Oto Teyp Boğuk ve Cızırtılı Ses

Başlatan mustafa ömer, 14 Haziran 2017, 23:56:19

mustafa ömer

Merhaba Üstadlar, Aracıma  Pioneer KEH P 8600 R teyp taktım.
Sesi arka sağ arka sol hoparlörlere verince gayet güzel stereo çalıyor.
Sesi ön sağ ön sol hoparlörlere verince cızırtılı çalıyor ve balanstan sol hoparlörü kısıp sağ hoparlöre alınca cızırtı gidiyor ama ses mono oluyor.
Yani anlayacağınız ön sol kanal cızırtılı.
Teypte müzik çaldırmadığım halde teybin arka tarafı (çıkış entegresinin olduğu yer) çok sıcak el değmiyor
Hoparlörlerim patlak değil aracın kendi teybini takınca cızırtı yapmıyor.

İlk defa böyle bir arıza ile karşılaşıyorum bu konu hakkında fikirlerinize ve yardımınıza ihtiyacım var.
Parazit ile karıştırmayın sadece sol kanala alınca cızırtı yapıyor diğer kanallar temiz.
Sizce çıkış entegresi mi yanık ?
Çıkış entegresi yanmış olsaydı sesin tamamen kesilmesi gerekmezmiydi ?
Sol ön kanalda cızırtı neyin işaretidir ?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

Pioneer KEH P 8600 R Şema

Furkan KELEŞOĞLU

Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

olc technics

Alıntı yapılan: mustafa ömer - 14 Haziran 2017, 23:56:19Merhaba Üstadlar, Aracıma  Pioneer KEH P 8600 R teyp taktım.
Sesi arka sağ arka sol hoparlörlere verince gayet güzel stereo çalıyor.
Sesi ön sağ ön sol hoparlörlere verince cızırtılı çalıyor ve balanstan sol hoparlörü kısıp sağ hoparlöre alınca cızırtı gidiyor ama ses mono oluyor.
Yani anlayacağınız ön sol kanal cızırtılı.
Teypte müzik çaldırmadığım halde teybin arka tarafı (çıkış entegresinin olduğu yer) çok sıcak el değmiyor
Hoparlörlerim patlak değil aracın kendi teybini takınca cızırtı yapmıyor.

İlk defa böyle bir arıza ile karşılaşıyorum bu konu hakkında fikirlerinize ve yardımınıza ihtiyacım var.
Parazit ile karıştırmayın sadece sol kanala alınca cızırtı yapıyor diğer kanallar temiz.
Sizce çıkış entegresi mi yanık ?
Çıkış entegresi yanmış olsaydı sesin tamamen kesilmesi gerekmezmiydi ?
Sol ön kanalda cızırtı neyin işaretidir ?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

Pioneer KEH P 8600 R Şema

İlle de çıkış entegresinden kaynaklanması şart değil. DSP (E vol., şema da böyle açıklanmış) kontrol çipinden de yapabilir. Radyo teypte ve Aux girişinde de duyuyor mu o ses?

mustafa ömer

Alıntı yapılan: Furkan41 - 15 Haziran 2017, 03:26:50Teyp sıfırmı yoksa cıkma 2. elmi ? durumu nedir
Teyp eski seri japon üretimi pioneer. Yeni seriler çin üretimi olduğu için bu teyp gibi güzel ses vermiyor kurtarmak istiyorum.

Alıntı yapılan: olc technics - 15 Haziran 2017, 09:49:40İlle de çıkış entegresinden kaynaklanması şart değil. DSP (E vol., şema da böyle açıklanmış) kontrol çipinden de yapabilir. Radyo teypte ve Aux girişinde de duyuyor mu o ses?
Radyo Kaset Aux hepsinde o ses duyuluyor üstad. Nolacak şimdi ?

olc technics

Alıntı yapılan: mustafa ömer - 15 Haziran 2017, 13:06:36Teyp eski seri japon üretimi pioneer. Yeni seriler çin üretimi olduğu için bu teyp gibi güzel ses vermiyor kurtarmak istiyorum.
Radyo Kaset Aux hepsinde o ses duyuluyor üstad. Nolacak şimdi ?

Hiç değilse çıkış entegresini yenileyip, sorun düzelecek mi diye bakmak gerek diye düşünüyorum.Hiç değilse ilk şüphe edilen parça elenmiş olur. E. vol entegresi, cihazdaki pek çok parça gibi bu cihaz için özel üretilmiş. Aynı zamanda kaynak seslerini seçen ve ayarlayan parçadır. TDA7318 in benzerlerinden.

mustafa ömer

Üstad, teybi açtım TDA7386 (çıkış entegresi) söktüm malzemeciye gittim elinde yokmuş yarın gelecek dedi.
Kartı fırça ve tinerle temizledim ve büyüteçle incelemeye aldım.
Yanık ve kopuk yollar vardı. Avometre ile takip edip kablo ile köprü yaparak yolları birleştirdim
Yarın entegreyi de değiştirirsem düzelecekmiş gibi düşünüyorum.

olc technics

Alıntı yapılan: mustafa ömer - 15 Haziran 2017, 17:46:37Üstad, teybi açtım TDA7386 (çıkış entegresi) söktüm malzemeciye gittim elinde yokmuş yarın gelecek dedi.
Kartı fırça ve tinerle temizledim ve büyüteçle incelemeye aldım.
Yanık ve kopuk yollar vardı. Avometre ile takip edip kablo ile köprü yaparak yolları birleştirdim
Yarın entegreyi de değiştirirsem düzelecekmiş gibi düşünüyorum.

Ben üstad değilim. Bana lütfen üstad demeyin. Sadece bu tarz cihazlara ilgim var. Bu yüzden tavsiyede bulundum. Tek yapılacak deneyip aklınızdaki kuşkuyu silmek, gidişatı da bu belirleyecek.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın