Karanlıkta yanan isim devresi

Başlatan gokberk07, 11 Haziran 2017, 18:47:59

gokberk07

Karanlıkta yanan Led devresi nasıl yapılabilir animasyon hiç bir şeye gerek yok led yardımıyla isim yazacağım.Ledleri paralel bağlayıp öncesine trimpot koyayım diyorum ldr ile iş olur ama bunun baskı devresinde ve devrede yardımcı olabilecek arkadaş var mı

Furkan KELEŞOĞLU

ismini ledlerle yazarsın harf harf harfleride pararlel bağlayıp 1 k lık direncle transitörler ile sürersin karanlıkta yanma işinide voltaj karşılaştırıcı bir blok kurarak ldr ve pot kullanarak hangi ışık şidddetinde pasif veya aktif olacağını ayarlaraya bilirsin  opampın cıkışınada 555 entegresinin - beslemesini besleyen hattı bir transistör ile anahtarlarsın ve 555 in CLOCK PULSE çıkışınada hazırladığın harfleri sürecek transistörleri paralel şekilde bağlarsın ve istediğin ışık şidddetine gelince opampa cıkış vererek 555 i devreye alıcak transistörü tetikler 555 devreye girinnce clok pulse pininden pulse lar atmaya başlayacak bu pulslarıda 555 bloğunudaki pot ile kontrol edeceksin sonra harf ler senin ayar yaptığın sıkılkta yanıp sönecek ben yardım ederim de zaten nette böyle devreler bol hatta Mikrodenetleyici ile yapılmış olanları var
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

seron

Alıntı yapılan: Furkan41 - 11 Haziran 2017, 19:58:25ismini ledlerle yazarsın harf harf harfleride pararlel bağlayıp 1 k lık direncle transitörler ile sürersin karanlıkta yanma işinide voltaj karşılaştırıcı bir blok kurarak ldr ve pot kullanarak hangi ışık şidddetinde pasif veya aktif olacağını ayarlaraya bilirsin  opampın cıkışınada 555 entegresinin - beslemesini besleyen hattı bir transistör ile anahtarlarsın ve 555 in CLOCK PULSE çıkışınada hazırladığın harfleri sürecek transistörleri paralel şekilde bağlarsın ve istediğin ışık şidddetine gelince opampa cıkış vererek 555 i devreye alıcak transistörü tetikler 555 devreye girinnce clok pulse pininden pulse lar atmaya başlayacak bu pulslarıda 555 bloğunudaki pot ile kontrol edeceksin sonra harf ler senin ayar yaptığın sıkılkta yanıp sönecek ben yardım ederim de zaten nette böyle devreler bol hatta Mikrodenetleyici ile yapılmış olanları var

:)
Dikkatli okumuyorsun.

gokberk07

seron

Tabii...
Siz animasyon hiçbirşeye gerek yok basit bir devre olsun sadece karanlıkta isim yansın istiyorsunuz ve hazır devre ile baskı şeması istiyorsunuz yanlış mıyım?. O da yanlış anladı detaylı devre öneriyor. Yanlış bir öneri değil.
Siz aslında şöyle birşey arıyorsunuz:
https://www.google.com.tr/search?q=karanl%C4%B1kta+yanan+devre&safe=strict&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjH3PGYx7bUAhUmQpoKHYGFBYwQ_AUIBigB&biw=1333&bih=658#imgrc=_
linke bakarsanı orada çok çeşitli ama mantığı aynı devreler var. Animasyon yok. Zorluk yok. tel sıkıntı aresde isime göre ledleri yerleştirip devreyi de oturtmak ve çıktı alıp basmak.
--------
ek: bulduğum bir devre üzerinde oynama yaptım ekte.
Devre 6Volt. Röle 5V olacak. rööleye paralel diyot 1N 4001-4007 olabilir. ledlere seri dirençler değiştirilmesi gerekebilir. ister isim yazılır ister kalp malp yapılır her türlü gider. Işığı söndürürsün SÜPRİİİİİZ diye bağırırsın ağlar :)  ;)

Furkan KELEŞOĞLU

Bir daha okudum animasyonsuz istiyormuş arkadaş kusura bakmayın ben animasyonlu zannettim aslında hep böyle şeylerin animasyonlu istenildiği icin orayı okumayıp hımm animasyonlu istiyor demişim :D seron saol :D

seron

Alıntı yapılan: Furkan41 - 11 Haziran 2017, 23:02:20Bir daha okudum animasyonsuz istiyormuş arkadaş kusura bakmayın ben animasyonlu zannettim aslında hep böyle şeylerin animasyonlu istenildiği icin orayı okumayıp hımm animasyonlu istiyor demişim :D seron saol :D
Senin önerin aslında çok güzel. Hatta abartıp devreye kör den kıp-kıplı giderek parlağa doğru yanan led gurubu efekti+çınçınlı ses eklense karşı taraf boynuna atılır.  :D Tabi ben devreyi görünce sanki birisine jest yapılacakmış gibi aklım oraya gitti, isteyen istediği şekilde kullanabilir canım... :)  :D

Furkan KELEŞOĞLU

:DDD aslında grupta bir proje kısmı yapalım ilginc ve güzel şeyler yapıp foruma özel şeyler tasarlayıp oraya ekleyelim :D

seron

Konuyu açan arkadaştan yardım isteği aldım ama maalesef plaket basma gibi bir lüksüm yok. Bu nedenle internetten bulduğım bir devreyi arkadaşın kolay anlayacağı şekilde paintte çizdim. Bundan sonrası delikli plaket alıp devreye baka baka elemanları yerleştirip lehimlemeye bakıyor. Plaket isim yazılacak kadar büyük olursa sıkıntı olmaz. Hem yapması kolay hem de maaliyeti düşük.
Yalnız şunu ekleyeyim, bu devreyi denemedim.
100k ve 33k direnç değerleri bana biraz fazla büyük gibi geldi. duruma göre onları değiştirebiliriz. bu nedenle yedek olarak 50k trimpot, 22k ve 10k dirençlerden yedek alınırsa daha iyi olur.
Devre ektedir giriş yapmadan görülemez.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın