Güneş Enerjisi ile Motor Çalıştırma Hk.

Başlatan Beatus, 26 Mayıs 2017, 16:33:53

Beatus

Merhaba ,

Açtığım diğer konulardan bağımsız olarak ;

1-)Elimde kendi ürettiğim 3V  9A lık güneş paneli bulunuyor. Bununla 1.5-5 Voltluk oyuncak motoru çalıştırıyorum. Sorum Şu
Voltajı 4.5 Volta çıkartsam motor daha fazla mı akım çekmeye çalışır? Bunu sormamın nedeni amperi düşürüp voltajı arttırdığımda motorun dönüş hızı çok yavaşlıyor. Motorun ucunda pervane bulunuyor.

Diğer sitelerde yaptığım araştırmada Volt arttığında akım çekimi düşer diyor ama benim sistemimde motor daha çok akım çekmeye çalışıyor. Nerede hata yapıyorum?

2-) Bir de elimdeki  3 Volt 9 Amperlik güneş paneli  2 adet kalem pil  (seri) kadar hızlı döndürmüyor. Bunun nedeni pillerin motora daha yüksek akım sağlıyor olması mı? işin içinden çıkamadım.

AKÜ kullanmıyorum , motor direk güneş paneline bağlı.
Güneş paneli  seri bağlı 2 adet  18 er olarak paralel başlanmış (toplamda 36 Adet) 1.5V 500ma lık güneş hücresinden oluşuyor.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Beatus - 26 Mayıs 2017, 16:33:53Diğer sitelerde yaptığım araştırmada Volt arttığında akım çekimi düşer diyor ama benim sistemimde motor daha çok akım çekmeye çalışıyor. Nerede hata yapıyorum?

Diğer sitedekiler seni kandırmışlar :))
Toplam güç sabit ise gerilim artırıldığında akım düşer. Senin sistemdeki güç faktörü sabit değildir.
Gerilim artırıldıkça güç te artacaktır.

Beatus

Güç neden sabit değildir onu anlamadım.

3 volt 10A  yerine  6 volt 5A  yaptığımda motor yavaş dönüyor.. WATT hesabı yaparsak ikisi de aynı güçte ?

seron

Merhaba Beatus.
Açıkçası işler iyice karışmış.
Bir motora 3V verirken, atıyorum (ölçülen)akım 1A ise,
           *     6V verirken, akımın büyümesi (ampermetrenin daha yüksek akım göstermesi)lazımdır. Çünkü V ile A doğru orantılıdır.
Ben şunu anlamadım: Siz gerilimi ne ile yükseltiyorsunuz?
Şayet bir yükseltici devre (buck konversitör, ...vb devreleri gibi) kullanıyorsanız bu devreler kaynaktan aldığı gerilimi yükseltirken akımı düşürürler yani akım desteği düşer. Bu durumda isterseniz 100Volt verin, motor tabi ki yavaşlayacaktır.
yukarıda koyduğum * işareti şunu vurgulamak için: Pil adedi arttırılarak 6V verirseniz, tabi ki motorun çekeceği akım artar. Verilen gerilime göre motor direnci düşük kaldıkça, akım yükselmeye başlayacaktır bakınız Ohm kanunu.
http://fizikmakaleleri.blogspot.com.tr/2013/07/ohm-kanunu.html

"2-) Bir de elimdeki  3 Volt 9 Amperlik güneş paneli  2 adet kalem pil  (seri) kadar hızlı döndürmüyor. Bunun nedeni pillerin motora daha yüksek akım sağlıyor olması mı? işin içinden çıkamadım."

Bir anlamda evet. Demek ki ya güneş panelleri aslında 9A değil, ya da yeterli güneş yok....

"3 volt 10A  yerine  6 volt 5A  yaptığımda motor yavaş dönüyor.. WATT hesabı yaparsak ikisi de aynı güçte ?"
Güç hesabı yaparken sadece güç kaynaklarının değerlerine bakılmaz. Devreye bağlanan ampermetre ve voltmetre ile okunan değerler, çarpılarak Watt değeri bulunur. Motor, yüksek amper istiyor. Ama kurduğunuz devre bu koşulu sağlayamıyor; işin hülasası bu.
Açıkçası güneş panellerinin içdirenci yüksek olur. Siz yaz ortalarında öğlen güneşi altında deneme yapmalısınız ki, biraz daha yüksek akım elde edebilesiniz. Ayrıca pil, batarya kullanmanızı da tavsiye ederim. böylece güneş panellerini eziyetten kurtarmış olursunuz. ;)  :)

Mr_YAMYAM

Teknik olarak anlatayım.
Toplam güç sabit ise...
Yani devredeki güç unsuru (Yük direnci) sabit ise, gerilim artırıldığında güç faktörü de yükselecektir.
Formüllerle izahı.
Bir motorumuz var. 3W gücündedir. Bu motorun gücü fiziksel bazı parametreler değiştirilmediği sürece değişmez.
3V ile beslenmektedir.
Hesaplaylım.
3V ile besleniğine göre ve gücümüz 3W olduğuna göre kaba bir hesaplama ile bu motorun iç direncinin 3 ohm olduğunu ve devreden 1A akım çektiğini hemen bulabiliriz.
O hale bu motora 6V verirsek ne olur ?
I=V/R oluğuna göre I=6/3 o da = 2A edecektir.
Yani elimizdeki motorun iç direnci sabit olduğu halde çalışma voltajını artırırsak daha fazla akım çekilecektir.
Bu durumdaki güç faktörünü hesaplarsak.
P=U*I =6*2 O da =12W ;D Amanın o neee. Motorun voltajını 2 kat artırdığımızda güç faktörü bir anda 4 e katladı.
Peki ne olacaktır.
Gerilim kaynağımız bu akımı karşılayabiliyorsa devreden 12W güç dolayısı ile 2A lik bir akım çekilecektir. Çekilen bu akımı motorun bobinleri tam akıtamıyorsa bobinler ısınacak ve belli bir seviyeden sonra yanacaktır.
Güç faktörünü sabit tutarak uygulanan gerilimi artırmak istersek neler yapmalıyız.
Örnekteki motorumuzun iç direnci 3 ohm olduğuna göre 3W lık sabit güç için akımımızı da buna göre ayarlamalıyız.
Tek değişken faktörümüz yükün iç direnci olduğu için motorumuzu daha yüksek voltajda çalıştırabilmek için, iç sargılarını artırmalı, dolayısı ile de motorun iç direncini artırmalıyız.
Motorumuun sargılarını 2 kat artırırsak ne olur.?
İç direncimiz teorik olarak 3 ohm dan 6 ohm a çıkar. 6V altında çalıştırdığımızda 1A çekeceği için güç faktörümüz hala yüksek çıkacaktır. Ama iç direncimizi 12 ohm yaparsak
P=6V/12=0.5A eder.
6V*0.5A=3W motorumuzun reel gücü aynen geçerli olur.
Dikkat edilirse voltajımızı iki kat artırdığımızda motorumuzun iç direncini e 4 kat artırmamız gerekti.
Bu durumda motorumuz 6V ile sağlıklı çalışacak, diğer forumlarda denildiği gibi voltajı artırınca akımımız da düşecektir.

Alıntı yapılan: Beatus - 26 Mayıs 2017, 17:08:08Güç neden sabit değildir onu anlamadım.

3 volt 10A  yerine  6 volt 5A  yaptığımda motor yavaş dönüyor.. WATT hesabı yaparsak ikisi de aynı güçte ?
Gerilim kaynağının akım faktörünü değiştiremezsin. Sadece sınırlayabilirsin. Yük unsuru (iç direnç) değiştirilmediği sürece dış unsurlar (Buradaki tek dış unsur voltajdır) değiştirildiği sürece güç faktörü de değişecektir. Güç faktörü burada devrenin güç faktörüdür. motorun güç faktörü değiştirilemez.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın