Beko 9366 klima arızası

Başlatan Furkan KELEŞOĞLU, 05 Temmuz 2017, 16:04:24

Furkan KELEŞOĞLU

Üstadlarım caminin 2 adet beko 9366 oda tipi klimas var bunlar elektrik kesintisindne sonra calışmamışlar banada dedilerki sigortası atmış teknik servis öyle demiş bende tam gittim dış ünitenin kapağını söktüm teknik servis geldi dedim siz geldiyseniz ben bakmıyayım siz bakın adam yok bakıcaksanız siz bakın dedi yok siz varken ben bakmam dedim neyse elektrikler o sıra yine gitti dediki sigortaları atmış kendini emniyete alıyor dedi bunlar gitti daha sonra elektrikler gelince 2 adet dış ünite var ikisindende bip bip bip sesler uyarı sesi geldi dış üniteye 3 faz geliyor bende elektrik kumanda şemasına baktım faz koruyucu diye bir blok var aklıma Elektrikleri kestiklerinde fazların yerinimi değiştirdiler acaba diye fikir geldi gittim sigortanın cıkışlarından 2 fazın yerini değiştirerek tekrarardan sigortayı bağladım sigortaları kaldırdım uyarı sesleri gitti klimaları calıştırdım 1. klima yaklaşık 5 dk sonra komprasörünü devreye aldı 2. klima hiç birşey yapmadı yaklaşık 10 dakika kadar bekledim komprasörü devreye almadı en soğuğa ayarladığım halde diğer 1. klima ise soğuttu yani soğuk üflüyor ama nasıl desem böyle o klima daha iyi soğutur düşüncesindeyim bizim 2000 watllık dükkandakinin önüne gectim mi buz gibi yapıyor bu soğuk üflüyor ama buz etkisi yok acaba gaz dan dolayımıdır ? diğer klima icin ne önerirsiniz ?
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

seron

Furkan, abicim. Problemini bilmiyorum ama (zaten anlayamadım) şu şikayetini düzgün yazsan da okuyacak olan işkence çekmese diyorum. İnsan okuyacak abicim bunu yav... ;)

Furkan KELEŞOĞLU

Doğrudur bugün sıcaktı zaten cok bunaldım direk gelip bir yardım arayışına girdim.

Şuanlık sorun Şu komprasörü devreye almıyor alsa bile komprasör yanıyor fanı devreye almıyor
komprasörün radyatöründe bir sensör var galiba fanı devreye alıp cıkartmak icin dir diye düşünüyorum ucunu sildim bağlantıları kontrol ettim yine tık yok.
komprasör 3 fazlı ve kontaktör ile sürülüyor kontaktörü manuel olarak devreye aldığımda direk soğutmaya başlıyor.
kontaktöre faz gidiyor fakat nötr hat anahtarlanmış nötr anahtarda Faz koruma pcb sine gidiyor bir röle vardı cok bunaldım kartta yerindne cıkmıyordu öyle kapattım dış ünitenin kapağını.

Adnancoskun

Pek anlamam ama
Eğer klima 3 fazlı ise
Ve bu klimada motorlar 3 fazlı ise ve doğrudan şebekeden besleniyorsa (motor sürücüsü yoksa veya  inverter tipi değilse)
Fazların yerini değiştirdiğinizde kompresör motoru ters dönmez mi?
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

seron

Furkan dış ünitenin kondansatörünü değiştir aynısından bul. Benzer bir hatayı böyle çözmüştük.

@Adnancoskun evet ters döner. Bazı elektrik kesintilerinden sonra bakımcılar faz sırasına dikkat etmeden pabuç değişimi yapıp farklı sırada bağlayabiliyor. Bu durumda da klima faz sırası değiştiği için hata veriyor. Furkan bu hatayı faz sırasını kedni evinden/iş yerinden değiştirerek gidermiş.

Diğer Klimanın sıkıntısı ise çok sık karşılaşılan bir arıza. Belli yıl aralığında bir kondansatör iflas ediyor bu nedenle motor devreye giremiyor. Gerek kompresör motoru gerekse fan motorunun ayrı ayrı kondansatörleri var. Kesinlikle aynı değer ve tipte olmalı yani endüstriyel tip.

Furkan o klimayı öyle çalıştırma. Motor aşırı ısınıp şişip kalıyor. Kapasitörü değiştirdikten sonra durum düzelmezse fan motorunu değiştir. İkinci el kullanmanı tavsiye etmem. Motorun manyetiği zamanla bozuluyor devreye girmiyor. Sıfırını 40-100TL arası fiyata bulabilirsin.

Kolay gelsin.

Furkan KELEŞOĞLU

Ben 3 fazlı sistemde kondansatörün sadece kör gücü en aza indirme icin kullandığını biliyorum evet dış ünitede 2 adet kondansatör var fakat bunlar fanların zaten o kondansatörlerin gücü komprasörü kaldırmaya yetmez ben şey düşündüm.
-Buz dolaplarının motoru bazen kitleniyor şıkışıyor öyle bir durumda şoklamak gerekiyor acaba bununda öyle birşeyi varmıdır ?
-faz sırasını değiştirmeden önce dış ünite hiç fanlar dahi claışmıyordu bip bip bip bip diye sesler gelip duruyordu ama ben fazların RST olduğunu nasıl anlayacağım osiloskobum bile yok

Furkan KELEŞOĞLU

şimdi Ustalarım şöyle birşeyde var iki boru var dış üniteden cıkan biri sıcak biri soğuk fazları yer değiştirdiğimde bile soğuk olan hava yine aynı borudan sıcak olan ise aynı borudan gecti yani komprasör ters dönse bunlarında yönü karışırdı galiba tam zıttı olurdu diye düşünüyorum aslında burda bir abimiz vardı o beyaz eşya işlerindne anlıyordur  profil resminde akrep vardı sanırsam

seron

Furkan,
"Kör güç" diye birşey yoktur.
Oradaki kondansatörlerin amacı ve görevi biraz farklı. Kurumuşsa veya bozulmuşsa motorlar hiç dönmez.
Fazların RST sırasını bilmene gerek yok. bip bip sesi duyuyorsan iki fazı değiştirmen yeterlidir.
Gaz borularını elleme. Yönünü değiştirme.
Motora şok uygulamak diye birşey olmaz.

Sen en iyisimi ona hiç elleme. Bir klimacı çağır onlar yapsın tehlikeli işlere girişmişsin. Üstelik ciddi bilgi yanlışlıkların var.
Akrep simgeli arkadaş memleket. Ama beyaz eşya konusunda bilgili olan o muydu yoksa birzaman önce siteden ayrılan serkan48 miydi onu tam bilmiyorum. Sen benim dediğim gibi yap. Orada 380Volt AC var bir yanlış yaparsan adamı kaldırır yere çarpar. elini konunu kaybeden var. KLİMACI ÇAĞIR!

Furkan KELEŞOĞLU

Demek Kör Güç diye birşey yok öylemi ozaman MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINI ARIYAYIMDA ENDÜSTRİYEL ELEKTRİK SİSTEMLERİNDEKİ O KONUYU DEĞİŞTİRSİNLER.
BEN BİLGİLİYİM DE DEMİYORUM OLSAM BURAYA GELMEZDİM AMA KÖR GÜÇ DİYE BİRŞEY YOKTUR DİYEMEZSİN AC GOOGLEYİ ARAŞTIR (REAKTİF GÜÇ) diyeyim belki böyle anlarsın

Furkan KELEŞOĞLU

Oradaki kondansatörlerin görevleri fanlara yol aldırmak ki kumanda şemasında komprasöre bağlı kondansatör göremedim 2 adet kondansatör var ve bunlarda fanlara bağlı zaten he bir ic ünitede var oda ic ünitedeki motorun kondansatörü ben sadece komprasörü devreye almıyor diyorum aslında 2-3 gün üstünde dursam cözerim sorunu vaktim yok daha iyi bilen vardır hemen cözeriz işi dedim ama sen kalktın bana ders veriyorsun ilk başta yorumundada pek anlamam demişsin ama...

seron

Furkan sakin ol.
Evet anlamam dedim hala da anlamıyorum.
Daha evvel aynı sorunlarla karşılaştık, durumu böyle çözdük. Ben de sana aynısını anlatıyorum.
Motorların kalkınmasını sağladığını sandığım o kondansatörün değişmesi fan motorunun düzelmesine yardımcı olabilir.
Fan motorunun dönmemesi de ya yanmıştır, ya kondansatörü değiştirmen gerekiyordur.
Sen önce bir otur sakin ol sonra da klimacı çağır elleme klimaya. Çarpılırsan üzülürüz.
-
NOT:
Ben hala "kör güç" diye birşey olduğundan kuşkuluyum varsa vardır ilk defa duydum. Ama reaktif gücü duydum.

Mr_YAMYAM

Camii'nin kliması ise ALLAH .çarpmıştır ;D   O camiideki mümünleri sorguya çekmelisiniz :))
Klimalar tek fazlı da olsa üç fazlı da olsa değişmez. Sonuçta kompressör için motor çalışır.
Kesintiden önce çalışan klimalar, neden çalışmaz?
Bu işin ucunda bir kehanet olabilir mi ?

Furkan KELEŞOĞLU

Kehanet mi Allahın takdirirmi bilmem klimasına lanet olsun birdahada elimi sürmem bu klimalara cağırsınlar servisini diycemde garantisi bitmiş para vermesinler hayrına işleri görülsün diye el atalım dedik elimiz altında kaldı nabalım

seron

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 05 Temmuz 2017, 23:29:33Klimalar tek fazlı da olsa üç fazlı da olsa değişmez.
:D  :D  :D  :D  :D  :D  :D  :D  :D  :D  :D  :D

Neyse bu benim son yanıtım olsun. tartışmaları sevmez oldum. Haydi eyvallah.
Furkan sakin ol adamım sorun yok.

Furkan KELEŞOĞLU

ben de senelerdir klima tamiri yapmıyorum temel bilgim olsada bazı yerde tecrübe istiyor evet gecen sene idi galiba serkan 48 nickli bir üstad yardım etmişti kondansatör değiştirmiştik calışmıştı ki zaten orda kondansatör davlumbaz gibi şişmişti ben burdayım diye bağırıyordur bunda gözler görülür birşeyde yok ölcümlerde birşeyde yok bilmiyorum bırakıyorum

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Furkan41 - 05 Temmuz 2017, 23:34:44ben de senelerdir klima tamiri yapmıyorum temel bilgim olsada bazı yerde tecrübe istiyor evet gecen sene idi galiba serkan 48 nickli bir üstad yardım etmişti kondansatör değiştirmiştik calışmıştı ki zaten orda kondansatör davlumbaz gibi şişmişti ben burdayım diye bağırıyordur bunda gözler görülür birşeyde yok ölcümlerde birşeyde yok bilmiyorum bırakıyorum
Hah işte mesele bu.
ET'li ve de kıym'ETli arkadaşımız @serkan_48 buralarda olsaydı şak diye meseleyi hallederdi.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın