Basit İnverter Tavsiye

Başlatan elevit610, 27 Mayıs 2017, 00:34:36

elevit610

merhaba hayırlı ramazanlar bu arada elimde ekte koyduğum trafo var bundan basit bir inverter nasıl yapabilirim tavsiyede bulunabilirmisiniz zaten fazla bir beklentim yok tasarruflu ampul çalıştırsın yeter
Birçok gidenin her biri mutlu ki yerinden,
Birçok seneler geçti dönen yok seferinden!..

Adnancoskun

Alıntı yapılan: elevit610 - 27 Mayıs 2017, 00:34:36merhaba hayırlı ramazanlar bu arada elimde ekte koyduğum trafo var bundan basit bir inverter nasıl yapabilirim tavsiyede bulunabilirmisiniz zaten fazla bir beklentim yok tasarruflu ampul çalıştırsın yeter

tasarruflu ampullere DC verseniz daha güzel çalışır, yani, siz elinizdeki trafo yerine ferromanyetik nüveli bir SMPS yapın... daha hafif, daha sağlıklı, daha verimli çalışır...

illaki bunu değerlendirmek istiyorum dersen forumda var zaten SG2535 li sanırım....
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

seron

Yeni başlık açsam mı açmasam mı diye düşündüm, konu çok eski değilmiş boş boşuna başlık kirliliği olmasın.

Şimdi olay şu:
5Watt'lık bir trafoyu süreceğim. 220V in - 6 veya 12 Volt out 5Watt. (bunun önemli olduğunu biliyorum)

Devreyi elden geldiğince ucuz ve basit tutayım, ama frekansı da elle değiştirebileyim derken döndüm dolaştım yine FF + H köprüsü kombinasyonuna ulaştım. Devre şu:

Çalışır gibime geliyor. benim matematik zayıf, eleman değerlerini seçerken çok zorlandım ve emin olamadım. Bu değerler uygun mu acep-recep diye soracaktım. Devreyi 6 - 9  - 12V ile deneyeceğim.

Bağlanacak trafo pirimeri 6V olduğu durumda ve 12V olduğu durumda direnç farkından dolayı frekans sapıtacaktır. İşte o yüzden yukarıya önemli olduğunu biliyorum yazmıştım. Elimde osiloskop olmayınca, bir adet ampliden gelen hum sesine odaklanarak yaklaşık tahmine dayalı olarak tamam oldu veya yüksek-düşük diyeceğim. Zaten çok da önemli değil deneme amaçlı ve iki gün sonra dağıtılıp bir kenara atılacak bir devre yani aciliyeti yok.

Ne dersiniz? İlgilenen çıkar mı acaba diye bekleyeceğim. Teşekkürler iyi çalışmalar.
DÜZENLEME:
sanırım potu ters bağlamışım. tamam onu görmezden gelelim.

asma

FF+H yöntemini pek beğenmedim.
Keşke orta uçlu trafo olsaydı da FF çıkışlarına birer transistörle push pull yapıda kullansaydın.
Tek sargılı trafo için H tipi çıkışa uygun 555 kullansan daha iyi olur.
İki adet monostable 555 i birinin çıkışı diğerini tetikleyecek şekilde bağlarsan H tipi çıkışa sahip astable multivibratör elde edersrin.
Bu haliyle 150-200mA den fazla akım çekilmez elbette ama ekleyeceğin transistörler ve yük , frekansı etkilemeden çalışır.
Hem iyi hem de kötü tarafı ise her periyot için ayrı ayarlı direnç gerekir.
İnvertörde duty oranı sabit istenir. İki alternans eşit olmalı.
Senin devrende de bu dezavantaj var ancak potun bağlantısını değiştirip düzeltebilirsin.
Bütün bunları kenara bırakıp 4047 ile yapılan invertör yapısını inceleyebilirsin.
O da orta uçlu trafo örnekleriyle bolca var ama H tipi sürücü ile uygulama yapılabilir.
Kolay gelsin.

seron

Evet FF+H yöntemini ben de beğenmedim.
O yüzden 555 hesaplama programı indirdim ona bakıyordum ben de. Hem daha az yer kaplar.
Yalnız elimdeki 555lerin ikisi daha evvel yaptığım darbeli şarjöre gitti. O devrenin de 2n2222si yandı, beyz direncini yanlış seçmişim. (O yüzden o konuda belirttiğim devreyi paylaşma işini şimdilik ileri bir zamana attım.)
Elde kaldı bir 555.
Önerin içerisinde en mantıklısı 4047li olan ama maalesef elimde yok.
Ben de 555lerle veya transistörlü multivibratör ile çözmeye çalışacağım.
Trafo maalesef iki uçlu. Bu yüzden H köprüsü kullanmam şart.
Teşekkür ederim.

mustafayilmaz

http://www.schematica.com/555_timer_design/555_timer_free.html

Bu programı kullanabilirsin. 555'in PWM oluşturacak biçimde de kullanabilirsin. Fakat Duty cycle değiştiğinde frekansta bir miktar değişir.
Aşağıdaki şemada lamba yerine trafoyu bağlarsın. Mosfeti IRF serisi seçebilirsin. (Şemadaki değerleri kendi malzemelerine göre belirle)

Yada %50 duty cycle devresi ile 12V  besleyebilirsin. RMS değerin 6V'a denk gelir. Çıkışta da tam 230V elde edersin.

Kolay gelsin.

seron

Alıntı yapılan: mustafayilmaz - 29 Ağustos 2017, 19:46:42http://www.schematica.com/555_timer_design/555_timer_free.html

Bu programı kullanabilirsin. 555'in PWM oluşturacak biçimde de kullanabilirsin. Fakat Duty cycle değiştiğinde frekansta bir miktar değişir.
Aşağıdaki şemada lamba yerine trafoyu bağlarsın. Mosfeti IRF serisi seçebilirsin. (Şemadaki değerleri kendi malzemelerine göre belirle)

Yada %50 duty cycle devresi ile 12V  besleyebilirsin. RMS değerin 6V'a denk gelir. Çıkışta da tam 230V elde edersin.

Kolay gelsin.
Sağol kardeşim çok teşekkürler.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın