18650 deşarj için Akım, Voltaj kesici

Başlatan Papamidnite, 31 Mayıs 2017, 19:56:24

Papamidnite

Merhaba. Çin'den 35 watt pil,powerbank vs test için  bir cihaz aldim. Bu  cihazla 18650 pilin gerçek mah değerini bulabiliyorum. Sorun şu ki 18650 piller en iyi verimi ust sinir olan 4.2 volttan 3.2 volta kadar veriyor. Kritik esik ise 2.5 volt diye biliyorum.
Bahsettigim cihazla sabit 1 A akim cekerek 3.2 voltta test işlem dursun istiyorum ancak maalesef bu cihazda voltaj kesici yok. Yani 3.2 ye geldiginde akim çekmeyi kesmiyor devam ediyor. Hatta 2.5 voltun altina da indiriyor. Bunun icin ne yapabilirim? olmazsa satip daha profesyonel bir sey alacağım.  Teşekkür ederim.

Cihaz şu:

seron

Merhaba.
Profesyonel değilim ama bildiğim kadar yazayım.
Lityum temelli pillerde "en iyi verimi şu volt'ta veriyor, bu volt'ta vermiyor "gibi bir durum yoktur. Pil, doruk gerilimden başlayarak minimum gerilimine doğru kullanılır ve minimum V noktasına ulaştığında kullanım kesilmelidir. (pili kullanan cihazlarda bu kesimi yapan sistem zaten mevcut)

4.2Volt, pilin doruk şarj gerilimidir ve bu değere ulaştığında şarj MUTLAKA KESİLMELİDİR.
3.7 Volt ise bir Lityum pilin anma gerilimidir.

Elinizdeki cihazın mantığını tam anlayamadım; fakat sanırım cihaz, pilin kapasitesini değerlendiriyor. Pil, bir cihaz tarafından kullanıladururken o da süreyi ve verimi hesaplıyor olmalı. Yani, pili kullanan cihazın piliin minimum değerine ulaşıldığında akımı kesip kendisini kapatması gerekiyor ki, cihaz da bunu algılayıp başlangıç ve bitiş sürelerini tesbit ederek, şu kadar süre boyunca şu kadar amper çekildi: o halde pilin kapasitesi şu kadar mA, verimi şudur diyebilsin. yani yukarıda da yazdığım gibi ben mantığını anlamadım ama sanırım böyle olması lazım. çünkü kartın yanlarında USB portları gördüm. olsa olsa onlar bir cep telefonu veya tablete gidiyor olmalı...

Ne dersiniz?

Papamidnite

Alıntı yapılan: seron - 31 Mayıs 2017, 22:09:40Merhaba.
Profesyonel değilim ama bildiğim kadar yazayım.
Lityum temelli pillerde "en iyi verimi şu volt'ta veriyor, bu volt'ta vermiyor "gibi bir durum yoktur. Pil, doruk gerilimden başlayarak minimum gerilimine doğru kullanılır ve minimum V noktasına ulaştığında kullanım kesilmelidir. (pili kullanan cihazlarda bu kesimi yapan sistem zaten mevcut)

4.2Volt, pilin doruk şarj gerilimidir ve bu değere ulaştığında şarj MUTLAKA KESİLMELİDİR.
3.7 Volt ise bir Lityum pilin anma gerilimidir.

Elinizdeki cihazın mantığını tam anlayamadım; fakat sanırım cihaz, pilin kapasitesini değerlendiriyor. Pil, bir cihaz tarafından kullanıladururken o da süreyi ve verimi hesaplıyor olmalı. Yani, pili kullanan cihazın piliin minimum değerine ulaşıldığında akımı kesip kendisini kapatması gerekiyor ki, cihaz da bunu algılayıp başlangıç ve bitiş sürelerini tesbit ederek, şu kadar süre boyunca şu kadar amper çekildi: o halde pilin kapasitesi şu kadar mA, verimi şudur diyebilsin. yani yukarıda da yazdığım gibi ben mantığını anlamadım ama sanırım böyle olması lazım. çünkü kartın yanlarında USB portları gördüm. olsa olsa onlar bir cep telefonu veya tablete gidiyor olmalı...

Ne dersiniz?

Aynen hocam. Cihaz belirli bir süreyle pilden belirlenen miktarda akim çekiyor. Böylece kapasite test edilmiş oluyor. Mesela ben 1 ampere ayarlıyorum bir sure sonra pili bosaltiyor. Haliyle pil bosaldikca voltaji da asagiya dogru düşüyor. bildiğim kadarıyla 2.5 voltun altina inen bir pil zarar gormeye başlıyor.

Benim aldığım cihazda voltaj alt sinirini belirleme özelliği yok. Ayni isi yapan baska bir cihazda bunun belirlenebildigini mesela 3.2 volta ayarlandiginda kapasite testinin  tam da o voltajda bittigini gördüm. Ben bunu bir devre ile ya da baska bir yontemle yapabilir miyim onu arastiriyorum.

Yanlarda gördüğünüz de iPhone, type-c, micro usb ve mini usb çıkışlı sarj aletlerini ve usb erkek ve dişi çıkışlı powerbank vs. cihazların kapasitelerini test ediyor.

cevat1

Aldığınız cihazın ismi: Elektronik yük cihazıdır.
Bataryayı bağladığınızda, istediğiniz miktar akımı, cihaz kendi üzerindeki transistörlerle boşaltır. İstediğiniz voltaja gelince cihaz çalışmasını durdurur.
Yukarıdaki cihazın, biraz daha gelişmiş modelinin siparişini verdim. Cihazın gelmesini bekliyorum.
Cihaz bu...
https://youtu.be/6iiBt6EHeSk

Papamidnite

Alıntı yapılan: cevat1 - 01 Haziran 2017, 01:33:52Aldığınız cihazın ismi: Elektronik yük cihazıdır.
Bataryayı bağladığınızda, istediğiniz miktar akımı, cihaz kendi üzerindeki transistörlerle boşaltır. İstediğiniz voltaja gelince cihaz çalışmasını durdurur.
Yukarıdaki cihazın, biraz daha gelişmiş modelinin siparişini verdim. Cihazın gelmesini bekliyorum.
Cihaz bu...

İşte hocam ben bunu almayı planlıyorum. Hatta ilana da koydum satacağım. İstediğim voltaja gelince durmuyor bendeki yoksa cok pratik girişleri falan güzel. Ben de alternatif çözüm arıyorum su anda. Bilemedim alırken dikkat etmedim. Açıklamalarda da yoktu zaten. Sizin bildiğiniz bir yöntem var mi istediğimiz voltajda durdurabilmek için? Bu arada sizinki doğru seçim olmuş hayırlı olsun.

cevat1

150W dijital yük cihazindan alın. 60Vdc 10A. Yük kapasitesi var.

Papamidnite

Alıntı yapılan: cevat1 - 01 Haziran 2017, 09:38:29150W dijital yük cihazindan alın. 60Vdc 10A. Yük kapasitesi var.

Aynen onu siparis verdim. Bunu da satacağım artık. Fazlalık oldu. Teşekkürler. 

Papamidnite

Olayi çözdüm. Çin'den aldığım TP4056'vardi ama standart versiyonundan farklı biraz. Bunda güç cikisi da var ve 18650 ler icin dusuk gerilim korumali. Belli bir gerilimin altina indirmeden akimi kesiyor ve pilin zarar görmesini engelliyor. Gördüğüm kadarıyla ve inceledigime gore powerbanklardaki mantikla ayni. Basit bir  powerbankta denedim pil 3.40 volt gibi bir seviyeye inince sarji bitiyor.  Ayni sekilde bendeki cihazla test yaptim ve pil 3.40 - 3.45 volta inince kesiyor akimi. Testleri daha verimli yapıyorum artık. Denemelik bir calismaydi görüntüsü hurda gibi biraz ama çalışıyor :)

cevat1

Bağlantılar doğru. Alttaki resimde TP4056 nın 2 nolu pine bağlı direnç değerini değiştirerek, şarj akım ayarını yapabilirsiniz.

Papamidnite

Alıntı yapılan: cevat1 - 02 Haziran 2017, 01:58:37Bağlantılar doğru. Alttaki resimde TP4056 nın 2 nolu pine bağlı direnç değerini değiştirerek, şarj akım ayarını yapabilirsiniz.

Teşekkür ederim bilgi için. Sarj icin genellikle nitecore d4 sarj cihazı kullanıyorum. Dediğim gibi bunu test için yaptim bakalım şimdilik iyi gibi.

Papamidnite

Bu arada her yerde lityum pili sarj j icin genellikle 1 amper deniyor ama bendeki nitecore d4 cihaz pil boşsa eger 750 ma ile sarja başlıyor dolana kadat da akimi kademeli olarak azaltiyor. Bu sekilde daha sağlıklı sarj oluyor sanki. Multimetre baglayarak tp4056 nin da boyle bir yol izleyip izlemedigi arastirilabilir belki de.

Papamidnite

Tp4056 da sanki oyle bir yol izliyor gibi geldi bana. Az önce dolmaya yakin bir pili kontrol ettim. 4.16 volta gelmis. Multimetreyi seri baglayaraj kontrol ettim tp4056 220 ma ile şarj ediyor. Demek ki dolmaya yakin o za akimi azaltiyor. Denemis görmüş olduk.

Papamidnite

Elimdeki 2 adet 18650 pilin kapasitesini test ettim. Testi ful dolu pili 3.2 volta kadar 1A akim cekerek deşarj ederek bahsettigim cihazla yaptım. Pillerden birisi 774 mah digeri 630 mah cikti.

Daha sonra 2 pili de doldurup paralel bağlayarak yine test ettim. 2236 mah cikti.

Iki pilin toplami 1404 mah iken nasıl olur da paralel baglaninca 2236 mah cikar anlamadım.

Her iki durumda da 1A cektigimden mi acaba? 2 sefer denedim yaklasik olarak sonuçlar aynı.

seron

önce ufak bir bilgi:
-Piller seri bağlandığında Gerilim artar.
-Piller paralel bağlandığında bu paralel gurubundan elde edilen batarya'dan çekilecek akım yükselmiş olur; yani devreye basabilecekleri akım arttırılmış olunur.
-Piller paralel bağlandığında, kaç tane paralel bağlanıyorsa kapasite o kadar artar.

Pilleri paralel bağlamanın eksi sonuçları vardır:
-içdirenci yüksek olan pil, içdirenci düşük olan pil tarafından devamlı besleneceği için pilin durduğu yerden bitme durumu vardır. Bu nedenle piller eşdeğer olmak zorundadır ve kullanılmadıkları zaman birbirinden ayrılmalıdır.
Pilleri seri bağlamanın eksi sonuçları vardır:
-Seri bağlı pillerden oluşan bataryalarda şarj-deşarj döngüleri sonucunda belli bir zaman sonra bataryalarda gerilim farkı oluşur ve pillerin ömrünü etkiler. Bu nedenle Li-ion gibi pillerde her pil, kontrol kartına ayrı ayrı bağlanmaktadır ki piller tek tek denetlenebilsin. Ama yine de teknik aksaklıklar sonucunda gerilim farkı oluşabilmektedir.

Bu bilgilerden sonra sizin konunuza gelelim.
Pillerin kapasiteleri standart değerlerdedir.
Mesela 600mAh, 900mAh, 1000, 1100, 1200... şeklinde gidebilir. bunu pili üreten firma takdir eder.
774mAh, 630mAh diye kapasite değeri olmaz. Olur da, eğer piller aynı ise bu değerleri gösteriyorlarsa, piller zamana bağlı olarak eskimiş, kapasitelerini kaybetmiş demektir. Aynı tip olmalarına rağmen aralarındaki bu fark, bu ihtimali doğruluyor gibi.
Pillerin kapasitesini ölçerken, ölçümleyen alet neye göre ölçümledi, doğru ölçüyor mu diye de düşünmek gerekebilir. zira ikisinin paralel bağlantıda kapasitelerinin birbirlerinin toplamı kadar artması gerekirdi.

Demek ki biryerlerde bir sorun var... Çekilen akım sabit iken, dedğiniz gibi toplamı kadar artmalıydı. İşte burada işler karışıyor.

cevat1

Alıntı yapılan: Papamidnite - 13 Haziran 2017, 09:21:31Elimdeki 2 adet 18650 pilin kapasitesini test ettim. Testi ful dolu pili 3.2 volta kadar 1A akim cekerek deşarj ederek bahsettigim cihazla yaptım. Pillerden birisi 774 mah digeri 630 mah cikti.

Daha sonra 2 pili de doldurup paralel bağlayarak yine test ettim. 2236 mah cikti.

Iki pilin toplami 1404 mah iken nasıl olur da paralel baglaninca 2236 mah cikar anlamadım.

Her iki durumda da 1A cektigimden mi acaba? 2 sefer denedim yaklasik olarak sonuçlar aynı.

Aklıma geldi
https://youtu.be/sSwlhP-rSGE

Papamidnite

Alıntı yapılan: seron - 13 Haziran 2017, 18:21:57önce ufak bir bilgi:
-Piller seri bağlandığında Gerilim artar.
-Piller paralel bağlandığında bu paralel gurubundan elde edilen batarya'dan çekilecek akım yükselmiş olur; yani devreye basabilecekleri akım arttırılmış olunur.
-Piller paralel bağlandığında, kaç tane paralel bağlanıyorsa kapasite o kadar artar.

Pilleri paralel bağlamanın eksi sonuçları vardır:
-içdirenci yüksek olan pil, içdirenci düşük olan pil tarafından devamlı besleneceği için pilin durduğu yerden bitme durumu vardır. Bu nedenle piller eşdeğer olmak zorundadır ve kullanılmadıkları zaman birbirinden ayrılmalıdır.
Pilleri seri bağlamanın eksi sonuçları vardır:
-Seri bağlı pillerden oluşan bataryalarda şarj-deşarj döngüleri sonucunda belli bir zaman sonra bataryalarda gerilim farkı oluşur ve pillerin ömrünü etkiler. Bu nedenle Li-ion gibi pillerde her pil, kontrol kartına ayrı ayrı bağlanmaktadır ki piller tek tek denetlenebilsin. Ama yine de teknik aksaklıklar sonucunda gerilim farkı oluşabilmektedir.

Bu bilgilerden sonra sizin konunuza gelelim.
Pillerin kapasiteleri standart değerlerdedir.
Mesela 600mAh, 900mAh, 1000, 1100, 1200... şeklinde gidebilir. bunu pili üreten firma takdir eder.
774mAh, 630mAh diye kapasite değeri olmaz. Olur da, eğer piller aynı ise bu değerleri gösteriyorlarsa, piller zamana bağlı olarak eskimiş, kapasitelerini kaybetmiş demektir. Aynı tip olmalarına rağmen aralarındaki bu fark, bu ihtimali doğruluyor gibi.
Pillerin kapasitesini ölçerken, ölçümleyen alet neye göre ölçümledi, doğru ölçüyor mu diye de düşünmek gerekebilir. zira ikisinin paralel bağlantıda kapasitelerinin birbirlerinin toplamı kadar artması gerekirdi.

Demek ki biryerlerde bir sorun var... Çekilen akım sabit iken, dedğiniz gibi toplamı kadar artmalıydı. İşte burada işler karışıyor.

Ölçümü bu konunun başında belirttiğim aletle yaptim. Bu aletle cok pil ölçtum tabi baska bir cihazim olmadığından doğruluğunu test edemedim. Bu arada pilleei eski laptop bataryalarindan aldigimdan kusuratli degerler cikti. Aklima gelen bir sey var bu farklilik konusunda. Mesela bir pilin anlik verebildiği akim belli, bunlari paralel baglayinca bu da artıyor diye düşünüyorum. Su da var ki mesela pili 3.2 volta kadar desarj ettiğimde hemen multimetre ile voltaji olcuyorum ve bir yere kadar yukseldigini görüyorum. Bu yükselme egilimi desark sırasında da vardir mutlaka. Paralel baglayinca bu yükselme egilimi artacaktir herhalde.

Yani denemedim ama deneyeceğim tek pilde 1A cekerek yaptigim testi paralel bagli 2A cekerek denesem herhalde toplamina denk gelir diye düşünüyorum. Bunu test edip paylaşacağım.

Papamidnite

Alıntı yapılan: cevat1 - 01 Haziran 2017, 01:33:52Aldığınız cihazın ismi: Elektronik yük cihazıdır.
Cihaz bu...

Cihaz geldi mi cevat bey?Ben de almistim  aynisindan geldi benimki. Ancak diğeri kadar kullanisli değil. Bunda sadece 1 giris var. Ötekinde micro usb, type-c, mini usb, iphone ve universal giris var.

cevat1

Evet, tek giriş var.  Farklı girişlere ihtiyaç hissediyorsanız, ya soket bağlantı aparatı veya bağlantı kabloları(probları) hazırlayın.

Ekipmanlarımın hepsi gelmedi. Siparişlerimi parça parça vermiştim. Ay sonu itibariyle tamamlanabilir.
Sonrası hazırlıklar, testler...

Papamidnite

Bence kullanissiz. Diğer cihaz hem daha ucuz hem pratik. Bunun da yari fiyatı

cevat1

Tercih meselesi,
Önceki kullandığınız dijital yük, voltajı ve akımı sonlandiramiyordu yanlış hatırlamiyorsam.

Papamidnite

Alıntı yapılan: cevat1 - 18 Haziran 2017, 19:29:48Tercih meselesi,
Önceki kullandığınız dijital yük, voltajı ve akımı sonlandiramiyordu yanlış hatırlamiyorsam.

Aynen tek eksisi o ama ben zaten 18650 lerde voltaj sonlandırmaya ihtiyaç duyuyordum. Onu da tp4056 ile çözmüştum. Aku falan deşarjda tabi ki bu daha iyi

kg2006

Alıntı yapılan: Papamidnite - 13 Haziran 2017, 09:21:31Elimdeki 2 adet 18650 pilin kapasitesini test ettim. Testi ful dolu pili 3.2 volta kadar 1A akim cekerek deşarj ederek bahsettigim cihazla yaptım. Pillerden birisi 774 mah digeri 630 mah cikti.

tek pili 1 amper yükle test ediyorsun.2 pili paralel bağladığına göre 2 amperle test etmen gerekiyor

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın