Trident dvd -2201 arizasi

Başlatan Öğretmen27, 22 Mayıs 2017, 17:37:14

Öğretmen27

Ustalarim hayirli gunler. Baslikta belirttigim marka ve model nolu bir dıvx/dvd/vcd/cd/mp3player geldi.
Arizasi: Cihaz aciyorum.  Cd kapagi kendi  kendine aciliyor. Open dugmesine bastigimda kapaniyor sonra kendi kendine tekrar aciliyor. Ayni sekilde kapagi acik sekilde enerjiyi kestigimde tekrar cihazi actigimda cd kapagi kapaniyor tekrar cd kapagi acilip oyleyece kaliyor. Open dugmesine bastigimda kapansa bile tekrar kendi kendine aciliyor. Her durumda cd kapagi acilip o sekilde kaliyor.
Cevaplar icin simdiden tesekkurler.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Öğretmen27 - 22 Mayıs 2017, 17:37:14Ustalarim hayirli gunler. Baslikta belirttigim marka ve model nolu bir dıvx/dvd/vcd/cd/mp3player geldi.
Arizasi: Cihaz aciyorum.  Cd kapagi kendi  kendine aciliyor. Open dugmesine bastigimda kapaniyor sonra kendi kendine tekrar aciliyor. Ayni sekilde kapagi acik sekilde enerjiyi kestigimde tekrar cihazi actigimda cd kapagi kapaniyor tekrar cd kapagi acilip oyleyece kaliyor. Open dugmesine bastigimda kapansa bile tekrar kendi kendine aciliyor. Her durumda cd kapagi acilip o sekilde kaliyor.
Cevaplar icin simdiden tesekkurler.

Cd içeride olduğu zaman aktif/ yada pasif olan bir limit switch vardır, onu kontrol edin, arada bir yerde kaldığını düşündüğü için sürekli dışarı gönderiyordur.....
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Öğretmen27

Dediginiz parca 5 pinli mi? Sol ustteki kart mi Adnan Hocam?

Öğretmen27

Adnan hocam sivice ulastim.
 Abi bu sivicte orta bacak ortak nokta mi?
Saga yanastiginda orta ile sag bacak kisa devre sola yaklastiginda sol ile orta kisa devre mi?

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Öğretmen27 - 22 Mayıs 2017, 19:01:04Adnan hocam sivice ulastim.
 Abi bu sivicte orta bacak ortak nokta mi?
Saga yanastiginda orta ile sag bacak kisa devre sola yaklastiginda sol ile orta kisa devre mi?

resim yükleme şansın var mı?
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Öğretmen27

Telde hangi foto ceksem.boyut fazla cikiyor anlamadim gitti.

Öğretmen27

Sicvicin orta noktasi ortak kolu sola  cektigimizde ortayla sol kisa devre saga cektigimizde sag kol ile orta kol kisa devre. Sivic saglam yani. Diger baska ayni sivic var o da boyle sonuc veriyor

Öğretmen27

Komple dagittim duzdum bu sorun ortadan kalkti. Ama simdi cd bir miktar donup duruyor displayda no disk hatasi veriyor.

seron

Tel. ile resmi çektikten sonra ister mağazadan resim boyutlandırma kurarak,
İster windowsa fast image resizer kurarak foto boyutunu 800x600 jpeg veya png yapın.
-----
soruna gelince kapağın kendi kendine açılıp kapanmasının REJECT düğmesinin altındaki butonun deforme olup alttan daimi kısadevre(basık kalmış) olması olabilir. Veya plastik kasa düğmeyi kasıyordur, söküp takarken oynatarak gayri ihtiyari düzeltmiş olmalısınız.

NO DISC hatası akla ilk, disk olup olmadığı bilgisini kontrol eden sensörü getiriyor. Okuyucu lazer merceğin yakınlarında iki veya üç bağlantı yolu içeren film kablo ile ilişkilendirilmiş lamba benzeri şeffaf ya da koyu gri, mavimsi şeffaf bir eleman vardır. Bu denetimi yapan aygıt bu olmalı. Daha evvel PC için DVD-RW geçmişti elime. HP marka idi ve aynı sorun vardı. DVD ya da CD takınca boş gözüküyordu. Bu lamba benzeri elemanın üzerini kolonya ile nemlendirilmiş kulak temizleme çubuğu ile hafifçe silip kuruladım. bağlantı filmlerini de çekiştirip temassızlık varsa iletsin diye oynattım. Neticede çalıştı. Fakat sizde işe yarar mı bilmiyorum. Sorun yazılımsal da olabilir. Merceği de temizlemeniz gerekebilir. ama dikkatli olun çok narin olur bastırmadan hafifçe silip temizleyin. Yine kulak temizleme çubuğu ile hafif alkollü tarafı ile silip, kuru tarafıyla nazikçe kurulayın.
Kolay gelsin.

Öğretmen27

Lazer gozu temizlemeden bahsediyorsunuz Maalasef siz yazmadan yaptim ise yaramadi

seron

Öğretmen27

Hocam zaten yabanci degilim. Pc dvd romlarda sikca yaptigim.bir uygulama.

seron

Yinede emin olmak için sorayım lazer gözün yakınlarındaki bahsettiğim şeyle uğraştınız değil mi? Şayet yaptınızsa ben aradan çekileceğim.
Teferruatlı resim eklerseniz daha rahat yardımcı olunabilir belki. Hani bir ayrıntı birinin dikkatini çeker.
Kolay gelsin tekrar. I go ...

Öğretmen27

Hocam ben lazer gozu temizledim. Dedigini parcaya bakayim. Yanlis anlasilma icin ozur dilerim
Resim eklermisiniz bahsettiginiz parcayi net olarak goreyim

Yusuf usta

uğraştığın cihazda göz temizliği yaptıysan kesinlikle yayları oynar ayarı kaçar. ayarlamalısın. acemi isen zor. dene istersen. göz üzerinde görünür şekilde minik trimpotlar vardır iki tane. bazısında 1 tane (kss213 gibi) onu milimetrik çevire çevire deneyeceksin. bir tarafın sonuna al. ve gerçek bir milimetre çevirerek okuduğu noktayı bul ve hassas ayar yap bırak. başka yeri kurcalama.

cihazlarda göz nedeni ile kapak geri iade olabiliyor. ayrıca cd kısmı yukarı çekilirken tam oturmuyor ya da sw basamıyor olabilir. ince işler. bu iş tarfile zor. ama dediğim gibi dene bakalım, yapabilirsin de.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Öğretmen27

Yusuf ustam el dokundurmadan önce de aynı hata vardı. Sadece merceği kulak çöpuyle temizledim.  Yusuf ustam o tirimpotun tam olarak görevi nedir? Seron usta bugun dediğini yapacagım inşallah. Arıza son durumu cd bir miktar donup sonra duruyor  no disk hatası veriyor.
Bu arada dvd oynatıcılarda cd tepsisini elle cıkarmanın kolay yolu nedir? Laptop,  pc dvd romda delik vardı oraya iğne sokup çıkarıyoruz.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: Öğretmen27 - 23 Mayıs 2017, 09:37:57Yusuf ustam el dokundurmadan önce de aynı hata vardı. Sadece merceği kulak çöpuyle temizledim.  Yusuf ustam o tirimpotun tam olarak görevi nedir? Seron usta bugun dediğini yapacagım inşallah. Arıza son durumu cd bir miktar donup sonra duruyor  no disk hatası veriyor.
Bu arada dvd oynatıcılarda cd tepsisini elle cıkarmanın kolay yolu nedir? Laptop,  pc dvd romda delik vardı oraya iğne sokup çıkarıyoruz.

Dostum daha evvel de aynı şey olması bir şeyi değiştirmez.  Şu anki soruna odaklanalım, kulak çubuğu ile cd göz silinmez. Ben usta bakışı ile yazıyorum. kulak çubuğu ile silecekseniz ilkin o uçtaki pamuğu dağıtıp yumuşatacaksınız. hafif dokunuşla kuru kuru sildikten sonra dilinize değdirip temiz pamuğu hafif tükürük yapacaksınız. yanınızda özel bir sıvı yoksa en etkili sıvı tükürüktür.

(bu paragrafı okumayabilirsiniz:)
Referanslar:Japonya'da 1993 yılında Sony servisindeki zat resmen tükürükledi ve en etkili yöntem olduğunu gülerek kendi söyledi. Bizim piyasada herkes bunu bilir. söyler ya da söylemez orası ayrı. ama tükürükle göz silmeyi bilmeyen ve "hadi oradan ustaya bak" diyenler en azından benim gibi yıllarca cd gözü değişmeden temizlik ve ayar yapan herkes bunu bilir. birileri çok bilmişlik yapmasın araya girip germesin diye buraya Arçelik, JVC, Playstation Sony  servislerinde bunu uygulayan yirmi otuz kişi adı yazarım da, uygun olmaz.

Tükürükle hafif nemlenmiş pamukla gözü yayından oynatmadan hafifçe sildikten sonra kuru pamukla parlatacaksın. trimpotlardan amiyane tabirle hassasiyet ayarı yapacaksın. milimetrenin yarısı kadar mesafe bile cd seçmesine sebep olur ona göre ayarla. ilk konumunu mutlaka ezberle. etkili olmayan trimpotu eski konumuna getir. -ki zaten üzeri sabitlenmesi için boyalı olur. çevirirken trimpotu bozma yalnız dikkat et.

Trimpot ayarı ile yeterince düzelmeyen gözün merceğinin yaylarını cımbızla kaldırıp alt yüzeyini de temizlemek gerekir. ama bu usta işidir. yayı bozabilir, kıl kadar ince telleri kopartabilirsin.

Gözün kendisini değişmek de ayrı bir yol tabii. Fakat yeni aldığın laser kafanın üzerinde lehimle birleştirilmiş iki uç olur, onları ayırmayı unutma, yoksa çalışmaz.

Kolay gelsin.

(Biz ismi belirsiz insanlara çevremizde dostum, kardeşim diyoruz. Siz de ben sizin kardeşiniz hiç değilim diyen bir arkadaş gibi tepki vermeyecekseniz, çevremdeki her hangi bir ustaya hitap ettiğim gibi dostum diye başladım yazmaya. Yazım tarzım bazı kişilere fevri gelebilir, bu kültür farkından öyle gelir, ölçüsüz içtenlik bazen kaba gösteriyor insanı.)

Öğretmen27

Bilgilendirme icin tesekkur ederim Yusuf ustam.
Nemli kulak copuyle denedim bir de tukurukle deneyeyim. Cd goz ben de mevcut. Hem de aynisi. Primer marka dvd playerden sokmustum. Bu temizleme de ise yaramazsa goz degistirecegim.
Bu arada bana istediginiz sekilde hitap edebilirsiniz.
Yardimlariniz icin Allah razi olsun.

seron

Tükürük olayını ilk defa duyuyorum ama inanırım. Çünkü tükürük kirli(yemek artıklı) olmamak şartıyla son derece temizleyici ve iyi bir sıvı. Yoğunluğu ve Ph derecesi açısından da ideal, merceğe zarar vermez. Yani ben çok bildiğimden anlatmıyorum genellikle kolonya kullanarak da olumlu netice aldığımdan tavsiyelerimde bu yolu anlatırım. Şayet koskoca servisler bu yolu kullanıyorsa absürt de gelse kabul edilebilir.

Öğretmen27

Bu da olmazsa cd goz takimini degisterecegim o da olmazsa artik ariza neresindedir bilemem.
Bazi ariza notlarina baktigimda  beslemedeki kondansitorleeden olabilecegini yazmislar bu hususta tecrubesi olan var mi?

Öğretmen27

Cd goz degistirdim hem de motorlariyla birlikte. Ariza yine basa dondu. Cd tepsisi acik kaliyor. Kapatsam bile tekrar kendiliginden aciliyor

Yusuf usta

Alıntı yapılan: seron - 23 Mayıs 2017, 14:05:11Tükürük olayını ilk defa duyuyorum ama inanırım. Çünkü tükürük kirli(yemek artıklı) olmamak şartıyla son derece temizleyici ve iyi bir sıvı. Yoğunluğu ve Ph derecesi açısından da ideal, merceğe zarar vermez. Yani ben çok bildiğimden anlatmıyorum genellikle kolonya kullanarak da olumlu netice aldığımdan tavsiyelerimde bu yolu anlatırım. Şayet koskoca servisler bu yolu kullanıyorsa absürt de gelse kabul edilebilir.

mercek yapısı her göz kalitesinde farklı olduğu için alkollü temizleyiciler bu merceği matlaştırıp çizebilir.
Göz nasıl çalışır? çok aşırı kısaca anlatırsak, laser mercekten geçirilip cd yüzeyine yansıtılır. aynı mercekten geri dönen laser ışını laser okuyucu üzerine yansıtılatarak değişimler algılanır ve bu değişimler digital veriye çevirilir. bu ışın yollama ve alma sırasında kirlenip tozlanacak organ sayısı aslında kafa üzerinde oldukça fazladır.

önemli:

bazı okuyucularda cd'yi üzerine yerleştirdiğimiz ufak disk motora doğru iner ya da yukarı doğru çıkar. bu da cd yüzeyi ile mercek arasındaki mesafeyi bozar. eski orijinal mesafeye geri getirmek gerekir. bu da çok az karşılaşılan durum değil, belirtmek isterim.

laser okuyucudan tutun laser diyot ön kısmına kadar... genelde mercek ve mercek altı kirlenir. bazen de kalitesiz yahut bozuk cd okumaktan dolayı bobin merceği indir kaldır yapa yapa yayı bozar.

yaydaki bozukluğu ve mercekteki odaklama kaybını, aynı zamanda laser çıkış milktarını kafa üzerindeki trimpotlardan yaparak eski haline gelmesini sağlarız.

Tükürük derken, aşırı bir tükürükten bahsetmiyorum. hafif nemli bir ıslaklık... mercek altına giren ve ilerde buğu yapacak leke bırakacak her şey işimizi sekteye uğratır.

bir de şu var ki, laser çıkıyor mu diye de bakmak lazım. bazı gözler (kafalar) okuma amaçlı mercek hareketi yapsa da laser yoksa bu işe yaramaz ve dolayısı ile okumaz.

Öğretmen27

Muhtemel bunun kontrol kartinda ariza var. Islemci cok.kisa surede isiniyor.
Ayrica cd tepsiye koyduktan sonra sivicin bulundugu soketi cikardigimda  cd donuyor ama okuma gerceklesmiyor. 2 tane cd gozde ariza olacak hali yok bence.
Aslinda yapacagimiz cok kolay bir yontem vardi. Usb de okuyor bu cihaz. En basta usb yi deneseydik net olarak bir sey diyebilirdik.
Musait oldugumda deyeyim tekrar donerim

Öğretmen27

Usb ye mp3 yukledim calistirdim tik yok. Tv ekraninda sadece trident markasi yaziyor

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın