan vardır, işte o role hangi şartlarda çekiyordur, demek istemiştim :-)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 08 Temmuz 2017, 17:44:45Onursal hocam;
Sevgili genç kardeşim manuel olarak fanları çalıştırıyorum dedi ya
işte o fanları çalıştıran( yada devreye alan) kontaktör var ya, onun enerjisinin hangi şartlarda geldiğini söylemek istemiştim....

yoksa yanlış mı anladım.  :-)
Yoh hocam ben yanlış anlamışım.
Sorunu arızaya istinaden sormuş olduğunu anlayamadım haliyle.
Fanları devreye alan sistem tam anlamıyla bilinmeden veya incelenmeden öneride bulunmanın hatalı olabileceğini düşünmekteyim.
Sistemde 3 faz kullanılmış ve tüm motorlar da 3 fazlı çalışıyorlarsa..
Sistem 3 fazlı tasarlanmış ama motorlar tek fazlı ise.
Motor tipleri repülsiyon motorlar, gölge kutuplu motorlar, sincap kafesli motorlar, DC motorlar, ve hatta senkron motorlar bile işin içerisine girebilirler.
Burada incelenmesi gereken mevzuular bu motorların tipleri ve çalıştırılma kurallarıdır.
EK NOT:
Kompressörlerin, özellikle yüksek güçlü olanların çoğunlukla tek yönlü çalıştırılma prensibi var idi. Ben buradan cihazı bilemediğim için bu konuda yorum yapamam.

seron

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 08 Temmuz 2017, 17:44:45ET'li ve de kıym'ETli @Adnancoskun 

Isıl denetim?
Dış ünitenin aşırı ısındığından içerisinin haberi yok mu diyorsunuz? Şayet durum bu ise ısı bilgisini alamayınca dışarısı hala soğuk zannıyla fanı devreye almaz. Bu da dış ünitede aşırı ısınmaya neden olur.
----------
Madem konu açıldı sohbet ediyoruz, araya bir iki şey daha sıkıştıralım mı?

Gaz vasıtasıyle iklimlendirmenin durumu kabaca şöyle. İklimlendirme ve soğutma tekniğinde Freon gazı kullanılıyor.
O da ne ola ki?
Fizik kanunlarına göre hava olsun, su olsun,... birçok maddeyi aniden sıkıştırırsanız, ısı verir. Yani çevresindeki nesneleri ısıtmaya başlar. Şayet sıkıştırılmış bir maddeyi aniden serbest bırakırsanız, veya onu esnetirseniz(vakum) bu dafa çevreden ısı alır; yani çevresindeki maddeleri soğutur. Fakat birçok element veya bileşiğin bu ısı alma verme durumu kısıtlıdır. yani farklı miktarlarda ısı alır-verirler ve iklimlendirme-soğutmada kullanılamazlar.

Freon gazı, sıkıştırma ve vakumlama durumunda en fazla ısı alan-veren bir gazdır. Sadece bu kadarla kalsa iyi, içinden geçtiği boruları da okside etmiyor, paslandırmıyor. Durum böyle olunca bu gazın türleri iklimlendirmede tercih buluyor.
kısa bilgi:
https://www.forumlordum.net/d-e-f/15395-freon-gazi-nedir-freon-gazi-hakkinda-bilgi.html

Bir klima düşünürsek bu klimanın devri-daim boruları içerisinden daimi olarak ve tek yönde gaz çevrimi vardır. Bu gaz çevrimi, klima motorunun(kompresör) dışına konumlandırılmış bir elektrikli valf ile kontrol edilir. İşte ısıtma mı yapılacağı, soğutma mı yapılacağını bu valf tayin eder.

Soğutma:
kompresör, gazı borunun birinden basar, diğerinden emer. basılan gaz boru içerisinde yol alırken, bu valf amcamızın hışmına uğrar. Valf, gazın geçişini kısmi olarak engeller, boğar. valfin girişinde sıkışan gaz, diğer taraftan kuvvetle püskürerek ani olarak esner(vakum). Böylece çevreden ısı almaya başlar ve özellikle klima içerisinde konuşlandırılmış boru sistemi donmaya başlar. Donmakta olan bu boru sistemi bir fan yardımıyla evin içine üfletilir. Bu esnada Kompresör, yüksek kompresyon (basma-emme) işi yaptığından ısınmaya başlar. Bu kompresyon ünitesinin uygun şekilde havalandırılması gerekir. ( ;) )
Konuyla ilgili son derece yüzeysel basit çizim eklenmiştir.

Isıtma:
ısıtma durumundakompresör yüne bir borudan gaz basıp diğerinden kuvvetle emerek gaz devridaimi sağlar. fakat budefa başka bir valf(günümüzde yekpare tek bir valf her iki fonksiyonu sağlıyor) bu defa gazın iç üniteden gelen kısmında sıkışmasını sağlar. giderek sıkışan gaz, bu valf ile kontrollü şekilde motora doğrı püskürür. gazın sıkıştığı kısımda aşırı ısı oluşur (gaz ısı verir). Biriken ısı ile aşırı ısınan boru sistemine bir fan ile üfletilerek iç mekan ısıtılır. Gaz ile ısıtmanın yetersiz olduğu durumlarda (özellikle salon tipi klimalarda) rezistans ilavesi yapılarak ideal ısıtma seviyesine ulaşılmaya çalışılır.
bununla ilgili de resim  eklenmiştir.

Olay basit.
Sıkıştırırsan ısıtırsın, vakumlarsan dondurursun.

Furkan KELEŞOĞLU

İLGİLİ VE BİGİLİ USTALARIM :D
-Ben 2 klimayıda düzelttim calıştırdım bide caminin icinde yattım darısı diğer klima arızalarının başına :DD

seron

Alıntı yapılan: Furkan41 - 08 Temmuz 2017, 19:24:05İLGİLİ VE BİGİLİ USTALARIM :D
-Ben 2 klimayıda düzelttim calıştırdım bide caminin icinde yattım darısı diğer klima arızalarının başına :DD
Tamam da,
NASIL?

Furkan KELEŞOĞLU

Arıza Giderme Teknikleri diyelim :D Benden önce bakan kişi fan motorunu süren rölenin cıkışlarını yanlış bağlamış niye böyle birşey yapmış anlamadım bende röleyi yerinden cıkarınca fark ettim röle dediğim 220 voltluk cift kontaklı röle cünkü rölenin bobin uclarında röleyi cekirecek enerji var fakat fan dönmüyor dedim bu kartta buna izin verdiye voltaj bobine kadar gelmişsse sıkıntı burda röleyi cıakrtınca birde ne göriyim ORTAK UCA hiç birşey bağlanmamış ilkten şaşırdım bunun calışması imkansız böyle dedim sonra devre şemasına baktım "lan bunu kim bağlamış böyle " dedim değiştirdim bağlantıları sonra verdim çoşkuyu :DD yani devre şeması birazdaha karışık bu kücük klimalara göre ve daha fazla emniyeti var biraz da ondna uğraştırdı ama sorun halledildi

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Furkan41 - 09 Temmuz 2017, 19:25:55Arıza Giderme Teknikleri diyelim :D Benden önce bakan kişi fan motorunu süren rölenin cıkışlarını yanlış bağlamış niye böyle birşey yapmış anlamadım bende röleyi yerinden cıkarınca fark ettim röle dediğim 220 voltluk cift kontaklı röle cünkü rölenin bobin uclarında röleyi cekirecek enerji var fakat fan dönmüyor dedim bu kartta buna izin verdiye voltaj bobine kadar gelmişsse sıkıntı burda röleyi cıakrtınca birde ne göriyim ORTAK UCA hiç birşey bağlanmamış ilkten şaşırdım bunun calışması imkansız böyle dedim sonra devre şemasına baktım "lan bunu kim bağlamış böyle " dedim değiştirdim bağlantıları sonra verdim çoşkuyu :DD yani devre şeması birazdaha karışık bu kücük klimalara göre ve daha fazla emniyeti var biraz da ondna uğraştırdı ama sorun halledildi
Faz değişimi neye yarıyor :)

Alıntı YapFakat abicim, günümüzde durum böyle değil!!!
Firmalar, neden bilmiyorum, artık buna önem veriyor. Motor monofaze de olsa, faz ve nötr hattının bağlantı şeklini, trifaze ise faz sırasını önemsiyorlar. Ve bu bağlantı biçimi yanlış olmasın, yanlış bağlı ise çalışmasın diye klimanın içersine kontrol kartı koyuyorlar. Bu kart programla çalışıyor, fazları denetliyor. Bir sıkıntı varsa hata kodu veriyor, klimanın çalışmasını engelliyor. Bu işlev salon tipi üç fazlı klimalarda çok görülüyo

seron

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 09 Temmuz 2017, 19:41:28Faz değişimi neye yarıyor :))
"Bilmiyorum" demiştim?

Nedeninin bilmiyorum ama faz değişiminin olmasını firmalar istemiyor ve sırf bu sebeple faz kontrol ve denetim kartı konuyor.
-Faz sırasının değişimi
-Fazlardaki gerilim seviyelerindeki anormallik
-Trafolardaki herhangi bir arıza nedeniyle tek faza ya da iki faza düşme durumu
Ayrı ayrı denetleniyor.
Faz sırasının değişmesi motor yönünü değiştirir. Tamam da, bu durum pompalamasyon durumunu değiştirmez. Kompresyon olayı süresince gaz dolanımı kompresörün içindeki minik sübaplarla idare edildiğinden motor ters de dönse düz de dönse gaz aynı yönde dolanım yapar.
Fakat firmalar faz sırasına hatta monofaze klimalarda faz ile nötr yönünde dahi önem veriyor.
Benden bu kadar. Neden önem verdikleri neden böyle istedikleri benim ilgi ve bilgi alanımın dışında olduğundan ben öğrenmesem de olur. 8)

Mr_YAMYAM

Faz olayı kurulumda gerekli olan bir şeydir.
Arızacılıkta faz olayının ilgisi yoktur. Sadece gösterge kontrol edilir ve mülk sahibinden bilgi alınabilir. Daha önce tamirci uğraştı mı diye.
Kontrol devresi sağlıklı çalışan bir klima faz hatası veriyorsa bunun başlıca sebepleri bulunmaktadır. Birileri dış hattan faz değişimi yapmışmı?
Şebekeden faz değişimi asla olmaz.
Burada çalışan bir sistem sözkonusudur ve arıza yapmıştır. Dolayısı ile faz ile ilgili değildir.

seron

Tamam da ben anlamıyorum şimdi.

Ben burada faz değişiminin klimanın çalışmasına mani olabileceğinden bahsettim ki doğru.
Bu arkadaş da faz değişimi yüzünden elindeki arızanın birini halletmiş, o da tamam.
İkinci arızayı da eksik bağlantıyı gidererek halletti, e o da tamam.
Yani ortada bir sorun yok.
E, o halde bir önceki alıntı içeren iletinin "soru"nun ve bir sonraki açıklamanın anlamı, gereği ve amacı nedir?

Yani şimdi bu konu benim hiçbir tezimi çürütmemişken eksik kalmış, anlaşılamamış ne kaldı?

Mr_YAMYAM

Arıza ve tamir tekniğinde bu konu biraz anlamsız kaldığı için yazdım.
Bir cihaz kurulurken faz veya tüm bağlantılar kontrol edilerek takılır. Cihaz çalıştırılır ve teslim edilir.
Çalışan bir cihaz arızalanmışsa faz değişimi bilimsel olarak sunulamaz.
Sadece şöyle bir öneri sunulabilir.
BU CİHAZI DAHA ÖNCE BİRİLERİ TAMİR ETMEYE KALKIŞTI MI? Cihaz sahibine sorulur.
Böyle bir durum sözkonusu olmuşsa.
Vatandaş bilmeden fazların yerini değiştirmiş olabilir mi? Kontrol ediniz. (Bu öneri arızayı arayan üyemize bu şekli ile sunulabilir.)
Ama hiçbir bilgi veya done olmadan ...
Kardeş bu olay faz hatasından kaynaklanır haa dersen yanlış olacaktır. Neden?
Aynı öneriyi önceki vatandaşa yaptığımızı düşünürsek o vatandaş ta kabloların yerlerini değiştirir, (Özetle bu gibi konuyu okuyup kafasına göre davranan bir tamirci) bazı yerleri mıncıklar bakar ki olmuyor, ben yapamıyorum der ve çekilir.
Sonra bizim ET'siz @Furkan41‍  arar tarar arızayı bulamaz. Sonra da bakar ki bir yerlerdeki kablolar ters çevrilmiş, (Ya da örnekte olduğu gibi bir yerleri yanlış bağlamış) bizim Furkan da gudurup duruyo ;D
Yahu şu tamircilik işlerini de ilmine göre yapınız beeaa >:( Ne anlıyorsunuz sağı solu kurcalamaktan.
TAMİRCİLİK AKIŞ PRENSİBİ.
1 Besleme devresi girişler ve çıkışlar ciddiyetle ölçülmelidir.
2 Sistemde bulunan kontrol devrelerinin çalışma prensibi öğrenilir ve sorunlar araştırılır.
3 Yük unsurunda (Örnek motorda) aşırı yüklenme mi var veya sargılardan birisi mi yanıp kavrulmuş. Bundan dolayı sistem kendisini korumaya mı alıyor?
4 Motorun yanmasına veya bozulmasına sebep olan etkenler nelerdir. Kompressör mü sıkışmış, voltaj oynaması mı sebebiyet vermiş, aşırı kirden kurum ve paslardan dolayı bazı bileşenler iş yapmıyormu?
İlmine göre hareket edildiği zaman görülecektir ki çoğu arızaların hal yolu son derece kolaydır.
Örneği klimaya göre vermiş olsam da hemen hemen tüm cihazlar böyle bir sıralamaya tabiidir.

Furkan KELEŞOĞLU

Onursal hocam şimdi Şebekeden dışardan faz değişimi söz konusu değil diyorsunuz fakat bizede okulda şunu şöyledir " sıfırlamayı zorunlu kalmadıkca yapmayın cünkü şebekede bir bakım onarım calışmasından sonra faz ve nötrün yönü ters verilebilir " yani %100 eminmiyiz hocam faz değişiminin asla olamayacağına ? benim klimaya gelirsek ilk başta bakan kişi karıştırmış karıştırmasa idi ben fazların yerini değiştirdiğimde sorunsuz şekilde calışacaktı ki 2 klimanında aynı anda eleketrikler geldikten sonra uyarı vermesi cok ilginc birşey ben %100 faz diyorum :D ET'sizmi dersin artık sopa ile mi vurursun bilemem :D

Mr_YAMYAM

Şebekeden faz değişimi olursa saatler ters döner.
Bu toplu olarak KAÇAK KULLANIM a (BEDEL ÖDEMEDEN) girer. Çok ciddi davalar söz konusu olur.
Sayaçlar mühürlü olduğuna göre ve bu bağlantıyı değiştiremiyeceğimize göre, şebekeye yetkili kişiler haricinde kimselerin müdahale yetkisi yoktur.
İkincil olarak ta şebekeden fazların değiştirilmesi ciddi tehlikelere sebebiyet verebilmektedir. Herhangi bir yerdeki sistem sıfır noktası (TOPRAK HATTI) nötr ile irtibatlıysa faz değiştiği anda tüm güç toprağa akacaktır.
Okuldakilere benden SALAM sööle gözlerinden ısır :))

seron

Şebekeden faz değişimi olabileceği ihtimali bana da çok düşük geliyor. Çünkü trafolarda çalışan teknisyenlerin ellerinde gelişmiş djital cihazlar var. Daha evvel elektrofizikçinin trafo söküm-bakım videolarında görmüştüm. Şayet ekipler o şekilde çalışıyorlarsa, dalgınlıklarına gelmediği sürece fazları yanlış bağlama şansları çoook düşük. De ki yanlış bağladılar. Günümüzde sayaçlar artık dijitale geçti. Fazlar değiştirilirse ters çalışır mı, yoksa saatin içinde bir devre vardır da, faz yanlışlıklarına rağmen yine de ileri mi sayıyordur?
Furkanın eline geçen her iki klima da anlaşıldığı üzere başkalarının elinden geçmiş. Ama elektrik gidip geldikten sonra çalışmayı reddedip sinyal vermesi, faz yönlerini değiştirdikten sonra çalışması, trafoda çalışan birilerinin hata yapabilme olasılığını akla getiriyor. Değilse çalışıp duran klima ne diye elektrikler geldikten sonra kendini kapatsın? Birileri okuyup üflemedi ya buna? Ben öyle şeylere inanmam :) Olsa olsa faz sıkıntısıdır.

Bundan yıllaaaar yıllar önce evimize elektrik bağlattığımız gün dün gibi aklımdadır. Tedaşçılar geldiler. Yanlarında ne cihaz var ne birşey. Üç faz kablosunun üçüde aynı renkte: kahverengi. Sayaç mekanik trifaze sayaç. Ellerinde bir adet pense, bir adet kontrol kalemi, rastgele bağladılar, güle güle kullanın dediler gittiler. Ne faz sırasına dikkat ettiler ne de test yaptılar. Lambalar yanıyor mu? Prizler çalışıyor mu diye sordular. Baktık sorun yok. Tamam dedi gittiler. :)  Bu iş karışmaya başladı. ben bunu fırsat bulunca bir anlayana sorayım. Böyle rasgele konuşarak çözüm olmaz.

Furkan KELEŞOĞLU

Onursal hocam eski tip sayaç neredeyse kalmadı hepsi dijitale dönmedimi ? Zaten bildiğim kadarıyla faz değişimi olduğunda icindeki eeproma hepsini yazıyor saatler okunurken (dijitaller) faz değişimi olmuşmu veya kac saat elektrik kesintisi yaşanmış hepsini rapor ediyor  okulda öğrettiler işte ne dediyseler kafamın bir yerine kazıdım :D keşke 3 sene senden eğitim alsaymışık hocam :D

Furkan KELEŞOĞLU

Osiloskop olsa 3 fazın hangi faz olduğunu görebilirsin veya bir dijital devre tasarlayarak kabloların L1,L2,L3 mü olduğu bulunabilir. başka yolu varmıdır bilmiyorum. Klimalar aslında cok basit yapılar nasıl calıştığı bilinirse daha kolay arıza bulunuyor fakat dediğim gibi yeni klimalarda cok fazla emniyet var ee buda biraz ilk bakıldığında kafa karıştırsada bir kac saaatlik incelemeden sonra cözülüyor (şahsıma konuşuyorum)

-Neyse bir kaç arızanın nelerden kaynaklandığını yazayım belki bakan kişinin işine yarar.
1-Klimamın fanı dönmüyor ğırtt zırttt ses geliyor
cevap: fan kondansatörü işlevini yerine getiremiyor değişmesi gerek.
2-klimam soğutmuyor
cevap : gazı bitmiş olabilir eğer yeni gaz basılmış ise gazı cok fazla gelmiş olabilir.
3-klimam calıştıktan 3 dk sonra sigorta atıyor
cevap: dış ünitede kısa devre varı buna bağlı olarak komprasör yanmış olabilir veya fan motorunun sargıları yanmış olabilir(fan sargısı kondansatör bozuk olduğunda yanar).
4-klimam soğutmadan komprasör duruyor
cevap: dış ünitedeki radyatörleri temizleyin fanı temizleyin .
5- klimam calışıyor fakat dış ünitede hiç birşey yok
cevap: ic ünitedeki kontrol kartındaki cıkış lar kontrol edilmeli.
6- klimamdan catır cutur ses geliyor.
cevap: klimanız defrosa giriyor yani buzu cözüyor bu esnada genleşme oalyındna dolayı aksağamlardan ve catlayan buzlardan ses geliyor bu normaldir bir arıza değilir.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Furkan41 - 10 Temmuz 2017, 18:31:14Onursal hocam eski tip sayaç neredeyse kalmadı hepsi dijitale dönmedimi ? Zaten bildiğim kadarıyla faz değişimi olduğunda icindeki eeproma hepsini yazıyor saatler okunurken (dijitaller) faz değişimi olmuşmu veya kac saat elektrik kesintisi yaşanmış hepsini rapor ediyor  okulda öğrettiler işte ne dediyseler kafamın bir yerine kazıdım :D keşke 3 sene senden eğitim alsaymışık hocam :D
Demekki şebekeden faz değişimi olunca işin kurtuluşu yok.
Ama şavalak bir tamirci klimanın fazlarını değiştirmişse bir diyeceğim yoktur.
Ya da bir tesisatçı ortalığı mıncıklamış ta olabilir.
Tüm bunlar temel arızacılık ilmine girmez. Birilerinin biryerleri değiştirip mıncıklaması arızacılıkta yer etmez. Bu gibi şeyleri sadece sabotaj olarak adlandırabiliriz.
Arızamızı nasıl anlatmıştın?
Alektrikler gitti ve geldi klimalar bozuldu. İlk etap koruma devreleri yani sigortalar.
Sonra besleme devreleri ve ardından diğer devreler.
Olaylarda tutarsızlık var. Seni gandırmışlar. O camiiden daha fazla para talep etmeliydin :D

Furkan KELEŞOĞLU

Klima Nasıl Calışır ?
Klima ic üniteden ayarlanan ısıya göre calışır klimayı ilk calıştıdığınızda havayı döndürmeye başlar emer bir yandada size üfler o arada ortam ısısını ölcer daha sonra komprasörünü devreye alır. Komprasör soğut havayı princ , bakır v.b izalasyonlu borular ile ic üniteye ulaştırır ic ünitedeki radyatörlere buz soğuk hava gelir (gazlı) daha sonra ic ünitedeki fan motoru bu soğuk radyatörlerdeki havayı üflemeye başlar bu arada komprasörün soğutabilmesi icin kendisinin soğuması gerekiyor(Ayrıca aşırı sıcaktan sargılarının yanmaması gerekiyor) onun icin dış ünite fanı devreye girerek komprasörün radyatörlerini soğutmaya başlar fan ne kadar soğutursa ic ünitedeki soğuk üfleme olayı okadar stabil olur fan komprasörü belli bir sıcaklığa düşürünce devreden cıkar taaki ısınana kadar ısınınca (belilenmiş değerin üstüne cıkınca) yine devreye girer . İç ünitede eğer buzlanma başlamış ise (ic ünitedeki radyatörlerin üstünde bir sensör vardır ) komprasörünü durdurur ve buzları cözmeye başlar buzlar cözülünce tekrar devreye girer ve soğutmaya başlar eğer oda soğumuş ise komprasörünü kapatır ve odanın icindeki havayı döndürmeye başlar taki odadaki havanın ısısı belirlenmiş ısının altına ininceye dek.

Furkan KELEŞOĞLU

Aslında zincirleme bir yapı var seri bağlantı gibi bir yerindne kopukluk olması her yerin işlevliğini bitiriyor bir arızanın bir kac nedini olabilir fakat ben en cok karşılaşılan arızaları ele aldım

Mr_YAMYAM

Dışardaki hava sıcaklığı -10'C iken klimayı çalıştırırsak noolur. ? :D

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 10 Temmuz 2017, 19:47:56Dışardaki hava sıcaklığı -10'C iken klimayı çalıştırırsak noolur. ? :D
Şuan soruda bir tuzak seziyorum :D ama cevap vereyim dışardaki hava sıcaklığı - 10 derece ise klimayı sıcağa ayarlamıştır kullanıcılar :D

Furkan KELEŞOĞLU

Fakat dış ünitedeki radyatörlerdede TRANSDÜSER var hava soğuksa fanı calıştıracağını sanmıyorum belki cok calışırsa ara sıra cok kısa zamanlı calıştırabilir fanı yada hiç calıştırmaz onu hiç gözlemlemedim ama mantıken radyatör soğuyorsa Fana gerek kalmaz

Furkan KELEŞOĞLU

Eee hava soğuk olunca sıcağa ayarlıyacaklar klimayı dış ünitede motor kendini ısıtması gerekecek motor kenimi ısıtıyor fanı calıştırıp kendini neden soğutsun ki :D Zaten motorunda o soğukta yanacağını tahmin etmiyorum dengede tutar bence he cok oldu ısındı motor fanı 2 cevirir dengeyi sağlar :D

ozgurece

Mr_YAMYAM

ozgurece

Onursal Hocam Bilinmeyen veya zor anlaşılan bir durum yok bakın yukarıda teknik verileri paylaştım, Üretici firma demiş ki Kardeşim bu cihaz -16 derece dış sıcaklıkta çalışır, ha eğer çalışmassa klimayı üretici firma mühendislerinin kafasında kırarlar  ;D (Kanunla, hukukla ) yani .

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 10 Temmuz 2017, 21:29:47Onursal Hocam Bilinmeyen veya zor anlaşılan bir durum yok bakın yukarıda teknik verileri paylaştım, Üretici firma demiş ki Kardeşim bu cihaz -16 derece dış sıcaklıkta çalışır, ha eğer çalışmassa klimayı üretici firma mühendislerinin kafasında kırarlar  ;D (Kanunla, hukukla ) yani .
Ben arıza veya aksaklık ile ilgili demedim ki ;D  
Normal koşullarda normal işlevlerini yerine getirebilen bir klima dış ısı -10 derece iken çalıştırırsak ne olur dedim.
Elbette ki klima çalışmam demez YAMYAM mı bu :D  
Ama koşullar ne olur nasıl davranır neler yapar.
İPUCU.
''ÜLEN DIŞARISI ZATEN SOĞUK PENCEREYİ AÇSANAAA''  mı der sana acaba ;D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Furkan41 - 10 Temmuz 2017, 19:51:14Şuan soruda bir tuzak seziyorum :D ama cevap vereyim dışardaki hava sıcaklığı - 10 derece ise klimayı sıcağa ayarlamıştır kullanıcılar :D
İlave bilgi EK'i:
İnsanlar için serin ortam sıcaklığı +18'C tır.
İnsanlar için normal ortam sıcaklığı 22-26'C tır.
İnsanlar için 27'C ve üzerisi sıcak ortam demektir.
Bu değerler üç aşağı beş yukarı farklı olsa da literatürde böyle yer almıştır.
Odada bulunan klima soğutma amaçlı kullanılmaktadır. Yani odanın soğutulma vazifesine ayarlanmıştır.
Bu koşullar altında klima neler yapar ?

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 10 Temmuz 2017, 22:46:36İlave bilgi EK'i:
İnsanlar için serin ortam sıcaklığı +18'C tır.
İnsanlar için normal ortam sıcaklığı 22-26'C tır.
İnsanlar için 27'C ve üzerisi sıcak ortam demektir.
Bu değerler üç aşağı beş yukarı farklı olsa da literatürde böyle yer almıştır.
Odada bulunan klima soğutma amaçlı kullanılmaktadır. Yani odanın soğutulma vazifesine ayarlanmıştır.
Bu koşullar altında klima neler yapar ?

İcerdeki havayı sadece dolaştırır emer geri verir yahutta dediğiniz gibi ayarlanmış ısıya denk getirir

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Furkan41 - 11 Temmuz 2017, 00:05:20İcerdeki havayı sadece dolaştırır emer geri verir yahutta dediğiniz gibi ayarlanmış ısıya denk getirir
Cıks.
Kısmen doğru olsa da bilimsel değil bu açıklama.

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 11 Temmuz 2017, 00:22:17Cıks.
Kısmen doğru olsa da bilimsel değil bu açıklama.
icerdeki havayı Transdüseri ile ölcer daha sonra soğukta calışıyor ise daha demin verdiğini +18 dereceye getirir havayı +18 derece olduğunda komprasörünü durdurak havayı sirkülasyon yapmaya başlar ve bu dengede tutmaya calışır  :D Onursal hocam

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Furkan41 - 11 Temmuz 2017, 00:25:40icerdeki havayı Transdüseri ile ölcer daha sonra soğukta calışıyor ise daha demin verdiğini +18 dereceye getirir havayı +18 derece olduğunda komprasörünü durdurak havayı sirkülasyon yapmaya başlar ve bu dengede tutmaya calışır  :D Onursal hocam
@Furkan41  
Seni ecik mıncıklarsak iyi şeyler çıkacak sanırım. Boş değil gibisin.
Koşulları da hesaba katarak biraz daha düşünmelisin.
Bir buzdolabını hayal et. Kapısı açık vaziyette kışın dışarda çalıştırılırsa ne olur?
Ben söyleyim. Çalışmaz. Soğuttuğunu sanarak beklemeye geçer.
Klimalar da farklı değildir.
Oda sıcaklığı 18'C olacak şekilde ayar yapıldığını varsayarsak.
Klima öncelikle oda sıcaklığını ölçecektir. Buraya kadar doğru.
Oda sıcaklığı 18'C nin üzerindeyse ve ölçüm toleransları buna izin vermiyorsa klima 18'C ye kadar çalışacaktır.
Buraya kadar da doğru.
İşin en civcivli noktası buralardan başlıyor.
NOT:
Dışarısı -10'C olduğu için klimanın kompresörü çalışmayacaktır. Sadece içerideki fazla ısıyı dışarı atacaktır.
(Ha pencereyi açmışız ha klima devridaim sistemiyle içerdeki ısıyı dışarı atmış çok farketmez. Sadece devridaim motoru çalışacaktır.) ;D  Ya da nasıl tasarlanmış ise uygun ekipmanları çalışacaktır.
Oda ısısı 18'C ye düştüğünde klima ''BEN İŞİMİ YAPTIM ECİK OTURUP CİGARA İÇEYİM DİYECEKTİR)
Esas olay ise muhtelif değişkenlerdir.
Konu tam olarak anlaşıldığı takdirde bu klimanın hangi koşullarda neler yapabileceğini her durumda net olarak anlayabilmelisiniz.

Furkan KELEŞOĞLU

@Mr_YAMYAM valla hocam okulda öğrettiler ama Bir arızada edindiğim tecrübeyi okulda öğrenemedim acıkcası okulda daha fazla teorik var (Osilaskop cihazını gösterdiler ellettirmediler bile) yani habire kendimi geliştirme peşinde bir YAMYAMIM :D
Fakat bazen beynimi zorlamak güzel oluyor heleki bir arızayı giderdikten sonraki mutluluk paha bicilemez :D
Bu gibi şeyler aslında belli döngü icinde benim canım sıkıldı vazifemden farklı birşey yapayım diyen yapılar değil sadece klimacı değilim biraz araştırıp anlamak gerekti sormak bilgi edinmek gerekti gerisi ip söküğü gibi geliyor Dediğiniz gibi bir donanımın ve makinanın hangi koşullarda neler yapabileceğini bilirsek işlevini bilirsek arızayı gidermek bir hayli kolay olacaktır.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın