Transistor ile led sürme

Başlatan Tristor, 02 Haziran 2017, 00:15:53

Tristor

Herkese merhabalar.abiler sizin değerli bilgilerinize ihtiyacım var yardımcı olursanız sevinirim.pıc konusunda cok tecrubem yok.eksik yanlış bilgiler paylaşırsam affola.16f 628a pıc ile led animasyon devre yaptım.internetten araştırarak.devreyi çalıştırdım güzelde çalıştı.benim sıkıntım  pıc in pinlerine bir led bağladım güzelim çalışıyor.benim istediğim  her bir pine 8 10 arası paralel veya seri led sürmek bunuda anca transistöre sürebiliriz  bildiğim kadarıyla.ama maçlık transistör kullanacam  onu bilmiyorum.elinde sema olan  veya bu konuda bana yardımcı olacak birileri varsa.cok memnun olurum  şimdiden herkese teşekkürler.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: eylül tuana - 02 Haziran 2017, 00:15:53Herkese merhabalar.abiler sizin değerli bilgilerinize ihtiyacım var yardımcı olursanız sevinirim.pıc konusunda cok tecrubem yok.eksik yanlış bilgiler paylaşırsam affola.16f 628a pıc ile led animasyon devre yaptım.internetten araştırarak.devreyi çalıştırdım güzelde çalıştı.benim sıkıntım  pıc in pinlerine bir led bağladım güzelim çalışıyor.benim istediğim  her bir pine 8 10 arası paralel veya seri led sürmek bunuda anca transistöre sürebiliriz  bildiğim kadarıyla.ama maçlık transistör kullanacam  onu bilmiyorum.elinde sema olan  veya bu konuda bana yardımcı olacak birileri varsa.cok memnun olurum  şimdiden herkese teşekkürler.

bc 237-238-547-548 hangisi varsa onunla yaparsın. pic çıkışını 1K direnç ile transistör beyzine ver. transistör emiterleri şaseye direkt bağla. kollektörü ledlerin eksi ucuna bağla. ledin artı ucunu da direkt artıya bağla. ama dur hele, hemen değil :)

lede kaç v gelecek? 5 volt gelecekse her ledin eksi ucunu transistöre bitiştir bağla. artı uçlarına ise 330R veya parlak olsun diyorsan 150 ohm direnç ile artıya bağla. eğer 12 gelecekse her lede artıya giden ucuna aradan 1k bağla.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Furkan KELEŞOĞLU

Paralel bağlayacağım diyorsanda Transistörün Iec Değerini gecersen transistörüde yakarsın.
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: Furkan41 - 02 Haziran 2017, 00:51:44Paralel bağlayacağım diyorsanda Transistörün Iec Değerini gecersen transistörüde yakarsın.
beş on tane led için sorun olmaz furkan. datasheet 100mA geçer diyor 5 led 20mA'den 100 eder. ama ben bir animasyon devresinde üzerinde 48 led olan stick kullandım bir şey olmuyor. hatta vitrinde 5 kanal ve her kanalda 1,5 metre şerit led olan ışık 3 senedir çalışıyor.

ha işi sağlama alayım derseniz ırfz44 kullanın. gate ucuna 1k ile verin tetiği, 1 numaraya yani. üç nolu ayağa eksi verin. orta uçtan da ledin eksisine çıkış alın. dayayın yüz tane ledi bana mısın demez. :) ırfz 44 de çok pahalı sayılmaz ama boy olarak büyük tabii...

Furkan KELEŞOĞLU

:DDD ırfz44n 40 ampere kadar yolu var :DD tabi teorideki gibi olmuyor hiç bir şey :D
Bakınız: vitrindeki 5 kanallı şerit led :D

Mr_YAMYAM

Bu gibi işler için en iyi transistör BD175- BD176 dır.
Kazancı yüksektir kolayca sürülür.
Eşek yükü ile yük sürebilir :D Hemen hemen 1A den yüksek kollektör akımı vardır.
Yer kaplamaz her yere sığar.
Kolayca monte edilebilir hiç kimseye darılmaz. Bir köşede efendice durur.
Soğutucu gerekse bile her türlü şekillerde soğutucu kullanılabilir. Boyutları sıkıntı yaratmaz.
Standart TO220 bacak aralığına sahiptir. Bacak aralığı 0.1'' (2.54mm)
Uygun fiyatlıdır cebi yakmaz.

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 02 Haziran 2017, 02:07:38Bu gibi işler için en iyi transistör BD175- BD176 dır.
Kazancı yüksektir kolayca sürülür.
Eşek yükü ile yük sürebilir :D Hemen hemen 1A den yüksek kollektör akımı vardır.
Yer kaplamaz her yere sığar.
Kolayca monte edilebilir hiç kimseye darılmaz. Bir köşede efendice durur.
Soğutucu gerekse bile her türlü şekillerde soğutucu kullanılabilir. Boyutları sıkıntı yaratmaz.
Standart TO220 bacak aralığına sahiptir. Bacak aralığı 0.1'' (2.54mm)
Uygun fiyatlıdır cebi yakmaz.

GARİBAN DOSTU BİR TRANSİSTÖR :DD

Yusuf usta

evet her ne kadar BD'lerden kıl kapsam da BD serisi uygun. ustam doğru söyler.

olc technics

BC337 TO92 kılıfta pin sırası C-B-E. 800mA kolektör akımı ledlerin alayına yeter sanırım.

seron

:D  :D  :D  :D  :D
AHAHAHAHAHAHA!!!! :D  :D
asdalsdhlajflkajlfjlaslhaf  :D  :D  :D
Yukarıda konuşulanlar beni bir Türk filmi sahnesine götürdü.
Anlamadıysanız aşağıdaki videoya tıklayıp 2:27 sahnesine gidin:
https://www.youtube.com/watch?v=JYWESnu3kiQ
asdasdasdafsdga :D
20LED sürer tık çıkarmaz.
çabuk yanmaz
sağlamdır
gariban dostudur...

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: seron - 02 Haziran 2017, 13:23:17:D  :D  :D  :D  :D
AHAHAHAHAHAHA!!!! :D  :D
asdalsdhlajflkajlfjlaslhaf  :D  :D  :D
Yukarıda konuşulanlar beni bir Türk filmi sahnesine götürdü.
Anlamadıysanız aşağıdaki videoya tıklayıp 2:27 sahnesine gidin:
https://www.youtube.com/watch?v=JYWESnu3kiQ
asdasdasdafsdga :D
20LED sürer tık çıkarmaz.
çabuk yanmaz
sağlamdır
gariban dostudur...
Ulen :DDD ya valla bunu cok aradın mı :D

Tristor

üstad larım hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim.ilgilendiğiniz için sonuç olarak bd 175 i mi kullanacam.

Furkan KELEŞOĞLU

Önerilen bütün transistörleri gönül rahatlığıyla kullanabilirsin icinden sec birtane

Tristor

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın