EKRAN KARTI BİLGİSAYARI ÖLDÜRÜYOR

Başlatan Furkan KELEŞOĞLU, 04 Haziran 2017, 00:09:51

Furkan KELEŞOĞLU

SAYIN SAYGI DEĞER USTALARIM DÜN GECE 02:00 SULARINA KADAR BİLGİSAYARIMDA HİÇ BİR KASMA YOKTU GECE YATARKEN BİLGİSAYARI UYKU MODUNA ALDIM VE YATTIM SABAH 10 GİBİ UYANDIM BİLGİSAYARI ACTIM KASMA OLUŞTU BENDE KAPATTIM BİRAZ BEKLEDİM TEKRARDAN CALIŞTIRDIM FAKAT SORUN YİNE GİTMEDİ DAHA SONRA BİLGİSAYARDAN ÖZELLİKLERE BAKTIM RAM LERİ GÖRÜYOR HERŞEY SORUNSUZ EN SON AKLIMA EKRAN KARTI GELDİ EKRAN KARTINI SÖKTÜM ON BOARDDAN VGA CIKIŞI ALDIM PC KASMAYI BIRAKTI VE MÜTHİŞ BİR HIZDA BİLGİSAYAR ACILDI ŞİMDİ BU EKRAN KARTINA SİZCE NE OLMUŞ OLABİLİR PATLAK CATLAK KONDANSATÖRDE YOK 3 GÜN ÖNCE MACUN YENİLEMİŞTİM EKRAN KARTINA BİRDE PASİF SOĞUTMA İDİ AMA YETMİYORDA FIRIN GİBİ ISINIYORDU EL YAKIYORDU BİRDE FAN TAKTIM SOĞUTUCUSUNUN ÜSTÜNE AMA BİLGİSAYARI RESMEN ÖLDÜRÜYOR.
DDR2 SİSTEM 2 GB RAM
İNTEL PENTİUM DUAL CPU E2140 İŞLEMCİ 1.60 GHZ
İŞLETİM SİSTEMİ WİN7 STARTER
EKRAN KARTIMDA ATİ RADEON X1550
WİNDOWS DERECELENDİRMESİNDEN DE 4 PUAN ALDI BU BİLGİSAYAR.

ÖNERİLERİNİZİ SABIRSIZLIKLA BEKLİYORUM USTALARIM
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

Mr_YAMYAM

O ekran gartının Win7 desteği yoktur. Eminmisin doğru sürücüleri kurduğuna. :)
Sanırım D-X9 idi o kart.

thekme

Ekran kartının ve soketin pinlerini diş fırcası ile bi demizle olmadı ramlari sök dene ram ile ekran kartı çakışıyor olabilir bazenleri oluyor arızanın genelde %80 i ramlarden meydana geliyor (ben öyle gördüm bugune kadar :) )
Derin olan kuyu değil, kısa olan iptir.

Furkan KELEŞOĞLU

EKRAN KARTININ CANI SIKILMIŞ ÜSTADLAR :D :D SLOTUN İÇİNİ TEMİZLEYİ VERDİM EKRAN KARTININ PİNLERİNEDE TİNER DÖKÜP GÜZELCENE PARILDATTIM TAKTIM YERİNE ŞUANLIK HİÇ BİR SIKINTI YOK :D
@Mr_YAMYAM USTAM VALLA Bİ SÜRÜCÜ YÜKLEDİK SIKINTI VERMEDEN CALIŞIYOR VİSTA İÇİN DRİVERİ VAR WİN7 DE SIKINTI OLMUYOR VİSTANIN DRİVERLERİ  ARADA BÖYLE TEKLİYOR AMA İDARE EDİYOR :DD
AYNEN USTAM D-X9 BENDE ÖYLE BİLİYORUM

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Furkan41 - 04 Haziran 2017, 03:44:49EKRAN KARTININ CANI SIKILMIŞ ÜSTADLAR :D :D SLOTUN İÇİNİ TEMİZLEYİ VERDİM EKRAN KARTININ PİNLERİNEDE TİNER DÖKÜP GÜZELCENE PARILDATTIM TAKTIM YERİNE ŞUANLIK HİÇ BİR SIKINTI YOK :D
@Mr_YAMYAM USTAM VALLA Bİ SÜRÜCÜ YÜKLEDİK SIKINTI VERMEDEN CALIŞIYOR VİSTA İÇİN DRİVERİ VAR WİN7 DE SIKINTI OLMUYOR VİSTANIN DRİVERLERİ  ARADA BÖYLE TEKLİYOR AMA İDARE EDİYOR :DD
AYNEN USTAM D-X9 BENDE ÖYLE BİLİYORUM
furkan41
Yazıyı küçük harflerle yazsak....  :)
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

seron

Furkan geçmiş olsun.
Asus radeon X1550 karttan elimde var. Sürücü konusunda windows7 uyumludur. Vista sürücülerini aygıt yöneticisinden kurup kullanabiliyorsun hatta windows 8.1de bile çalışıyor. Ayrıca windows7 isosunun içinde bu ekran kartının sürücüsünün biraz kırpılmış versiyonu mevcut; genellikle sürücü istemez. Zaten bu konuda sıkıntın olmamış tamam.

Bir dahaki sefere benzer bir kasılma sorunu yaşarsan, görev yöneticisinden "disk kullanımı", "ram kullanımı" gibi yerlere bak. bir durum olursa aynı başlık altından sor.

Kolay gelsin.

Furkan KELEŞOĞLU

Bence benim harddisk ölmüş arada pc donuyor uyarı veriyor ESC ve Start tuşuna basıp kapatınız diyor yapıyorum daha sonra sistemi acamıyor ve onarma işlemine geciyor ordada geri yüklemek istiyor ordada takılıyor reset atıyor 2. resette hepten donup kalıyor bios pilinden de şüpheleniyor yarın yeni bir bios pili alıp takıcam bakalım ne yapıcak ama harddisklerde cok ısınıyor normal değil bukadar ısınması

Furkan KELEŞOĞLU

Artık bad sektörmü oluşuyor takılıp kalmasını ona bağlıyorum ama bunu her zaman yapmıyor arada bir Bluestacks diye bir program var andorid programları bilgisayarda calıştırabilmek icin onu actığımda yapıyor coğu zaman

Furkan KELEŞOĞLU

Benim ana kartın ses cıkışları gidik ses chipi yandı bende usb ses kartı aldım taktım cazurt cuzurt ediyor hep bir yüksek seste parazit hiç olmadık anda sonra geri verdim bozuk galiba dedim bu adam aynısından hiç açılmamış başka bir usb ses kartı verdi onu taktım onunda bir farkı yok beni cıldırtıyor hoparlörin 2 kabininide sinirden paramparca ettim tekme tokat girdim sisteme bunun başka bir yolu yokmu dur ? hava üflemeli havyam yok olsa hurdacılara gidip anakartlardan ses chipi söküp benimkine takıcam ama oda yok gidip bilgisayarcıya parada vermek istemiyorum aslında bir ay sonra dfilan istasyonlu havya alacağım komple sıfır ozaman değişirim ama ozamana kadar beni idare edecek birşey varmı normal ses kartları 30 tl fakat onuda takınca pc görmüyor

Mr_YAMYAM

seron

Alıntı yapılan: Furkan41 - 05 Haziran 2017, 04:47:59Benim ana kartın ses cıkışları gidik ses chipi yandı bende usb ses kartı aldım taktım cazurt cuzurt ediyor hep bir yüksek seste parazit hiç olmadık anda sonra geri verdim bozuk galiba dedim bu adam aynısından hiç açılmamış başka bir usb ses kartı verdi onu taktım onunda bir farkı yok beni cıldırtıyor hoparlörin 2 kabininide sinirden paramparca ettim tekme tokat girdim sisteme bunun başka bir yolu yokmu dur ? hava üflemeli havyam yok olsa hurdacılara gidip anakartlardan ses chipi söküp benimkine takıcam ama oda yok gidip bilgisayarcıya parada vermek istemiyorum aslında bir ay sonra dfilan istasyonlu havya alacağım komple sıfır ozaman değişirim ama ozamana kadar beni idare edecek birşey varmı normal ses kartları 30 tl fakat onuda takınca pc görmüyor
Anlattığın şeyler güç kaynağı sorununa da benziyor, HDD sorununa da benziyor. Ya da ikisi birden.
Başka bir anakarttan ses çipi değişimi yapmak sorunu çözmeyebilir. Çünkü aynı anakarttan bulmak zorundasın. İkincisi ses çiipinin çalışmama sebebi kuzey köprüsü işlemcisinin bozuk olması da olabilir. Kuzey köprüsü bozulduğunda ses çıkmama, intenreti görmeme(ethernetin hiç çalışmaması) gibi sıkıntılar oluşabiliyor.

istersen internetten ikinci el anakart, veya maddiyat uygunsa ikinci el PC de alabilirsin. Gittigidiyorda uygun bilgisayarlar gördüm dün. Q6600 işlemcili, 2GB ram, monitör vb dahil 325TLye falan topluca satıyordu. irtibat kurup bir tane de alabilirsin. Yer Erzurum karadenizdeysen sana biraz yakın sayılır.

HDtune testi yap.
Güç kaynağını bir yokla.
Bakarsın ikinci el bir güç kaynağı ile sorunu çözersin.

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 05 Haziran 2017, 12:54:12Bana uğra sana beleş bir PC toplayalım.

BU ÇOK GÜZEL BİR TEKLİF :D
Alıntı yapılan: seron - 05 Haziran 2017, 16:17:34Anlattığın şeyler güç kaynağı sorununa da benziyor, HDD sorununa da benziyor. Ya da ikisi birden.
Başka bir anakarttan ses çipi değişimi yapmak sorunu çözmeyebilir. Çünkü aynı anakarttan bulmak zorundasın. İkincisi ses çiipinin çalışmama sebebi kuzey köprüsü işlemcisinin bozuk olması da olabilir. Kuzey köprüsü bozulduğunda ses çıkmama, intenreti görmeme(ethernetin hiç çalışmaması) gibi sıkıntılar oluşabiliyor.

istersen internetten ikinci el anakart, veya maddiyat uygunsa ikinci el PC de alabilirsin. Gittigidiyorda uygun bilgisayarlar gördüm dün. Q6600 işlemcili, 2GB ram, monitör vb dahil 325TLye falan topluca satıyordu. irtibat kurup bir tane de alabilirsin. Yer Erzurum karadenizdeysen sana biraz yakın sayılır.

HDtune testi yap.
Güç kaynağını bir yokla.
Bakarsın ikinci el bir güç kaynağı ile sorunu çözersin.

Güç kaynağını bu gece söküp bir kontrol edicem şişik kondansatör olabilir aklıma yattı hayatımda hiç bilgisayara test yapmadım yani hayatımda hiç kendi bilgisayarım olmadı :D buda amcamın dı verdi bana verdiği gün daha berbat bir haldeydi anca bukadar düzelttim

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Furkan41 - 05 Haziran 2017, 21:27:53BU ÇOK GÜZEL BİR TEKLİF :D
Ciddiyim. Sadece sahibine hayır dua eeceksin o kadar.
Elimde bir tane atıl DUO ve anakart var. Ancak anakart RAM slotlarının birisi çalışmıyor. Tek kanal RAm ile idare etmelisin.
İşlemcisi gayet şipirdek.
Güç kaynağı 350W fena değil.
2GB RAM de var.
Bir de ubuntu studio gurdukmu dadından yinmez.

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 05 Haziran 2017, 21:56:38Ciddiyim. Sadece sahibine hayır dua eeceksin o kadar.
Elimde bir tane atıl DUO ve anakart var. Ancak anakart RAM slotlarının birisi çalışmıyor. Tek kanal RAm ile idare etmelisin.
İşlemcisi gayet şipirdek.
Güç kaynağı 350W fena değil.
2GB RAM de var.
Bir de ubuntu studio gurdukmu dadından yinmez.

Valla Ustam dadından yenmez yanında yatılır cinsten bir Hayır bu :D Hayır duası her cuma sana dua ederim :D
Bu arada benim PC iyicene kafayı yedi her acılışta Harddiskteki dosya sistemini kontrol ediyor bir 5 dk onu bekliyorum 3 aşamalı

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Furkan41 - 05 Haziran 2017, 23:01:55Valla Ustam dadından yenmez yanında yatılır cinsten bir Hayır bu :D Hayır duası her cuma sana dua ederim :D
Bu arada benim PC iyicene kafayı yedi her acılışta Harddiskteki dosya sistemini kontrol ediyor bir 5 dk onu bekliyorum 3 aşamalı
Bana dua etmeyeceksin. PC sahibine dua edeceksin. İster cumaları istersen de cumartesileri dua edebilirsin.
Hatta pazarın ertesi gün de dua etsen sorun olmaz. Kabul görecektir :D
Dosya sistemini kontrol ediyorsa ya dosya parçalanması vardır ya da HDD de kötü sektör vardır.
Gerekirse HDD ye de bi Low-level cila çekeriz olur biter.

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 05 Haziran 2017, 23:10:23Bana dua etmeyeceksin. PC sahibine dua edeceksin. İster cumaları istersen de cumartesileri dua edebilirsin.
Hatta pazarın ertesi gün de dua etsen sorun olmaz. Kabul görecektir :D
Dosya sistemini kontrol ediyorsa ya dosya parçalanması vardır ya da HDD de kötü sektör vardır.
Gerekirse HDD ye de bi Low-level cila çekeriz olur biter.

Ustam benim bilgi en son attığım mesaja kadardı :DD HDD kötü sektör oluşması yazılımsal olmuş olabilirmi cünkü hdd kafa vurmuyor yani sessiz güzel bir calışması var  arada işte öyle takılıp kaldığında pc reset atarken tak tak diyor galiba okuyucu kafayı hızlıca oynattığı icindir diye zannediyorum  lakin dediğim gibi ustalarımdan yardım almak en iyisi :D
PC İşi cok iyi oldu şu kutsal ayda

seron

Estağfirulah ben usta değilim.
Neticede HDD den tak ... tak... tak... diye hafiften ses geliyor mu gelmiyor mu?
(İlk açılışta gıcıırrrrt - tak yapması normal başka yapıyormu kullanırken falan)
Sen HD tune kurup testler yapıp sonuçları bir resim olarak paylaşsan?

Furkan KELEŞOĞLU

Calışırken hiç bir sorun yok ama şuan Eski telefonum kırıldığı icin bir arkadaştan telefon aldım Ondada ekran kilidi cıktı hemde icinde özel birşeyi vardır diyerekten yeniden yazılım atıcam verdiği telefona onla uğraşıyorum o biter bitmez dediğiniz programı kurup test sonuclarını burada paylaşırım

Furkan KELEŞOĞLU

Benim harddikler ölmüş soketini söken yok :D :D :D :D

Mr_YAMYAM

Orada healt yazan yere tıklayıp görüntüyü koy bakiim buraya

NOT'lu hatırlatma.
Orada iki tene HDD görülüyor. Muhtemelen sistem diski SAMSUNG 80GB olanıdır.
WD dosya diski ise onu ayırıp sistemi bir daha kontrol ET.

Furkan KELEŞOĞLU

Mr_YAMYAM

Sistem diskinde sorun görünmüyor.
WD de dosyaların varsa şimdiden biryerlere yedeklemeye başlamalısın.
WD yi tamamen sök ve sistemi test et. Muhtemelen düzgün çalışacaktır.

seron

Furkan WD diskinin içindekileri yedekleyeceğin bir disk bul, tekrar gel. Kim müsait olursa yardım alabilirsin birtakım işlemler yapılacak.
WD diskinin içindekileri Slax linux veya herhangi bir DVDden açılabilen linux ile açıp başka bir diske kopyalama yapacağız öncelikle.
Windows tarafında o diskle birşeyler yapmaya çalışmak riskli olabilir.
Diğerleri daha sonra.

Furkan KELEŞOĞLU

Malesef yedek yapacak başka bir diskim yok bahtsız bedevi bir iş oldu bu :D

seron

Az sabırlı ol. Depodakiler çok önemli ise o diski çıkartıp kimsenin ulaşamayacağı mıknatıssız bir yere koy. Şimdilik böyle kullanadur.
Elbet bir çözüm bulunur.

Furkan KELEŞOĞLU

Amcamın bilgisayarı icinde düğün nişan vb fotoğraflar var diskin başına birşey gelir ise gel gör ozaman benim şu nice halimi :D

seron

Abicim işte sen o bilgisayarı kullanmaya devam ettikçe riske giriyorsun.
En önce o fotolar videolar neredeyse onu güvene almalısın. Güvene alamıyorum disk yok diyorsun.
O halde Eğer o disk ikinci bir disk ise o diski çıkarır başka bir yerde sorunu giderecek fırsatı bulana kadar korursun.
Eğer sistem diskinde ise o windowsu bir daha açmamalısın.
İşin teknik detayını bilmiyorum. Güç kaynağında mı sorun var, diskin mi sıkıntılı bilmiyoruz.
O yüzden daha fazla riske girmeden çözüö bulana kadar o sistemi kullanmayı bırakmalısın.
Haaa not:
Şayet o fotolar neyin 2-3DVDye sığabilecek kapasitede ise DVDye yazdır. Flaşa kopyala. Yani en önemli veriler hangileri ise oları bir al.
Ne yani, oralarda DVD satılmıyor mu? :) Ha sığmıyorsa tamam elleme bilgisayara. Şu an o bilgisayardaysan kapat.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın