Amfi Besleme Arızası

Başlatan sony, 30 Mayıs 2017, 07:29:02

sony

Arkadaşlar herkese selamlar, en başta şunu söylemek istiyorum elektronik işini hobi olarak gerçekten çok sevdiğimden ve merakımdan yapıyorum elektronikle uğraşmak beni çok mutlu ediyor. Böyle bir siteyi bulmakta beni çok sevindirdi. Elimde kuzenimin arızalı amfisi var besleme kartında belirgin bir biçimde yanan mosfetler, transistörler ve dirençler vardı, kararan patlayan her şeyi değiştirdim. Amfiden duman çıkıyormuş yandıkları için o derecede yanmışlardı, kararanlar kömürleşenler vardı. Arızalıyken fişe taktığımda amfinin bas hoparlöründen cızırtıya benzer wuuuuu şeklindende seste geliyordu. Ben arızalı olarak düşündüğüm fark ettiğim parçaları değiştirdim.  Devreye yeniden elektrik verdim amfi çalıştı ışıkları yandı wuuu sesindede azalma oldu, ama bir dakika içerisinde yeniden daha önce değiştirdiğim iki adet 220r resistör yandı, ben her değiştirdiğimde yandılar bir dakika içerisinde. Amfiyi açıyorum ışıklar yanıyor her şey düzgün kokular gelmeye başlıyor dirençler tekrardan yanıyor. Sürekli yanan 220r dirençleri daire içine aldım. Bu problemle ilgili bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

Adnancoskun

öncelikle o iki direncin gittiği yarı iletkenler nelerdir? Transistör vb, onları tesbit etmek lazım.
sonra da, dirençleri vs değiştikten sonra plaketin lehim yüzü mutlaka tiner veya aseton ( saf aseton) ile iyice temizlenmeli,
bu arada çıkış transistörleri soğutucuya bağlı değilken çalıştırmak da ayrı bir risk....
test amaçlı ses girmeden belki çalıştırılır, ama ses girerseniz anfi sağlam olsa bile bir süre sonra , transistörlerin ruhuna fatiha okursunuz...  :D
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

sony

Adnan hocam cevabınız için çok teşekkür ederim, sizin dediğiniz gibi kartı temizledim bir güzel, yanmış dirençleri değiştirdim, direnci etkileyen transistörüde değiştirdim soğutucuya bağlı çalıştırdım çalıştı:)

Adnancoskun

Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın